1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми рече дека еден ден пак би биле заедно...

Дискусија во 'Разделби' започната од Crveno-bonbonce, 11 декември 2010.

  1. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Пеперутче ќе бидам искрена спрема тебе и вака ќе ти кажам : НЕ ВРЕДИ !
    Се додека "се бориш" за него, како што кажуваш и како што си му кажала и него, Ништо нема да добиеш ! Не му потклекнувај бре девојко, кој е тој? Принцот Вилијам да не се замислува, па сега сакам вака-па сега сакам така !
    И јас кога раскинав првиот пат со дечкоми го барав, го молев и се смиривме-да, ама за после тоа да ми рече дека избрзана одлука сме донеле и дека требало да почекаме па да се смириме. После имаше и втор пат, пак раскинавме ! Е тогаш, мила, од мене ни М немаше ! Не го барав, не сакав да слушнам за него, на фејсбук тој почна да објавува некој песни како животот му бил убав итн итн. некој глупави ствари. А кај мене, се беше нормално, само веќе немав слики со него и не бев во врска со него ...
    И после нецели две недели, одма се јави !! Неможел без мене, незна што незнам како и ете сме уште сме заедно! ПУШТИ ГО, АКО Е ЗА ТЕБЕ-ЌЕ СЕ ВРАТИ, АКО НЕ СО НЕКОЈА ДРУГА НЕКА ПАТИ !!!
    Не му се јавувај, не го барај, не му пиши на фејсбук...ако имате заеднички пријатели(многу веројатно, 2 ипол години сте иделе) не го споменувај пред нив, а ако тие го спомнат кажи дека било-поминало, дека не сакаш да се умараш со него. Е тогаш, мила, тој ќе се запраша што е со тебе, можеби имаш друг, како тоа си го заборавила...ќе се збуни максимално! Тој ти кажал дека не те сака, пошто незнае како е да биде без тебе! Ете сте раскинале ама ти не му даваш простор да осети твое отсутство ! Послушај ме и се ќе видиш како ќе се одвива. Можда дечкоми и дечкоти се различни личности, ама и двајцата се машти-тоа ги поврзува! Поздрав и пиши обавезно што ќе направиш .
     
  2. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    девојки мои убави сеа го читав постот што сум го пишала... леле каква гуска сум била еј цццц :headbang:
    оф топик може ќе е ама да ви кажам зошто гледам сте ми пишале советчиња
    се смиривме тогаш после неколку дена ама раскинавме за не цели 2 недели... повторно
    од тогаш немаме никаков контакт сега имам друг човек во мојот живот пресреќна сум, се појави од никаде и ми ја врати насмевката на лице... колку само сте биле во право тоа е чудо...
    ви благодарам што бевте тогаш тука за мене
    срцки сте :* :* :*
     
    На Acerola, duffi и mims-89 им се допаѓа ова.
  3. Snezana0404

    Snezana0404 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Devojki sovet!
    Moeto e mnogu porazlicno. So decko mi sme godina i 5 meseci zaedno, nerazdelni, poveke bevme kako maz i zena otokolku kako decko i devojka. Normalno imase krizi, raspravii, razdelbi, smiruvanja, sve za nekoi gluposti za koi ne znaevme so fino da gi resime posto jas veruvav vo nekoja ideologija deka dvajca sto se sakaat ne treba da si zameravaat za sitnici i takvi nekoi gluposti. Kasno svativ deka koj i da mi kaze deka sve im e idealno me laze. Kako sto kazav posto nesakav da se raspravam mnogu raboti si gi cuvav vo sebe i eden den sve mu ispukav ama i sto treba i sto netreba. Sve bese vo afektna sostojba za banalna raspravija. Se raboti za isklucetelna emotivna maska osoba, so tolku dobra dusa sto jas barem nemam sretnato vo ovoj proklet svet. Nesto sto dodeka bevme zaesno neznaev da go cenam. I dvajcata ne si gi gledavme i spomnuvavme za ubavite momenti tuku samo za ona sto nekogas sme si zgresile. Mnogu bese lut poradi toa sto go napraviv najlosiot covek a on celiot zivot mi go posveti na mene. Nisto drugo ne mu bese bitno osven jas. I mene isto taka ama jas bev taa sto eksplodirav. Pominaa 5 dena i nemozev da ziveam bez nego, doletav kaj nego na rabota a on mi rece deka poveke nesaka da mi go cue glasot i mi spusti. Vo ocaj se javiv kaj zaednicka drugarka i mi kaza deka rekol deka tolku mnogu sme se skarale sto nema sansi pak da bideme zaedno. Tolku mi bese tesko sto go iskluciv mob i zaminav so majkami na vikend. Doznav deka me baral nasekade sekoj den, na sekoj saat, po poznanici i nemozel da dobie odgovor od mene. Koga stanav dostapna samo me prasa kade bese, mu kazav i mi spusti bez nikakvo objasnuvanje. Pomina uste edna nedela kako bevme razdeleni. Toa bea momenti na golemi analizi i retrospektivi za se sto se slucilo, preispituvanje na moite cuvstva. I svativ, nemozam bez nego. Mu se javiv i go zamoliv da izlezeme. Prifati. Mi kaza deka mnogu raboti se izmenija za ovaa nedela, deka bil ogorcen od ljubovta zasto i pokraj toa sto sve daval i sve napravil nisto ne bilo vredno. Apsolutno e vo pravo. Jas bev kriva. Sega veke se ima predadeno na onoj zivot so ikacenje do ranite utrinski casovi, steknuvanje golem krug na prijateli i poznanstva bilo maski ili zenski. I rece ok mu e funkcionira. Me vide vo golema beda i ocaj, vo stradenje i pokajuvanje za sve sto sum napravila. Rece deka me saka seuste ama e malku rezerviran, se plasi deka ako mi se vrati pak istoto ke mu sluci. Del od negovoto srce saka da ostane so mene i da go zadrzime seto ona sto sme go imale, a drug del saka da bide sloboden, nikoj da ne go kontrolira i omalovazuva. Neznae na koja strana da se svrti. A rabotite otisle do tolku daleku sto od lutina i strav da ne mi se vrati na sekade kazuval deka nesaka poveke da me vidi, deka nikogas poveke nema da bide so mene i sve najloso samo za da ne popusti nekogas. Tesko mu e sto me gleda kako patam i otkako mu se javiv ni eden den ne me ostavi sama. Mi nosese i me terase da jadam, da izlezam da go provetram mozokot. Tesko e rece sega rabotite da se sredat i nemoze da odi toa taka brzo kako porano, ama neznae, rece vremeto ke pokaze. Rece ke se slusame, ke vozime roleri ili ke pieme kafe. Rece deka me saka, seuste e nezen i vnimatelen so mene. Na momenti vikase deka e podobro voopsto da ne se gledame i slusame, ama nemoze da me ostavi mene vo vakva losa sostojba, ednostavno neznae sto da pravi. Znae deka mojot zivot e nezamisliv bez nego, deka nemozam da funkcioniram bez nego, deka mi fali i nikogas nema da se otkazam od nego.
    Devojki ocajna sum, neznam sto da mislam. Baram vase mislenje. PLS
     
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Сепак е дечкото доблесен и ти понудува поддршка додека поминуваш нез тежок период, очекува и ти него да го разбереш. Му треба време да се смири и стабилизира, можеби сеуште е во шок.
    Остави да течат работите како што се моментално, не напнувај нека се одвива се спонтано и ќе дојде моментот кога пак ќе бидете заедно. Барем јас верувам дека ќе бидете, само имај трпение. :)
     
  5. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Снежана0404 да си кажам искрено мене ми е страв од тебе, и за тебе, ако се ставам во улога на дечко. Посебно откако ги прочитав зборовите контролирање и омаловажување, па се што следеше после тоа. Откако му се јави тогаш, тој пат, да тој почне да ти носи јадење, да те тера буквално да живееш, баш се мислам што му кажа во тој разговор? :^)
    Јас си мислам знам што му кажа, затоа се врти околу тебе, од страв за тебе. Ако е тоа случајот, не е фер од твоја страна душо да го држиш така, да тој не знае што да прави од причини што ти ги создаваш со емоционална уцена, од тоа што тој се плаши колку си очајна.

    Макар што профилот ти вели 28 години, јас би рекла дека си многу помлада, и твојата реакција од раскинувањето ја разбирам поради тоа, ама ако уште возиш ролери со дечко на 28, еве рака ти давам! Без разлика на годините, вака ќе те советувам. Дај му време на дечкото да дише. Не го барај, не му поставувај никакви товари на рамена, ако сте раскинале сте раскинале, сврти се кон другарка, исплачи се кога ти е тешко. Тоа време ќе му дозволи и на него, ќе ти дозволи и на тебе да размислите колку ви значеше тоа додека го имавте таа година и пол, убавите спомени, а не ова што го имате сега, тоа не е врска, макар што можеби тебе така ти се чини затоа што го гледаш до тебе секој ден. Ако не е со тебе од своја слободна воља, макар да е до тебе, не е со тебе, ако ме разбираш. Се надевам повторно ќе се најдете еден со друг, во врска како што сакате двајцата.
     
  6. Snezana0404

    Snezana0404 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Prvpat sum na forum, i iskreno ne veruvav deka nekoi tolku ke se potrudi da mi ja sogleda sostojbata i da izvadi mislenje kako vie dve offspring i imelda. Znam deka sega treba da bidam mnogu trpeliva i da go snosam rizikot na koj samata se dovedov kolku i da e tesko.
    Imelda, jas ne sum tolku losa osba kako sto se pretstaviv. Taka se opisuvam zasto sega taka se osekam. Kontroliranjeto bese obostrano a moze i ne trebase da napisam kontroliranje, poveke bese griza eden za drug. A omalovazuvanjeto bese vo afektniot moment koga kazuvav i sto treba i sto ne treba. I da vo pravi si, se plasi od mene da ne slucajno koga bi bile pak zaedno mu se povtori istovo. Seuste nemozam da razberam dali negovata griza sprema mene e od sozaluvanje. Go imam prasano i vika deka da ne sakal da bide do mene, nemase da bide. Ama neznam, nemozam da ocnenam. I jas nesakam da bide taka, togas e podobro da ne bide do mene zasto ponataka ke mi bide uste potesko. Sega samo nadezta me odrzuva malku da funkcioniram. Imelda pretpostavuvam mislis deka sum mu rekla deka ke se ubijam, ama ne ne sum go rekla toa. Sepak imam tolku godini kolku sto mi pisuva i da, vozevme roleri :)
    Uste ednas fala za vaseto mislenje, mnogu mi pomagate.
     
  7. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Јас колку и да се трудев не сфатив кој е вашиот проблем? Како може од една караница во афект кога се знае дека се збори се и сешто да раскинете и една недела да не се чуете прво ти да го бараш па он да те бара па сте гаселе мобилни па сте биле избезумени и на крај не знае дали сака или не сака да биде со тебе? Јас ама баш не сфатив што толку ти со му направила за да стигнете до таму , никакви детали не кажа а тоа што го кажа делува како да сте двајцата на 15 години.

    Ролерите се ок, јас сум над 30 и си возам ролери ама бе детски се понашате двајцата како тоа ем сака да е слободен ем сака со тебе? Мене ми фали тука некој голем битен дел од целата приказна.

    Вака е се многу нереално за годините кои ги имате.
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    снежана сите убави моменти не се забораваат никогаш. Свати дечкото може би направил се за да те задржи, ти простил многу работи и заедно сте поминале многу. Но неговото его е сега поголемо, можеби те сака но неможе да помине преку се,среди се почни да се опоравуваш и да живееш, продолжи да возиш ролерки и да се радуваш на животот. И да никогаш не вели никогаш секогаш за се постои втора шанса. Остави го нека се олади и смири и после одреден период јави му се.
     
  9. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Во ред кажиму, ќе бидеме заедно! Ахм! :!:
    Како што ќе сака тој, а ти па, не се прашуваш!
    Зошто ти е таков нестабилен дечко?! Не се замарај, продолжиси понатаму без да се мислиш дали ќе бидеш со него или не.
    За заљубување ич да не се замараш, секако дека ќе се заљубиш! Така мислиш, сега целиот свет ти се урнал и мислиш готово крај е на светот, ама напротив...ќе видиш дека те очекува нешто поубаво и постабилно од ова со него.
    Ти твоето си го направила, си пробала да го сфатиш ама ете не му одговара. Еден ден ќе се занајде сам и ќе те бара, ама не паѓај и не живеј за тој момент кога ќе те моли. Биди среќна вака без него, отколку да се мачиш со него и да не знаеш што те очекува утре од негова страна, дали ќе сака да биде со тебе или не.
     
  10. Snezana0404

    Snezana0404 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Секој ден се слушаме мин. два пати. И се гледаме преку два дена на кафе. Уште има страсти меѓу нас, силни прегратки, бакнежи. Не ми е ист како порано, помалку е резервиран и не кажува наоколу дека се гледаме. А остана мил како порано.
    Незнам ни ја веќе сто да мислам.
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Снежана ако тврдиш дека тоа е така тогаш ок, може има надеш за вас, може би еден ден пак ќе бидете заедно ? но зошто не кажува и што е толку резервиран? Само еден совет вака пријателски што и да се случи задржи си ја гордоста и достоинството, биди јака и ведра и пред се и ако се гледате не го напнувај да се смирите и не почнувај со плановите за иднина, верувам тоа би му сметало. Почни повторно полека другарски и тактички. Секое машко се плаши од обврски и планирање на иднини. Остави да тече се така како што тече и се надевам се ќе биде ок
     
  12. daence.To

    daence.To Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    гледај да се изнауживаш колку што можеш...и ако имаш прилика да се муваш со некој стори го тоа и потоа кажи му..и види ја неговата реакција, и ако му е криво тебе ич да не ти биде..нека види дека не било се околу него..бидејки тој се навикнал на тоа и ке мисли дека сега нема дса се обидеш со некого...но ти биди упорна и стори го тоа..така ке го преболиш најбрзо , а и да знаеш дека секое чудо 3 дена трае...:)
     
  13. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    сите поминуваме низ разни периоди кои не прават појаки..
    немој да си губиш време пошо рекол дека пак би биле заедно некад...
    тоа се дешава и така уз муабет да се рече колку да е утеши...
    не се ослонувај на такви работи...
    знам дека немоеш да преболиш затоа не мисли на тоа искочи у град и почни да бараш нов ;)