1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Многу густа коса

Дискусија во 'Коса' започната од Bonny95, 15 јуни 2010.

  1. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Има такви ножичи по продавници за фризерска опрема ама не ти препорачувам сама да се шишаш, најдобро е некој добар фризер да ти ја оретчи косата.Јас имам многу густа коса ама мојот фризер ми ја ретчи така да сега фризурата ми е о.к. не ми е како печурка од густината.
     
  2. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    и јас имам мноооооогу густа коса, ама на фризер ќе ми ја изретчат и колку ми иде одма полесно, ако не мислам ми тежи на главата :D :D :D
     
  3. TanYa

    TanYa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    Јас имам густа коса и кога ќе ја измијам ми е разлетана и наелектризирана, Ја мијам еднаш неделно,а на лето, на пролет ја мијам на 5 дена. Сакам да одам да ми ја изретчат малце ама ми е страв да не ме остават со едно влакно коса :sweat:
     
  4. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Сестра ми исто така има многу густа коса, тешка е за миење, за сушење, за средување, кога иде на фризер да се шиша и многу ја ретчи и тогаш и доаѓа супер ама за многу кратко време повторно и се згуснува и се враќа нејзината коса.
    Нема што да се плашиш дека ќе те остават со едно влакно на коса ако ти е многу густа, фризер си знае колку да изретчи а и за месец-два пак ќе ти се врати густината на косата. :)
     
  5. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Мене ретчењето не ми помага. Во лето ми е секогаш во коњско опавче или со плетенка па во пунџа, а во случај да ја носам пуштена си имам резерва стегачиња во мене. :D
     
  6. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    И мојата е доста густа...ама не ја ретчам, зошто тогаш за никаде ми ееее... кога ќе почне да ми расте горе густа доле ретка... вака густа си ја носам, или собрана...или виткана (кога нема да ја исчешлам) а кога ќе ја испеглам ми е мн убава, густа... Ако ја сушам со фен како був ми е...а не дај Боже да ја исчешлам хехе за тоа кога планирам да ја пеглам или да ја врзувам ја чешлам а ако не така си ја оставам, за виткана да ја носам, ама ако не и ставам пена или восок ми е мн бушава...
     
  7. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    леле обожавам густи коси, мене ми е со средна густина, а кога ја пуштам мојата природно виткана коса, ми е уште погуста, но сакам да ми биде повеќе од тоа што е, никогаш не ми е доста.

    не разбирам девојките што имаат премногу густи коси зашто ја ретчат, кога во бременоста и онака ќе им се проретчи, а во тие денови многу паѓа косата кај некои им се сведува на минимум.

    а густа коса значи убавина, силата е во јаката коса, таа значи дека е здрав организмот.
     
    На Ema.Sk и Em4e711 им се допаѓа ова.
  8. srn4e

    srn4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    111
    И јас имам многу густа и виткана коса,не ја ретчам зашто еднаш кога ми ја изретчија на фризер кога почна да расте беше разлетана многу.Ги смирувам разлетаните влакненца со малку восок,а за да ги истакнам локните ставам пена за коса кога ќе е водена.Си ја сакам косава и многу ретко ја пеглам,единствен проблем е што изгледа многу сува ама такво ми е влакното.Ја негувам и задоволна сум од производите што ги користам. позззз

    П.С. Радувајте и се на густата коса какви не фризури можат да се направат со толку многу коса :) поззз ;)
     
  9. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    И мојата коса е многу густа ,ама јас не сакам да ја ретчам од причина што ми е кадрава и долга, па после ретчењето кога ќе ми подникне, оди опрај ја. Е мене ми помага сега што пред миење и клавам масло и тоа ричинусово на коренот и кокосово на средина и на врвовите. После миењто ми е пак густа ама не онака збувната, а плус ми има и повеќе сјај сега. ;)
     
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Имам претерано густа коса. Првиот пат навистина имав проблеми со ретчењето, ама го сменив фризерот и сега си терам раат. Кога почнав да идам кај фризерката што ми е сега ја ретчев секој месец, сега ја ретчам 2 пати годишно и тоа само горните делови. Значи се зависи до фризерот, и обавезно на степен, никако рамна... Јас би сакала да ми биде рамна ама :(
     
  11. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    И јас имам многу густа коса и нон стоп кога одам да се шишам флизерката ми ја ретчи...инаку не сакам ни мнугу ретка коса... :D
     
  12. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Од една страна е убаво да имаш густа коса,од друга е тешко бре да имаш.
    Во лето? Па умирам, тешко,топло,вратот ми гори...

    Не ја ретчам,само шишките многу малку,зошто со ретчење ја уништувам само,и после не можам да ја смирам никако.

    Се чувствувам непријатно со репче,ќе видам некоја другарка со тенка коса, едно нејзино репче,како еден мој прамен. :D

    Маски,капки, ово оно,и најубава коса ќе имате. Густата е убава само ако е негувана,а ако е сува делува одвратно.
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    И јас имам густа долга коса носи ја високо фатена во репче. Или фаќај ја со штипка :)
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Имам густа коса и многу си ја сакам, среќа што е права и не и треба многу фенирање, ако ја оставам без да ја исправам, само врвовите ми се прекршуваат. Во секој случај е супер за секакви фризури, само што тешко се витка. Но такво ми е влакното, многу остро.
    Летно време малку ми пречи ама проблемот е решен со едно коњско опавче, фатено повисоко, или плетенка. :)
     
  15. lucky-girl

    lucky-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16

    ете сме сите со истиот проблем хахаха...мојот совет е да постапиш(постапите) како мене и да ја скратите по рамења и да ја ретчите секој втор месец и врвовите да ги скратите.така е посвежа косата.а во летни горештини пената за виткана коса и репчето(плетенка) се спас. и не се двоумете премногу,малку поразличен облик ке си го смени ликот,а промена е секому потребна :)
     
  16. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Еее камо и јас да имав толку густаа ;(
     
  17. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    Имам коса под рамената, но премногу ми е густа.
    Во летите горештини се снаоѓав со штипки,репчиња,пунџи,плетенки...
    И добро поминав...
     
  18. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Да имам мн густа коса, летото ми беше скоро секој ден во пунџичка и коњско репче кое морав да го пеглам ама се справив некако :)
     
  19. Maeeeee

    Maeeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    104
    Имам долга коса и средно густа...Си ја обожаваммм..... :lol:
     
  20. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Имам долга и мноооогу густа коса. Редовно одам на ретчење, и дури таму ми се чудат колку ми е густа...
    :D