1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Многу густа коса

Дискусија во 'Коса' започната од Bonny95, 15 јуни 2010.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Мојата не е толку густа , но бидејќи е кадрава , изгледа како многу густа пред да почнам да ја пеглам.

    Но и фатив теркот и ја пеглам за половин час. Никогаш ја немам ретчено, имам другарка која стално ја ретчеше и сега е ко искубана.. Изгледа до фризерката е која нема врска од тоа.. И затоа решив да не ја чепкам, кога е испеглана( а секогаш е) е супер, си има волумен сама од себе.
     
  2. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Мојата е прилично ретка, ама многу сакам густа. ;(
     
  3. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Јас имам многу густа. :)
     
  4. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Дали некоја има искуство со виткана густа коса која ја скратила до клучните коски на пример и ја изретчила многу? Дали локните остануваат нормални или се губат со ретчењето на косата? Сакам да ја скратам и да ја изретчам но сакам и локните да ми останат такви какви што ми се.

    Фризерката ми рече дека не е добра идеја да ја кратам косата посебно да ја ретчам затоа што локните немало да бидат во истата форма.

    Во тесно сум :|
     
  5. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Прво да прашам.. Зошто сакате густа коса? :D Не знаете какви маки си имам јас.

    ^ И јас го знам тоа. Мојава ќе ја ретчев и ми забранија и тоа само поради локните.
     
  6. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    И мојата е многу густа и баш ми е убава :P
     
  7. Ultimate.Shopper

    Ultimate.Shopper Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2014
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    380
    Jaс имам густа коса и многу си ја сакам! :inlove:
     
  8. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    исто и јас :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  9. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.936
    Допаѓања:
    30.770
    Пол:
    Женски
    И јас имам многу густа,ама си ја обожавам. :D
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Скопскава вода ми е експерт за волумен и густа коса, а во Битола кога сум како пола коса да ми фали. Мислам дека многу голема улога игра тврдината на водата. Имам средно густа коса, ни преретка ни многу густа. Сакам волумен и сакам густа коса. Но ако косата ви е виткана и многу густа мислам дека мора да направите жртва. Тежи тоа бе, не е играчка. :lol:
     
  11. Crystals21

    Crystals21 Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    64
    Јас имам густа коса... и колку ми е густа косата, толкави ми се проблемите со неа... цело лице ми го покрива, како Ит сум од Адамсови. :D
    [​IMG]

    Не ми е убава кратка, многу коцкеста испаѓа, а не можам ни долга да ја пуштам зошто од сабајле сум буквално заплеткана во неа. :@ Неможам скалеста да ја направам зошто на балет мора со пунџа да се оди и ако ми е скалеста некои прамени ќе ми паѓаат и ќе се деконцентрирам ради нив. |(
    Што да правам, што да чинам? :D
     
  12. Shya

    Shya Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Мојава коса e ем прегуста ем долга и никако не се скротува. Не можам фризура да направам.
    Многу тежи, паѓа па и лак да ставам се отпушта. За пунџа да не зборуваме одма ќе стежни и ќе се растури. |(
    Пребарував на јутјуб некои видеа и го најдов ова. Дали некоја има пробано на овој начин да ја изретчи косата со брич или жилет? Не ми е сигурен начин некако, се си мислам ќе ја искубам или оштетам косата па потоа ќе летаат одстрана влакна :D

    https://www.youtube.com/watch?v=VH0NTWg5p4o
     
  13. Marija001

    Marija001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    Ако имате густа коса НИКАКО НЕ ЈА ШИШАЈТЕ КРАТКО! Со тоа само ќе си направите жбун/грмушка на косата. Јас имав кратка (до раменици) коса, а густа и изгледав како грмушка во главата, и кога КОНЕЧНО ја пораснав и ми беше ПРЕКРАСНА плус и виткана по малку (значи за милина), гадно се ЗЕЗНАВ и пак ја ишишав до рамена (зошто госпоѓата „НАЈДОБРА ФРИЗЕРКА“ инсистираше на тоа) и си реков ај таман полесна ќе ми биде (а нејќеше да ми ја изретчи, зошто после како метил ке ми била) и ПАК СЕ ВРАТИВ НА СТАРИТЕ МАКИ И паднав во депресијА!!!! А се што сакав беше само да ми ја изретчи со тие ножичките.


    ПАМЕТ ЗА ДРУГ ПАТ! ОТСЕГА САМА СИ СЕ ШИШАМ, И СИ ЈА РЕТЧАМ СО НОЖИЧКИТЕ ЗА РЕТЧЕЊЕ И КОСАТА МИ Е ПРЕКРАСНА. Така да, ако имате проблеми со косата, овие глупиве фризери нема да ви помогнат, земете си ја работата во свои раце, на јутјуб има прекрасни клипови и за ретчење и за шишање. Зошто јас до сега, цели 22 години имам само НЕГАТИВНИ ИСКУСТВА со фризерите.
    И знаете што... шишањето коса НЕ Е НАУЧНА ФАНТАСТИКА! Можете и сами, и да се зезнете после нема да ви биде толку криво и да ви доаѓаат нагони да ја истепате фризерката. :emo:
     
    На <3 pleza4e <3, senza.parole, Ammy.Lee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    znaci jas kaj tebe na frizer da dojdam , posto ja imam istata maka , ke znaes sto da napravis
    inaku ne bi se osudila sama da se seckam ;)
     
  15. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки

    Истиот проблем го имав и јас порано.Сега имам многу долга коса и немам такви проблеми,можеби сеуште не можам да ја скротам како што треба,али океј е.Значи цел живот сум со долга коса,уште од дете,ама отидов ете и јас на фризер и фризерката инсистираше да ме ишиша.Ај ме ишиша што ме ишиша,изгледаше добро косата,зошто беше пеглана ова она.Кога ја измив косата,не сакав во огледало да се погледнам,абе ала тетка дека виткана, а јас до раменици шишана,косата стигна до уши.Издржав некако и ми порасна.Затоа сега каквиии фризери,мајка ми дома ми ги потскратува краевите и тоа е тоа.
    Знаете фризерите кога ќе видат убава густа коса,а поготово долга,веднаш сакаат да шишаат,да прават фризури.Секаде е така тоа.Затоа ако имате проблематична коса и за да не ја оплескате, ако се работи за врвовите, можете и дома сами. :)
     
  16. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Премногу ми е густа косата и нон стоп ја пеглав и почна веќе да ми се оретчува.Не ми е толкав жбун како што ми беше порано.Ама сега бидејќи е лето и е топло си ја врзувам во пунџа и немам некој проблем.Инаку за она што спомнавте кратка и долга густа коса е точно.Кога е кратка навистина е жбун, а кога е долга самата коса влече и не се познава дека е густа.На мајка ми исто и е доста густа косата и имаше долга коса.И беше преубава, ама таа се ошиша и сега и е полоша.На мене ми е малце подолу од рамениците и планирам да си ја исчувам подолга како што и беше на неа.Преубава и беше. :inlove:
     
  17. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    И јас имам густа коса.
    Сакав да ја скратам, неколку сантиметри под раменици, но се предомислив.
    И со маки ја чешлам, премногу се заплеткува.
     
  18. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Ставај повеќе регенератор или маска што и да користиш а исто така можеш да земеш од GLISS спреовите ќе ти го олесни чешлањето [​IMG] Ваков :)
     
  19. Pipaa

    Pipaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу густа коса и многу си ја сакам. Долга ми е до задникот, и многу убаво изгледа од самата густина и тежина. Немам некоја мака, освен што се фенирам по 40 минути до 1 час :D
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Мојата коса е многу густа и долга но јас никогаш не сум ја ретчела, вака ми се допаѓа повеќе отколку да ми се проѕира позади грбот кога ќе ја пуштам или пак ако ја соберам во опавче тоа да биде тенко. :puke: Бидете задоволни со бујните коси, тие што имаат ретки сакаат да им бидат погусти но нема како освен да вметнуваат вештачки прамени. Имам една другарка на која и се гледа горе главата од што и е ретка.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.