1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Може ли македонскиот маж сам да издржува семејство денес?

Дискусија во 'Брак' започната од marchi-cool, 8 февруари 2019.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Ако имаш свое живеалиште и своја кола, за просечен живот (платени режиски трошоци, бензин, храна...по нешто облека са секого во фамилијата ..) потребни се околу 50 000- 60 000 денари.
    Вакви плати има, ама тоа се можеби 5% од работоспособната/вработената популација.

    Краен заклучок- неможе еден од брачните партнери да работи и да изджрува фамилија.

    Со оглед на тоа што според последниот податок на статистика е дека просечната плата е 14 000 денари...тешко дека и две плати може да завршат работа.
     
    На PaLaVa, CameliaMiller, Lolipop23 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Се слагам со аргументите, но 14000 не е просечна плата за среќа. Не дека вистинската е голема, ама барем не е 14000 (http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?id=40&rbr=2884)
     
  3. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Која е поентата воопшто некој да те издржува? Секој што има две здрави раце и нозе треба да работи и да допринесува за семејството и општеството.
     
    На andrejko82 и Harper им се допаѓа ова.
  4. Soprugot

    Soprugot Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Машки
    Може и мажот а може и жената да издржуваат семејство(прежуваат) а ако сакаат поквалитетен живот мора и двајцата да работат... Според мене главната работа која на човекот му е потребна е храната а тоа и не е толкав голем трошак, е сега што сите се распрдени и имаат мн очекувања и барања, личните потреби се големи.... Е јбг тука се проблемите во понебитните работи од храната
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.242
    Допаѓања:
    124.419
    Зависи од примањата и трошоците.
    Јас сама плаќам трошоци, ама премногу се И ако не е хонорарната работа на маж ми, ќе немаме за јадење. Да немаме кредити, ќе можеме со една плата.

    И јас не поддржувам седење дома додека мажот работи. Сметам дека секоја жена треба да е самостојна. Ама секој си има свои погледи, па што сакаат нека прават. Ќерка ми ќе ја воспитувам да не зависи од никој.
     
    На CameliaMiller, DAngel, MrenaRiba и 3 други им се допаѓа ова.
  6. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Не ја сфаќам поентата воопшто на муабетов. Не ни треба да е маж ми способен да издржува цело семејство, затоа што јас не сум неспособна за да заработувам. Ситуации има секакви нормално, некогаш јас сум била дома, некојаш он. Но, дека е негова обрска да носи пари дома а јас да чекам, не е. Тато носи-мама меси може да е само и само по договор а не по должност.
     
    На CameliaMiller, Doozy, DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Моја грешка:)
    Којзнае што сум гледала од која година просек:tmi:
     
    На CameliaMiller и DAngel им се допаѓа ова.
  8. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.634
    Допаѓања:
    161.434
    Пол:
    Женски
    Чуден ми е насловот на темата
    Македонскиот маж :o
    Во нашиот случај може
    Фала богу доволна ни е платата на мм.
    Се уште не сум се почувствувала дека тој ме издржува . Што знам ,можда без осет сум :^)
    Сега за сега сме среќни вака :)
    Мм има солидна плата . Да не беше таква сигурно ќе работев и јас .
    Работев 14 год пред да се земеме.
    Кога престанав првите два месеци ми беше чудно ,но брзо се навикнав :).
    Сега мислам дека ќе ми биде "тешко " пак да почнам да работам . Се навикнав дома :)
    Ама секоја ука има и одука:)
     
    На sofi2107, CameliaMiller, joy1 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    51.464
    Пол:
    Женски
    Одгоров на прашањето, е да може. Мојот маж е вреден и заработува доста и си е среќен затоа што си го работи тоа што го сака.
    Е сега, јас исто работам и заработувам повеќе од него, јас исто работам по струка, имам кариера и топ ми е....
    Според мене , во брак/врска треба секој да работи тоа што сака , што го исполнува, финасиите се бенефит на тоа. Кога се тоа ќе се собере има иделна врска на двајца партнери кои делат живот...;):l::l::l:
     
    На Herrera и marchi-cool им се допаѓа ова.
  10. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Зависи од парите. Ако работи на минималец и нема други приходи тешко. Мада во оваа земја и седум родители да издржуваат две деца, со сите плати вкупно што ги имаме во државава и со стандардот, пак нема да се стигне ни да се рече за солиден живот. Беда.
     
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Јас не би сакала да седам дома, да чувам деца, а мажот да работи. Таква сум по природа, мене и викенд и одмор кога немам обврски ме фаќа желба за работа некаква, не па нешто друго. Плус сум амбициозна кога е во прашање учењето и работата и би се трудела да бркам кариера, а во исто време, не би застанала со образување после студии, туку би сакала уште и уште. Во иднина кога ќе дојде време за брак отворено ќе му кажам на партнерот дека кариерата речиси ми е на 1во место приоритет во животот, да знае како би стоеле работите, да нема после многу работиш, треба да чуваш деца, ова она. Сметам дека баш сега тоа што ние жените имаме многу права за разлика од порано треба да ги искористиме правилно. Умрело времето кога жената чувала деца и единствена обврска и било да прави јадење и да чисти по дома. Сепак ова е муабет хипотетички, како ќе ми е во иднина и дали кога ќе добијам дете можеби би сменила мислење, ќе видиме, годините ќе покажат. :D
    А може да се издржува фамилија со плата над 30-40 илјади денари минимум. Ако некој има поголема плата тогаш е возможно. Но, сепак подобро е да придонесот за дома е 50-50% како во финансиски дел, така и во делот поделен за домашни обврски. Не треба цел терет да е само на една особа.
     
    На CameliaMiller, christinnn, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    51.464
    Пол:
    Женски
    Одговор:
    1. Не би прифатила..
    2. Не , јас доволно вложував во себе, факултеткса диплома, специјализација, за да неможам да работам тоа за што долго учев..
    3.Не спаѓам, јас секако се грижам за мојот дом и моите две деца и покрај тоа имам карира и сеуште се надоградувам професионално...се е баланс во живоот а ние жените сме моќни да издржиме многу предизвици и да се носиме со сето тоа...
    Поздрав
     
  13. MrenaRiba

    MrenaRiba Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    1.282
    Пол:
    Женски
    Моментално јас не работам,па мм не издржува .
    Последните десетина години ги има посветено на работата целосно ... зема голема плата поради неговиот труд и влог во истата. Ако имаше помала плата ... сигурно немаше да можеме така со една плата ...

    Да пркне уште малку ќерка ни,ќе барам работа и јас.Сплет на околности,останав со средно само ... ограничен е изборот за тоа што можам да работам,а платите не се ни поголеми од највеќе 20 илјади ... Веќе не знам како би ми било на работа,после толку време дома поминато .
     
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Многу би било убаво кога поголемиот процент од граѓаниве би можеле да си дозволат да се издржуваат со една плата (независно чија) како во сите нормални држави впрочем. Има ли нешто поубаво да живееш без стрес, да можеш кога сакаш да напуштиш работа барајќи нова или за да му се посветиш на семејството, а сепак да не завршиш на улица. Браво за тие кои го можат тоа. Штета што се малкумина во државава :(
     
    На oblace1, PaLaVa, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Одговорот кој сите го знаеме е НЕ. Причината е една, немањето финансии.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Македонија е најдобро место за живот убедливо.
     
  17. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Земја снова. :drunk:
     
    На sparklie, Chanell*, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Зошто мислиш дека не е?
     
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    До утре сабајле може да се набројува.
    Погледни околу себе, што ќе видиш ?
    Дај ти еден единствен разлог за, барем еден.
     
    На CameliaMiller, Doozy и Purplelilac им се допаѓа ова.
  20. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Нека ти дојде некој пријател, колега од странство и нека поседи половина месец во Македонија и прашај го што мисли, па ќе видиш што ќе ти каже.
    1) До толку ли сте богата земја, па сите кафулиња и ресторани се полни по цел ден?
    2) Работи ли некој кај вас? Од каде ви пари по цел ден да скитате?
    3) Каков ви е тој дрес код на работа со штикли, деколтеа, мини здолништа? Нели ве казнуваат на работа?

    Вчера бев до Ramstore да завршам нешо работа. Немаше игла да се фрли од средновечна популација која требаше да е на работа тоа време. Се јаде, пие, ждере. Кој будала напушта таков благодет да земаш плата, а ништо да не работиш? :D
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.