1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миом на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caci.caci, 10 октомври 2010.

  1. Kејти

    Kејти Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2019
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски

    Jas posoperativno, prviot ciklus mi bese 2 ili 3 dena porano i imav dosta obilno krvarenje i se isplasiv i pisav na doktorkta i mi rece deka e normalno. Otkako mi zavrsi krvarenjeto vednash odtidov na kontrola i mi kaza deka se e super i deka najcesto prviot ciklus moze da e poobilen a potoa se regulirase, taka i kaj mene. Jas pred 4 meseci pravev i sega mi e super, Mi se namali ciklusot od 8 dena na 5, ne e obilno i si go vrativ zelezoto vo normala od serumsko zelezo 1.5 za 3 meseci mi bese 17, sega posle 4 mesec mi e 20 serumsko zelezo so 140 hemoglobin.
     
    На Kris80 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Мила добри сме, фала :)
    Мене ми ги извадија миомите на пораѓај. Прв циклус ми беше по 3 месеци, бидејќи доев и се измолзував. Само што престанав да дојам, добив. Така да не можам да ти одговорам баш на прашањево, и јас крварев многу, но првиот пат тоа го препишувам на бременоста и царскиот. Потоа немаше никаков проблем. мислам дека ти е циклус, а и нормално е по малце да крвариш постоперативно. Јас и после хистеро крваврев 5 дена, па добив.
    Поздрав и секое добро :*
     
    На Kris80 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kris80

    Kris80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 февруари 2018
    Пораки:
    4.659
    Допаѓања:
    77.645
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене
    Еве добив 2 дена порано ама пообилно, затоа се испаничив :| Фала :*
    @monka_bonbonka Уживај во мајчинството :l:
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Фала, за брзо да уживаш и ти :inlove:
     
    На Kris80 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Etanol

    Etanol Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години при рутински преглед на гинеколог ми најдоа миом внатрешен и само го следев. И денес бев на гинеколог и за друга причина што имам циста на лев јајник и изостанување на менструација па го виде и миомот и ми рече 1.8мм и ми кажа дека дури и не и личел на миом туку на некое жариште повеќе како аденом. И сега не ми е јасно дали е тоа едно исто и дали едното е пострашно од другото? Ако имал некој вакво искуство кажете ми пошо малце паничам да не е нешто посериозно иако ми рече не прави проблем исто како да го немаш.
     
  6. Ina10

    Ina10 Нов член

    Се зачлени на:
    21 мај 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво членки , јас сум нова на форумот.. накратко мојата приказна е : пред 7 месеци бев лапароскопски оперирана поради крварење и парчиња (големи 3-4 см) најчесто крварењето беше како продолжен циклус . После 7 месеци ( втор ден од циклус сум ) повторно парче .. се преплашив му пишав на д-р Димитров , ми закажа преглед во Понеделник .. Би ве замолила за искуства со вакви ситуации доколку некој има ...Ви Благодарам .
     
  7. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Јас колку што сум упатена ( бидејќи имав 2 миоми) миомите се бенигни најчесто доброчудни тумори, додека аденомот е малиген тумор. Ако било миом значи миом е, како така ти кажале може е ова може не. Смени си гинеколог или оди на друго мислење.
    Доколку е миом зависно каде е позициониран не мора да значи дека мора да се отстрани, еве јас имам успешна приказна имав 2 миоми едниот 2 см другиот 4. Забременив инвитро со близнаци и бременоста ја истерав до крај без проблеми фала богу. Ми ги извадија на царски миомите. А за аденом не сум информирана. Со лесно, јас ти препорачувам второ, па и трето мислење !
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.247
    Пол:
    Женски
    Аденом во никој случај не е малиген тумор, додека аденокарцином е малиген тумор. А тоа за второ трето мислење се согласувам
     
  9. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Во тој случај не знам што е аденом на матка!
     
  10. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Девојки ќе може да ми кажете дали треба да се направат некои дополнителни испитувања за миом, хормони нешто? Не ме упатија ама баш никаде, а така да седам и да чекам да си порасне некако не ми иде :)
    Совети би биле добредојдени :)
     
    На koko8080 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MissLiebermann

    MissLiebermann Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    12
    Кравче хормони се испитуваат во државна со упат од матичен гинеколог ,не е скапо за 6 хормони мислам дека се плакаше околу 400 денари.Ти можеш да си купиш од билна аптека мешавина од билки баш за миоми има , на доста жени им ги има намалено.
     
    На MarijaMi90 и kravce им се допаѓа ова.
  12. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Кравче, за миом не се прават никакви дополнителни испитувања, истиот само се следи на контроли од неколку месеци, доколку не предизвикува крварења. Ако е над 5цм, тогаш се препорачува вадење.
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.546
    Допаѓања:
    19.445
    Пол:
    Женски
    Исто и мене не ме упатија, а јас одам и кај специјалисти за плодност, но миомот конкретно не е никаква пречка, барем според нив. Мене ми рекоа, затоа што е мн мал и не е на незгодно место (ова не го разбирам многу, но знам дека е важно каде се наоѓа) нема потреба од ништо. За хормони исто не ме упатија да испитам, иако јас секако заради др причини ги испитувам.

    Е сега, еве ќе ти споделам мислење од 3ца доктори. Првиот ми рече дека треба да се следи, 1 годишно, и дека ретко кај кого расте.

    Другиот ми рече исто само да се следи и секако дека може да расте, зошто сум млада, а е хормонски поврзано. (Ова не значи дека хормоните не ми/ти се ок, туку дека едноставно хормоните кои овозможуваат да овулираме, да имаме циклус итн. влијаат и на него, барем јас така разбрав.)

    Третиот доктор, специјалист, со многу години искуство исто ми рече дека не е ништо страшно и дека најверојатно е тазе направен зошто бил мал. Значи и тој смета дека може да расте под влијание на хормоните.

    И покрај тоа, никој не рече сигурно ќе расте и сите кажаа дека нема никаква потреба од зафат. И јас знам дека зафат се прави ако е над 5цм, или барем над 3, ама за ова не ме земај здраво за готово. Сигурно кај сите е различно, зависи од местоположба итн.

    Од нутриционист совет, да се одбегнува храна што содржи хормони, значи месо пример..ама јас сепак јадам поздрави опции, пример мисиркино, телешко, од риба лосос итн.

    Друго има една страна на фб кај што прават тинктура од бисерок што била делотворна за миоми. Ова не ти го кажувам од лично искуство, само знам дека нудат, а јас со човекот од странава за др производи комуницирав и мн беше љубезен и убаво објаснуваше. Па, ако сакаш поразговарај со него, прашај го. Па после евентуално и со доктор да се консултираш дали би имало штета ако земаш нешто на природна база.

    https://www.facebook.com/organskahrana.mk/

    Мислам дека цигари е пожелно да се остават, ако евентуално си пушач.

    И сепак сметам дека една година можеби е долг период, подобро да си одиме на контрола на 6 месеци.

    Тоа, др не знам што да те советувам. Во секој случај, не е ништо страшно, а следење си треба да. Ти ако сакаш испитај си и хормони за секој случај. Не знам дали е случајност или не, мене ми се направи во период на мн голем стрес, на константно нерасположение итн.
     
    На kravce и Biljarkata им се допаѓа ова.
  14. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Дали може миомите да пукнат сами од себе, без разлика дали се мали или големи?
     
  15. Snaata

    Snaata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    247
    Не не пукаат миоми само може да престанат да растат па и да се намалат во зависност миомот и индивидиуата -хормони, менопауза и сл.
     
    На kravce и Beauchamp им се допаѓа ова.
  16. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мене малце ме загрижува затоа што сум со Хашимото, а колку што читам на интернет, има доста поврзаност со намалена функција на тироидна, собирање естроген во црниот дроб и натаму нели формирање на миоми, тумори, цисти... Имате ли вие што сте со миоми проблеми и со тироидната? Или ретка случајност е тоа?
    @MarijaMi90 фала што толку опширно ми одговори. Ќе може да ми кажеш кој ден од циклусот ги испитуваше хормоните. Немам саглам матичен да побарам упут, па да видам ако можам приватно да ги испитам
     
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.718
    Можеби ама не. Повеќе има врска стресот што го спомна некој погоре, пошто мене ми се појави после пораѓај, и тоа доста после пораѓај, 3-4 години подоцна. И 3 години подоцна, со редовни контроли еднаш годишно, нема мрднато, ни поголем ни помал. Има некоја врска со естрогенот, ама мислам дека испитување на моменталните нивоа на хормони нема никаде посебно да те однесе. Освен ако не земаш хормонска контрацепција, тоа би можело да ја мати водата. Веројатно ти е ново, затоа барем некој период треба да се следи и да се види дали е реален проблем или не.
    Најди си саглам матичен:!:, не само за ова, за општо во животот.:!:
     
    На MarijaMi90 и kravce им се допаѓа ова.
  18. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    @Biljarkata не можам да се ослонам на матичен за вакви работи. И да е најдобар на свет, премногу гужва имаат и не посветуваат толку внимание. Веќе терам кај специјалист за друга работа, ама и тој истото ми го кажа што ми го пишувате и вие. А јас онака,ипак, да проверам плус :) Повеќе од 10години немам испитано хормони, па може не е лоша идеја сепак да се проверат.
    А ти Биљо, користеш ли нешто што ти стои вака во место твојов, да го подучам и мојот така :)
     
  19. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.546
    Допаѓања:
    19.445
    Пол:
    Женски
    Кравче, јас конкретно немам проблем со тироидна, барем кога сум испитувала досега било во ред. Е, антитела на тироидна немам испитано, ама ехото, фт3, фт4 и тсх се во ред. Тсх ми е од 1.5 до 2 најчесто.

    Хормони се испитуваат од 2 до 5ти ден од циклус, но најдобро на 3 ден. Мн скапо ќе те кошта приватно, инсистирај да ти дадат упат за на државно да си ги испиташ. Конкретно јас ги испитувам фсх, лх, тсх, фт3, фт4, пролактин, тестостерон, естрадиол, инсулин, а може и прогестерон да треба, прашај си.

    Основни се фсх, лх, пролактин, естрадиол и тсх.
     
    На Pamel44e, kravce и Biljarkata им се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.718
    Јас ги измолив да ми проверат хормони, ми рекоа естрогенот ниско, пролактинот високо (за мене стандард)- колку точно, не ми ни текна да видам. Јер или ќе ти дадат терапија или ништо. И пошто ми рекоа фитоестрогени, се мислев дали да ги почнам, па гледам умен е и си велам шо да поправам кога не е расипано:lol:. Значи имало некој пик во времето, нешто го тригерирало, пикот поминал и сега си дреми. А се повеќе сум сигурна дека стрес му беше тригерот, таа година и коса ми обеле, арно што на толку остана.
    Тироидата ми е ок соу фар, тоа знаеш.
    Се мислев да го праам рецептот со мед и ленено семе, и еве уште на мислење сум:tmi:.
    Ноу стрес- пцуење терапија:lol: Ти не мораш да пцуеш, може и медитација:angel:.
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.