Мрсна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

 1. Belja

  Belja Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2018
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Како се движат цените?
   
 2. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  726
  Мислам дека 399 е 60 гр пакување. Други пакувања немаат.
   
 3. Belja

  Belja Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2018
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Фала на информацијата.
   
  На jok му/ѝ се допаѓа ова.
 4. smailing

  smailing Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2014
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  14
  Дали шампонот BIOXSINE за мрсна коса е добар? Дали го имате пробано сакам мислење..
   
 5. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  3.488
  Пол:
  Женски
  Почнав да се мијам со Kosili детски шампон еве веќе месец дена. Ми се подобри состојбата малце од малце.
   
 6. JanaMrava

  JanaMrava Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2018
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Секој ден ја мијам косата дури некогаш повеќе пати на ден во зависност од тоа колку пати излегувам од дома+секојдневно ја сушам со фен и пеглам. Знам лоша навика но никако да се одвикнам. Доголку се договорам да одам со другари и во моментот неможам да се измијам веднаш им откажувам. И ова не дека толку ми се мрси косата но потсвесно имам чувство дека ако излезам а пред тоа не сум се измила таа ќе ми се измрси и сите тоа ќе го приметуваат. Плс совет како да престанам со ова (несакам повеќе да и правам штета на косата и да си одлагам ивенти поради глупости)
   
 7. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.812
  Допаѓања:
  31.579
  Пол:
  Женски
  Голема грешка правиш со секојдневното миење на косата и сушењето со фен и пеглањето.Така косата се оштетува.Пробај прво да ја миеш на два дена,а потоа потруди се да издржиш 4-5 дена.Ќе треба време,но со упорност ќе се навикнеш.Ако некогаш мораш да излезеш некаде,а ти е замрсена,користи сув шампон.
  За регуларното миење користи шампон со билки,по можност некој кој има поблага формула.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.647
  Допаѓања:
  5.223
  Пол:
  Женски
  Најди си повеќе обврски за да го потполниш времето и да бидеш што е можно позафатена.
   
  На cresa-jagoda и Macito007 им се допаѓа ова.
 9. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  1.417
  Пол:
  Женски
  Дали со користење на тврдите шампони од прво миење има резултат. Јас купив тврд шампон од Софора, многу се мислев меѓу овој и од Лаш ама читав искуства многу првут се појавува од шампонот на Лаш, а овој демек и против првут бил.

  Од првото миење не сум нешто задоволна, косата некако како да ја чувствувам тешка, а во однос на мастењето изгледа пак стара песна, синоке ја измив еве веќе почнува да се масти, ќе видам резултат за две, три недели па ќе кажам резултати.
   

  Прикачени фајлови:

  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.215
  Допаѓања:
  69.765
  Пол:
  Женски
  За мрснотијата , мене тврдиот шампон на Лаш многу ми помогна. Единствена негатива за мене беше што премногу ми ја плеткаше косата , ама обавезно по него користев маска за коса. Првут не забележав да имам , можеби немам чувствителен скалп :)
   
  На cresa-jagoda и anggell им се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.991
  Пол:
  Женски
  Нема резултати од прво миење, треба време. А првут се прави ако претераш со мачкање на скалпот, оти тврдите шампони се поагресивни и појако измиваат. Затоа само два три пати се мачка и се прави доволно пена за убаво да се измие косата.
   
  На cresa-jagoda и anggell им се допаѓа ова.
 12. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  1.417
  Пол:
  Женски
  Го проба ли некој тврдиот шампон на Алверде, резултати дали има? Овој на Софора, органски, жива катастрофа, еден месец како го користам косата мислам уште толку ми ја мрси, и морам прво со друг да ја измијам, само со овој се чувствувам како доволно да не ја чисти.
   
 13. Vesna24

  Vesna24 Активен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2018
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  За масна коса доста го фалат шампонот на HEMANI од лимон и нане. А и се исплати 400 ml е амбалажата.
   
  На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ciel

  Ciel Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  1.828
  Пол:
  Женски
  :emo:Кога ќе ја направиш со шампон па ќе ја исплакнеш, со последната вода раствори киселина(оцет) и истури ја на косата. Кај мене има ефект тоа многу ми помогна. :)
   
  На SummerGirl и hermosa им се допаѓа ова.
 15. Strawberry1238

  Strawberry1238 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2018
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Еве јас во вторникот ја измив последен пат,па сега дури во недела ке ја мијам,и после ке ја мијам на 11ти поради тоа што треба да излезам,и на 19ти и на 20.Па можно ли е да почне пак да ми биде мрсна бидејки ке ја мијам и на 19 и на 20?Инаку има уште нешто да прашам,дали само ако 2 пати издржеш да ја миеш на 5-7 дена,нема да е мрсна и понатаму ако ја миеш на 3 дена?

  Ете јас 5 дена не ја миев,вчера ја измив,па сега во петок ке ја мијам пошо треба да излавам,па другата сабота и во недела па ке видиме,само се плашам немој ништо да не биде пак да ми е мрсна оти баш таа сабота ко ке ја мијам,ке ја мијам и недела бидејки ке тргнуваме на школо..

  Го имате ли користено бекутан шампонот и дали помогна??? И колку му е цената
   
  Последна измена од модератор: 9 јануари 2019
 16. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.143
  Пол:
  Женски
  Јас имав огромен проблем со мојава мрсна коса веќе неколку години.. Пред неколку месеци си го купив овој шампон што е подолу на сликата Teo nature Botanical shampoo.. Тоа беше моето решение за мрсна коса.. Ми го препорача една пријстелка и навистина ми помогна околу проблемот со мрсна коса.. А и на шампонот си пишува дека е за мрсна коса.. Ви го препорачувам на сите.. А и не е скап јас го купувам од аптека и е околу 70 ден. Поз:l: IMG_20190118_135912.jpg
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Strawberry1238

  Strawberry1238 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2018
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Dali Bekutan samponot pomaga za mrsna kosa ili i dava samo cistota,mekost i sjaj??
   
 18. Vesna24

  Vesna24 Активен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2018
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Нели е бебешки, а штом е за бебиња (и мали дечиња) не содржи тоа што треба да содржи шампон за возрасни. Некои се водат од тоа дека штом е добар за бебиња, за возрасни е уште подобар.
   
 19. Sezana

  Sezana Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2018
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  Не помага, чиста е кратко и пак се мрси.
   
 20. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.801
  Допаѓања:
  21.927
  Пол:
  Женски
  Ќе е мека но повеќе ќе ја сплеска косата и ќе се мрси побрзо.
  Нежни се но се погодни за деца чија коса не се мрси.
  Штом имаш мрсна коса мораш да користиш соодветен шампон за твојот тип на коса, за да го исчистиш скалпот убаво.
   
  На hermosa и Sezana им се допаѓа ова.