1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се прекршува косата

Дискусија во 'Коса' започната од Angiie, 20 мај 2011.

  1. Angiie

    Angiie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    50
    Имам кратка коса, и доле на вровите ми се прекршува, односно ми се витка нагоре! Многу ме нервира, ја пеглам, но неможам секој ден тоа да го правам. Кога имав долга ова не ми се случуваше. Ве молам за помош!

    Фала ви однапред ! :)
     
  2. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Ми се прекршува косата!

    Надоградба на коса :?: :lol:

    Не знам како совет би ти помогнал освен ПРЕСА :^) или крајно носи ја фатена додека ти порасне .
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ми се прекршува косата!

    Јас имам права коса, но ми се прекршува само на врвовите, и многу ме нервира тоа. Секој ден ја исправам со преса, и страв ми е дека ќе си ја уништам косата ако продолжам вака. Но тоа е, што да се прави. Не се поднесувам себеси со прекршена коса. Нема никаква форма, многу несредено изгледа. Инаку, имам прилично долга коса, но проблемот со прекршувањето си останува.
     
  4. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ми се прекршува косата!

    И мене така ми се прекршуваше косата кога ми беше до рамниците и еднистев спас ми беше чешање на косата додека се суши. Така да додека да не ти подпорасне или чешлај ја додека се суши или пегалање :)
     
  5. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Ми се прекршува косата!

    Kосата се прекршува ако ви ја ретчат кога одите на фризер...
    Мене ми беше права,отидов,после не можев да ја смирам.
    Другарка ми имаше праз права коса,долга,и она ја изретчи,и не може да ја стокми сега.

    Ако сакате да ви е права убава,не ја ретчете многу, а ако веќе го правите тоа,после пегла ,фен,и ништо друго...
     
    На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ми се прекршува косата!

    Да, тука си во право. Мојата е ретчена на врвовите и сега се прекршува, а кога не ми беше ретчена ми беше ептен права, пегла не ми требаше.
     
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Ми се прекршува косата!

    Косата се прекршува заради степените или заради ретчењето доле. Една другарка ме разубедуваше да одам да си ја изретчам на врвовите - затоа што ми е скроз рамна - ама добро е што не успеа. Полошо од тоа ретчењето, или да го наречам упропастување, немаа. :fubar:
     
    На anglle и Ema.Sk им се допаѓа ова.
  8. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Ми се прекршува косата!

    Па јас само заради тоа несакам да и направам степен.Иначе имам долга црна рамна коса.Од позади ми здосади да биде таква рамна али тоа е.Боље отколку да се прекршува.Никакво ретчење и степенување на косата!!
     
  9. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Ми се прекршува косата!

    Јас имам ПРЕгуста коса и долга до половина. Пак ми се прекршува. :^)
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Ми се прекршува косата!

    Па како е можно само ретчена коса да се витка нагоре...мојава не е ретчена доле на врвовите, а и моиве ужасно ми се виткаат и освен пеглата за коса ништо не помага :^)
     
  11. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Ми се прекршува косата!

    Знак дека многу ти се оштетени врвовите. Скрати ги малку и ќе приметиш разлика
    Јас го имам истиот проблем
     
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ми се прекршува косата!

    И јас кога ја ретчев ми беше така, но косата ми е во многу благ степен и не ми се прекршува, изгледа дека природна ми е права. А за остар степен се согласувам, се прекршува и тоа многу :worried: Ништо, чаре следно шишање шишајте ја рамна како што направив јас, само што не ја шишав баш рамна туку како полумесечинка за да го ублажам степенот, или купете си убава и КВАЛИТЕТНА пегла за коса т.е. преса, таа се исправа. Штом може девојки и жени со брановидни и пуцвал коси да ја пеглаат и да им биде права, можат и тие на кои само на врвовите им е прекршена. А обичните евтини преси ништо не пеглаат, отидете во Техномаркет и купете си квалитетна :) А и да, мислам дека и маската за коса има свое влијание, има маски кои на врвовите ги разлетуваат влакната си тераат секое своја политика, има такви кои ја спласнуваат косата! :)
     
    На easyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kitfox2010

    kitfox2010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Ми се прекршува косата!

    Ми треба помош за мојата коса која многу ми изгледа искршено и неугледно.Тоа не ми се допаѓа и сакам да го изменам.Знам дека помага пеглање но некој друг начин ми треба а да биде ефикасен.Ако може некој да ми помогне нека пише. ;)
    Косава ми била шишана различно но нема никакви промени.А пак врвовите не ми се најмалку расцветани и немма потреба од никакво нивно скратување но сепакќе се обидам па да видиме дали ќе се поправи нешто... ;) позз до 2 :*
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ми се прекршува косата!

    И мене не ми е воопшто оштетена косата, па пак ми се прекршува. Освен пеглата за коса, друго ништо не помага, инаку косата ми изгледа многу неуредно ако не ми е испеглана. Понекогаш ја собирам за да не морам да ја пеглам толку често, ама пак не е тоа тоа. Незнам што ми можело да помогне за ова.
     
    На kitfox2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    174
    маската за коса помага колку толку ....
    пробајте па ке се уверите :D
    и на крај убаво е да се стават сииликонски капки,и тие имаат некое минимално дејство во исправувањето :)
     
    На kitfox2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    има силиконски капки за прекршување на коса само незнам колку пари се :!:
     
  17. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Силиконски капки ставам, ама не помагаат многу. Инаку сакам да ја сменам маската, може ли да ми препорачаш некоја квалитетна?
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Јас кога ќе ја соберам во репче, и после ја пуштам, прекршена ми е целата, мн. се нервирам. И затоа само ја ставам во репче кога немам намера пак да ја пуштам. :devil:
     
  19. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Ако ви е прекршена само на врвовите , пробајте да ставите восок уште на мокра коса, на самите врвови, па исчешлајте се.
     
  20. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    174
    ^^имам пробано со восок,само ја мрси косата ако ставиш вишок :D ...Затоа внимателно со восокот :!:




    Ја користам зелената од Генера,ама целата паковка е зелена ,не само капачето :)
    И ок е,немам пробано други за да ти кажам дали е нај :^) ...Ама за тие пари е стварно ок ;)
    Разгледај си во темата kosa/maski-za-kosa-t5908/ ,има отпојќе предлози :D
     
    На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.