1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми недостига бившиот

Дискусија во 'Разделби' започната од lonely111, 21 април 2011.

  1. any_xx

    any_xx Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    На моменти се присеќавам на бившиот бидејќи не ми се погоди новиот дечко после него, не се совпаднавме доволно, или пак ќе се случи, одненадеж, другарките да кажат нешто за бившиот, во смисла како да сум му фалела а он е со друга и до ден денес, со онаа која ме изневери. Со тој новиот дечко идев скоро 7 месеци, одвреме навреме ми се навраќаа мисли од бившиот, со новиов и од 7 месеци врска немав никаква основна физичка интимност(во смисла повеќе гушкање,бакнување) па затоа и не сум го засакала доволно, не беше тоа тоа, па нели основната физичка приврзаност блискост ги зближува младите и ја одржува страста во врката? па затоа можда и бившиот имал влијание и сум се потсетувала на него, со него имав јака страст и емоционална поврзаност а со новиот не. Така да дадете си го потребното време за вас додека не го преболите бившиот, не си ја залажувајте потсвеста како јас што направив на почетокот, мислејќи дека го преболив ама уствари не било така баш. Вистинскиот нема да избега, само вие бидете си спремни и и доволно "рефреширани" од минатото.
     
    На honey.11, Milobebence, guardatela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    91.689
    Пол:
    Женски
    Ова е совет од милион долари.:hug:
     
    На tessie и sj *O* им се допаѓа ова.
  3. xnotyourbabex

    xnotyourbabex Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2017
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Јас сум човек кој верува дека се е со причина и дека ништо не е случајно ... така што убаво рекле дека бивши е со причина... мојот бивш ми фалеше откако раскинавме но времето лечи се.. да знаев дека мојот сегашен дечко ќе ме третира на овој начин ќе раскинев малку поодамна со бившиот но сепак мило ми е што не е ништо загубено. И не не мислам на него едноставно ми фалел го имам преболено имам извадено лекција од таа врска и гледам да не се повтори ништо од тоа во сегашната врска со новиот дечко.
     
    На Blue_Angel_13 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Demon4e

    Demon4e Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Не си само ти ненормална, сите ние имаме бивши што сме ги сакале повеќе и од самите себе, но сепак мојот совет е да не го мислиш, да си најдеш нова преокупација, зависи од твојата ситуација, со бившиот неможеш да излезеш другарски, пак ќе го почувствуваш тоа што си го чувствувала и порано, ако во оваа врска што ја имаш не ти е се под конец, ако имаш шанси кај бившиот врати му се..
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dark artist

    Dark artist Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Луѓе завчера бивши у недефиниран однос ме адд на фб од др нов профил и не го прифатив пошто мислев дека е лажен профилот. Вчера пак ме адд од неговиот (стар функционален) профил и го прифатив, па денес го избришав од пријатели. :lol:
    Не знам што сака да постигне со тоа, ама мн. ме повреди и ме лажеше додека контактиравме и се гледавме, користеше изговори како што се далечината, мојата недоверба и сл. Со еден збор ме правеше будала. :@Имам некои чувства спрема него иако поминаа 3 месеци откако се скаравме, ама од др. стр. кога ќе се сетам на него ми се превртуваат цревата и желудникот во стомак. :envy: :puke: Не сакам да се навраќам на минатото и се плашам дека ќе згрешам. :sweat:
     
  6. gosakamohridd

    gosakamohridd Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Се гледав со еден дечко околу 5-6 месеци. Пред тоа не го ни приметував кога ми се пушташе, ме гледаше онака.. не допуштав да ми пријде пошто има многу лоши муабети за него како имал премногу бивши што јас го знаев тоа и две подолги врски. Многу убав дечко, харизматичен, убави очи, шарм понашање се... потоа јас си фатив дечко (прв) детска врска на далечина од 1 месец.. и раскинав и почна да ми се свига овој дека поголем од мене 6 години, убаво друштво се океј.. тој у Скопје на факултет јас тука средно. Брат ми и брат му во исто друштво.. а ме знае за многу мирна и со мене се понашаше супер со респект.. и такс почнавме пишување цело време и почнавме да се гледаме... ми влезе под кожа, буквално се заљубив до даска.. Ми беше прв.. ама често се каравме но некако се смирувавме.. знаеше дека го сакам и тој ми кажа дека ме сака за време на секс... Така една вечер се видовме и јас глава му свртев, ми вика шо ти е јас викам ништо и така и почна да вика да се нервира и викна такси и кас викам ај дојдо да те гушнаѓ и почна драма бутање дерење како психопати.. некако ме бутна и јас се занесов паднав и почна ти си ненормална јас си немам работа со глумци што паѓаат такви работи .. тоа беше страшно за мене стрес преголем јас осекам кско крива да дум што паднав што сум плачела како психопат некој.. и тогаш прекинавме... и после 2 недели тој се фати со бившата а иначе со неа одат од 12 год со раскинување цело време он со други има одено дури и женска имал.. и сега на 23 год пак се заедно.. а она е курва сите ја знаат како таква... не ми се верува уште еј.. со мене беше многу конзервативен, љубоморен сега е во врска со курба.. буквално. И сега не знсм што мисли за мене ... на искачање они стојат заедно јас играм весела сум не сакам да покажувам слабост или да глумам мајка тереза нешто ако ме сфакате.... искрено ми фали, го сакам назад, не можам да осетам таков ,,vibe” и харизма од никој друг. Тој ме блокира пошто јас го прашав што е ова пошто искочија кавно со слики... и јас по 2 недели такс разбрав на одмор додека беа цело друштво.. и така притисок од сите страни ми пишуваат другарли што е ова?? Како?? ....
    бидејки јас мислев ке се смириме сме имале такви кавги.. не знаев што да кажам не знаев јас на што сум... и такс ско ми зборува дечко некој тој гледа така љубоморно.. не знам се приметубва мене ми кажуваат... Не знам дали е срекен со неа, не знам дали е таа вистинската за него? Дали ке се оженат можеби хахах такви мисли ми се вртат? Или пак ке раскинат.. сакав да му бидам јас таа.. една ... Чувствувам лавина од емоции бес, понижување, кривица ... Ве молам совет? Помина само еден месец .. ми треба ваше мислење што дпоред вас ке се случува понатаму?
     
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    @gosakamohridd Зошто не му се свиѓало под кој агол си погледнала? Сериозно? Чоекот барал рачка само, повод за раскинување. Според мене е неодговорно суштество без почит, прво кон женско, второ кон сестра на другар.Нема да ме чуди ако откако пак го шутне таа девојката шо го глеа како играчка да ти се врати пак.

    @Dark artist Уопште немаш потреба да се навраќаш на минатото. Ако те почитувал партнерот, тогаш вреди враќање можда, почитта е пресудна.

    Се` се случува со причина. Јас немав бивши, ама пред да се запознаам со бм многу сакав еден човек којшто ми беше само другар и таман почнавме да зборуваме за врска, се договоривме што и како ќе правиме, почнавме животот да го планираме, кога по две недели како кукавица избра целосно на академска кариера да се посвети. Фактот што имаше 23 години и малтене дете беше, си го направи своето ваљда. А и фактот што беше кукавица. Пред некое време, пак стапивме во контакт, јас веќе слободна.
    Ми се јави да ми каже дека се оженил. Совршен тајминг, јас кога се оставив, тој се ожени. :D Како животот и универзумот ти праќаат пораки дека нешто не било за тебе, генијална работа.

    Толку време помина, цела врска и брак помина оттогаш, ама кога не му го слушаш гласот, не го гледаш, не контактираш, исто како да не постои. Особено кога си во друга врска и брак од љубов. Не ти паѓа на памет. Убавата сегашност ја превива раната од минатото и не ја гледаш затоа што е превиена и зараснува.

    И платонска беше, не сме се ни бакнале, ама прва љубов беше, дури и во другарството траеше и боли, нормално. Не издржа почна да да зборува со испрекинат глас, како да ќе заплаче. „Сиве овие години се измачував од помислата дека никогаш нема да ми простиш што бев кукавица кон некој којшто ме сакаше, како што никоја друга, дури ни жена ми не ме сака, ниту пак мислам дека ќе ме сака. Ти се колнам во се` што ми е најмило, дури и на жена ми и` имам кажано се` за тебе. Ако остварам потомство и на деца и на внуци ќе им кажам. Секогаш ќе постоиш на некој начин во мојот живот. Сега како женет човек, сигурен дека нема погрешно да сфатиш тоа што пак те контактирам, те молам да ми простиш.“

    Он замина во странство тогаш, се посвети на кариерата потполно, секоја моја солза ја плати со милион неуспешни врски и покрај изгледот, парите и интелектот. Уште пак кога дознав дека таму се оженил со некоја чиишто контакти му помогнале во академската кариера, сфатив дека се` што е во минатото оставено е со причина. Сфатив дека не ми треба опортунист, кој сака кога условите се поволни за тоа, ми треба човек којшто, кога сака, ги создава тие поволни услови.

    Јас му реков дека одамна сум му простила, а сум си простила и себе си затоа што сум сакала некого како него. Но, го предупредив, тоа нема секогаш врска со тоа дали ти ќе можеш да си простиш самиот на себе.

    Нема назад гледање!
    Никогаш, ама никогаш не е од полза.
     
    На Animali, joy1, Dust и 4 други им се допаѓа ова.
  8. gosakamohridd

    gosakamohridd Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Какво бе шутирање. Таа е луда по него, ко некој психопат овој ка има шутирано многу пати. Таа ја има факано за коса девојка му што му беше... ужас! Курва е бре
     
  9. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Прво нема потреба од нова тема има милион во кои можеше да го сместиш твојот проблем.Но нема врска ќе средат.
    Е сега во врска со проблемот.Види ќе бида искрена и директна ти повеќе немаш што да бараш со ова момче.Ти си се заљубила но тоа не значи дека и тој ,така?Чекал прилика за да се скара со тебе затоа што сигурно веќе некое време бил во контакт со бившата.Кога му се средиле коцките се смирил со неа тебе те отфрлил.Нема врска дали е таа курва и што и да е тој ја одбрал неа не тебе.Понекогаш луѓето не не одбираат нас и тоа е во ред.Мораме да продолжиме се додека не се вклопиме тотално со некоја личност.А ти со ова момче не се вклопуваш.
     
    На Brinetka, tessie, FVP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. gosakamohridd

    gosakamohridd Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Добро кажано.. фала ти
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Нема потреба другата девојка со која што е да ја нарекуваш курва ,зошто е она курва? Што те прави тебе подобра од неа??
    Како и да е очигледно дечкото ја сака неа а ти си му била занимација додека се скарани јас би ти рекла да си продолжиш напред.
     
    На buba4e89 и tessie им се допаѓа ова.
  12. gosakamohridd

    gosakamohridd Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Па вака сега, не ја нарекувам курва пошто му е девојка туку зашто цел град знае каква е и сама си правеше А4 формат лист нарекувајки ,,мојата ебална,, плуд има голи слики од неа. А ти мене не ме познаваш лично за да ме правиш нешто што не сум... сеедно дали е курва или не поентата на темата е друга.

    А мене ме прави подобра пошто тој ми беше прв, нема муабети за мене, го немам варано како неа и за срека неговите другари ме сакаа и сега имаат респект спрема мене а на него му викаа ,, брат како можеше со нес да одеш цело друштво ја помина” ... така да не суди пред да знаеш ок? Не правам такви ниски удари да ја нарекувам курва пошто му е женска
     
    Последна измена од модератор: 18 август 2019
  13. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    СО самото тоа што ја нарекуваш курва ставаш до знаење што човек си. И мисли си дека си нешто подобро што си била невина и мислиш дека си подобра од некој друг заради имагинарна конструкција. Најжалното е што ти имаш такво мислење и му придодаваш значење на невиноста и слично, па сега ќе си патиш по некој на кој си му била преодна занимација. Продолжи си со животот, и научи да се почитуваш себе заради своите добри карактеристики, а не заради твоето сексуално (не)искуство.
     
    На buba4e89, Brinetka, tessie и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Тоа што си му била прва не те прави подобра ама ако сакаш така да си се тешиш.(y)
    Премногу конзервативно размислуваш а ти на него што не си му прва ако така гледаме ? Кај си го нашла курвар не бил невин. :worried::puke:
     
    На buba4e89, Brinetka и Sejfullai им се допаѓа ова.
  15. Згодната

    Згодната Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Ми фали почитта, вниманието и начинот на кој ме гледаше и ме правеше да се чувствувам посебна.
     
    На Shmizla94, Brinetka и MarianaBT им се допаѓа ова.
  16. MarianaBT

    MarianaBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    ---
    нешто слично и кај мене ,, сепак се трудам да го надминам тоа чувство... преку самопочитта ... и така
     
    На Shmizla94, buba4e89 и Згодната им се допаѓа ова.
  17. gosakamohridd

    gosakamohridd Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Епа хаха не сум јас крива што таков авторитет си има да е нешто по океј ајде али курва е јас пак ке си кажам

    Ne ja narekucam kurva samo za toa samo sto tea ne e fer sprema mene. I ova ne e fer... Vie ne znaete kako se jas osekam posle se ova so mi se desi..

    Девојко, да ја запознаеш девојката ке ти биде срам да ја браниш хаха. А ова дека сум конзервативна ти е тотален промашај.. како прво јас сум дете на разведени родители и сум гледала како поминуваат партнери во животот на моите родители и ми било океј, нити сум судела нити сум се мешала кој кому е прв, единствен не знам што. Ама да ме споредуваат со нула од човек... како прво е понижување за мене. Зошто не сум кажала ништо за неговата друга бивша девојка? Кога е убава, фина супер девојче... така да ајде бркај работа
     
    Последна измена од модератор: 18 август 2019
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Прво она што ми забоде очи е си му свртела глава и те прашал што ти е.
    Ти си крива што глумиш нешто сеа ќе му праам сцени да видам дали е љубоморен. Многу незрело и детско.
    Тоа мора да си го поправиш прво, второ више не си невина па добродојде во клубот на курвите.
    А тоа тој се испонашал така е резултат на твоето однесување.

    Така да, не си за него ти.
     
  19. gosakamohridd

    gosakamohridd Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Што човек сум? А ако не е зошто да ја нарекувам? Ке придавам фала богу нема да се ставам на исто ниво со девојка што има идено со цел град. Тргни го на страна сексуалното искуство, дали ти имаш направено два реда муабет со неа или со мене? За да кажуваш зошто јас си мислам дека сум подобра? И темата не беше јас да се споредувам дали е она подобра или јас. Јас побарав совет али ете се закачивте за неа. Вака анонимно муда до не знам што имате бре, ми е срам веке муабет да правам за такви ама не сте ми од градот така да океј е ајде.. хаха човеку уште се и објаснувам ..
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Членките ти дадоа мислење пообјективно, ако ти е срам ти нема да ја спомнеш, ама овде се работи за изливи на љубомора и се би дала да го нема девојчето.
    Како што ја оговараат неа, сигурно и тебе сега ти се смеат.
    Така да, созреј и ние не сакаме да си го губиме времето со деца.
     
    На Alisa22, Brinetka и Mantub им се допаѓа ова.