1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се прекршува косата

Дискусија во 'Коса' започната од Angiie, 20 мај 2011.

  1. little-devil

    little-devil Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Мене напротив ми се смири така косата o.O
    Ми беше бушава :D па ми ја изретчија и еве сега секој месец ја скратувам (метилот) и мнооогу ми е посмирена за разлика од пред 2 години. :)
    (но зависи...закој како...)
     
  2. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Мене последнава година некако многу ми се прекршува косата сега ми се стрижена рамна до кај рамнициве ми е и на врвовите ми се прекршува не знам од што можи да биди а пред две години исто така ми беше стрижена рамно до рамена па не ми се прекршуваше незнам можеби ми се ослабени или оштетени влакната па полесно се прекршува но освен со пеглање со друго ништо не ми се исправа :worried:
     
  3. cupcake27a

    cupcake27a Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    21
    Мене ми се прекршуваше и кога не ми беше ретчена, отидов на фризер,да се шишам и и викам на фризерката да ми направи некоја фризура каде шо нема да ми се прекршува. Ме шишаше степен ! И Ми ја изретчи и сега уше толку ми се витка и едно 2 цм ми ја скрати... Трагедии па еве по форумов читам совети за растење на косата мислам ако ми е подолга нема да ми се приметува ако ми се крши на краевите, Кажете вие , мислење ,совет?
    пс, И некој совет за растење на косата... :?:
     
  4. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    прекршувањето на коса се случува поради врзување репче фризура со штипа итн. но и кај некои природно е да се прекрши или превиткува косата ова го прочитав од списание :)
     
  5. anglle

    anglle Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    девојки за да не ви се прекршува косата стрижете ја рамна скроз ! значи без степени без форми само рамна долу, а сепак мислам дека кај пократка коса повеќе се превиткуваат врвовите, поготово ако е во висина на рамената бидејќи не паѓа слободно надоле, едноставно се "потпира" на рамената. па затоа ако го имате овој проблем ви препорачувам да ја оставите косата да ви порасне и да ја изедначите во врвовите
     
    На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Се прекршува ако е пресува, оштетена.
    Помагаат маски за лице, масла, за омекнување на косата, редовно шишање (рамно, не степени).
     
  7. Elika

    Elika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    46
    И мене ми е таква,ја пеглам и пополека сама се исправува :)
     
  8. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиов проблем со прекршување на врвовите на косата.А имам прилично долга. :^)
    Можеби дека ми е степенасто шишана.Порано имам рамна и не ми се прекршуваше..
    А да се пеглам секој ден.. :( ќе ми се оштети.
     
  9. MiniMouse7391

    MiniMouse7391 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    30
    Мене косата ми беше ептен права-танка, скроз. Си ја истрижив на фризер и ми ја напраеа изретчена и од тогаш почна да ми се прекршува. После почна да "расти" наназад поточно кажано се направи многу бујна и како пајажина е збувната. По некое време почнаја некои прамени да се виткаат :@ (ретко има такви-надворешните и кркмите,а бебешките пуцвали |( ). Што не превзедов: шампони за оштетена, за ваква, за онаква коса, регенератори, спрејови за рашчешливање и шо не?! А иии брзо ми се заплеткува :( .Ве молам за помош. Благодарам однапред.
     
  10. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Девојки стварно ретчењето влијае врз прекршувањето на косата? Јас имам коса со средна должина имам малку степен и ми е ретчена на врвовите и постојано ми се прекршува. Ако не па ќе пробам без да ми ја ретчат и ќе ви кажам што ќе биде :*
     
  11. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    Мојата ако не ја исушам со фен ми е многу прекршена како глуварче сум :( а сега лето не можам секој ден да ја пеглам и да ја дувам со фен жешко е :D
     
  12. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Мојата коса е ретчена и на степени под раменици.. значи затоа ми се многу прекршува.. а и истотака ми се многу разлетува.. :(
     
  13. enoo

    enoo Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    i jas go imam istito problem :( :D
     
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    косата се прекршува ако е ретка и мека и плус стрижена на степени значи тоа е катастрофа за косата јас имав мн.ретка коса тоа ми е наследно и плус на степени ми беше стижана пред неколку години косата ја убив од пеглање,и фризерот ми даде совет ако несакам да останам без коса да почнам да ја растам, и да си ја истрижам права така косата изгледа погусто потешка е и не се прекршува многу косата ја мијам ја фенирм 5мин.не ми треба многу и со пеглата ја фаќам малку на врвовите за 5мин пеглана ми еи права како праз,косата ја кратам редовно на врвовите само малку ситна работа колку да падни метилот и сега ми е порасната цела рамна до грдаите со се кркми треба време и одржавање се знај ама све вредеше, затоа и мој совет до сите косата да не се малтретира да се остај да порасни во летото да се одмори и д не се крати на степени повеќе тоа не е модерно а и зошто од бујна убава коса да ја ретчиш?неможам да ги сватам некои од готово вересија прават :?:
     
  15. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ама друго е виткана другое прекршена коса сега да не мешаме баби и жаби во темата...Виткана коса се знае дека само со преса се исправува или некој ако има подлабок џеб сега да си оди на кератинското исправување на коса и права ке му биди 3 4 месеци,а прекршувањето на коса е друга работа и има некои методи да се спречи...
     
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Кога косата е шишана степенасто многу повеќе се прекршува, посебно ако ја фати дожд, нема теорија да не се прекрши.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.