1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мрсна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

  1. Lola122

    Lola122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Zdravo Feminki sakam da spodelam neshto so vas i sakam da vi pomognam...i jas porano bev opsednata so mrsenjeto na kosata mnogu brzo mi se mrseshe i postojano go barav reshenieto kaj shamponite taka shto sekoj mesec smenuvav shpon se dodeka ne go najdov vistinskiot, dokolku sakate da se spasite od postojanoto mrsenje na kosata i dokolku sakate volumen na vashata kosa pochnete da go koristete shamponot Syoss Volume prekrasen.. Vashata kosa ostanuva 3 dena so volumen i ne izmrsena... jas sum presrekjna sho si go najdov reshenieto za mojata kosa...pa sakav ova da go spodelam i so vas i da mu pomognam nekogo na kogo stvarno mu zdosadilo od postojanoto mrsenje na kosata...imajte ubava vecher :l:
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. shooter.0801

    shooter.0801 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    И јас да споделам некое искуство.

    Косата порано ми се мрсеше секој ден, ја миев постојано, некогаш дури и два пати во денот. Еден период престанав да ја мијам насекое, ја оставав неколку дена така мрсна, и сега ми се мрси на секој 3ти ден,а користам секакви шампони. :emo: Мене ми кажуваа така да направам, но не верував и одкако направив се почудев. Затоа можете и вие да пробате, можеби и вас ќе ви успее :nod:

    А еве ви дополнителен совет. Ако косата ви е мрсна и немате време да ја миете, на коренот втријте бебешка пудра, но добро тријте за да не останат бели траги :wasntme:
     
  3. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Косата во последно време почна да ми се мрси само кај темето.. Ако имал некој сличен проблем па го решил или некоја препорака за шампон или нешто слично нека каже.
     
  4. Lola122

    Lola122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте на кирилица
    Мила пробај си го Elvive extraordinary clay составен е од три вида на глина темелно ја чисти кожата и не дозволува мрсење
     
    Последна измена од модератор: 8 мај 2017
    На Acka22 и bebaa им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте на кирилица
    против мрсна коса јас користев од shauma многу беше пенлив но бидејки и јас сум таква така да менувам шампони малку го занемарив овој. штом го најдам повторно го купувам ќе споделам со вас каков е
     
    Последна измена од модератор: 21 мај 2017
  6. WorldInMyEyes

    WorldInMyEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Еве и јас никако да излезам на крај со мојава коса. Ја мијам секој ден, нема шанси да ја оставам 2-3 дена немиена и така да одам на работа :( Имам пробано секакви шампони, ама ништо посебно се нема сменето. И еве баш пред некој ден случајно наидов на една страна на fb, KERAMINE H, па ме интересира дали некој има користено шампон за мрсна коса и искуство со истиот? Има доста добри коментари за шампониве
     
  7. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Прееска ја миев,утре сабајле ќе биде зејтин! Буквално.
    Никако да најдам шампон,стално ги менувам и од толку често менување почнаа ситни брунчиња да ми се појавуваат и ненормално многу ме чеша цела глава.
    Сум пробала ете и да не ја мијам по 3-4дена, и уште повеќе се влошуваше мислам.
    Бебешка пудра ќе помогне еден ден, ама не е трајно решение.

    Дајте чаре,дајтееее :worried:
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Не менувај толку често шампони, верувај дека постои можност и од тоа да ти се масти косата прекумерно затоа што таман ќе ја навикнеш на една формула, менуваш со друга.
    Одбери некој шампон и искористи го пакувањето до крај, со тоа што при последното шампонирање ќе дотуриш во раката малку сода бикарбона. Количина околу половина до едно лажиче, зависи колкава ти е косата по должина.
    Содата многу помага околу мастењето на скалпот, барем мене ми е од голема помош.
     
  9. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Се бањам секој 3 ден, буквално.. Сега престанав да користам регенератот за да не ми се мрси повеќе. Често знам доколку ми е мрсна косата а морам да излезам да си ставам бебешка пудра и верувајте доста помага. За сите оние кои имаат потемна коса сум слушнала дека треба да ставаат какао. Менувањето на шампонот е препорачливо воошто.
    Предлог шампон: Шампон од бреза (но оној што го има во кипер маркетите)
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, прво нешто и најважно исфрли секаков шампон со силикони.
    Второ, земи го за почеток шампонот на алверде за масна коса со рузмарин беше ако не се лажам. Имај трпение ќе бидат потребни 20 миења за да се извадат силиконите (доколку си ги користела и што си користела). Има блага формула а сепак функционира. Регенератор може само на врвовите да ставаш по должината на косата никако блиску до коренот.
    Трето, еднаш неделно ќе ја правиш следнава маска: зелена глина, чај од рузмарин и мед (по една супена лажица од сите, само пази да не е метална за глината) само на коренот ќе ја ставиш. Треба да добиеш убава смеса така да ако е премногу густа или течна додади некоја од состојките. Може да ставиш и малку масло од јојоба која го регулира себумот. Кога ќе почне благо да затега измиј ја.

    Пробај па кажи какви резултати имаш.
    Поздрав.
     
    На marchi-cool и Chanell* им се допаѓа ова.
  11. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Имам огромен проблем со косата. Значи ја мијам денес наутро, утре вечер е зејтин мрсна..ја стварно не знам како да се справам со проблемот не издржува ни два дена косата чиста а у процес на опоравање ми е нејќам да ја мијам секој ден од друга страна па не можам таква гадна да ја носам и врз лицето ми прави штета значи го масти..дајте некој совет ве молам
     
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    jas samponot go razdeliv na dva dela.vo okolu 200ml staviv sol.prvoto mienje mi e so samponot od sol a vtoroto so samoponot vo koj nema sol.solta ja povlekuva mrsotijata.imase efekt i kosata ja miev na tri dena.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, прво исфрли сѐ што имаш од шампони со силикони и земи некој без силикони. Не мора да биде комплетно природен или органски, важно е да нема силикони. Втор чекор пред миење барем еднаш неделно прави маски со глина. Може да користиш зелена глина или расул која одлично ја регулираат маснотијата на коренот. Се нанесува само на коренот и може да држиш околу 30 до 40 мин. покриено со ќеса и пешкир. Балзам не користи никако на цела коса само на врвовите колку да ги расчешлаш и обавезно балзам без силикони. Убаво е да правиш барем еднаш неделно исплакнување на косата со вода и оцет (во 500 мл вода една до една ипол супена лажица јаболков оцет). Доколку имаш етерични масла стави малку од лимон (7 капки) за да не се чувствува мирисот на оцетот. Оцетот помага косата да остане чиста подолго. Доколку имаш некое прашање или потреба од помош слободно пиши. Поздрав.
     
    На Leat и butterfly* им се допаѓа ова.
  14. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Девојки еве последно го земав шампонот на corine de farme без силикон и парабен направен од 95 % природни состојки. До 3 денаа ме издржува да не ми е мрсна. Презадоволнаа сум.
     

    Прикачени фајлови:

    На sunrise_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Од каде го зеде? :)
     
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    i za koja cena?
     
  17. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Од зегин 259 ден
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Saraaa!!!

    Saraaa!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    Кога ќе се избањаш исчешлај се убаво и стави бебешка пудра кај корењата на косата и со раце после малку разбушавија,протрлаја косата практично решение е и многуу помага!!!!!(y)
     
  19. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас имав голем проблем со мрсна коса во пубертет, сега ми се намалу колку толку. Доста и хормоните играат улога. Јас сега ја миам косата еднаш неделно, веќе накај четврток, петок почнува да се мрси но го решавам проблемот со сув шампон и ја врзувам во репче. Долго време го користев шампонот од коприва од тие големите пакувања и навистина помага. Во последно почнав да ја користам зелената глина и имам едно прашање до тие што ја користат. Ја ставив на коренот и потоа добро ја исплакнав. Но откако ја исушив многу тешка некако ја чувствувам и тешко се раздвојува. Кога ќе поминам со прсти заглавуваат. Чувството е како кога ќе ставиш многу сув шампон и потоа косата е како зацврстена. Плус ја премив два пати.
     
  20. yizzz

    yizzz Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Kolku sol?