1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мојот татко...

Дискусија во 'Брак' започната од Sashie20, 21 март 2012.

  1. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Татко ми е странец за мене.
    Не сакам да пишувам ништо повеќе бидејќи не можам едноставно да го напишам тоа. Не можам ниту постовите на членките да ги читам кои имаат убав збор да кажат за своите татковци. Малку сум љубоморна на тоа ама сепак мислам дека кога ќе пораснам ќе го преболам.
     
    На SummerGirl, A.n.g.e.l.a.V, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. BlackLady24

    BlackLady24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    И јас имам татко но подобро да го немам во општо не го сакам а веќе почнувам и да го мразам не прави ништо за ние да бидеме среќни татковата љубов не сум ја почуствувала од малечка ниту сега тој е лош човек постојано се дере и вика нервозен е и не разговара со никој само има навреди коа сакаме со мајка ми и сестра ми да ја направиме куката да средиме по дома тој постојана со меша и не дозволува колку и да има пари вика дека нема не ни помага само ни одмага не навредува и многу сум тажна поради него веќе почнав и јас нервите да ги губам од секојдневни викања и расправии со дечко ми ќе се вериме за скоро и ќе си отидам но незнам како мајка ми ќе ја оставам сама овде подобро е да немам татков татко одколку што го имам понекогаш и завидувам на моите пријателки и роднини и овде што читам дека сте многу поврзани и што имате пријател засекогаш и баш ми е мило поради тоа...јас ќе останам и понатаму желна за таткова љубов што никогаш ја немам добиено..;(;(

    Бидете среќни што имате родители кое ве сакаат,татко на кој можете да се потпрете и да ви биде подршка и мајка кралица..јас само мајка ми ја сакам и сестрами и се би дала за нив :l::l::l::l:а за тој човек што името несакам да му го кажам му посакувам да пати:|:|:|
     
    На thelittle17, Crna Dama, mileystar и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    Многу добро те разбирам, и јас додека имав татко, исто како да го немав.. ги имавме истите проблеми како вас, но од кога почина нема ден да не помислам на него и на сите лоши зборови што сум му ги кажала и да не заплачам. Каков, таков татко ти е, една ден ќе се каеш и ќе сакаш да можеш да сториш се само да го видиш уште еднаш
     
    На Dust, mileystar, Snowflake97 и 9 други им се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Нема каков таков татко ти е. Никој не е должен да трпи некој да му го сјебува животот уште и да нема право да се осеќа како што се осеќа ради фамозното крвта не е вода.
    Епа е вода, и има право да му посакува што год без да се осеќа виновно.
    Можеби еден ден ќе чувствува олеснување што веќе тој човек го нема и повеќе ќе и падне жал за рандом особа отколку за него, и тоа е сосема ок.
     
    На Bojana890, Alisa22, dayla и 11 други им се допаѓа ова.
  5. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    Нема да дискутирам на оваа тема повеќе, се надевам двајцата родители ти се живи, а кога ќе дојдеш на моето се надевам ќе разбереш. Поздрав
     
    На BlackLady24 и zalosna им се допаѓа ова.
  6. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Tatko mi e gavol ,zloben covek koj saka da bide vo centarot na vnimanieto karajki gi drugite luge. Ne saka drugite da se srekni voopsto i e ljubomoren . Lazi ,psihicki i fizicki e nasilen ,posesiven e ,manipulator i za nego parite se se'. Zboruva zad grb za drugite a i za mene , nikogas ne me poddrzuval tuku mi se zakanuval dokolku ne sum go poslusala. Me kontrolira kaj odam,kaj se javuvam i sto se slucuva so mojot zivot. Me vrega za nestata koi ne sum gi dostignala i pravi da se cuvstvuvam mizerno. Vo parite ja gleda mokta i nedaj boze da zivees vo negova kukja ,oti duri si pod negov pokriv ima da go slusas ! Ne znae da saka , ja izneveri i majka mi ,voedno i mojata doverba do nego . Pravi pritisok so manipulacii i uceni za da moras da go posetuvas,da odis nekade so nego , da zboruvas za privatni raboti so nego ...saka da go sakas i pocituvas a ako ne,ke se odmazdi ili direktno ili preku nekoj blizok clen na semejstvoto.
    Vo tekot na celiot zivot mi vleal negativni misli i e dolzen polovicno za mojot neuspeh . Go mrazam od dnoto na dusata i odvaj cekam da umri i da ne mi go unistva zivotot poveke.

    Ete toa e mojot tatko,mozam i referat da napisam . Nemam sram da go kazam ova ,so celo srce bi go usramila pred site da znaat kakov e ( zatoa sto neli nadvor e najdobar).
    Nemam nitu ljubomora do tie koi imate tatko ,a ne iskompleksirana kukavica . Vi se voshituvam i sum srekna za vas ,zaradi toa sto tatkoto e toj koj ja pravi kerkata posilna i posamouverena .
     
    На mileystar, molikaMk и marlonbrando69 им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Дојдов де, и обидот да и наметнеш вина на девојчето, мене и х други особи ти е залуден. Тие добричини филозофии, на некоја друга тема, овде не.
     
    На Bojana890, Alisa22, FVP и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    јас никому не наметнувам вина, убаво и кажав дека ја разбирам зошто и јас го поминав истото, а сепак премногу ми е жал дека го нема и никого не терам да размислува како мене. Ова не се добричини филозофии, а ти оди истурај нервоза надвор од форумов, овде не. Очигледно не знаеш што значи добронамерност.
     
    На BlackLady24 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Spored mene site nie imame razlicen stepen na " los " tatko . Mozebi tvojot ne bil tolku los pa sega koga e pocinat ti e tesko .:)
    Kakov e takov e ,tatko ti e - to se recenici od nasite babi i dedovci koi bile nauceni da se podcineti i na nekoj nacin prisileni da gi sakaat i tie koi mu ja cicaat krvta . A sega pomodernite drzavi te ucat da razlikuvas izmegu " lubovta od roditelite" i vistinskata ljubov . Sekako ne treba da postoi omraza - dokolku e vozmozno toa samo zaradi toa da ne cuvstvuvame gnev vo nas samite oti taka si stetime .inace nikako ne treba da razmusluvame deka se zadovoluvame od " ljubovta " sto sme ja dobile od nekoj koj ne znae voopsto da saka . So taa tvoja recenica vsusnost e kako covek da prifaka edno gomno od tatko ,koj poveke ti nastetil odkolku sprotivno . Verojatno zatoa se naluti clenkata . Sepak da ,sekoj ima pravo na svoe mislenje koe e verojatno izgradeno vrz sopstveno merilo na los tatko .
     
    На cresa-jagoda, Meckicja и Мејз им се допаѓа ова.
  10. BlackLady24

    BlackLady24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски

    Те разбирам што сакаш да ми кажеш и можеби си во право но мене ми е смачено да слушам караници и вреѓања од негова страна само проблеми ствара
     
  11. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    јас си искажав свое мислење. Нит ја навредив, нит ја испеовоцирав за да се изрази таа така. Сепак сум била погрешно сватена, се извинувам ако е така
     
  12. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Toa e od gnevot koj go imame kon nasite tatkovci :D , a i tuka na forumot sekoja vtora clenka e arogantna dokolku se ima sprotivno mislenje ...nisto cudno, nisto novo . Just ignore
     
  13. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Мојот татко за мене е совршен.
    Предобар човек, голема подршка, бесконечна љубов кон нас.

    Пред неколку години за малку ќе го изгубевме. Од тогаш па наваму се плашам од денот кога ќе си замине.
     
    На thelittle17, Dust, Dream-Girl и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    @Мејз, јас за жал сум дошла на твоето, татко ми ненадејно и трауматично го изгубив пред две години. И тоа сакан татко, кој прилично ме разбираше во животот, се гордееше со мене, имам убави спомени од него и болка која ќе трае цел живот.
    Па сепак, ми се кине срце кога читам личности што изгубиле родител како што сум изгубила и јас, но исто така сочувствувам и со такви што во темава споделија доста шокантни искуства од психичко, па и физичко малтретирање од татковците.
    Остави го девојчето и немој вака веќе никому да се обраќаш, и за сите важи, доста често слушаме вакви фрази кои воопшто не помагаат. Секој само сам си знае како му е и секоја ситуација/семејство се различни. Сите сме луѓе - смртници, дури и не толку добри луѓе еден ден по смртта ќе фалат на емотивни личности во семејството... но тоа не значи дека е во ред да се однесуваат како сакаат со најблиските додека се живи, а тие да не смеат никаде да се пожалат и да им се создава вина за тоа (посебно ако се помлади).
     
    Последна измена: 29 јули 2019
    На thelittle17, Bojana890, Alisa22 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Мојот татко=мојот херој :l:
     
    На thelittle17 и Dust им се допаѓа ова.
  16. homer simson

    homer simson Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Машки
    ако татко ти е насилен алкохоличар коцкар итн. во ред е да го мрзиш но ако те советува за твое добро а тебе тоа те нервира тогаш не си во право
     
    На Мејз му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    незнам колку пати кажав дека не и реков ништо лошо, не јс навредив, не и реков почитувај го ни слично, сепак секој со своето мислење. Јас моето не требало да го искажам. Повторно се извинувам по којзнае кој пат..
     
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Боже боже, со што те навредив ?
    Каде виде навреда во мојот пост ?
     
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ahkolku mi fali mojot tatko ah mili boze zasto mi go zema bese predobar
     
  20. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    ne rekov deka ti me navredi, tuku deka jas ne go navrediv devojceto sto kazuvase za svojot tatko, a vie me napadnavte ko kojznae sto da sum rekla, i navistina e dosta jas se izvimiv ako nekoj me svatil pogresno i citirajte me uste kolku sakate vekje nema da diskutiram