1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мрсна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

  1. mari4eEe

    mari4eEe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    13
    :) Head and Sholders Okean ili Za osteten skalp (liljakov e)
     
  2. Bubble

    Bubble Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Јас порано имав многу мрса коса и ја бањав секој втор ден али сега може да издржи и по 3-4 дена =)

    Совет од мене:
    -кога ке ви се измрси, не ја мијте одма, знам дека е тешко со мрсна коса лево десно да идете, али ке ја соберете у репче, штипка што било, и готово...така правет1-2 недели,односно мијте ја косата на секои 3-5 дена...
    знам дека е глупо со мрсна коса да седите, али ке видите по 2 недели многу помалку ке ви се мрси и ке ви држи повеке чиста како и мене сега..
    пошто колку почесто ја миете, толку повеке со триењето ги поттикнувате жлездите да лачат маснотија...
    се надевам ке ви помогне

    позз =)
     
  3. Bonny95

    Bonny95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    15
    да и мене ова ми е познато бидејќи летно време секој ден ја миев косата после базен или море, и тогаш ја навикнав на секојдневно миење и потоа побрзо ми се мрсеше бидејќи веќе беше привикната да се мие секој ден и морав да седам со мрсна коса по 3-5 дена за да ја измијам со цел да не ми се мрси толку брзо :)
     
  4. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Чиста вистина.......навикнувајте ја вашата коса, да ја миете на секои 4 дена, па и подолго, некое време! Ќе се уверите во добрите резултати! Се е до негата! Позззззззз :inlove:
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мене ми беше порано многу мрсна , многу брзо ми се мрсеше .. еве сега летово пробувам да не ја мијам толку често .Обично ја врзувам со стегач и после како пунџа , не сакам ни да гледам дали ми е мрсна а ни другите да видат. Поретко ја мијам , по најмалце 3 дена , и можам да кажам дека во последно време се помалце мрсна ми е . Како што рече Скарлет88, вистина делува тоа . ;)
     
  6. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    Девојки и јас го имам овој проблем.Порано многу ми се мрсеше коста.Сега користам Елсеве од Лореал за мрсна коса и сум презадоволна :lol: .Сега не ја мијам косата на секој 2 дена ;)
     
  7. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    И јас имав ваков проблем. Таман ќе ја измијам косата, до вечерта веќе ми е мрсна и ми се двоеше.
    Пробав со секакви шампони, но не идеше :)
    што значи проблемот бил во мене.
    Кога ја миете косата, од кога ќе нанесете шампон убаво со прстите тријте на главата. Значи секаде да навлезе шампонот и после истата постапка кога ќе ја миете косата со вода, убаво истријте. Мене тоа ми помогна!
    поздрав :*
     
  8. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Па незнам дали има овој проблем решение! Секакви шмпони имам користено и џабе, ништо не помага
     
  9. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Верувајте...пудрата во прав навистина делува и не само бебешката, туку било каква пода во облик на рав која содржи талк. Еве јас лично може повеќе од 5 години ги користам пудрите за тело од Oriflame, и сум презадоволна. Инаку за начин на нанесување нема некоја јака филозофија, само ставш ама од далечина да не биде директно врз коренот...протрессеш :emo: и немаш гајле...ќе ја впие мрснотијата и ќе си бидеш среќна уште еден ден...среќно ;)
     
  10. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69

    И јас исто користам пудра во прав , само од Felce Azzurra . Обично ставам на шишките бидејки многу брзо ми се мрсат а понекогаш и на целата коса кога треба да одам некаде а немам време да ја измијам. :D
     
  11. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    Имам слушнато за ова ама немам пробано :D бо наскоро време и тоа ќе се испроба :D
     
  12. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.571
    Пол:
    Женски
    Може ќе ми се смеете, но јас пробав секакви шампони, бидејќи многу често ми се мрсеше косата, но веќе две години се мијам со шампон од коприва, оние што се литар, старите, по 60 денари, и косата поретко ми се мрси и многу ми се згусти.
     
  13. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    и јас го забележав тоа :clap:
     
  14. marina22mk

    marina22mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    51
    Исто и јас. Морав секој ден да ја мијам косата, но откако почнав со овој шампон ја мијам на 3 дена. :)
     
  15. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Денеска го купив овој шампон, мислам розев Елсев за тенка коса која бргу се масти...вајда тој е да не немам утнено :worried:
    Ќе го пробам па ќе видам какви ќе бидат резултатите
     
  16. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    Ахам мојот е таков :)
     
  17. stefanijata

    stefanijata Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    мојата коса често се мрси.. и многу се нервирам ради тоа.
    дали некој знае...ампули..или шампон маска...што ја прави косата побујна и погуста и помека ? :) :$
     
  18. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Еве веќе неколку пати го испробав Елсев, не знам дали ќе престане брзо да ми се мрси косата, но знам дека е преубав, косата ми ја прави како свила, во комбинација со серумот за оштетени врвови...прекрасно!
    Мислам ќе ми треба повеќе време да видам дали ќе го намали мрсењето :?:
     
  19. davidguettabestfan

    davidguettabestfan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    сум пробала многу шампони..
    ама најдобар досега е Nivea Classic Care синиот..
    ептен е убав и мека ја прави косата
    сепак не мора да ме слушаш бидејќи на сите им е различен организмот,може да ти помогне а може и не ;)
    [​IMG]
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    вака сега не се фарбав и косата почна многу да ми се мрси, и почнав пак сега да се фарбам ама никако не престанува да се мрси веќе не знам со да направам си купив еден шампон за мрсна коса од Гарниер ама никако не престанува, уште кога ќе излезам од мијање косата ми е сплескана и мрсна не ствам маски и балсами за коса а ни ампули затоа што од нив уште повеќе ми се прави мрсна косата. Уште кога ќе излезам од мијање коста ми е мрсна како некапена 100 дена ми е сега почнав и секој ден да ја мијам затоа што не можам да си ја гледам се нервирам многу веќе не знам повеќе со да направам ај совет некој ако можи.

    поззззззззззз и фалаа