1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Многу густа коса

Дискусија во 'Коса' започната од Bonny95, 15 јуни 2010.

 1. Bonny95

  Bonny95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  Leto e, i zestinata e nepodnosliva...imam mnogu gusta kosa i neznam kako da se spravam so nea |( Sakam da napravam nova frizura, no mislam deka ne bi mi stoela druga frizura osven ovaa sto ja imam iako e mnogu ednostavna prava dolga kosa :| Ve molam predlozete nekoi frizuri koi ne vklucuvaat premnogu kratka kosa !!! :hai:
   
  На enoo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. glammur

  glammur Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  20
  И јас имам ПРЕМНОГУ густа коса. Сите се жалат како сакаат да имаат погуста коса, јас се жалам како сакам поретка коса. Едноставно не можам да ја поднесам, а и плус како што ми е виткана само на врвовите, а не ми е претерано долга и ептен се нервирам. Пробав и јас да ја скратам, и ја скратив некаде до под ушите и многу ми ја изретчија и не ми беше толку густа, но еве сега пак ми е како порано. Инаку фризури барај на интернет, би требало некоја да ти се допадне, има интересни и слатки кратки фризури. Eве ти една страна каде што има различни фризури подредени под неколку категории, па погледни ги. http://www.hairstyle.com/
   
 3. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  јас порано имав многу густа коса, ама сега ми се изретчи :doh:
  иначе неможеме да ти кажеме каква флизура да направиш затоа што флизура се прави според обликот на лицето, тоа најдобро некој стилист или флизер ќе ти каже, ама можеш да појдеш да ја потскратиш и да ја изретчиш косата во било кое флизерско студио и да ја врзуваш на жешкови или сега што е најмодерно плетенки да си правиш ;)
   
  На Feminas му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zverka

  zverka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  31

  Истоо и мојата коса е премногу густа,права и долга!! , и мој предлог за овие жешки горештини немој да ја кратиш .Јас така едно лето си ја скратив до уши во шпиц ,и ..... што да ти кажам ни можев во репче да ја врзам и жешко ауууу :sweat: .Густа коса секако убаво е сите сонуваат за таква , и затоа поарно според мене долга ќе си ја врземе и те ни кратка ;)
   
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  И јас имав многу многу густа коса. Како што одев на фризер , постепено така по малце ја ретчев , да не бидам нели ептен со 3 влакна :D И сега густа ми е ама не толку многу :) Не ја шишајте , подобро во стегач отколку кратка ама пуштена .
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Не ти препорачувам да ја шишаш кратко, а исто и да не ја ретчиш бидејќи така уште повеќе ќе ти разлетуваат пократките праменчиња.
  Бидејќи и јас имам густа коса, можам да ти предложам да си ја врзуваш, а уште подобро да правиш внатрешни плетенки и цела коса да ти е, да речам, закачена на главата и ќе се осеќаш ко да си ишишана скрос кратко. ;)
   
 7. Bonny95

  Bonny95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  Vi blagodaram za mislenjata, vo sekoj slucaj nema sansi da ja sisam kratko nitu pak da ja retcam, sakav mal stepen da napravam ama ke ja upropastam, zatoa sega za sega ke ostane samo na repcinja i pletenki :lol:
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Исто и јас имам густа коса,најчесто ја носам врзана,долга е,порасна :) конечно,некаде е под плешките,ќе стаса уште малце до половина,бидејки не сакам да ја кратам,затоа ја носам врзана,полесно ми е така да ја носам поради жешково.Доколку не сакаш да ја кратиш,мислам дека е подобро да ја носиш врзана,незнам конкретно фризура,освен внатрешна плетенка или пак врзана во репче.
   
 9. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  * На вакви внатрешни плетенки мислев ;)

  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
 10. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69
  Знае ли некој каде може да се купат ножици за ретчење на косата? :lol: :)
   
 11. santa

  santa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  7
  A sto ako imam kompleksi deka imam malku klempavi usinja i nemozam da ja nosam vrzana???Malku zabeguvam od temata ama i jas imam gusta kosa i koga ubavo ke ja soberam mi se primeruvaat usite :worried: Aj pls.za sovet,ama ne mi se mnoguuu klempavi,sepak se primetuva koga nekoj ke me zagleda i se custvuvam neprijatno:worried: A leto,zestini so pustena kosa ne ide :D :D :D
   
 12. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  јас имам многу густа коса и ја ретчев постојано ама не таа постојано се згуснува па на крај ја ишишав скрос кратко и кога ми потпорасна целата ми беше прекршена со други зборови никаква, и сеа ја пуштам пак среќа што не ми е прекршена повеќе.
  Мој совет до сите со многу густа коса не ја шишајте. :)
   
 13. vesnavesna

  vesnavesna Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ova e golem problem, i jas isto taka imam gusta kosa, nikakov red nema. PLus suva, volumen kolku sakas, ne pomagaat ni silikonski kapki nitu vosok, a da ja peglam mi e zal da ja ostetuvam.
  Nekolku godini probuvam da ja retcam, i da ja kratam no ne najdov soodvetna frizura.
  Definitivno pak ke bide dolga ramna kosa.........:)
   
 14. Kiki86

  Kiki86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  I jas imam mnogu gusta kosa iskreno retcenjeto samo moze poloso da napravi za zal edinstveno prilagodna frizura i cekanje dodeka da porasne nisto drugo a retcenjeto barem kaj mene mnogu los efekt imase posebno so tie edni nozici so se za retcenje pozzzzzzzzzzz
   
 15. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  И мене исто многу ми се изретчи, сеа ми е средна густина.
   
 16. simona45

  simona45 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Ve molam pomognete mi mojata kosa e navistina mnogu gusta i naelektrizirana isto ko perika da nosam na glava vlaknoto mi e premnogu tvrdo probav so sekakov sampon no ne funkcionira ve molam itno nekoj da mi kaze nekoj nacin kako kosata da ne mi bide tolku gusta naelektrizirana i da ne mi e vlaknoto tolku tvrdo ne sakam kosata da mi izgleda kako perika plss nekoj neka kaze nacin vo najbrz mozen rok !!

  [mod-kirilica:2o9vuiz1][/mod-kirilica:2o9vuiz1]
   
 17. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  ме насмеа колку си се испаничила ... што е проблемот со косата и јас имам прегуста и виткана коса ... фризер... шишање и ретчење ... регенератор кога се бањаш и нешто после бањање јас еден жолт спреј користам и капки силиконски ... густа коса не е е некаков проблем . :rofl: ајде позз и не бери толку гајле .... а ако ти е како перика не ја пеглај и не ја гори води грижа малце за косата и се ке биде ок . :)
   
 18. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  извинете за двете мислења едно по друго ама морам да прашам како ретчењето ке направи само полошо ? :?: ЈАс цел живот ја ретчам и немам проблем никаков па ајде ако сакаш сподели ги лошите последици од ретчењето :$

  и пс... таму негде видов рамна коса една девојка сака ... па на густа коса рамно е смрт ... ќе отидеш кај фризерка што си ја сака професијата не мора да се оди кај дадар и ќе ти кажат форма според лицето :$ ама јас кога сакав рамна коса фризерката немој густа ти е ке се каеш јас не и не и оп 15 сантиметри после жива ке се изедев ... :rofl: тврдоглавост моја што да правам :$
  ама пројде ... па така ете еден мој совет што секако не мора да е прифатен :angel:
   
 19. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Морам да се придружам кон честитките за многу густа коса :lol: , сабајле еден колега ми рече сум можела кола да повлечам со неа место сајла :D Инаку проблем ми е кога ја сушам.Не употребувам фен, зашто после сум како Тина Тарнер, ја сушам природно 5 часа. Инаку маската за коса многу помага и не ја мијам со многу топла вода,така се спласнува и нема голем волумен. Исто така избегнувам да ја пеглам често, е тогаш станува како перика :lol: А на фризер само ретчење, ама да не се претера со многу шилести и тенки врвови, зависи на каков фризер одите.И никако рамна, што повеќе степени, тоа подобро .
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 20. simona45

  simona45 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Не ја пеглам пошо неможе да се испеглаа и незнам шо да правам ни ретчење не помага