1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мрсна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

  1. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Шампонот го има по аптекиве, околу 500 денари е. А се користи бебешка пудра (60тина денари е).
     
  2. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Јас имам мрсна коса,секој 2 ден ја мијам со шампон на лореал,а понекогаш и со тој од пиво што е.Кога ќе ме мрзи да ја мијам си ставам Бекутан пудра и косата ми е ко тазе бањата :D
     
  3. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Хахахха, убава тактика имаш. Инаку не сакам да ми трае една недела, но за да ми е убава како што треба морам на два дена да ја мијам. Не можам поретко. Третиот како што кажав е неподнослива.
     
  4. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Јас имав проблеми со косата до пред 2-3 месеца. Имам 35 години и од своја 16та година косата ја миев СЕКОЈ ден со некои исклучоци кога ми била малку подолга, па сум прескокнувала ден и сум ја собирала. Посебно кога ја шишав кратко, немаше теорија да не ја измијам секое сабајле. И да ми била фенирана, местена со гелови, лакови, пени или пак без ништо, кога ке станев од спиење косата ми беше сплескана и не држеше облик. Сум давала пари и пари за шишање по Скопје кај Сергеј, Сретен, Леонтич, во Есенце ама бадијала. Проблемот е што имам дива, густа, малку природна коса ама многу тенки влакна. Немам локни туку само се прекршува кај и текне колку да се искриви...

    Е од пред 2-3 месеца решив да “инвестирам“ во саглам шампон. Кај нас нема Керастасе па следното најдобро нешто е Ревлон:

    http://www.revlonprofessional.com/es/interactives.html

    Го користам Hydra Rescue шампонот и маската за регенерација и потхранување бидејки ја фарбав повеке пати за краток период па сакав да ја освежам косата:

    http://www.revlonprofessional.com/interactives/

    По прв пат во животот можам да ја мијам косата на 3-4 дена. Порано се фенирав само во специјални прилики оти знаев дека е фрлање на пари само за еден ден. Сега се фенирам и имам фризура по неколку денови :clap: Има голема разлика во квалитетот на косата пред да почнам со користење и сега.
     
  5. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    јас морав да ја мијам косата преку еден ден , ама сеа за распустот ја оставав по 5-6 денa неизмиена мрсна :worried: и сеа ми се подобри па по 4 дена не ја мијам :)
     
  6. bojana26

    bojana26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Девојки и јас го имам тој проблем, на 2 дена ми е измрсена а се банјам на секои 2 дена
     
  7. eki4k2

    eki4k2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    41
    И јас имам мрсна коса ама па не ја мијам после вториот ден..дури третиот ако не ме мрзи ако не ке си ја врзам и ке си ставам пудро во прав и без гајле сум ;)
     
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Читав некаде дека постоело трик ако немаш време да ја измиеш косата а мораш да одиш некаде, да и ставиш малку body talk (може и од оние за бебиња) и да го протриеш малку во косата. Јас пробав и стварно во моментот ја вади мрснотијата
     
  9. LadyYm

    LadyYm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Само ПУДРА ....

    Јас го правам тоа редовно, веќе подолг перид... Во последно време практикувам и по некој час од кога ке ја измијам , веднаш да ставам пудра. Во спротивно би требало да ја мијам на секои 5часа :D Користам само Бекутан ... Верувајте помага :D
     
  10. MacaBoban

    MacaBoban Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво женски! Не ни видов што воопшто имате коментирано за мрсната коса,но знам дека јас имам плава коса и мн мн мн ми се мрси на брзо.Во последно не ја ни пеглам ни ништо почнав да користам Нивеа шампон но сепак мислам дека има и друг спас ако некоја од вас знае ве молам да ми помогне поздрав :* :* :* :* :*
     
  11. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    И јас истото го правам кога немам време или услови да ја измијам косата, тогаш користам бебешка пудра и ви препорачувам да користите. Патем фино мириса мириса.
    Исто ќе ве посоветувам постепено да ставате бидејќи ако истресете цело купче бел прав едвај ќе го расчистите, особено во пределот на патецот :lol:
     
  12. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
  13. litllemarmaidia

    litllemarmaidia Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    14
    топло ви го препорачувам 2во 1 шампон и регенератор на орифлеим од цреша и бадем за баланс на косата
    предобар е
     

    Прикачени фајлови:

    • 11284_2.png
      11284_2.png
      Големина на фајлот:
      51,1 KB
      Прегледи:
      250
  14. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Како ја миете косата сопудра? Ако може мало објаснување, сакам да пробам! :)
     
  15. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    White Angel косата не се мие со пудра :lol: Туку кога ќе почне да станува мрсна се става малку пудра во прав на коренот, па се трие убаво, да не се познава. Па, тогаш не се познава толку дека е мрсна :lol:
    Инаку јас имам само еднаш вака пробано (ме интересираше како е) ама не можам бре луѓе, капена коса си е капена, па колку сака пудра да има, не е убаво... :puke: ова само ептен ако ти испадне нешто на брзање некогаш...
     
  16. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    а може и брашно место пудра.само што треба по ставањето косата убаво да се исчетка ,исчешла да падне брашното
     
  17. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Да бе брашно, те фати дожд, и ќе можеме да замесиме едно лепче слободно :D :D :D
     
    На ladymg и figgiMK им се допаѓа ова.
  18. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    луѓе какво брашно каква пудра сепак не е то то кога е мрсна косата мрсна е
    единствен лек би било во текот на миењето да се ставаат соодветни работи ама кој се најсодветни ни јас уште искрено незнам што би можело да е му имам ставено на косата пудра ајде ќе речам на изглед ок е ама џабе се осеќам како целата некапена ако косата не ми е чиста лелеава
    прочитав во едно списание да се исцеди лимон во шампонот косата станувала преубава па ќе пробам инаку за мрсна коса лимонот е добар па да пробаме
     
  19. Tabi

    Tabi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    tretmani za kosa t.e piling na skalpot mu e majkata. veke 3 meseci praktikuvam tretmani na dve nedeli i mojata kosa ja mijam 2 pati nedelno. i vlaknoto go osekam pojako, a ne kako prethodno ja miev sekoj den i u6te tolku se masti
     
  20. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Миме никако лимон! :!:
    Коренот (можеби) ќе престане да ти се мрси, а врвовите ќе ти расцветаат. Проверено!