1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Може ли бракот да се врати од дното?

Дискусија во 'Брак' започната од referentka, 2 мај 2018.

  1. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    @Rada15 Веќе одреден период те следам со мислењата и барањето совети низ темиве, но да бидам искрена, мислам дека не применуваш многу од она што те советуваат тука. На многу наврати објаснуваш како мт е незаинтересиран, како имало неверства во вашата врска, многу несогласувања и тубулентни периоди, одбивање секс, како си размислувала за колега или бивш дечко, или двете, мислам дека добро ме служи помнењето. Како одвај да чекаш некој да ти каже да се разведеш. Немој да ме разбереш погрешно. Најверојатно сакаш да работиш на тоа да си го зачуваш бракот, тоа е супер, но ако е само поради долгото време поминато заедно, тоа не е доволна причина, според мене. Спомнуваш и деца, но тоа би требало да ви е последно на ум со овој "студ" помеѓу вас.
    По твоето кажување криво ти е што толку многу си се вложувала и ништо не си добила за возврат, но во една врска целосна рамноправност нема, секогаш едниот прави повеќе од другиот, секогаш едниот е повеќе иницијатор од другиот итн. Не си исполнета, си се жртвувала за среќата на партнерот, а себе си си се запоставила.
    Едноставно собери храброст и седнете разговарајте, отворете ги картите. Сето ова што го кажуваш тука, кажи му го нему. Објасни му дека неговата незаинтересираност тебе те одвлекува. Објасни му дека не си среќна и дека сакаш да се вратиш дома, не си се адаптирала на новата средина. Најдете начин кој ќе ви одговара на двајцата, нема како поинаку да се најде одговор и решение за проблемов. Зарем тој не те забележува дека си чудна во однесувањето, веројатно не глумите цело време, или пак и двајцата сте ладни еден кон друг и комуникацијата ви е на нула?
     
    На Milobebence, thelittle17, Sexybaby86 и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Го чекала, го "демнела", правела многу за да ја задржи врската и да заврши со брак и кога го добила тоа што го сака, веќе не и' е интересно. Нема што да те сожалуваме дека си давала многу а не си добила за возрврат. Очигледно си имала цел и честитки, си ја постигнала. И сега као психологии, потсвесно сакаш да вратиш за некој период кој е позади вас. Штом сте се одлучиле за брак, се брише се наназад и се почнува наново. Ако имаш сомнежи и замерки, не стапуваш во брак. А не отпосле -а памтиш ти пред 5 години...не, не, детски играчки. Што било -било, сте биле млади, неискусни, факултет, работа, разделени...не можеш да се вадиш на стари проблеми.
    Ова вашево, или твоето, не ми личи на дно туку на период кој многумина го имаат и ако се паметни и препознаат што е, плус се потрудат и двајцата, ќе го надминат. Дали е нова средина и твој отпор кон неа, одбивност заради некој проблем заеднички па треба да се среди...се' може да се среди ако се сака и се размислува во таа насока.
     
    На Sexybaby86, SexiLy, jarec6 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    А да седнеш да научиш јазик ко за промена? :?:
    Се е тешко во животот, и странството, и бракот...или се е лесно, зависи како ќе му пристапиш.

    Ќе ти одговарам како некој кој е во странство, со партнерот сме заедно повеќе од 15 години. Вљубеноста поминува, љубовта останува. Не знам каков брак очекуваш, ама не мислам дека постои брак кајшто сеуште летаат пеперутки во стомакот. Мислам дека твојот проблем е што имаш премногу слободно време, мажот истото тоа премногу слободно време го нема. Не знам ни како го замислуваш враќањето во мк, дека по цели денови ќе пиеш кафе со другарките, како дури сте биле студентки? I don't think so, времето поминува и работите и луѓето се менуваат.
    Единствено што треба да направиш е да се вклучиш малку поактивно во својот живот, да се ангажираш да научиш јазик и да најдеш работа, па така и ќе промениш монотонија, и ќе немаш премногу слободно време, и ќе запознаеш нови луѓе. Можеби тоа ќе придонесе да ти се подобри бракот, можеби не, ама се ми изгледа дека моменталниот проблем ти се вика - премногу слободно време.
     
    На ma4e1311, Stressed Out, Svetoslava и 10 други им се допаѓа ова.
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    @Rada15 стварно зошто не научиш јазик?
    Ќе се вклопиш повеќе во средината ако научиш јазик.
    А за враќање, зошто да се враќате кога си знаела кога си се мажела дека ќе живеете таму.
    А за дете не би ти препорачала да размислувате со ваков однос.
    Ако е бракот убав дете може да го разубави уште повеќе, ако не е, ќе го влоши, ќе родиш дете, ќе се разведете и ќе се враќаш македонија и на детето еден родител ќе му е толку далеку во друга држава само заради ваши избрзани одлуки?
    Си разговарала со него за ова, отворен муабет си направила?
    Ако сакаш разведи се тоа е, ама ти кажав и друг пат кога ги прашуваше работиве, врска не се гради сама од себе мора работа.
    А работата почнува со отворена комуникација.
     
    На Milobebence, thelittle17, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    :bow:
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Се во ред ама ако добро читаше ке можеше да забележиш дека јас и во Мк не пиев кафе цело време. Учев, дипломирав, магистрирав а потоа години работев според струка. Не си ме разбрала воопште.
    Нема везе, ти благодарам на мислењето.

    Се најдобро.
     
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    А зошто не пробаш да научиш јазик па да најдеш работа во тоа што си магистрирала?
     
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Не сум те читала оти се трудам да не давам ад хоминем реплики. Во темава дали може да се поправи бракот, дадов мислење врз база на прочитаното. Те прашав, како го замислуваш животот во мк, оти ми се чини дека имаш нереални очекувања. Советот сфати го добронамерно, оти и јас немав работа од прв ден, па 6 месеци во нова средина, бев фокусирана само и само на мажот. На долг рок, во било која средина е неодржливо да се има само слободно време.
    Во секој случај, во такви околности имање дете, ко што рече @Mantub , нема да ги поправи работите. А ако мислиш дека психолог ќе ти помогне, мислам исто Мантуб има некој контакт, како ли беше онлајн психолог или нешто.
     
    На thelittle17 и mira.mira им се допаѓа ова.
  9. stronger.girl

    stronger.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Zdravo :) Mnogu me nervira maz mi ne mi pokazuva na nikakov nacin deka me saka proklet da e kaj go najdov kaj go zapustev nesrekna sum a dete inace imame.a jas go sakam inace sum mnogu gnevna na nego pa sekoj pat si naogam kavga da se karam so nego neznam kako da postapam za vnimanie da mi obvrne? Stanav mnogu losa mnogu losi raboti mu zboram i toj na mene isto taka malku fali da me udri.koga bev bremena fevruari godinava ne mu dozvoliv da mi gi zeme moite klucevi od kolata se protivev nesto posto mnogu mi skita i toj me udri po faca i jas si gi sobrav partalite i si otidov kaj tatko mi,tamu ostanav eden den i gledam me izbrisal od prijateli i od toagas do den denes ne me dodade za prijatel i koga ke mi tekne plus na toa deka nema niedna slika so mene vekje gotovo i razocarana i mi se place i mi se ide jajcata da mu gi svitkam imam mnogu za pisuvanje
     
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ти немаш право да му ги земаш клучевите од кола и да му го ограничуваш движењето.
    Тој нема право да те удри.
    Кога има физичко насилство во врска, стварно не знам што друго да речам освен развод.
    Двајцата имате проблеми.
    Пробајте на терапевт одете, на брачно советување.
     
    Последна измена: 22 декември 2020
  11. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ако те удрил еднаш, ќе те удри уште неколку пати додека не те искрши.
    Кога веќе немате слики заеднички, не сте во пријатели, логично да има нешто. Пробај разговарај со него. Скришно види што има на телл, ќе се увериш сама.
     
  12. stronger.girl

    stronger.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Kolata e moja tatko mi mi ja kupi negovata ne e registrirana pa se naucil samo skita sega so koronava poslabo skita a jas ke segam sama doma

    nema nisto ne krie a inace samo dve sliki ima edna od nego slika i edna slika na profil ima so nego i so sin mi zaedno slikani
     
    Последна измена од модератор: 22 декември 2020
  13. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Нема место за сомневања.
    Тазе породена, сеуште ти вријат хормоните до плафон.
    Пробај пред да се развикаш да изброиш до 10, бавно.
    Разговарајте, смирено. Он нека си каже маките свои, ти твоите и ќе најдете златна средина.
     
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    @stronger.girl
    Ти можеш клучевите од твојата кола да не му ги даваш, ама да му забраниш да скита не можеш.
    Можеш да бараш да ти посвети внимание повеќе, ама на никого немаме право да му кажеме да не излегува.
    И да правиш муабет - ми иде јајцата да му ги свиткам - исто така не можеш.
    Тој не смее да те удри.
    Кога дошло до насилство, треба да превземете одма двајцата нешто, ако сакате да работите на бракот, иако јас при насилство одма ќе се разведам.
    Не е фер ни детето да го изложувате на сцени дома.
    Кога си заминала, не требало да се враќаш.
    Треба да видите од кај ви доаѓа тој гнев во бракот, не е само за посветување внимание ова.
    А нема да го решите ако сте лоши цело време еден со друг.
    Само брачно советување или развод друго не знам.
     
    На thelittle17, Sexybaby86, Dentina и 7 други им се допаѓа ова.
  15. stronger.girl

    stronger.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    a telefonot ne mi go dava da gledam nikako zasto koga mu bese stariot tel i jas i toj nemavme lozinki i jas sekoja vecer koga ke zaspie si go pregleduvav tel si brisev prijatelki sto ne gi sakav i si stavav sliki od mene na stori so srce i eden den koga mu padna tel se osteti ekranot nesto ne rabotese i problem so fb ne mozese da se najavi na noviot tel i mene me krivese deka jas sto sum mu go cepkala tel i demek zatoa mu se blokiral fb mnogu mi vikase za toa i posle na noviot tel i lozinka stavi i jov fb otvori i ni slika od mene ne stavi ni vo brak ne mi dava nisto da gledam mnogu se nerviram ke puknam od maka zasto nema ni edna slika od mene samo so sin mi inace ima jas kako nisto da ne sum mnogu losa stanav poslednive meseci posebno denes
     
  16. stronger.girl

    stronger.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    go izgubiv bebeto inace
     
  17. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Како ќе си пукнеш од мака што не ставил слика, а за тоа што те удрил никому ништо?
    Сликата е најмалце битна во случајов. И да стави слика, пак нема да го избрише фактот дека те удрил.
     
    На Осе и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Извини, навистина:(:hug:
     
  19. stronger.girl

    stronger.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    da posle toa ne me udril moze da mi zamavnuval zasto sum preteruvala so zborenje ama pak mnogu sum mu luta premnogu duri i inat vodam mnogu i toj deka isti znak i toj inat vodi u picku mater i samo se natprevaruvame koj od koj e pogolem inat
     
  20. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Па што ако не те удрил од тогаш, ти се заканува, пак може да те удри.
    Еднаш штом те удри тука треба крај да ставиш.
    Каква слика на фејсбук, па да ме удри сите слики ќе ги избришам, а не да чекам да стави тој.
     
    На BabyD0ll и cresa-jagoda им се допаѓа ова.