1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моќта на парите?

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 24 април 2012.

  1. Snow.Queen

    Snow.Queen Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    14
    Денес парите имаат најголема моќ.Џабе е се ако немаш пари.. :)
     
  2. kettygirl

    kettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    244
    Во денешно време парите го вртат светот.ЗА ЖАЛ :(
     
  3. rosebush

    rosebush Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    886
    За мене парите се само парче хартија,преценето нешто за кое луѓето се жртвуваат не грижејки се за висинските вредности.
    Да,парите го вртат светот,ама и умот.
    Го вртат светот,ама и го уништуваат.
     
    На MarchelineAmaru и PeaceLoveBasketball им се допаѓа ова.
  4. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Е застрашувачки голема.
    Луѓево се повеќе и повеќе се оддаваат на материјалните добра ,а помалку го ценат духовното,што според мене е за жалење.
    Парата го менува човек ,почесто на полошо отколку на подобро и тоа лично многу ми смета.
    Повеќе се цени еден час прекувремена работа отколку еден час поминат со најблиските. :puke:
     
  5. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Точно е да , парите го вртат светот а не би требало.Не за џабе е напишана парите се отепувачка.
     
  6. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    ТОЧНО!
    Парите го вртат светот. И за мене не се само едно ливче обична хартија. Јас неизмерно ги сакам парите и нема зошто да го кријам тоа. Материјалист сум знам, ама денес само на материјалното му се придава значење. Јас од мала ги сакав парите, и тоа премногу и незнам дали воопшто некогаш ќе престанам да ги сакам. Парите имаат огромна моќ.
     
  7. The.Princess

    The.Princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    146
    Да! Што се нема да напраат луѓето за пари веќе и јас незнам.. Се уништуваат самите себеси, што ќе им се парите, ако не се среќни.. На крај краева ќе се збогатат ама дали ќе им остане нешто во животот!? :worried:
     
  8. VayaConDios

    VayaConDios Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    99
    У денешно време врска се рачуна само ако еден од партнерите е спонзор а другиов папуча. И на сите нивоа на односи, и однос меѓу членови на семејство се расипуе ако се немаат пари |( во моето малечко семејство сите членови се држат меѓусебе токму поради тоа што имаме скромни примања и си ги распределуваме заеднички. Гужвата создава проблеми. Секогаш би се одлучила за поскромен живот со малку парички.
     
  9. Velvet

    Velvet Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    Колку и да збориме дека парите не се битни мора да признаеме дека парите го вртат светот.Негативно.
    Такви примери има многу,посебно во нашата држава каде што тие што се од "големото добро утро" се повеќе привилегирани од тие што се средна класа.

    Посебно ми идат на нерви луѓето од типот новопечени богаташи кои веднаш се дигнуваат во облаци и мислат цел свет е нивен. |(
     
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.220
    Ги сакам парите, ама да ги заработам и да имам за пристоен живот. Бизнисмен не можам да бидма нели. Не знам зошто мсилиме дека богатите се несреќни, па кај сиромашните скоро сите се несреќни. Богатите не можат да купат здравје, ама 90% од работите можат да ги купат и да си го осмислат животот. А сироамшниот нон стоп се сетга, понижен е и потценет. За жал така е, ама што да правиме. Некој што има малку повеќе од мене си дозволува да ме потцени, а што е со тие кои имаат многу повеќе?Завидувам кога ќе видат богати,, среќни луѓе, кои не се арогантни. Денеска ни врска, ни брак, ништо не може да функционира без пари.
     
  11. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Сите имаат проблеми и богати и сиромашни ДА.
    Но едно е да имаш PARI и проблеми а друго е да NEMAS PARI а да имаш проблеми колку и да е сурово вистинито е не е среќата само во нив да но барем 80%од работите во животот се вртат околу парите ако не и повеќе...
     
  12. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Моја другарка(една од најдобрите) нема пари и дојде до една ситација со која би можела да дојде до многу пари.Пред тоа цело време зборувавме за тоа доколку ги земе и мене ке ми помогне на некој на4ин.И постојано зборевме за тоа колку повеке имаш толку повеке недаваш,а таа јас не сум таква ја ако имам ке помогнам.Ги зеде типката парите и од толку многу (бидејки стварно беа многу) само еден сок ме 4асти ццц.И парите не те мениле.Парите знаат од АНЃЕЛО ЃАВОЛ да напраат
     
    На barbyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    72
    Парите имаат голема, ГОЛЕМА моќ, во секоја смисла :)
     
  14. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    2.158
    Во денешно време тие го вртат светот. За жал!
     
  15. ClaudiaLeBoursier

    ClaudiaLeBoursier Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    22
    Парите не се целосна среќа, но се ДЕЛ од неа! Ако имаш пари не значи дека по автоматизам ќе немаш проблеми, само значи дека дека проблемите што ги имаш полесно ќе ги решаваш.
    Едно е сигурно, сите тврдат дека доколку би имале пари не би се смениле но во најголем дел од случаевите тоа остануваат само празни зборови!
     
    На barbyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Да, но покрај лице, работава има и опачина. Парите ги менуваат луѓето кои ги имаат, но ги менуваат и луѓето околу нив. Како што ретко кој останува ист кога ќе добие повеќе пари, така ретко кој другар останува во целост истиот искрен другар кој не очекува корист од тој кој добил пари. И доколку не ја добие очекуваната корист, заборава на сите мигови заедно и на сите духовни работи кои ги врзувале и го плука затоа што не успеал да го измолзе како што тој сака. Ретки се тие кои нема да те гледаат како подвижно евро (или долар ако си со потесна силуета). Зборам општо, од моето искуство досега, на никого конкретно не се однесува. Секоја чест на исклучоците.
     
    На lollipop93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Justinna

    Justinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    29

    Баш. :clap: за ова .
    Негирајте колку сакате ама така е. Само колку деца болни има кои умираат од сиромаштија и од глад.
    Јас знам дека потребни ни се и пријатели за да сме среќни, но што кога немате пари?
    Со нив се можите да имате.
    И подобро да мислам за неколку год што ке правам од сабајле, каде ќе шетам отколку дома гладни деца да ми плачат.
     
  18. Justinna

    Justinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    29
  19. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Парите се отепувачка ич не ги сакам.
     
  20. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш викам колку би било убаво кога би ги немало парите, кога не би постоеле... тогаш сите ќе бидеме среќни и задоволни, и сите ќе имаме се што ќе посакаме, нема никој да гладува :)
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.