1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

  1. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    New Star се вика ресторанов. Имаш и отворен дел кај базенов и затворен, можеш и на фб да го побараш.
     
  2. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Њу Стар - таму накај Визбегово, односно после Визбегово му доаѓа. Ако зборите за тој.

    Грл1985 погоре пиша за ресторанов - таму и беше свадбата па прочитај таму ;)

    Јас како гостинка бев задоволна, освен со пристапот на еден келнер кој ме изненади со реакцијата кога нарачав пиење кое се разбира бев подготвена да си го платам.
    А он почна да ми објаснува тракатанци кои мене не би требало да ме интересираат - малку незгодна и непрофесионална ситуација, но верувам дека се случува и на други места.

    За другово ете Грл нека каже повеќе ;)
     
  3. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Супер е Њу стар,од организација,до услуга апсолутно се :)
    Нема да згрешиш за тој ресторан,јас таму правев свадба и презадоволна сум :clap:
     
  4. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Незнам дали требасе тука да писувам но еве вака,ми треба совет,подготвуваме моминска вечер за една другарка па би сакала да знам како да ја изненадиме другарката да го зачиниме моментот и да не наликува на обична вечер за излегување,па толку сум некреативна.. казете некои импресии од такви вечери ако ви текнува.Се надевам ќе смислам несто инаку договорот е за во еден многу добар локал-кафич
     
  5. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    svadba/devojacka-vecer-t6642/
     
  6. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    девојки ... сакам да закажам свадба за другата година ... но ми кажаа дека нареднава година била престапна и дека не се венчало во црква дали некоја од вас знае нешто повеќе за ова ??? ве молам да ми кажете
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
  8. Arika

    Arika Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    13


    Imam edna preporaka...pred izvesno vreme bratucetkami od Germanija pravese svadba (ne sakase tradicionalna) vo SKopje na otvoreno. se plasese od vremenski uslovi, barase soodvetna lokacija, cveke, sakase ubavina (kako i sekoja nevesta neli) :) i dojde do kontakt na nekoja devojka sto pomaga vo organiziranje i konultacii za malku poinovativen nacin vo dekoracija i organizacija na celata svadba. Devojkata mislam deka si e vrabotena, no od ljubov kon organiziranje nastani, honorarno go raboti ova. Epten i pomogna bidejki nie nauceni na hotel i restoran i tolku, bevme izgubeni. voopsto ne e skapa za uslugata i vo zavisnot od angazman mislam deka moze i vas da vi pomogne vo soveti i slicno!

    imajte si ubav den! :inlove:
     
  9. Babushka

    Babushka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    5.046
    Здраво на сите.

    Како што гледате нова сум на форумов, па се надевам дека ќе ми помогнете.
    На форумов видов многу корисни совети за свадби за адетите, украсувањата, поклоните, ресторани, шминка и сл. кои се навистина од голема помош за вакви како мене, кои ќе прават свадба, а појма немаат од кај да почнат :D
    Моето прашање се однесува на помалку интересниот дел од свадбата, поточно документите.
    Јас сум Македонка, тој е странец, ќе се венчаме во Скопје, а живееме во странство, едноставно нели :D Е па не баш, бидејќи на интернетов никаде не можев да најдам што документи ни требаат. Пред пар месеци бевме во МК, па отидовме да прашаме во матично. Иако господинот беше супер дружељив, не беше баш од некоја помош, бидејќи на секое мое прашање ми одогавраше со: "Девојче, се си пишува на таблата, прочитај си..." :lol: Така со подотворена уста си излеговме од канцеларијата, запишав се што пишуваше на таблата и си заминав.
    Е сега, она што ме интересира е, кога треба да ги предадеме документите? Кога ќе го закажуваме датумот или на денот на свадбата за во матично? Бидејќи нели документите не треба да бидат постари од 6 месеци, а како што споменав живееме во странство, што е дополнителен проблем кога треба да извадиш документи на време.

    Се надевам дека некоја од вас ќе ми помогне, навистина сум изгубен случај... :D :D :D
     
  10. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    здраво ме интересира кое е најдовро време за закажување на ресторан. Ние планираме свадба во септември и се мислиме да не е прерано за закажување уште сега ресторан..инаку кој е најдобар ресторант за свадби од 250-300души во Струмица..и знае ли некој на што треба да се внимава кога се договара ресторанот...да не сме зезнати на крај.. :)
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски

    Документите се предаваат на денот кога ќе го закажувате датумот. Имајте предвид дека прилично се чека во Скопје, датумот на венчавката се закажува со месеци однапред.
    Може малку доцнам со одговоров ама се надевам дека ќе ти помогне.
     
    На Babushka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Babushka

    Babushka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    5.046
    Annath фала за одговорот.

    Ние планираме самото венчавање да ни биде во ресторанот, матичарот да дојде. Па со оглед на тоа што не прави разлика од која општиа е матичарот (така е нели?), се надевам нема да имаме проблеми со терминот...

    Поздрав
     
  13. jasmina29

    jasmina29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14

    De bre luge, jas koga bev kuma nevestata si pobara bidermaerot da bide so crveni ruzi i gipsofila. Go pravev vo cvekjarata kaj mene vo Karpos 4, Tedi se vika, za 17 ruzi cinese 1700 denari, ne znam od kaj vi se astronomskive ceni. Bidermaerot bese prekrasen, tamu gi ukrasuvav i svekjite i nevestinskata kola, zenata super raboti.
     
  14. sirena4

    sirena4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    ova e mojot fustan segi mi treba pomos za nakit cevli tasna i za kosa..bidejki e sampanj boja nemozam da pronajdam resenie za kosata sakam da mi bide pustena so kadrici no nemozam da pronajdam nekoj dodak sto bi bil soodveten pomagajte ve molam
     

    Прикачени фајлови:

    • 210719_1 (1).jpg
      210719_1 (1).jpg
      Големина на фајлот:
      103,2 KB
      Прегледи:
      558
  15. papilona

    papilona Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    144
    По мое мислење на ваков фустан не би требало да ја носиш косата пуштена. Бидејќи фустанот е сам по себе со премногу детали Јас би направила нешто вака
    [​IMG]
    без гердан, ништо на вратот и само едни прекрасни обетки како на пр.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    за ташна е лесно нешто вака
    [​IMG]
    [​IMG]
    и прекрасно да си поминеш
     
    На sirena4 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ти покажувам модели,бојата не ја гледај 8)

    Ташна

    Чевли

    Накит
    според мене би ти требало само некоја голема впечатлива алка и убави обетки, имаш доста рози на фустанот,ланчето би можело да биде вишок
    Коса




    Ако треба уште нешто додатно, пиши слободно ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • 24.jpg
      24.jpg
      Големина на фајлот:
      104,5 KB
      Прегледи:
      514
    • 91.jpg
      91.jpg
      Големина на фајлот:
      9,8 KB
      Прегледи:
      514
    • 03.jpg
      03.jpg
      Големина на фајлот:
      57,3 KB
      Прегледи:
      514
    • 322.jpg
      322.jpg
      Големина на фајлот:
      46 KB
      Прегледи:
      514
    • 0040.jpg
      0040.jpg
      Големина на фајлот:
      44,2 KB
      Прегледи:
      514
    На sirena4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sirena4

    sirena4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    vi blagodaram mnogu za slikite, mnogu mi se dopagaat :)
     
  18. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Ми треба предлог, совет или мнение односно ресторан. На 10 март планираме да правиме не стадба, туку големо парти. Ќе се венчаеме (регистрирани сме, во брак сме, но се уште не и пред Бога), крштене ќе правиме на Мартин и негов роденден. Нема да сум во бел фустан. Сите ќе бидене официално облечени. Нема да има камерман и свадбени украси в некој голем хотелски ресторан. Нито пак оркестар. Просто парти, убава музика, храна и пијалак. Ќе сме околу 50 човека (најблизки). Ве молам за некој стандартен ресторан да ми понудите. Со добра кујна и кувертите да не се превисоки. Или место, кај да резервираме само просторија и келнери. Се уште не сме решили дали храната да е од нас подготвена или од ресторанот. Тоа зависи од ресторанот што нуди.
    Сигурно има некој, кој знае таков ресторан. Кајто сте бидени на голем роденден или друго собитие. Зборувам за Скопје :)
     
  19. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    мене ме интересира колку одприлика коштаат оние пакетите кои што ги нудат некои фирми за декорација на салата од покривки за маса столчиња цвеќиња итн. би сакала да знам одприлика за да знам дали воопшто да имам во предвид такво нешто или па ако е прескапо воопшто да не се занесувам ..
     
  20. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Убави ресторани ви се Стара кука и Лира. Сум била таму ама не знам за цените, ми рекоа дека не е многу скапо. Ми го фалеа Колиба во Дебар маало ама не сум била.