1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми недостига бившиот

Дискусија во 'Разделби' започната од lonely111, 21 април 2011.

  1. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Не знам и јас зошто толку напади.
    Пак ќе кажам не завршува секој со најголемата љубов, на овој Сашко изгледа тоа не му е јасно, а најтрагично мислам е тоа што не сакал некоја, ама прв е за солење памет.
    На кој сакам ќе мислам, а гајле ми е дали некој на форум или па во живо ќе ме осуди. Си има моменти таков животот што те потсеќаат, не нон-стоп на моменти и не треба да се крева голема паника околу тоа.
     
    На sj *O*, Nausicaa, Apina и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Моментално не ми недостига, некогаш ми недостигал. Времето си го прави своето, што да ми недостига некој кој не се борел за мене. Ај гитла...
    [​IMG]
     
    На Бисерче95, H.VAGA и Unikatna50 им се допаѓа ова.
  3. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Погрешно мислиш, и не солам памет туку кажав што мислам, и баш ме интересира дали тие жени кои мислат на убавите моменти со бившите им го кажуваат тоа на своите мажи/дечковци, бидејќи нели, нема ништо лошо во тоа, тие не би се налутиле, ах жени, жени.
     
    Последна измена: 28 октомври 2016
  4. Apina

    Apina Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    276
    Пол:
    Женски
    Убаво кажано! :)
     
    На sj *O*, Бисерче95 и referentka им се допаѓа ова.
  5. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Ти што сакаш можеш да мислиш, тука твоето мислење никој не го рецка. Многу застарени ти се размислувањата изгледа живееш во минатиот век. Преиспитај се сам малку па после пишувај тука.
    Да не ме цитираш веќе, не си дораснат да пишуваш во посериозни теми. Оди соли памет на друго место.
     
    На sj *O*, referentka, MilaP и 2 други им се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.946
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од напад, осудување и донесување заклучоци, секој низ нешто поминал, добро е некогаш тоа што ти лежи на душата, што немаш смелост да го кажеш на пријател да го напишеш и да видиш дека не си сам
     
    На sj *O*, Бисерче95, Aleksandar1212 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Apina

    Apina Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    276
    Пол:
    Женски
    Токму тоа ми беше целта и мене, шетајќи денес низ форумот налетав на темава и си велам чекај и јас да го споделам моето мислење што воедно гледам и многу други го мислат истото. Ама мора да постојат и такви кои мислат спротивно од нас :)
     
    На elimkd и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  8. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Ќе те цитирам колку сакам јас, и еве вие што живеете во 21 век кажете што мислите за ова што го напишав во претходниот пост, дали сте толку модерни па заедно си седите со своите мажи/дечковци и им раскажувате за тоа колку убаво би било со бившите.
    Не случаен е оној вицот за Македонките, кога имаат секс најчест израз им е: Ќути, не кажувај на никој, така е и со другите работи, си ќутат и само на анонимни форуми си ја олеснуваат душата.
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Барем не се невини како тебе :)
     
    На sj *O* и Apina им се допаѓа ова.
  10. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Ти видовита си :^)?.
     
    Последна измена: 28 октомври 2016
  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Не го тупи веќе не си интересен.
     
    На sj *O* и Apina им се допаѓа ова.
  12. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Не знам кој го тупи, последните неколку поста пишуваш само глупости, ништо не кажа во врска со темата.
     
  13. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Ќе направам паралела со една дешавка која вака навидум нема допирна точка со ситуацијата на @Apina ама се надевам дека ќе ми ја разберете поентата која сакам да ја доловам.

    Понекогаш во град налетувам на колешка од факс која е среќно мажена со љубовта на нејзиниот живот, мајка на здраво дете, вработена по струка, родителите и се здрави-прави и супер држечи за годините. Но, секојпат кога ќе се видиме девојкава ми повторува како и фали студентскиот живот - предавањата, паузите, одењата во библиотека, дружењата и зезањата. Според неа, тоа и бил најубавиот период во животот досега, години на спокој, надеж и идеализам. Е сега, муабетот ми дека таа не е воопшто незадоволна од сегашниот живот, напротив, пресреќна е и ужива во секој момент! но понекогаш ете ја фаќа носталгија по тоа минато време кога била помлада, кога била слободна без никакви посериозни обврски, кога со маж и биле „обични“ дечко и девојка па заедно (под звездите :wasntme:) мечтаеле за заедничкиот живот кој им предстои итн додека сметките дома ги плаќале мама и тато. А на страна што годините кои изминале од тогаш до сега ги избришале лошите работи па останале само убавите сеќавања (а богами и тие самите поминале низ дополнителен филтер за разубавување). Кога ќе ми каже дека посакува да може да се врати во тоа време, дали со таа изјава ја негира љубовта кон детето или неговото постоење? НЕ! Едноставно тој период и е останат во преубаво сеќавање и претставува моментален бег, сигурно заточиште од суровоста на реалноста (дрски колеги, злобен шеф, сметки, кредити, болести, неминовното стареење на родителите итн)

    Па така и конкретната ситуација за која се збори тука, ако членката со убаво се сеќава на поранешниот дечко и времето поминато со него, не значи дека не е заљубена во сопругот или дека е незадоволна со сегашниот живот.
     
    На sj *O*, referentka, Felony и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Лоша ти е споредбата, една работа е општиот живот а друга е љубовниот.
    100% од жените ова ти што го напиша ќе им го кажат на своите мажи/дечковци бидејќи е во ред за такви работи да имаат носталгија, а 0% од жените ќе им кажат за убавите моменти со бившите дечковци, затоа што знаат дека не е во ред за тоа да имаат носталгија.
    Еве јас од лично искуство ќе кажам дека досега никогаш некоја ми нема зборувано за убавите моменти со нејзините бивши дечковци, и мислам дека секое нормално машко не би слушало такви работи.

    Јас исто така никогаш не сум зборувал за моите бивши, и да помислувам некогаш на нив, ама кога ќе помислам, се прашувам што се случува моментално во нивниот живот, дали се добро и сл., па и да помислам на некој убав момент, имам право будејќи моментално сум слободен, ама кога нема да бидам слободен, ми нема логика да мислам на убавите моменти со бившите, бидејќи сигирно ќе ги имам тие и уште многу други поубави моменти со тогашната девојка.

    Ама затоа моите бивши ми имаат зборувано за тоа како им недостига животот кога имале 14-15 години, бидејќи тогаш си живееле безгрижно, немале никакви проблеми и сл., и на никое машко не би му сметале вакви муабети, па така и на мене не ми сметаа.
     
    Последна измена: 28 октомври 2016
  15. Apina

    Apina Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    276
    Пол:
    Женски
    Па да нема ништо нејасно овде, едноставно не дека тоа не ми излава од глава туку понекогаш проаѓа низ сеќавање бидејќи биле убави моменти. И точно дека сега живееме среќни во сегашноста, пресреќни!
    Е сега можеби на минатото не гледаме сите исто, но и тоа е дел од нашиот живот, еве јас само кажав каква е мојата ситуација и несакав да бидам погрешно сватена
     
  16. Felony

    Felony Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    47
    Не е поентата тука зошто жените (не) раскажуваат за бившите со сегашните дечковци/мажи.
    Поентата е дека секогаш ќе постои одреден спомен кон бившите љубови, идеализирања на нешто што некогаш било совршено но со тек на време му дошло крајот.
     
    На sj *O* и Apina им се допаѓа ова.
  17. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Секој има право на мисли, мажена/женет, никој мислите не ги контролира.
     
    На sj *O*, Бисерче95 и Apina им се допаѓа ова.
  18. Unikatna50

    Unikatna50 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Летово искачав со еден дечко типот беше исти како мене ми беше убаво со него се гледавме, за толку кратко време научив многу нешта сакавме иста литература, исти книги исто мислевме, исти желби имавме но тој се олади и бидејки сме подалекуу несе глеавме, тешко ми беше, после се фатив со овој сеа што ми е дечко го сакам но тој е оремногу љубоморен на секоја кавга ми текнува на летната авантура, ми фали момчето бев кај тетка ми на гости он от тој град е се сретнавме ми призна дека сеуште ме сака јас бев ладнокрвна и го прекорував за се дека тој е крив и така е тој ме остави бев тажна и уште сум премногу сме исти но дечково не е стабилен час е овде час го нема, кига и да се скарам со дечкоми на него мислам , ми фали имавме убави моменти незнам што ми се дешава ама го сакам дечко ми ... :(
     
  19. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    mi fali PREMNOGU
    Vo isto maloo zaedno izrasnavme ista zgrada ziveevme mi bese simpatija Koga bevme Mali.
    vo osmo odd bevme vo vrska dve godini se dodeka ne me izneveri toj izleze so druga za Edna vecer jas SI fativ drug decko Bev vo vrska 10 god no I so bivsiot izleguvav 5 : 6 pati se krievme nikoj da ne ne vidi
    potoa toj otide vo bugarija na fakultet dve god ne go vidov . Jas se omaziv imam I dete dve god. Seuste nislam na bivsiot I Koga ke otidam kaj mojte ke go vidam odaleku srceto me boli nemozam da go zaboravam
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    Абе што ги мислите:D
    Да биле толку добри, немаше да бидат бивши8)
     
    На biGirl и Бисерче95 им се допаѓа ова.