1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Модринки по телото

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Korija, 18 август 2020.

 1. Korija

  Korija Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2020
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Здраво(ако има слична тема бришете ја).Некое време веќе имам како точкасти крварња по тело најчесто нозете..Како прснати ситни капилари на кое место се формира модринка..Ве молам мислење,совет страшно ме болат модринките..(Знам треба крвна сл моментално имам циклус).Се чудам прснати капилари,вени попуштени.а баш сум ок 66кг..Не сум дебела со 1.68 висина..Морав да пишам.Поз
   
 2. Kris80

  Kris80 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2018
  Пораки:
  2.455
  Допаѓања:
  40.651
  Пол:
  Женски
  Здраво
  Еве и јас да се пријавам со овој проблем. Баш сега барав по форумов дали има таква тема. Иначе накратко мене модрици ми излегуваат веќе три години. Излези и помини за два дена. Последниве два месеци толку се зачестија што ги мислев ама не отидов на др. Е,пред една недела ми се направи како подлив голем како шака на рака,отприлика. Се уплашив многу,направив крвна слика и тромбоза тука во моето место,резултатите супер,никакво отстапување. Уште имам траги од модрицата кога денес пак,под неа. Прво почна да ме чеша,исто како минатиот пат па ми се направи како грутка и црвено местото. Др ми рече да мачкам со хепатромбин и да ставам мраз. Еве сега си стои како подуено местото. Закажав во ремедика во петок па да видиме.
  Навистина е супер што ти текнало за оваа тема,јас стварно незнам од што може да се појавуваат секако ако рез во моево место се точни. E1D9B046-E914-4839-AE59-BF842B1BB02E.jpeg
  Вака ми изгледаше :( пред една недела,сега само оток
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Korija

  Korija Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2020
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  20200818_214353.jpg

  Ете црвено и постпено потемнува модро.Ме болат страшно на допир нез шо да.правам ми се плачи..Се чудам што.ми се деси
   
  Последна измена од модератор: 24 август 2020
 4. Kris80

  Kris80 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2018
  Пораки:
  2.455
  Допаѓања:
  40.651
  Пол:
  Женски
  Напрај си кр слика и основните испитувања на трансфузиологија. Јас направив се е во ред а тие излегуваат. Ќе одам во петок па пак ќе направам да не се грешни недај боже. А,од кога ти се појавуваат?
   
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.907
  Допаѓања:
  150.125
  Пол:
  Женски
  Пиете ли некои таблети против главоболки,општи болки итн?
   
 6. Kris80

  Kris80 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2018
  Пораки:
  2.455
  Допаѓања:
  40.651
  Пол:
  Женски
  @Korija
  Тебе доле,мене само на надколеница. На подколеница никогаш

  Апсолутно ништо за болка. Секогаш ја трпам.
  Јас примав хормони поради инвитро,беа мали дози и тоа го исклучивме. Беше во март месец. Само витамини изминатиов период пиев
   
  Последна измена од модератор: 24 август 2020
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.907
  Допаѓања:
  150.125
  Пол:
  Женски
  Мене ми излегуваа од таблети за болки. На почетокот кога пиев таблетка не,ама со текот на времето да.
  Сменив таблетки и проблемот се реши. Дури и самите витамини може да имаат состојка која предизвикува модринки.
  Пробај престани со внес на апчиња некое време и ќе видиш.
   
 8. Kris80

  Kris80 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2018
  Пораки:
  2.455
  Допаѓања:
  40.651
  Пол:
  Женски
  Да,се согласувам. Ги прекинав одма првиот пат кога го добив големиот подлив ама еве денеска пак :(
   
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.907
  Допаѓања:
  150.125
  Пол:
  Женски
  Треба време да се исчисти организмот од нив.
   
  На Kris80 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kris80

  Kris80 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2018
  Пораки:
  2.455
  Допаѓања:
  40.651
  Пол:
  Женски
  Овој проблем ми е од пред три години,не е од сега :(
  Затоа малку и се сомневам дека е од нив ама ќе ми олесни ако грешам.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.907
  Допаѓања:
  150.125
  Пол:
  Женски
  Јас имав цели две години, треба време.
  И сега знае да ми излезе по некоја ама не е трагично.
  Моите беа огромни, а крвни слики уредни.
   
 12. Kris80

  Kris80 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2018
  Пораки:
  2.455
  Допаѓања:
  40.651
  Пол:
  Женски
  Ахаааа
  Па добро,ми олесна малку.
  Ти благодарам :l:
  Едит
  А,од кои апчиња ви се појавуваа
   
 13. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  20.325
  Точно, најпрвин мора да се направи крвна слика. Јас нагло ослабев пред неколку години, цели нозе ми беа со модрици како да сум се тумбала некаде. Ама па, ништо не јадев, ме присилија витамини едни да земам што немаше шанси да ги голтнеш од што беа огромни и за неколку недели се средија. Често ми излегуваат и мене модрици, имам светла и чувствителна кожа и барем еднаш на два месеци ми излегува по една што го покрива скоро цел бут. Проверена крвна слика, се е одлично, но ете ептен ми е нежна кожата. Така да, прво провери се дали сите параметри се во граница. Кај мене нема спас, не сакајќи ќе се чукнам некаде, ама не силно и после се чудам од кај ми се. Исто и од чешање ми се прават, прво ми пукаат капиларите, па после се прават огромни модрици.
   
  На Korija и Kris80 им се допаѓа ова.
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.907
  Допаѓања:
  150.125
  Пол:
  Женски
  Е да, иста кожа имаме. Мене ако некој ме притисне веднаш модринка имам.
   
  На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
 15. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  13.862
  Пол:
  Женски
  Идете на кожно.
   
  На Korija му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Kris80

  Kris80 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2018
  Пораки:
  2.455
  Допаѓања:
  40.651
  Пол:
  Женски
  Бев и таму. Само вит ц и толку :^)
   
 17. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  6.154
  Допаѓања:
  29.901
  Пол:
  Женски
  И мене ми е таква кожата, нонстоп сум со модринки. Последниов месец се исплашив и јас, излегуваат на места што не памтам да сум се удрила, пример на бутот имав голема. Крвна слика последно детална во фебруари пред короната имав правено, во ред беше.
  Мене ми е чудно и што ко ќе поминуваат нели менуваат боја, ама на крај ми се премногу жолти, неприродно.
  Еве сега дури пишувам заприметив на ногата околу каснатото од комарец од чешањето цела сум ситни модринки во круг. (facepalm)
   
  На buba4e89, Korija и Kris80 им се допаѓа ова.
 18. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.687
  Допаѓања:
  108.480
  Едно е модринка, друго подлив.
  Направете си к.слика и видете тромбоцитите како ви се.
   
  На eliesaab, Korija, Kimberly11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.