1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Многу густа коса

Дискусија во 'Коса' започната од Bonny95, 15 јуни 2010.

  1. miina

    miina Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Имав многу густа косаа но од пеглање на домашна пегла сека многу ми капаа ептен многу .. :worried:
     
  2. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Имам и јас доста густа коса, секогаш кога и да одам на фризер само ми зборат дека имам убава коса ова она, али секогаш ми ја ретчат. Инаку не ми смета што ми е густа и онака ја носам постојано виткана или собрана, али тешко ми доаѓа кога ќе треба да ja пеглам(два саата не ми бегаат) :D
     
  3. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Моево т.н косиште е ко дрво разгрането. :worried:
    Сите ми викаат дека имам прекрасна коса ама јас си ја неќамм ич.Сакам права :geek: :envy:
    Иначе ја користам пената на интеса за малку да оформам кога ја носам пуштена,но ретко се случува повеќе време ја носам врзана во репче |(
     
  4. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Ех ех... Не ми е ПРЕМНОГУ, ама не е ни МАЛКУ. Јас сакам да е густа, несакам ретка.
     
  5. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Ауф. Не да ми е густа косата абе да ја пегла 4 саати пак нема да биде права.
    [​IMG]
    можеш вака да ја расечиш од сите страни ама пак подолга да биде не баш ко ова ја се имам срижено така многу поубаво е како да немаш коса на тебе ама не ми стоеше па си ја пораснав. :)
     
  6. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Имам многу густа, долга и виткана коса и не знам како да се справам со неа.
     
  7. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Леле и јас!Џоа лавче и бувче сум во косата!Значи најкомплицирана коса имам!Онака густа,долга малце под рамена,и огромна,ко був!! ;(
    Многу е тешшка за обликување,не се фарбам,не се пеглам,не ја виткам,а секакви шампони имам пробаноо!!:(( (никој не ме сака ради косата )
     
  8. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    И јас женски си имам мноогу густа коса, али многу си ја сакам. Должината е супер, и малку ми е брановидна,ама тоа ми помага затоа што јас сакам виткана коса и секад после миење на косата си ја правам во две ниски плетенки и прекрасна е следниот ден :sun:
     
  9. Cakica

    Cakica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    7.664
    Пол:
    Женски
    ах колку би сакала јас да имам густа коса ама немам
     
  10. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Неќеш верувај :/ тешка е за оддржување ,и мене не ми се свиѓа.
     
  11. Leather

    Leather Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    Го имав истиот проблем, ти препорачувам да не ја ретчиш и да не правиш степени никако :fubar: со ретчење и со степени си создаваш пократки влакна кои потоа се разлетуваат наоколу, а и да не зборуваме за тоа дека после степенување или ретчење со онаа направа со жилет, ти ги сече влакната и потоа тешко тебе. :( Моето решение беше да ај пуштам косата многу долга, од самата тешина не ми е толку дигната и густа како порано, а и користам бебешки шампони и маска, косата е многу важно да е негувана. Исто така, се чешлам само пред и после миење. :!: А и на крај кога ќе размислам, си ја јакам густа косава бе :lol: :D
     
  12. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Мене ми е буквално БУФ. Огромна.
    Кога бев негде 2 одделение, ми беше кратка. Нит се тера, нит се води.
    Секое сабајле ја миев во 6 саат. Што не ми препорачаа, субрини, гелови, триста чуда..
    Ама сега ја пуштив подолга, и малце ми е по спласната.
    А секогаш кога се шишам, се шишам на степен и ретчење.
    После тоа, ако ја испеглам, многу ми се свиѓа, таманка е. Ама кога не е пеглана? :x
    Јас затоа си ја зафркнав. Секој ден пред школо си ја пеглав, и сега ми е изгорена.
    Ама тоа е чудо, не се скротува. Единствено со пегла за алишта ако ја испеглам, па трае.
    А со обична преса после пола саат-саат, ми се витка, и ми се прави бетер од пред тоа.
    Еднаш фризерот на една жена и рече: Тебе да те шишам една година, ова нема да ти го извадам.
    Кога ми е пеглана, многу си ја сакам, ама овака.. :x
     
  13. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    И мене природно ми е мн густа и таласеста косата, ама веќе повеќе години , освен во ретки случаеви ја носам испеглана, права. На фризер постојано добивам комплименти колку густа и квалитетна коса имам, а јас посакувам да ми беше природно права... А моја другарка која има права коса , пак жали што ја нема мојата коса. Женска работа, секогаш го сакаме тоа што го немаме... :lol:
     
  14. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Jас имам прегуста и таласеста коса буквално огромна и кога ке ја извиткам или испеглам за пола саат , саат одма ми се прави како што ми е природна, а кога ке ја измијам после ми требаат најмалку 5 саата целосно да ми се исуши -.- |(
    Минатата година направив “степен’’ кој уопште не личеше на степен туку таа фризерката ми ја направи како скали :|
     
  15. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Јас имам густа коса и си ја обожавам. Стално се караме со фризерот, он очајно сака да ми ја ретчи, а јас сакам кога ќе пуштам раце низ коса, да има коса, а не воздух. Можеш да си фатиш реп и да биде убав, буен, полн реп, или пунџичка, исто поголемка ќе биде, поубава. Јас ја носам права, долга, никако степенеста (мразам да штрчат влакна на спратови) и ако е побујна, поубаво ми изгледа, не сакам да изгледа како да ми е сплескана за фаца.
    убавини
    [​IMG]
     
  16. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Мојата коса е долга до половината и кога ја шишам секогаш ја шишам на степени и ми е убава вака. И си ја сакам таква каква што ми е :)
     
  17. indelible

    indelible Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    81
    Јас имам многу, многу, многу густа и виткана коса и ич ич не си ја сакам. Цело време ја ретчам и пак ми е густа. Ми беше рамна ама решив да направам степен и колку толку ми се подобри. Е сега, несакам толкав степен па се мислам дали да го намалам степенот и да ја ретчам, МНОГУ или пак рамна.. незнам каква ке ми биде рамна кога ке ја пеглам :^)
     
  18. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Јас имам долга коса,амааа ми е толку густа што мислам дека никој нема како мојава.Често викам ќе ја шишам,ќе ја шишам ама поссле се предоислувамм ]:) :lol:
     
  19. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    Имав многуу густа коса, премногу , но од втора година средно со тие секојдневни пеглања, виткања со фигаро ми се оштети, а со тоа и истенчи :( али добра е уште не се дава :P :lol:
     
  20. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Мојава исто, многу е густа, да ставиш нешто ќе се изгуби.
    Имам некоја чудна плава боја на коса, па ми ја прави поинтересна.
    Ја имам само еднаш изретчено, сакав да видам што како. Џабе, пак ми се направи џунгла. Сега ми е пократка напред, назад подолга.

    Мајка ми, ми кажуваше дека до 4 години сум имала многу ретка коса, дури и било страв, кога ќе сум пораснела што коса ќе сум имала. Но од 5 години до сега, многу ми е густа, средна должина.
    :)