1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молчаливост

Дискусија во 'Психологија' започната од Amore, 26 декември 2011.

  1. bluelagoon

    bluelagoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    Ее вака сега... по природа сум молчалива, амаа!, кога сум со друштво со оние коишто ги знам најдобро, ми нема рамен :D :D :D или како што ми викаат другарките „само дисови им даваш“-демек ги зезнуваш хаха ... Но , никако не можам да бидам опуштена со некој којшто едвај го знам... а и што да му кажам? Од кај знам дека нема да пренесе?-Значи барам сигурност, и стабилност кај една особа за да напраиш вака муабет, што не значи и за обичен муабет... тоа можам да го правам со кој било, ама најтрагично ми е кога ке речат и ти што ќе ми кажеш мене друго?(а не те прашуваат ништо) и сеа ти нормално моеш да си треснеш нешто пошто ти вика што ќе ми кажешш и можеш да кажеш што било хД Ги глеам отстрана оние зборлестите и им се чудам на паметот... а да ги прашаш што кажале ,ни самите не знаат... Колку пати во различни ситуации сум се спасила со молчењето немате поима ! Таму кај што треба да збориш, ќе збориш, ама и устата да ти биде многу отворена па и не е баш добар впечаток. Така да , тука зависат повеќе фактори, секој си има различен карактер и темперамент, не може секој да трпи или пак да лупа глупости кај стигне мислам... А и да ставаш етикета дека некој е глуп , само поради тоа што е во нова ситуација и се`уште не е прилагоден и навикнат , тоа е гаранција за глупавоста на токму на тие „зборлестите“. Така да, бидете ми поздравени молчаливки, оној којшто заслужува да му напраиш муабет ќе му напраиш... не сме ние што-годе :P
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    I mene cesto znaat da mi prerecat deka ne sum bas zborliva, no smetam deka zboruvam dovolno ednostavno nekoi luge ne zasluzuvaat da dobijat poveke od mene :wasntme:
     
    На parksey и crimson им се допаѓа ова.
  3. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    И јас сум таква или можеби бев, не знам сеуште..Не сум толку тивка ко порано како и да е. Јас го надминав тој да речам "проблем" на тој начин што секој пат кога ќе се запознаам со било кој веднаш си помислувам "А кој е овој,,онака кој е овој онака....човек е, ко мене...И јас да ќутам пред него? Да се срамам од него? А зошто да се срамам?Каква функција има овој човек во мојот живот...." :lol:Кој и да е го спуштам на ниво под мене за да можам да се опуштам. И кога ќе се опуштам првите 5 минути за понатака лесно е.
     
  4. Barbieeeeeee

    Barbieeeeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Веројатно се плашите да не кажете нешто погрешно..Нема место за молчаливост едноставно биди си опуштен и терај си работа. Еве јас на пример нема шанси да молчам зборам ко навиена со сите единствено кога спијам е тогаш молчам :rofl::rofl:
     
  5. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Сметам дека нема ништо лошо или погрешно во тоа да бидеш молчалив. Всушност, мислам дека е подобро да се биде молчалив отколку постојано да се зборува и зборува како chatterbox.
    Јас лично секогаш молчам и ги набљудувам другите околу мене и ретко зборувам, но кога ќе прозборам тогаш сум доста сериозна или имам нешто паметно или навистина добро да кажам ...
     
    Последна измена: 16 септември 2017
    На Someonespecial, cresa-jagoda и parksey им се допаѓа ова.
  6. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    И јас бев ептен молчелива во друштво,и нормално никој не ми збореше само си седев ко утка,и денес сум си молчелива али како што бев,по природа сум си и малце забавна,некогаш и смешна,али никако да го извадам тоа од себе.
     
    На zokystanoevsky му/ѝ се допаѓа ова.
  7. filip4

    filip4 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    3.671
    Пол:
    Машки
    Nekogash ubavo,ama nekogash i ne e da si molcheliv
     
    На Crnookata му/ѝ се допаѓа ова.
  8. N.2106

    N.2106 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Не секогаш,но и јас одбирам да си слушам од страна и да си молчам тифко. Не затоа што немам што да кажам но ете убаво е да молчиш.
     
  9. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Не знам што е тоа :D
    Се шалам. Молчам кога треба, кога нешто сакам да слушнам , нешто што ме интересира.
    По природа сум многу зборлеста, без влакна на јазик. Не молчам ни на неправди, ни на петпоставени, ниту на родители кога не се во право.
    Со молчење ништо не се решава.
     
    Последна измена: 8 ноември 2017
  10. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    И јас бев молчелива,и никогаш не ме прифатија во нивното друштво.
     
  11. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Можеби не е така,но се си мислам дека опшеството тешко ги прифака молчеливите и повлечено особи,као мене.
     
    На Petra777 и filip4 им се допаѓа ова.
  12. filip4

    filip4 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    3.671
    Пол:
    Машки
    Se slozhuvam
     
    На Crnookata му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Да, но има и молчеливи луѓе на кои еден збор им вреди повеќе од 100 зборливи.
    Имав таков човек во семејството, ретко кажуваше нешто, но секој збор му го паметам, доста мудри работи кои ги применувам. :)
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Со мене на некој начин се подигрува,демек подобро било да збориш трескаш глупости,отколку да молчиш ко утка,што е налошо молчеливите сите ги сметат за прости луге.
     
  15. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Дедо ми е ист ваков,злато човек.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. N.2106

    N.2106 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Точно е тоа дека тие што се помолчаливи се сметани за прости но во некои ситуации како горе наведеното тие молчаливите не ги трошат зборовите непотребно.Да мелат само како празна воденица.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Така е да,али како да му се докаже на нашево мало.
     
    На N.2106 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. N.2106

    N.2106 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Не постои докажување со таков тип на луѓе.Затоа сме и различни.
    Само седиш и мудро си слушаш.
     
    На Crnookata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Навистина патетично ... (facepalm)
    никогаш не сум се покорила ниту пак сум се навредила од мислењето на другите луѓе бидејќи едноставно не ми е грижа за нив и за мене немаат никакво значење.

    Јас која инаку сум молчалива, сама сум одлучила дека треба да зборувам само кога е потребно,а кога ќе прозборам моите мислења не се кажани напразно, туку се паметни и сериозни.

    Доколку некој од вас е молчалив и притоа има самопочит, не дозволувајте заостаните размислувања да ве дефинираат како личност, а уште помалку да го менуваат вашиот карактер според нивни потпросечни критериуми ...
     
    На PiaMia, Someonespecial, Crnookata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Молчелива,не ме ни поздравуват кога се разминуваме во малото.