1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миом на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caci.caci, 10 октомври 2010.

  1. ЦациЦацко

    ЦациЦацко Нов член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Би сакала да прашам некоја искусна во полето миом.
    На мојата сестра и кажаа дека има миом кој што мора ласерски да го оперира. Таа има веке две деца и е 46 години.
    Некоја пријателка нејзина ја исплашила дека можел да пукне и да и направи сепса.
    Ве молам ако некоја има веке искуство колку чини обична а колку ласерска операција во Систина и колку време се чека.
    Фала

    Те молам за информација каков вид на операција ти беше извршена односно каков е начинот и колку време траеше, колку те чинеше и колку време чекаше
     
    Последна измена од модератор: 3 септември 2019
  2. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја тазе оперирана околу 30 години од миом да сподели искуство?
     
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Не сум тазе, ама имав 27.
    Што те интересира?
     
  4. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Дали лапароскопски ти го одтранија ? Мене ми препорача матичен да пијам мака во прав не хормони дека ке се намалел а можеби и исчезнел. Што јас во тоа не верувам. Мисла ме мачи ако го извадам да не појави пак ?
    Знам дека сепрепорачува одстранување доколку создава проблеми. Мене ми создава. Имам обилно крварење после менструален циклус, анемичност, често мокрење... Целосно одстранувањедали се препорачува пред менопауза и што испитувања да правам допунски?
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Класично мене ми го вадеа уз царски рез при пород. И без тоа ќе ме сечеа јер не беше големина за да пројде со лапараскопија. Од биопсија покажа дека е тип што иде у непарен број 1,3,5.. Ама не може да се гарантира дека нема пак да се појави. Дека ќе исчезне не се лажи воопшто. Може само да стагнира. А дали да го вадиш па ако може лапараскопски поарно сеа неголи да порасне за нож. Јас генетски наследив од мајка ми, таа е со хистеректомија одамна. Од татко ми па проблем со дебело црево. Он со канцер на дебело.
    Мој совет ти е намали на стрес мнооогу, здрава храна исто многу, и спорт.
     
  6. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Од тој стрес е се игра голема улога и исхрана и генетика.
    Јас немам генетски предиспозиции ама затоа стресен период имав доста голем годинава. Тој се створил за тоа време. На здрава исхрана сме цела фамилија. Со исклучок на млечни производи кои тук/таму ги конзумирам. Земав упат за хормони да видам што ќе покажат. Царски имам два па не би сакала пак под нож би одела само ако смеам да извадам се.
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Спас само хистеректомија. Ама ако имаш само еден нема да ти го дадат тоа како предлог. Сепак тоа се 40% органи
     
    На Selest му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Stayy W

    Stayy W Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2018
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    883
    Пол:
    Женски
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, пред извесен период бев кај мојата матична докторка која ми констатираше полип на матка од 11 мм и ми кажа дека тоа е причината што не сум бремена и дека треба да се вади. Сега бев на државна на повторна проверка и сега ми кажаа дека е миом од 1 цм и дека не влијаел при бременост и немало потреба да се јави. Ја стварно нз кого да верувам повеќе. Некој совет или мислење?
     
  10. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Оди и на трето мислење кај добар доктор за да пресече што е. Ако е полип треба да се вади, ако е миом и е на надворешна страна од матка позициониран не треба да се вади, но треба да се следи редовно поготово во бременост.
     
    На IChika му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vecko85

    vecko85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dobar den.Najprvin pozdrav do site clenovi i potrebno mi e vase mislenje.Od Kumanovo sum i pred tri godini dobiv jaki bolki vo dolen del na stomakot. Po proverka od strana na hirurg, eho na abdomen, kompjuterska tomografija utvrdeno e deka ne e hiruski tuku ginekoloski problem. Znaci site ginekolozi vo kumanovo gi posetiv nema kade ne otidov i nitu eden ne videl deka imam miom, nego me ubeduvaa deka imam problem so creva.Otkako slusnav za nova doktorka po ginekologija vo kumanovo ja posetiv i taa potvrdi deka imam miom i momentalno sum na ispituvanje sto treba. Od vas mi treba pomos da mi predlozite dobar ginekolog vo skopje za operacija zosto ovde vo Kumanovo nesakam zosto vidov kako rabotat, a za vo Skopje ne sum zapoznaena. Izvinete na dolgiot post no ova kolku mozev vo najkratki crti objasniv
     
  12. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Имам многу мал еден миом незнам точна димензија докторот вика исто ко да го немаш не е ништо и не би пречело при бременост, воопшто не спомна нешто за загрижување. Сепак јас се загрижив зошто планирам бременост па интересира некоја со слично искуство дали истерала бременост без проблем, зошто читам дека се зголемувал во текот на бременоста? И дали по бременоста пак се намалува. Ако имала некоја слично искуство нека сподели.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ziberi123

    Ziberi123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, денеска бев на преглед бремена сум 10 недели а имам миом, на почеток миомот беше 13мм а сега расте и е 46мм. Дали имала некоја вакво искуство и какво мислење имате?
     
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ќе пратат во текот на бременоста како се одвива ситуацијата. Верувам ќе ти предложат цезареа за и него да го отстранат. Кога ќе дојде време за пород ова.
     
    На Ziberi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Ако докторот ти кажал дека не пречат значи не пречат.Ја истерав две бремености без проблем со два миоми.Зависи кај се наогаат..моите беа надвор од матка и воопшто не сметаа.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    не ти ги извадија?
     
  17. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Не ми ги извадија затоа што немало потреба.Ги имам уште нормално намалени и не ми сметаат воопшто.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, миомите во тек на бременост растат, од кога ќе се породиш ако можат и тогаш ќе ти ги извадат. само е битно да те пратат.
     
    На Ziberi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ziberi123

    Ziberi123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Колку може да порасне и дали може да направи проблем на бебушот. Кај мене е на надворешниот зид на матката и за тоа ми викаат дека не би требало да има ризик ама пак ме фаќа паника
     
  20. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Јас сум бремена со 2 мали миоми, веќе крај на 9 месеци до сега немам проблеми, не ми ги ни споменаа во цела бременост.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.