Може ли да се зацврсти карактерот?

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 9 јануари 2019.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.340
  Пол:
  Женски
  Како да го ојачам карактерот?!:?:
  Имам желба, имам воља, ама ...е тоа фамозно АМА што стои на патот на остварувањето:(

  Може ли воопшто да се зајакне карактерот, дали со секојдневно неколку минутно стоење под ладен туш, дали со искреност према себеси или па со измачување,...знаеме дека се може да се промени ако човек сака, но најтешка борба е борбата со себе...постои ли некоја универзална формула за зајакнување на карактерот??:?:

  Зман дека карактерот не е мускул за да се зацврсти, но веројатно и на него му треба вежбање, дисциплина, режим....Па кажите бе феминки, како вие си го јачате вашиот карактер:(
   
  Последна измена од модератор: 9 јануари 2019
  На kikkki и Јаневски им се допаѓа ова.
 2. lasthope

  lasthope Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Ееех да можеше....ама со тек на време зашто да не...
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.340
  Пол:
  Женски
  Со тек на време, ама како, на кој начин, кој метод....а време не гази:(
   
 4. lasthope

  lasthope Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Да но што кога карактерот е опаднат заради други?
  Кога и да го промениш пак ќе се осеќаш несигурно, можеби треба и други работи да се изменат не само карактерот..
   
  На Sindell и baba Rada им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.340
  Пол:
  Женски
  Па сигурно дека треба и навика, една по една полека да ги менуваш.
  Незнам, навистина незнам...знам само дека карактерот не може преку ноќ да се смени, свесна сум дека ќе треба пополека да се поместува границата на комфор зоната...:?:
   
 6. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  1.248
  Пол:
  Женски
  Карактерот се гради со тек на време, од најмала возраст па се до крајот на животот, но нема некоја универзална формула за тоа едноставно сам одлучуваш, и секојдневни ситуации влијаат на тоа каква личност ќе бидеш, и со каков карактер. Ништо не се менува преку ноќ, мора период да мине за нешто да се промени, а на крај и искрено не знам и колку драстично можеш да се промениш искрено, не џабе рекле 'ВОЛКОТ ГО МЕНУВА ВЛАКНОТО, АМА КАРАКТЕРОТ НИКОГАШ'...
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 7. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  432
  Искуството го ојача мојот карактер. Со самите грешки и последиците од нив ме направија посилна.:)
  Цел живот учиме,нели?
   
  На David.wp17, Macufka*, Ники. и 6 други им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.340
  Пол:
  Женски
  Мислам имам читано дека карактерот се гради до 21 година и толку...јас говорам за цврст карактер, да не бидеш лбилна, нестабилна...мислам ме разбра.
   
 9. lasthope

  lasthope Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  И јас пробувам да се сменам, некако си отворив очи за многу работи но сеуште се осеќам слабо.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  1.248
  Пол:
  Женски
  Нема врска тоа, човек учи додека е жив! Можеби некој долго време ќе живее како лабилна личност и на 40тина+ год ќе ти пукне филмот и ќе решиш да се промениш.
  Затоа реков врз карактерот многу влијаат и секојдневни ситуации, нанесени неправди итн. Сите тие дали позитивни или негативни (обично негативните) работи најголемо влијание имаат врз градењето на карактерот.
   
  На cresa-jagoda, baba Rada и lasthope им се допаѓа ова.
 11. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  967
  Допаѓања:
  29.992
  Пол:
  Женски
  Бабе пак уште една тема?!?|(

  Со карактер се раѓаме и со тек на животот го оформуваме.
  Искуствата, поразите ни го зајакнуваат карактерот. До некаде може да се промени но сепак корените остануваат.
  Тој што е лабилен како личност, со тек на време учи како да ја контролира лабилноста и да ја прикрива, но во сржта е секогаш лабилен;) тоа е мој став.
   
  На cresa-jagoda, doubleg, lasthope и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.340
  Пол:
  Женски
  Во ред е душо, сфаќам, но затоа моето прашање е како да дојдеме до јак, цврст, силен карактер, како да бидам особа која ќе умее да ги дрѓи под контрола своите инстинкти, своите нагони, како да владеам со самата себе, како до поквалитетен живот, да им одолеам на искушенијата оти боли кога се враќаш на старите навики....да имам цврст карактер за да можам и мојата воља да ја искажам слободно.....8-|
   
 13. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  967
  Допаѓања:
  29.992
  Пол:
  Женски
  Еднаш лабилен-секогаш лабилен.
  Само МАСКА ставаме, не се променуваме.луѓето од страна те гледаат променета а внатрешно си истата личност. Без навреда ова:)
   
  На cresa-jagoda, buba4e89 и baba Rada им се допаѓа ова.
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.340
  Пол:
  Женски
  Е тек сега ме разочара:(ми ги уништи сите надежи;(
   
 15. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  967
  Допаѓања:
  29.992
  Пол:
  Женски
  Извини,ама сите со некакви искуства кажуваме.сум видела и знам,само маската се променува.внатрешно е сепак истата личност.
  Не само за лабилност и за други лични особини зборувам.
  Еднаш агресивен-секогаш агресивен.
  Другото е само глума:$
   
  На Ники., buba4e89 и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  5.775
  Карактерот се менува само со јака волја. Мотивот за промена е двигател. Прво треба да знаеш што е тоа што не ти се допаѓа, што сакаш да смениш и секако да бидеш одлучен во тоа. Значи потребна е спартанска дисциплина. Тренингот на карактерот е преку разни ситуации, искуства, победи и порази, комуникација со луѓе, согледување и анализирање на сопствените и туѓите грешки и постапки, мислењата со кои се соочуваме, книгите кои ги читаме, па и музиката која ја слушаме има влијание, но најважна од се е волјата и желбата за промена.
   
  На Dashing:), Ники., cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 17. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.340
  Пол:
  Женски
  пишав во постот на почетокот, имам воља, имам желба..ама немам цврст карактер..и пак по старо си терам.
   
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  13.193
  Допаѓања:
  72.409
  Пол:
  Женски
  Бабе прифати се себе си каква си.
  Не менувај ништо.
  И остај другите да мислат што сакаат.
  Оти ако се менуваш за еден, за друг истите тие ќе те згазат.
  Карактер е токму тоа.
   
  На cresa-jagoda, AnnabelLee, Herrera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  5.775
  Почни од почеток бе бабе. Значи желба и волја имаш. Барај мотивација, работи на дисциплината.

  Се согласувам дека не треба да се менуваш за никој, но ако не си задоволен од самиот себе, треба да се потрудиш да го промениш тоа што не ти се допаѓа. Да работиш на тоа да бидеш најдобрата своја верзија.
   
  На Ники., cresa-jagoda, Alishan30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  3.940
  Допаѓања:
  11.881
  Пол:
  Женски
  Да може.Јас порано бев слаб карактер и дозволував сите да ме газат.Ќутев и кога бев во право, и тоа траеше со години сѐ додека не се случи една случка и не се сменив за 180 степени.Тогаш станав груба, дрска, ладна, безобразна.Сите лоши работи кои ги преживеав ме наполнија со гнев и омраза ги ифрлував на невини луѓе.
  После крај на основно почнав од нула и денес сум скроз друга личност која многу не ја препознаваат.Со добра волја се постигнува многу лесно.Бар кај мене успеа.
   
  На Ники., buba4e89, Snowflake97 и 3 други им се допаѓа ова.