1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миом на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caci.caci, 10 октомври 2010.

  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Колку е опасен миомот ??? Дали може да резултира со смрт доколку не се интервенира на време??? И дали некој се лечел со масло од канабис ??? Знам дека маслото од канабис е ефективно во лечење тумори.
    Колку што се информирав се работи за малигни тумори во матката на жени во различни периоди а најчесто на жени пред менопауза или во тој период.... и се интервенира преку операција , остранување на миомите итн.
    Ми се случува ваква хаварија во блиска фамилија и сум загрижен и сакам да се информирам убаво за да знам како да регирам и да интервентирам.
     
  2. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    21.728
    Пол:
    Женски
    Зошто да се лечи? Ако се работи за постара личност која не планира да раѓа нека го отстранат оперативно, а со тоа и матката за да не се повтори по некое време.
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  3. @nn@

    @nn@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2015
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Не е толку страшно, тоа се безопасни тумори кои може и да растат, и да стагнираат. Ги оперираат или ако се големи, или ако сметаат за зачнување. Еве јас ќе се оперирам наскоро. Ако се помали ги отстрануваат со сонди, ако се големи со класична операција. Другарка една ја извади матката бидејќи заврши со раѓање, а имаше еден куп и големи.
    За канабис немам слушнато некоја да користела.
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Фала ви девојки најмногу на свет ... ми значат вашите мислења и многу ми помогнаа!
    Ќе видам каква е состојбата и како ќе се одвиваат работите ако имам некои други прашања слободно ќе ве прашам, и од како ќе се среди работата ќе ве известам... се надевам на најпозитивно!
    Должник сум ви така да можете слободно било кога да ми се обратите за било што можам да помогнам!
    Фала ви најмногу и ви посакувам многу дечиња, среќа и многу здравје!!! :l:
     
    На Skorpija25 и @nn@ им се допаѓа ова.
  5. sanjaж

    sanjaж Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво девојко, миомот на матка според тоа што го знам нема старосна граница на негово појавување. Зависно каков е најдобро консултации со матичен. Имав случај миом на јајник иначе е 32 години. Мораше да се оперира и резултираше со отстранет јајник. Да гледаме позитивно да е здрава и жива тоа што мора мораше. Биди јака ако сакаш да разговараме пиши ми порака.
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NedRaj

    NedRaj Нов член

    Се зачлени на:
    4 јули 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki citav tuka okolu miomite kazete mi nekoj sovet imam jas miom 5sm I mi velat da go vadam ama nekam da odam na operacija mlada sum I nikoj ne garantira za rizikot.Nekoj lek za namaluvanje po period n pat so e isproban ili nekoja slicna rabota so,bi imalo koris
     
  7. sanjaж

    sanjaж Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ако докторите велат операција тогаш операција. Остави надрилечење на секој различно делуваат. Имаше некој рецепт со ленино семе мислам дека беше па предизвика капење на миомот. И кога ми требаше совет вака една членка ми пишеше во порака, мислев дека сака искуство да споделиме, откако се ме испраша напиша дека само така прашува
     
    На NedRaj му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.051
    Пол:
    Женски
    Screenshot_3.png

    еве рецепт за лек против миоми, го има 2 страни наназад :)
     
    На NedRaj му/ѝ се допаѓа ова.
  9. informacija

    informacija Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Ми треба помош, за избор на гинеколок во Ремедика за оперативен зафат отстранување на полип на грлото на матката.А секако и искуство од некој што го поминал ова :)
     
  10. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    Сакам да прашам за миом на матка , можеби не е соодветно прашањето овде но не најдов форум за тоа , мајками има и и кажале дека треба да се отстрани за да не и создава анемија . Дали некој имал миом на матка и да сподели како се излекувал чаеви , некој лек со билки итн ?
     
  11. Fina balerina

    Fina balerina Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdr ve molam nekoj sovet ili nekoj sto e so vakvo iskustvo imam golem miom na nadvoresna strAna na matkata mi kazaa mora operativen zafat a imam 26 godini I nemam rodeno se plasam za posledicite ve molam za sovet
     
  12. Fina balerina

    Fina balerina Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Kaj koj doktor vo sistina
     
  13. Fina balerina

    Fina balerina Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Doktor Kosta Vasilevski vo remedika
     
  14. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    Aj nekoj neka pise ako e otstranil miom na matka vo drzavna bolnicata kaj doktor Elena Gorgieva Nikolovska kako pominal
     
  15. sanjaж

    sanjaж Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Pa mislam deka e dobro sto e na nadvoresnata strana gledaj go tvoeto zdravje kako sto e gospot nikoj ne e, za pojavuvanje na miomite nema vozrasna granica I sestrami ja operiraa nejzinite bea vnatresni a 30 dodini. Ti posakuvam so lesno
     
  16. Fina balerina

    Fina balerina Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Te molam kazi mi kolku vreme I bese potrebno da stane ubavo na noze mene me operiraa vo ponedelnikot I kako e operirana jas sum laparaskopski I imam malku bolki a koga odam pojaki
     
  17. sanjaж

    sanjaж Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Nea a operiraa klasicno so rez. Posle. Operacija odese samo do wc prvite nedeli, pa eden mesec za ubavo da odi nea i bese otsranet jajnikot. So lesno polka ke bide
     
  18. Виша

    Виша Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Каде ја правеше операцијата и кај кој доктор и како помина а јас треба да се оперирам а многу ми е страв
     
  19. Fina balerina

    Fina balerina Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Vo re medika doktor Kosta Vasilevski super piminav denes koncite mi gi vadea se e super ne se plasi sto mora mora imav maka tri dena po malku bolki I tesko odev sea sum super edna nedela samo pomina od operacija
     
    На Виша му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fina balerina

    Fina balerina Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Neznam za taa doktorka jas bev na operacija vo re medika kaj doktor kosta vasilevski pred edna nedela laparaskopski super pominav pomina samo edna nedela jas sea za sea sum super nemoj da se plasis toa sto mora mora