1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миом на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caci.caci, 10 октомври 2010.

  1. Anifani

    Anifani Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2021
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Јас го имам веќе сигурно 6 или 7 години толку време знам дека го имам,открив дека го имам зошто редовните и нормални циклуси ми се пореметија имав циклус мислам по 20 дена..премногу обилни..правев два пати како некој вид на киретажа и од 2018 се среди пак се нормално..но веќе од кога почнавме да планираме бременост а по сите супер резултати од моја страна и ок спермограм на сопругот најверојатно е миомот проблем..Требаше лани мај да го вадам ама бев уште на две мислења и ми рекоа да не го чепкам да испитам други работи и коа се испадна ок изгледа миомот е проблем за неможноста да останам бремена..И сеа пак правев брисеви хормони испитав и амх хормон и и инсулин и се супер..Затоа сеа треба да закажам да го вадиме кај мене класична миомектомија ќе биде..Па после тоа се надевам дека конечно ќе ми се исполни желбата
     
    На fragaria му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 21kike21

    21kike21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    72
    Zdravo društvo
    Da prasam i jas,pred 2 dena bev na gin.i mi kaza imam 4 miomi na zidovite. Ne bev pojdena skoro godina,posledno imav samo 1 od 4mm i mi rece ne e strasno samo ke go sledime,sega porasnal na 4 sm i + dva od po 3 sm i eden od 2 sm.
    Imam 9 god.kerkicka planiravne bebko,ama nekako se isplasiv ega.
    Dr.vika probuvajte,ako ostaneš će go sledime ako ima problem da go abortiram,ili po 6 meseci ako ne sum bremena da go operiram
    Iskustvo nekoj?
     
  3. 21kike21

    21kike21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    72
    Dosega što čitav može da bide rizično za plodot,so prvata brem.nemav nikakav problem,sega malku (malku pojce) se isplasivne. Dali ostanavte odma bremeni,I I na toa pravit problem?
     
  4. fragaria

    fragaria Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na odgovor. jas se shto sum prochitala periodov I slushnala od iskustva...za miomite se zavisi kade se postaveni prvo, pa posle goleminata. Kaj nekoi zeni smeta kaj nekoi ne, se e 50/50 I zatoa me fakja strav za operacija oti kaj mene kje trebalo klasichna. Sega pijam chaevi I smeniv ishrana da ama ne celosno veganska oti se poremetuvaat zenskite hormoni,taka barem site velat..od vreme na vreme jajce,po moznost domasheno i losos. Mlechni prizvodi Nikako sekade toa go pishi, i meso kupechko nikako, da se izbegnuva shekjer soja I se procesirano. Da se pie zelen chaj, drugi se chaevi shto moze, da se jadi zelenchuk, ovoshje, domati limoni I avokado kao pomagale. Se shto ima d vit. Vezbanje zadolzitelno bilo...isto ako nekoja e malku barem pokrupna (kako mene:( :) ) da oslabi...da se prochisti teloto od vishok masti. Zasega toa go nauchiv. Ako se na nadvor ne bi smetale ako se vo zidot ili vnatre mozno Bilo da smetaat za bremenost. Mnogu zeni terale bremenost so miomi sekoja razlichno iskustvo... A posle operacija se pojavuvale Pak.. mene toa me zamisluva...sekoj doktor nekako razlichen stav ima ne znam navistina shto e popametno...mnogu losho e chuvstvoto na neizvesnost. So srekja na site neka ni e I toa e toa shto da pravime.
     
  5. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Здраво. После бременоста со ќерката ми е дијагностициран миом на матка за кој ми рече др дека не расте и не е ништо страшно. Но тогаш сеуште немав циклус( бидејќи ја доев долго ќерката и заедно со бременоста немав 3,5 год циклус).
    Последниве месеци имам страшни опстипации и прв пат во мојот живот овој месец ми доцни циклусот веќе 6 дена (бременост нема шанса) .
    Дали е можно од миомот да доцни? Дали некоја со миом има пореметување на циклусот?Закажав на гинеколог, но некако се мислам што може да биде.
     
  6. bibi4e

    bibi4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2017
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Mene menstrualniot ciklus mi e ok a imam dva miomi golemi,mislam deka od miomite ne moze da tj docni od miomite mozes da imas obilni krvarenja
     
  7. Zvezda.

    Zvezda. Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2022
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Јас веќе 4 години имам проблем со миоми. Ги вадам тие пак се јавуваат и така. Но никогаш не ми доцнел циклусот од нив. Само обилно крварење, продолжен циклус до 12 дена стомачни грчеви и сл.
     
  8. bibi4e

    bibi4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2017
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Jas nikogas ne sum imala obilni krvarenja od miomite nitu pak prodolzen ciklus,skros normalen ciklus imam a otkako smeniv nacin na ishrana sega nemam voopsto nitu bolen ciklus.
     
    На fragaria му/ѝ се допаѓа ова.
  9. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    Devojki nekoj lek za miomi i jas imam 3 miomi edniot 35 mm drugiot 26 mm tretiot nezzokolu 12 mislam ...koristev vloski na tiende ama ne pomognaa nekoj caj nesto ako znaete pisete..
     
  10. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ништо не помага,оди вади ги хируршки.
    Не знам која возраст си,ама нај добро е вади ги,тие се китат лаги луди,од 3 стануваат 5.
    Јас сега пред 5 дена ја извадив цела матка.
    Имав 5 внатре а на операцијата се виде дека од тие 5 се пробиле преку матката уште 5до 7
     
  11. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    Seuste nemam rodeno 33 godini sum na dzidot na matkata mi se i maticnata mi reve da oslabnam...se.zdebeliv i vika kako se debeleam taka oni ke rastele a bidejki ne se od 5 sm pogolemi rece nema vadenje
     
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Млада си,дебелината мислам нема врска,јас сум слаба и никогаш не се поправив.
    Не знам што да кажам и што да мислам.
     
    На Anifani му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lucky4

    Lucky4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki bev na genikoloshki pregled mi otkrija 2 miomi so golemina 15 cm a vo plan sum da pravam invitro...doktorot kazuva ne bi precele pri bremenost....dali ima nekoj lek za miom ne sakam da odam na operacija i dali toj lek pomaga da se namali ? Falavi
     
  14. Mariza85

    Mariza85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Jas imav 2 miomi bev vo plodnos mi rekoa deka se precka. Posle 2 nedeli koga se javiv da zakazam operacija mi rekoa deka ne se precka tuku da spremam dokumenti za invitro malce sumlivo mi stana. Otidov na vtoro mislenje vo remedika kaj dimitrov se konsultirav so nego i resivme da gi otsranime. Posle 2 meseci od operacijata ostanav prirodno bremena ama zavrsi so neuspeh. Pomina poveke od edna godina nenozam da ostanam bremena momentalno se spremam za 3 insemenacija dokolku bide neuspesna togas odam na invitro. Za miomite se mi bese isprobano nisto ne pomaga samo ostranuvanje e spas. Ne se plasi posle intervencijata za dve nedeli ke bides kako nova. Izvini na dolgiot post ako nesto poveke te interesira slobodno pisi mi vo poraka
     
  15. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Сигурно не се 25 цм туку 15мм штом ѕи рекле дека не сметаат.

    Лек реално нема, освен операција. Јас со миом износив уредна бременост и родив здраво право дете, никаков проблем немав и не планирам да го вадам додека не родам барем уште едно дете.
     
  16. Zvezda.

    Zvezda. Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2022
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Jas imav poveke i uste gi imam dva pati imav hiruski intervencii laparoskopija i histeroskopija. Sega imam drugi tie se javuvaat pak utre imam zakazano konsultacija i pregled za priprema za invitro. Doktorot mi rece mozam da ja pominam cela bremenost ako bidi uspesno ako ne ke se napravi laparoskopija pak pa za 6 meseci ke probame so vtoro. Dokolku miomot e do 8 sm imaat tie granica dozvolena e bremenost taka mi rekoa mene.
     
    На bibi4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bibi4e

    bibi4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2017
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    I mene istoto mi go kazaa,bidejki prviot sto tvrdese deka do mene e 100% iskoci posle ispituvanjata deka do mojot soprug e,slabo podvizni spermatozoidi sega toa go sreduvame a inaku za namaluvanje nisto do sega ne mi pomogna no otkako smeniv nacin na ishrana so instrukcii i koj vitamini da gi zemam i caevi od koj da pijam za 3meseci 2cm smalen edniot drugiot 1cm.
     
  18. Anifani

    Anifani Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2021
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Јас имав еден.. некаде 3,5 мм така нешто.. и немав проблеми..го имам со години И сега се решив и го извадив..Дали тој беше пречка за бременост никој не потврди тоа..и не е голем и не беше на незгодно место..но по сите испитувања до сеа за бременост и кај мене и од сопругот сепак некако мене ми беше на мисла..за да ако еве дојде ред за инвитро ( до сега не сме правеле) дека можеби ќе расте под влијанието на хормоните и го извадив.. Еве моментално закрепнувам и добро сум Сепак кај секој е индивидуално
     
    На fragaria и Mariza85 им се допаѓа ова.
  19. MAJA BITOLA

    MAJA BITOLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Треба да се правам операција Лапаратомија за отстранување на миом и циста
    Ве молам за искуства на кој ден од циклус се прави колку време даваат боледување и колку време од преглед на Анестезиолог се чека до операција
     
  20. Mariza85

    Mariza85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas pred godina ipol vadev cista na lev jajnik i 3 mioma. Mislam deka operacijata mi bese otprilika na 13 den od ciklus. Boleduvanje imav mesec dena. OD anasteziolog neznam kolku vreme se ceka i za operacija bidejki jas bev vo remedika.
     
    На MAJA BITOLA му/ѝ се допаѓа ова.