1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мрсна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    edno kafeno lazice.dobro e da e morska sol ili himalajska no i obicnata jodirana ne e losa
     
  2. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Како да втријам бебешка пудра ко сум црвена фарбана, дајте кажете некое друго решение оти пукнав готово...
     
  3. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.410
    Со пешкир пробај.
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Каков шампон за суво миење користите и колку сте задоволни?
     
  5. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    Според мој личен експеримент за мрсна коса...поетата се состои во тоа што издржав месец ден да ја мијам коста двапати неделно со шампон од коприва и во него ставам витамини ги купувам пд аптека..и нормално некое време ми беше никава мрсна..но,ке ја фатев во пунџа или капа ке носев се додека не ми се навикна...и сега немам проблем можам да ја носам пуштена и по три дена без да ја измијам и ми е убава и сјајна
     
    На ludamaja10, OmniaVanitas и bebaa им се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    i jas sum vo plan da pocnam so upotreba na suv sampon zasto vejke ja istanciv kosava miejki ja na sekoi 2 dena i posle se cudam zosto mi opagja
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.022
    Пол:
    Женски

    Јас мислам дека не е пожелно да се употребуваат сувите шампони многу често , тој се користи еднаш (да ти заврши работа ако треба да излезеш некаде а косата ти е мрсна и немаш време да се измиеш) секој ден никако немој да го нанесуваш.
    Јас го користев шампонот на Lush Jumping juniper , дали можеби го имаш пробано? Косата со сигурност 3 дена не ми е масна , во врска со маснотијата мене ми помогна многу.
     
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    jas nikakov dosega nemam koristeno. ja mijam na 2 dena so suviov sampon ocekuvam da se prolongira vremeto na 3 dena menje a bi go koristela ednas ili mozebi maksimum 2 pati nedelno.sega bas pred nekoj den pozajmiv bebeska pudra cisto da ja probam i vrsi rabota a kosata ubavo mirisa.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    За оние кои имате претерано мрсна коса, проверете хормони до таму да не е проблемот. Ако не е, оставете ја по месец два три без никаков шампон, измивајте ја само со млака вода на секои две недели. Знам дека ќе биде одвратна и мрсна, ама тоа е единственото трајно решение за да се обнови влакното и престане да ви се мрси толку често.
     
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Две недели немиена и тоа без шампон после?Па ке смрдам и тоа многу,јас нема да се поднесам а не па друг.Мене третиот ден веке ми мириса главата.
     
  11. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ќе мириса и ќе се залепи, да.
    Ама наместо да експериментирате со секакви формули додека не ја најдете вистинската и да го упропастувате влакното, ова ви е најдобро решение. После неделно само еднаш ќе треба да ја миете, прашање е дали и толку. Сепак ваша е одлуката, јас дадов предлог за решение.
     
  12. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.448
    Допаѓања:
    8.927
    Шампонот од Алверде против мрсна коса е добар. Не ми се мрси ептен косата и наместо три пати во неделата сега ја мијам два пати. Препорачајте некој сличен на овој затоа што кај мене нема ДМ и немаат онлајн нарачки и испорака.
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Не што ќе мириса и ќе се залепи како тесто, тоа не го ни коментирам.
    Туку како ќе ја одмиеш само со вода, нонсенс е - пак ќе остане иста замастена.
    И онака еднаш шампонирање е сосема доволно (повеќекратно шампонирање создава електрицитет), не гледам причина зошто бо се избегнувал, особено ако има фин состав.

    И што ќе правиш и како ќе фунционираш така две недели со усмрдена коса?!

    Морам да кажам дека тоа би било преголем шок за скалпот и влакното. За коса која била миена на еден до два дена ова би било нехумано.

    Постојат и подобри методи од тоа, јас не би помислила, а не пак да одам немиена пола месец.
    Постепено одвикнување е подобро. И под постепено мислам на месеци и месеци форсирање +1 ден.
    Ако сум миела коса секој ден, правам напори да ја мијам на два дена, по некој месец на 2 ипол, па на 3 и така некако да оди адаптацијата. Секако е поздраво за косата.

    Гадно и незамисливо ми е да оставам коса да седи така мрсна и смрдлива, па и како што се умирисува од чадот, попрво би се ишишала гола глава отколку да легнам со таа коса на перница и да ми смрдка...грозно.
     
    На cresa-jagoda, sorbet и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  14. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Косата се мие само со млака вода секоја недела по два пати. 3-4 месеци со ова темпо и косата сама од себе ќе почне да се регенерира. Ќе добие сопствен природен мирис кој нема да мириса на чад, ќе биде поцврста и посјајна. Знам дека е речиси неизводливо 3-4 месеци да се оди со ова темпо, ама кој може дефинитивно вреди да се истрпи таа прљавштина зошто во животот веќе никогаш потоа нема да мора да користите шампон.
    Другарка ми е доказ. После 6 месеци без шампонирање од најмрсна и најникаква доби бујна прекрасна коса.

    Едит: Чешлање треба. Немиење не значи и нечешлање.
     
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Дај не зезај, па три дена да не ја миеш се умирисува, а не пак 3 месеци. Не на чад или ручеци, туку косата си има мирис, кој и не е баш пријатен. :puke:

    Ај да кажеше со оцет да се одмива, сода или некои тревки, океј, ама ова со немиењето е бљак. Ми текна на еден гаден виц. :doh:
     
    На Feminka22 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  16. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Мноооогу подобра опција за откажување од обичен шампон со SLS, е да се користи ваква замена достапна кај нас. Чиста вода во никој случај, како би било изводливо тоа кога треба да се излегува од дома...здравјето на прво место, ама и естетиката не треба да се занемарува.

    [​IMG]
     
  17. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Дадов предлог, кој никој од вас не е обврзан да го примени. Не ме цитирајте повеќе.
     
    На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
  18. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Јас сакав да ти дадам предлог во случај да не знаеш дека и кај нас има No Poo шампони. Зошто реално и мене јаките состојки во обичните шампони ми прават мал милион проблеми и верувам ваквиот шампон може само да биде од помош при процесот на обнова и одмор на косата од хемикали. Многу е нежен и воопшто не суши а убаво чисти.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    Без да пробате нешто не можете веднаш да го отпишење како опција. На нејзина другарка успеало така. Имам читано за луѓе кои не сакале да признаат дека не ја мијат косата но со последните (секакви) различни трендови, се охрабриле и пишале.
    Миризбата може да се намали со спреј за коса по должината на косата.
    Јас не би ја оставила косата неизмиена повеќе време токму поради надворешните фактори (чад, загаден воздух).

    Дека единственото решение да ја одвикнете косата од секојдневно миење е што поретко да ја миете - да, само тоа е решението. Кога и да имам прилика - ја оставам косата што подолго да не ја измијам. Сега имам и коса во боја која испаѓа уште од едно миење и ми е уште поголем предизвик да не ја мијам често (а сакам, но ако не излегувам тој ден, не ја мијам). Никаков шампон не помага.

    Совет при купување шампони: изберете некои кои се проѕирни и кои се на база на билки. Не земајте скапи или пререкламирани шампони. Оние од литар се добар избор (не сите), а помагаат не само со мрсна коса туку и со други проблеми.
     
    На sorbet, cresa-jagoda и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  20. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Мене овој ми помогна. 3 дена раат, што сметам дека е некој нормален период.
    И да не ми е мрсна на 3ти, ме фаќа сафра да ја измијам. Не е само за мрсна, илјада глупости се лепат. Гадно, неќам да мислам.
    [​IMG]
    Пишував во тема "Омилени продукти" мислам така беше, го има по маркетиве. :)
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.