1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се прекршува косата

Дискусија во 'Коса' започната од Angiie, 20 мај 2011.

 1. Angiie

  Angiie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  50
  Имам кратка коса, и доле на вровите ми се прекршува, односно ми се витка нагоре! Многу ме нервира, ја пеглам, но неможам секој ден тоа да го правам. Кога имав долга ова не ми се случуваше. Ве молам за помош!

  Фала ви однапред ! :)
   
 2. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Ми се прекршува косата!

  Надоградба на коса :?: :lol:

  Не знам како совет би ти помогнал освен ПРЕСА :^) или крајно носи ја фатена додека ти порасне .
   
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Ми се прекршува косата!

  Јас имам права коса, но ми се прекршува само на врвовите, и многу ме нервира тоа. Секој ден ја исправам со преса, и страв ми е дека ќе си ја уништам косата ако продолжам вака. Но тоа е, што да се прави. Не се поднесувам себеси со прекршена коса. Нема никаква форма, многу несредено изгледа. Инаку, имам прилично долга коса, но проблемот со прекршувањето си останува.
   
 4. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Ми се прекршува косата!

  И мене така ми се прекршуваше косата кога ми беше до рамниците и еднистев спас ми беше чешање на косата додека се суши. Така да додека да не ти подпорасне или чешлај ја додека се суши или пегалање :)
   
 5. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  Ми се прекршува косата!

  Kосата се прекршува ако ви ја ретчат кога одите на фризер...
  Мене ми беше права,отидов,после не можев да ја смирам.
  Другарка ми имаше праз права коса,долга,и она ја изретчи,и не може да ја стокми сега.

  Ако сакате да ви е права убава,не ја ретчете многу, а ако веќе го правите тоа,после пегла ,фен,и ништо друго...
   
  На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Ми се прекршува косата!

  Да, тука си во право. Мојата е ретчена на врвовите и сега се прекршува, а кога не ми беше ретчена ми беше ептен права, пегла не ми требаше.
   
 7. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Ми се прекршува косата!

  Косата се прекршува заради степените или заради ретчењето доле. Една другарка ме разубедуваше да одам да си ја изретчам на врвовите - затоа што ми е скроз рамна - ама добро е што не успеа. Полошо од тоа ретчењето, или да го наречам упропастување, немаа. :fubar:
   
  На anglle и Ema.Sk им се допаѓа ова.
 8. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  4.722
  Ми се прекршува косата!

  Па јас само заради тоа несакам да и направам степен.Иначе имам долга црна рамна коса.Од позади ми здосади да биде таква рамна али тоа е.Боље отколку да се прекршува.Никакво ретчење и степенување на косата!!
   
 9. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Ми се прекршува косата!

  Јас имам ПРЕгуста коса и долга до половина. Пак ми се прекршува. :^)
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.499
  Допаѓања:
  80.526
  Пол:
  Женски
  Ми се прекршува косата!

  Па како е можно само ретчена коса да се витка нагоре...мојава не е ретчена доле на врвовите, а и моиве ужасно ми се виткаат и освен пеглата за коса ништо не помага :^)
   
 11. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  4.825
  Пол:
  Женски
  Ми се прекршува косата!

  Знак дека многу ти се оштетени врвовите. Скрати ги малку и ќе приметиш разлика
  Јас го имам истиот проблем
   
 12. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Ми се прекршува косата!

  И јас кога ја ретчев ми беше така, но косата ми е во многу благ степен и не ми се прекршува, изгледа дека природна ми е права. А за остар степен се согласувам, се прекршува и тоа многу :worried: Ништо, чаре следно шишање шишајте ја рамна како што направив јас, само што не ја шишав баш рамна туку како полумесечинка за да го ублажам степенот, или купете си убава и КВАЛИТЕТНА пегла за коса т.е. преса, таа се исправа. Штом може девојки и жени со брановидни и пуцвал коси да ја пеглаат и да им биде права, можат и тие на кои само на врвовите им е прекршена. А обичните евтини преси ништо не пеглаат, отидете во Техномаркет и купете си квалитетна :) А и да, мислам дека и маската за коса има свое влијание, има маски кои на врвовите ги разлетуваат влакната си тераат секое своја политика, има такви кои ја спласнуваат косата! :)
   
  На easyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kitfox2010

  kitfox2010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Ми се прекршува косата!

  Ми треба помош за мојата коса која многу ми изгледа искршено и неугледно.Тоа не ми се допаѓа и сакам да го изменам.Знам дека помага пеглање но некој друг начин ми треба а да биде ефикасен.Ако може некој да ми помогне нека пише. ;)
  Косава ми била шишана различно но нема никакви промени.А пак врвовите не ми се најмалку расцветани и немма потреба од никакво нивно скратување но сепакќе се обидам па да видиме дали ќе се поправи нешто... ;) позз до 2 :*
   
 14. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Ми се прекршува косата!

  И мене не ми е воопшто оштетена косата, па пак ми се прекршува. Освен пеглата за коса, друго ништо не помага, инаку косата ми изгледа многу неуредно ако не ми е испеглана. Понекогаш ја собирам за да не морам да ја пеглам толку често, ама пак не е тоа тоа. Незнам што ми можело да помогне за ова.
   
  На kitfox2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. easyyyyy

  easyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  174
  маската за коса помага колку толку ....
  пробајте па ке се уверите :D
  и на крај убаво е да се стават сииликонски капки,и тие имаат некое минимално дејство во исправувањето :)
   
  На kitfox2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  213
  има силиконски капки за прекршување на коса само незнам колку пари се :!:
   
 17. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Силиконски капки ставам, ама не помагаат многу. Инаку сакам да ја сменам маската, може ли да ми препорачаш некоја квалитетна?
   
 18. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Јас кога ќе ја соберам во репче, и после ја пуштам, прекршена ми е целата, мн. се нервирам. И затоа само ја ставам во репче кога немам намера пак да ја пуштам. :devil:
   
 19. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.631
  Ако ви е прекршена само на врвовите , пробајте да ставите восок уште на мокра коса, на самите врвови, па исчешлајте се.
   
 20. easyyyyy

  easyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  174
  ^^имам пробано со восок,само ја мрси косата ако ставиш вишок :D ...Затоа внимателно со восокот :!:
  Ја користам зелената од Генера,ама целата паковка е зелена ,не само капачето :)
  И ок е,немам пробано други за да ти кажам дали е нај :^) ...Ама за тие пари е стварно ок ;)
  Разгледај си во темата kosa/maski-za-kosa-t5908/ ,има отпојќе предлози :D
   
  На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.