1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Може ли бракот да се врати од дното?

Дискусија во 'Брак' започната од referentka, 2 мај 2018.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.364
  Темава ја отварам за да продискутираме, немора да постои пример или конкратен случај.

  Идеата ми е, да размениме искуства и мислења кои би можеле да поттикнат некого (кој чита) да најде начин и излез од брачна криза.

  Дали двајца брачни партнери кои доста време се незаинтересирани еден за друг може да го ,,разбудат,, бракот и да го извадат од криза?

  Може ли да се врати блискоста меѓу двајца кои изгубиле интерес еден за друг?

  Колку е потребно да се вложи за враќање на бракот во полн сјај и дали вреди да се вложува во ,,реставрирање,, на брак ?
   
  На Dust, kuc, VladeMila и 7 други им се допаѓа ова.
 2. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.250
  Допаѓања:
  72.671
  Доколку двајцата партнери сакаат да успее, тоа би значело дека двајцата кај себе треба да ги отстранат недостатоците кои довеле до криза, а најчесто тоа е невозможно...
  Може да се обидуваат и навидум да изгледаат среќни, но сметам дека и при најмал проблем ќе се отвараат старите проблеми...
  Затоа мислам дека нешто што еднаш се скршило, не вреди да се лепи
   
  Последна измена: 2 мај 2018
  На kuc, VladeMila, ivi1987 и 8 други им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.204
  Сите бракови кои се подолги од 5 години (од прилика), барем еднаш биле 'реставрирани'.
  Постојана работа е бракот.
  Кој е спремен да се бори, ќе се бори.
   
  На Dust, Alien_92, glosipgirl и 16 други им се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.364
  Најмногу во брак остануваат присилно-поради децата, неисполнети и несреќни.
  Многу труд бара тоа враќање на бракот во нормала.
  За секого и поимот ,,нормала,, е различен, така да неможеме да дадеме дефиниција за нормален брак.

  За себе да си кажам.
  После еден тон проблеми престанав да го сакам:(.
  Ми стана само другар т.е. цимер.
  Пробувавме да се вратиме назад како во старите времиња, но и на двајцата тие обиди ни беа одвратни, дури мислам дека правевме очајнички потези колку да се рече ,,се обидовме,,
  И двајцата несакавме да успее.

  Можеби да сме сакале, ќе успеевме
   
  На Dust, kuc, Mari* и 24 други им се допаѓа ова.
 5. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.216
  Допаѓања:
  13.862
  Пол:
  Женски
  Не постои брак кој немал „подеми и падови“. Меѓутоа, ако настапил толку голем „пад“ и ако трепнието се изгубило, исчезнала љубовта, неподносливоста настапила во секојдневието и домот одеднаш станал место во кое никој не сака да се врати, од тоа нема враќање. СПоред мене подобро да се прекине таквото „мачење“ на двајцата сопружници и за подобро на децата е да се разделат. Да, за подобро, затоа што и децата „паѓаат“ од таквите намуртени и несреќни фаци, вака барем ќе знаат дека се разделени и посреќни секој сам со себе, а секој во добри односи со децата.
   
  На VladeMila, ivi1987, fina erika и 6 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.204
  Те разбирам скроз. Скоро 15 години сме во брак со сопругот. Имало моменти кога ми идело да го фрлам низ прозорец, а и него мене. После толку време и искуство, почнав многу повеќе да се потпирам на разумот, отколку на чувствата.
   
  На Milobebence, VladeMila, fina erika и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.225
  Допаѓања:
  31.066
  Пол:
  Женски
  Во случај кога партнерите се посветени еден кон друг, совесно ги извршуваат брачните обврска и се подготвени за компромиси и заедничко изнаоѓање на решенија, се разбира при тоа почитувајќи се, не би требало бракот да го достигне дното. За да стигне до тој степен обично недостигаат повеќе работи. Често се случува несвесно да ги занемариме нештата кои го прават бракот успешен. Не дека не е можно тој да се спаси, луѓето се менуваат и доколку постои вистинска желба и залагање од страна на двајцата партнери тогаш може да се очекува позитивен исход на работите. Ама како што реков, и двете страни треба максимално да се посветат, ако само едниот се труди а на другиот му е сеедно тогаш не бива ништо од таа работа.
   
  На Milobebence, VladeMila, CaraMia и 9 други им се допаѓа ова.
 8. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  14.580
  Пол:
  Женски
  Во секој брак постојат и убави и лоши работи.И подеми и падови.Во одредени периоди има тешки ситуации.Ако партнерите заедно се држат може ќе успеат.
  Ние имавме лош период кога се роди првото дете.Финансиски проблеми,потоа проблеми со моите поточно татко ми кого не доведе да бидеме во таква лоша фин.ситуација.Па јас и мм постојано се расправавме.Во нервоза не бирам зборови и се изнакажувам е после ми е тешко многу.
  Го пребродивме тоа.Потоа пак 2ро дете.Пак бевме во некаква слична ситуација.Пак имаше расправии и јае никако уста да затворам.За се што ми лежи си кажувам.А да пукам сама у себе од бес немоќ и очајност,не.
  И точно дека од сите проблеми човек веќе не сака исто,се му се менува има други размислувања и чуствата веќе не се исти.Но,ако се вложува од двете страни тогаш ќе се подобрат работите.Премногу е сложено.
   
  На VladeMila, fina erika, mira.mira и 3 други им се допаѓа ова.
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  А зошто би го вадела од дно, која би била толку јака причина за се мачам!???
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.078
  Допаѓања:
  6.644
  Пол:
  Женски
  Не, можеби додека се биле дечко и девојка или први години од бракот се им е било розево ама тие дознаваат колку се сакаат кога ке имаат деца и како се ѓи гделат обврските во домот ако влезат тогаш во криза тешко да излезат.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.982
  Пол:
  Машки
  Зависи и од ситуација до ситуација односно поради кои причини дошло до сето тоа. Во некои ситуации со оглед на факторите поради кои дошло до таа состојба може да се спаси бракот, додека во одредени ситуации каде што веќе проблемите довеле до голема криза многу се мали и минимални шансите. Но според мене вреди да се обидеш да го спасиш бракот без разлика на се. Разводот е крајно решение и може да почека доколку сметаш дека има простор да се изменат работите. Јас така мислам може да звучи глупаво и банално , но тоа е моето скромно мислење во поглед на темата. Може и погрешно размислувам. :?:
   
  На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.227
  Допаѓања:
  33.396
  Пол:
  Женски
  Ако веќе е дојдено до тој степен, нема што да се враќа. Се знае кое е решението. Сигурно нешто не штима штом бракот виси на конец. Не се согласувам да се остане во брак заради децата. Не е во ред децата да бидат сведоци на нетрпеливоста помеѓу родителите.
   
  На SV1911 и fina erika им се допаѓа ова.
 13. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  712
  Допаѓања:
  1.954
  Пол:
  Машки
  Кај мене важи едно мото: ,,Се женам еднаш како што се раѓам само еднаш, мојата сопруга ќе биде како дел од мене, а човек на сам себе не може да се лути."
  Затоа и да имам караници со мојата сопруга нема да си дозволам да прерасне тоа во причина за развод, се уште не сум оженет, но поради овие мои сфаќања дека сакам да остарам заедно со личноста која сум ја избрал за мој животен сопатник, не се женам на брзо за да не погрешам. :)
   
  На VladeMila, PaLaVa, winter flower и 4 други им се допаѓа ова.
 14. jasbi

  jasbi Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  917
  Допаѓања:
  7.572
  Пол:
  Женски
  Колку и да се има проблеми во бракот ако имало голема љубов кога се земале тогаш таа и ќе може да се обнови.Се поминува и финансиска криза и мешање родители и деца ќе пораснат и со разговори ама отворени мегу партнерите се надминува се.Љубовта се менува помалку ,повеќе во тие кризи но не се губи.Единствена причина за да се изгуби и заврши брак за мене лично е само неверство.
   
  На Mami3 и Milobebence им се допаѓа ова.
 15. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.032
  Допаѓања:
  7.251
  Decata I obvrskite okolu NIV ne go menuvaat brakot tuku samo mu davaat dlabochina na cuvstva kon partnerot.Odnosot I nezainteresiranosta na eden od partnerite go menuva. Eden stanuva posebicen, pocnuva da si go zivee zivotot na svoj nacin, da ne se grizi I da ne si gi ispolnuva obvrskite. Kolku da e golems ljubovta pred brak taa pocnuva da istekuva. Ogincheto megu dvajcata da se gasi, da tlee potivko. Eden da go spasuva brakot ne moze. Sto I da napravi edniot , samo se ochajnichki potezi I ne go spasuvaat brakot. Brakot e zaednica na dvajca. Koga ke zgasne ljubovta nema opravuvachka, nikoj ne moze nisto da spasi. Decata se samo izgovor da ne se zema odgovornost na porazot vo svoi race. No I decata porasnuvaat I nema izgovori da ostanat nesrekni vo brak. Nesrekniot brak go menuva chovekot, od nego stanuva samo senka na toa sto nekogas bil. Dodeka ima chuvstva vredi da se borat obajcata no potoa treba so um da se razdelat.
   
  На VladeMila, CaraMia, winter flower и 3 други им се допаѓа ова.
 16. snezan4e

  snezan4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.202
  Само ако и двајцата имаат желба да го вратат од дното, двајцата вложуваат и двајцата се свесни за сопствените маани,а не како кај мене,ги гледаше моите,а беше слеп за сопствените.Не мора да е бракот доведен до дно,ако во него се труди,вложува и се дава себе си само едниот,од тоа не бидува ништо.Исто така многу битен фактор е тоа што довело до дно,секоја приказна е различна и најдобро знаат директните учесници.
   
  На Milobebence, CaraMia, muchacha_a и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.014
  Допаѓања:
  36.004
  Пол:
  Женски
  Секој брак е приказна за себе. Не постои формулација со која може да се одреди успешен и среќен заеднички живот. Таквата интеракција е условена од индивидуалните особини на партнерите, заедничките интереси и меѓусебното надополнување.
  Кога има криза од различни причини проблемите може да се надминат со изнаоѓање компромисно решение. Ако едниот од партнерите не е заинтересиран да се подобрат односите, другиот колку и да се труди и да се вложува себеси не би можел ништо да направи. Причините кои силно ги поврзуват и личните недостатоци треба посветено да се контролираат и да се работи на одржување на брачната хармонија.
  Некогаш крајот е видлив побрзо од очекувањата. Разделувањето не е најсреќниот избор, но може да биде најдоброто решение во конкретната ситуација.
  Во мојот случај обидот за реставрација беше залуден. После разговорите во кои беше категоричен за неотстапување од неговата животната замисла во која не се пронаоѓав, бев свесна дека од мене зависи одлуката за разделба. Не сакав да трошам енергија,нерви и време за нешто што не вредеше да го влечам од дното.
   
  На Yowannty, Milobebence, VladeMila и 10 други им се допаѓа ова.
 18. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  11.519
  Пол:
  Женски
  @referentka Интересна тема,една од најреалните што се се случува во секојдневната живеачка.
  Во секој брак има и падови и подеми но тоа да не прерасне во случка за која што нема враќање назад.
  Еве еден пример ќе го кажам за мене.
  Во брак сум 13 години.
  Едно дете на кое не сум му биолошка мајка а го сакам како мое исто и мојот сопруг.
  За една изгубена бременост и дете,сопругот ми беше најголема поддршка и морална и психичка.
  И што кажа еден член погоре,еднаш се раѓам еднаш основам фамилија.
  Една изгубена драж во бракот колку сакаш труди се нема да ја вратиш.
  Не дека имам совршен брак но имам разбирање и взаемно решавање на проблемите.
  Што викаше една стара моја колешка на почетокот сме од љубов а после од навика и потреба дека ќе си требаме еден на друг.
   
  На Milobebence, VladeMila, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
 19. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.245
  Допаѓања:
  39.587
  Пол:
  Женски
  Според мене не.
  Доколку се работи за некои банални несогласувања, секако треба да се седне и да се разговара и да се надминат тие разлики,да поминеш и преку гордост и преку некои свои убедувања, за заедничко добро.
  Во друга крајност..кога постои огромна нетрпеливост меѓу партнерите,взаемна незаинтересираност и одбивност, тука според мене лежи почетокот на крајот. За мене многу важно нешто.. сексуалниот нагон и страста,кое апсолутно сум сигурна дека го нема во долго годишните бракови. Или постои ама со превез на навика и ради реда.Исто и со љубовта. Прераснува во навика,заеднички цели,чување деца и сл.
  Може да отсакаш некого што си го сакал повеќе од себе, и тоа е сосема ок. Размислувам, имам еден живот. Зошто да го трошам залудно,чуствувајќи се празно одвнатре,покрај особа која веќе не прави да се чуствувам најисполнето на свет,заради некои навики или пошто ете сум се обврзала,или ради децата.
  Верувам дека ние луѓето сме полигамни суштества и понекогаш се плашам од ваквото мое размислување,поточно од моментот кога би требала да речам некому Да..
   
  На Rada15, poenta, winter flower и 4 други им се допаѓа ова.
 20. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  14.272
  Пол:
  Женски
  и јас сум го замислувала така бракот но далеку е тоа од реалноста. Многу тешko се крева од дното,за тоа треба обострана воља и длабоки чуства
   
  На referentka, SummerGirl, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.