1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моќта на парите?

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 24 април 2012.

  1. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Браво девојко супер ти е идејата.Секоја чест
     
    На MD.2Love му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Епа да,ама пак ќе моа нешто да дадеш за да земеш. :^)
    Сигурно нема бесплатно да ви ги даваат ако парите не постојат |(
    Сигурно ќе има друго во замена за парите,ако не се парите,пак ќе биде нешто друго кое ќе го даваш за да земеш.
     
  3. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Парите...извор на проблеми и искомплексираност кај луѓето.
    Мене оваа ситуација, кога се` се вреднува според материјалното, ме иритира.
    И би сакала да ги снема еден ден, и да не се појават веќе.
    Од самиот поим ПАРИ се ужаснувам. Ме асоцира на многу нешта, неубави.
    Оваа преголема нееднаквост тешко влијае врз луѓето....

    Cause we are living in a material world
    And I am not a material girl
    You know that we are living in a material world
    And I am not a material girl...I hate this material world!
     
    На xoxo.Martina, Marjan007 и vitomir им се допаѓа ова.
  4. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Како те запознавам се повеќе ме фасцинираш во позитивна насока,поради вакви девојки што вака размислуваат јас сум тука на фемина.
     
  5. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    122
    пари,колку повеќе ги имаш,толку повеке ти требаат.Зависност која не се лечи.Потребни се,многу се потребни,и многу важен дел во животот,
     
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.584
    Пол:
    Женски
    Денеска се живо и неживо е искомерцијализирано.
    Има луѓе кои да можат и душата би си ја продале.
    Пари ваму, пари таму, пари онаму.... се’ се врти околу парите.. за жал.
    И да, денеска со пари се купува и здравје и љубов... тоа е најголемата мизерија позната меѓу без’рбетниците.

    Пари.. истовремено ги мрзам, ми предизвикуваат гнев..но уште толку ми требаат...
    ..во секој случај...без пари не можеш да ја смениш реалноста...
     
  7. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Пусти пари многу врати отвориле, и многу врати затвориле :(
     
    На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Од филмот „Кабаре“. Парииииииии!

    http://www.youtube.com/watch?v=rkRIbUT6u7Q



    И така настана песната „Кеш, кеш“ на Адријана, за жал средношколски хит. :!:
     
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    И тоа како голема, која секој втор го заслепува |(
     
  10. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Пари-да потребни се,но колку имаш толку трошиш.Не им давам големо значение.Трошам и многу не им се мислам девизата во животот ми е да сум здрава ке спечалам другиот месец ке има пак плата.Убаво е чуството кога ти се во џеб,ама издржувам и без денар во џебот.Парите никогаш не се ми биле преоритет во животот.
     
  11. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Парите и среката се скарани се разбира зависи за каков човек се работи. До сега научив дека колку и да е човек богат со пари ако нема духовно богатство е најсиромашен најосамен најогорчен најнесрекен.За себе можам да кажам дека мене лично парите нема да ме сменат колу и да имам пари јас ке останам иста па и подобра личност од колку сум сега , зошто секао би помагала онаму каде би можела.
     
  12. Summer.Love

    Summer.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    40
    Ги трујат,ги заслепуваат луѓето, тие се само парче хартија неопходна за живот...парите не се се во животот но понекогаш живот значат, некому се луксуз некому се опстанок во животот.
    И жално е како ова парче хартија не прави злобни,убијци,немилосрдни, мрачни,себични,лицемерни,предавници не прави се што е лошо не тера на зло. Не сум материјалист и никогаш нема да бидам.Парите нема да ми дадат спокој, ниту пак мир, ниту пак љубов...
    Но реалноста е сосема друга..денешните девојки (со мнооогу ретки исклучоци) го допреа врвот, а и момчињата почнаа да го прават истото. Работите се менуваат, луѓето исто така.. за неколку години ништо нема да остане од човечкото во луѓето....најголемите проблеми се од пари и само од пари..колку само поспокојно се живееле луѓето порано..можеби немале се но биле љубезни, можеби немале облека но имале душа, имале љубов имало почит, биле чесни, биле дарежливи, биле пријатели, сега е се спротивно се живее од корист, ке имаш "другари" ако имаш пари, ке имаш девојка ако имаш кола..и што ти вреди брак без љубов...кога ке бидеш тажна и осамена и несрекна , дали таа скапа перница во скутот ке те стопли и утеши, дали скапиот кревет ке ти даде мирен сон?
    Подобро во скромна куќа со саканиот, отколку во вила со некој без љубов...размислете девојки вреди ли за пари да го оставиш саканиот, да ја продадеш љубовта. Парите никогаш нема да те исполнуваат и прават срекна колку што љубовта може...
     
    На barbyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Мислев порано дека парите не можат да те исполнат и слично... КОЕ ПЕРЕЊЕ МОЗОК ЧОВЕЧЕ...

    Па денес без пари си никој и ништо. Само се залажуваме дека некој ни го цени другарството и карактерот или изгледот а на крај излегува дека има интерес од тебе. 95% од работите се средуваат со пари (освен некои болести што им нема лек и што колку и да имаш пари џабе е).

    И имаат и тоа каква моќ. Ќе видиш некој неписмен, прост и глуп ама ете има пари има моќ и 100 паметни и сиромашни му се поклонуваат и му се лижат. И кој е срекен тогаш, богатиот што се изживува со нив или сиромашниот што се потценува?

    Давно је то некад било кога парите биле само книшки за леб купување.
    Денес со пари се купува се.
     
    На PussyHunter и Miss.M5 им се допаѓа ова.
  14. Crazyinlove14

    Crazyinlove14 Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Денес парите имаат голема моќ и големо влијание врз луѓето.Да тие се неопходни за живот,ама се што е претерано не чини,па така и парите.Некој или е премногу сиромашен,некој премногу богат,а ни едно ни друго не чини.Не за џабе е кажано дека парите го расипуваат човекот.
     
  15. vacuuman

    vacuuman Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    63
    Она што можеш да го направиш со многу легално заработени пари е да заработиш уште повеќе пари. Оти парите се парче хартија показател за општото добро што можеш да го направиш. Видете ги фаците од Епл, Кока Кола, па и нашиве Алкалоид. Го менуваат светот, го прават подобро место за живеење со задоволството што ни го пружат, или со безбедноста, или со подобреното здравје.
    Не се заебавајте оти парите не требаат и оти сите треба да сме еднакви. Океј, можеме да сме сите еднакви. Ќе се вратиме у време пред 5000 години кога сите сме еднакви, ама не се лутете ако роднини ви умираат ради лошо здравје, ради тоа шо ќе го изеде волк, или ќе умре од студ. Битно еднакви ќе сме сите.
     
    На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. PussyHunter

    PussyHunter Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    723
    :clap: Браво, потполно исто како јас да сум го пишувал ова. Секој што вели дека парите не му се важни, лаже па суши ич не му верувајте. :) Сите ги сакаме парите, тие се нужно зло сакале да признаеме или не. Сите сме материјалисти, don't you deny me, I'm gonna kick your ass. :D Зошто толку учиме, зошто толку се школуваме, се бориме за сертификати, дипломи итн. Сето тоа е за да најдеме што е можно подобра работна позиција и подобра плата!! Значи пак се е поврзано со пари. И веќе да ставиме крај на лицемерието од светски ранг, а тоа е дека парите воопшто не биле важни, ако се сакало се се можело, ако имало љубов и разбирање се можело и бла бла филозофии. Money spin the world and money rule the world! Колку и да не сакаме стануваме робови на парите или материјалисти. Мене парите како хартиени шарени ливчиња не ме прават среќен, туку работите што можам да си ги обезбедам со тие ливчиња! На пр. ќе си купам нов телефон, нов лаптоп, нова кола, ќе отидам некаде на патување итн. а за сето тоа се потребни пари. Значи се се врти околу парите во денешно време и точка бре јеботе не ми филозофирај(те) више. :lol: Ајде излезете и шетајте надвор во природа без скршен денар од љубов кон природата. Ќе ви се одмили и таквата прошетка и животот и се кога некој ќе ве покани на кафе, а нема да можете да отидете. Не се живее од љубов и зборот благодарам, пари треба. :D Јасно е како ден, we all need money на трен. :lol: Со парите плаќаме сметки и живееме, купуваме храна, имаме струја, интернет, вода итн. без тоа реално нема среќа во денешно време. Парите држат моќ од праисторијата, па до ден денес, постоеле уште од денот кога сме родиле и ќе постојат и на денот кога ќе си заминеме од овој свет и ништо нема да се смени на тој поглед до крајот на човештвото. Се надевам не регистрирате проповед на материјализам и поврзување на материјалните работи со среќата во ова мое искажување, само си ја кажувам реалната вистина, чиста како солза. :) Ги имам осетено двете страни на финансиите, кога сум имал помалку и сум зависел од моите и едноставно колку и да штедиш и да не се обидуваш да трошиш џабе е ќе ти требаат светлосни години да заштедиш за некој производ од 200-300 евра на пр., а еве сега уживам во благодетите на финансиската независност и да можам да си купам се што ќе посакам со релативно кратко време на заштеда на пари и дефинитивно знам кога се чувствувам посреќно. Точно е дека не е се во парите, ама едно добри 99.99% е! :D Можеби среќа, љубов и здравје не се купуваат со пари (или сепак се купуваат до некој степен? :^)), ама пре би да плачам и тагувам во бмв, мерцедес, порше, пежо, you name it отколку во 101 или југо. :rofl: Ете тоа имав да кажам на оваа тема хехе.
     
    На 1slavjanka, sadgirl21, kikikikirika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Само ке ви кажам дека познавам еден многу богат човек, мој прв братучед и е најосамен човек, најнесрекен, самиот ми има речено БЕВ ПОСРЕКЕН КОГА БЕВ СИРОМАШЕН, КОГА ЈАС И ТИ КАКО СРЕДНОШКОЛЦИ СЕ РАДУВАВМЕ НА СЕКОЈ СЛАДОЛЕД.Се збогати во Германија и тоа речси преку нок , се врати , отвори фирми низ Македонија ама не се ожени иако ја мина 40 година.Сега има се што може да посака ама пак е несрекен.
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PussyHunter

    PussyHunter Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    723
    Само да се надоврзам и да ја финиширам претходната моја дискусија во брилијантен стил. :D Scarface says it all. :)
    [​IMG]
     
  19. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски

    Дека парите не се битни во животот се тешиме кога ги немаме, точно е дека среќата не е врзана за парите може да те прати среќа во животот иако си без пари, но кога е обратно во многу случаи парите ти помагаат поублажено да ги надминуваш проблемите....не дека ќе си ја вратиш насмевката но барем во состојба си да пробаш разни начини на кои ќе ти текне да го решиш проблемот..а така ем имаш проблем ем немаш пари ем никој не ти излегува во пресрет зошто си никој и ништо...и уште поголеми нервози... Сум била без пари и со доволно (не премногу пари) има разлика, само треба човек да е приземен...а обично лугето добри по карактер така и остануват...а оние со лош карактер со парите им доага уште повеке карактерот до израз..
    Така според мене парите се битен фактор во животот а оние кои ги имат па незнаат како да се понашат се едни големи неиживеани лигавежи т.н кај нас :)
     
  20. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477

    тоа е суровата реалност..