1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молчаливост

Дискусија во 'Психологија' започната од Amore, 26 декември 2011.

  1. redgirl

    redgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    4
    и јас сум молчлива и убаво ми е :D меѓутоа само кога сум во некое ново друштво ок е да прозборам некој збор да им покажам дека не сум нема :lol: но само и на тоа ке си останам,ааа во друштво нема некој кој повеќе зборува од мене ]:) на се имам нешто да додадам.
     
  2. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Сејм хир :wasntme:
     
  3. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Никогаш не сум кажала што мислам...секогаш тоа го задржувам за себе!!Тоа ми е лошата страна.Сепак мислам дека секој човек има право на збор!! :$
     
  4. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    И мене на моменти ме фаќа да не можам уста да отворам.Пред некој ден бев излезена и ко со селотејп да ми беше устата залепена. :x Ни еден збор не прозборев.Понекогаш се опуштам и многу зборам,но тоа ако сум ептен расположена или пак ако подолго се дружам со тоа друштво.А,кога има некој нов во друштвото уста не отварам. :$
     
  5. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Зависи најмногу од тоа како сум расположена. Ако не ми се сите овци на број, знам да молчам ко залеана цел ден или цела ноќ. Јас сум од оние личности на кои на чело им ги пишува сите емоции. Исто на почеток знам да сум срамежлива и во ново друштво, но се трудам да не бидам ко риба, да се уклучувам барем на моменти во дискусија, иако тешко дека ќе бидам лидер на разговорот таму.
     
  6. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    јас сум молчалив тип на човек,зборувам само тогаш кога ке има потреба,стварно зборовите врата отвараат,али јас ценам кога се збора помалце,затоа имаме една уста ,а две уши за повеке да слушаме,помалце да збориме,понекогаш ми смета што сум толку молчалива, :$ и срамежлива,и понекогаш можи да сум погрешно сватена ,од што сум молчалива,и страмежлива :$
     
  7. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Па, да.. во споредба со некои.. може да се каже дека сум молчалив тип.. А и ја ценам таа карактеристика кај луѓето, зборување само кога има потреба.
     
  8. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163

    Е како да не,зборување по потреба.Голем противник.Ич неможам да ги сватам луѓето што зборат само по потреба имам еден близок таков.Мене мачно ми е ако не зборам.Не сум како навиена ама да не зборам ми е како да се лишувам од задоволствата во животот.За мене најголема казна е ако човек е сам,да не збори со никој.Тоа повлекува кон депресија,осаменост.Несакам ни да помислам. :)
     
  9. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    ^ Е мене пак ми е мака од претерано зборлести луѓе. Ич не ги сакам оние што ти се нафрлаат со муабети уште од прва, па и се трудат за тебе да дознаат што повеќе. -.- Плус, сум забележала дека помеѓу молчеливите има поинтелигентни.
    И мислам дека малку претера.. депресија, осаменост..
    Молчаливост е, не е завет за молчење.
     
  10. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски

    Сепак мислам дека не е се до хороскопот..па мене ми пишува `срамежлива` сум била тивка ваква таква..ама ништо од тоа што го кажува хороскопот за рак. :) Баш напротив се што мислам ќе си кажам. 8)
    Ај да не бидам офф-топик.

    Значи вака:
    Сигурно ти не зборуваш бидејќи се плашиш,во нова средина си,се ти изгледа поинаку и нормално е да си по малку повлечена на почетокот.Гледај опушти се,што и да кажеш неможе да е погрешно,бидејќи тоа си е твое мислење.Кој размислува како тебе ќе се сложи ..па секој си има право на збор.Неможеме сите да сакаме исти работи.Најважно е ти прво да се прилагодиш на средината и да не се чувствуваш изолирано.Опуштено само и туди се малку повеќе.Зборувај повеќе не се срами. :) никој нема да може да ти помогне ако ти не ги отстраниш тие чувства на страв и страм. 8)
     
  11. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.626
    Не се дружам со молчаливи девојки,сакам комуникација!
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    може да се каже дека молчам ,ама не сум повлечена во себе,повеке би ми прилегало попуслива и не сакам да се карам и затоа почесто го одбирам молчењето одколку кавгата :)
     
  13. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Јас и молчаливост 3048192948128 различни поими :tmi:.
     
  14. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Мислам дека во последно време многу сум подобра, поопуштена сум и баш се радувам за тоа :)
     
  15. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Молчалива сум, не поради срамежливост, која ја немам. Туку, луѓето околу мене не се вредни за разговор. Уствари, тие не знаат што е тоа разговор. Не знаат две реченици да сврзат. Неписмени! |(
     
    На bluelagoon, Glossy-girl, sadangel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    Молчам најчесто кога имам премногу што ми се врти во главата, не затоа што ми е досадно или сум срамежлива или не ми одговара друштвото (погрешни впечатоци!!!).
    Кога сум уморна или имам многу за учење, е тогаш ама ич не ми се збори, одвај чекам дома да појдам, да одморам, да имам повеќе време да се релаксирам.. Не ми е релаксација да сум во друштво кога сум уморна или преоптеретена, ми се само измачување. Штета што неможам да бидам како тие околу мене на оваа тема.
     
  17. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Камо среќа да можев да ја затворам муцката. Ко алапача сум! Нон-стоп дрндам нешто, еве и кога сум сама дома дрндам на фемина, колку да не си правам сама муабет :D
    А баш сакам онака дамски само да молчам и ништо повеќе. :lol:
    Ќе речат дека сум се разболела нешто. :lol:
     
  18. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Многу зборам и некогаш луѓево неможат да дојдат до збор од мене :D И глупо е што некогаш ако немам нешто да кажам во тој момент, прашувам некое безвезе прашање или пак зборам за сосема нешто трето. Битно е јас да кажам нешто, па што е тоа :D
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Elichka

    Elichka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    545
    Пол:
    Женски
    Молчалива сум зависно од ситуацијата. Уствари, ептееен ретко молчам, најчесто кога запознавам нови луѓе сум онака, потивка. Иначе, дрдорка од прв ред! :!:
     
  20. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Се оправам. На факултет имам колешка и со неа од кога се запознав цело време ко навиени сме. А така кога сум во друштвото на дечко ми, си прават муабет на некои нивни теми и мене грдо ми е да им се мешам во муабетот кога и не сум запознаена мн со тоа.