Мрсна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

 1. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.142
  Допаѓања:
  3.351
  Пол:
  Женски
  Мене ми помага тоа што прскам сув шампон уште првиот ден, веднаш откако ќе ја исушам и испеглам косата. Најверојатно апсорбира после и ми изгледа свежо 3 дена, а не сплескана како обично.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Iluzija666

  Iluzija666 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Здраво,имам голем проблем со оваа косава моја што ми се мрси преку вечер....Само што ке ја измијам до другиот ден веке гледам дека малку ми е мрсни и многу се нервирам,и мислам дека колку повеке ја миам толку повеке ми се мрси.Па дајте нешто некој совет или шампон кој би ми го препорачале...
   
 3. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.429
  Допаѓања:
  7.305

  Јас искрено во овај го најдов спасот, 2 дена ми издржува да не ми се измрси... Па пробај , можеби ќе ти се погоди.
   

  Прикачени фајлови:

  • palmolive.jpg
   palmolive.jpg
   Големина на фајлот:
   23,8 KB
   Прегледи:
   54
  На cresa-jagoda и Iluzija666 им се допаѓа ова.
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.177
  Допаѓања:
  69.544
  Пол:
  Женски

  Јас би ти препорачала да не се миеш толку често (секој ден) , наместо тоа можеш да земеш сув шампон и кога ќе ја видиш мрсна косата да се прснеш, ќе ти ја апсорбира мрснотијата и ќе те "спаси" 1 ден плус..
   
  На cresa-jagoda, joy1, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Iluzija666

  Iluzija666 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Го имам моментално,но не помага
   
  На cresa-jagoda, crazylady и nextredstyle им се допаѓа ова.
 6. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.680
  Допаѓања:
  30.669
  Пол:
  Женски
  Шампон со билки ти треба.Ако не ти одговараат Garnier и Wash and Go, пробај со Алверде или Афродита,или пак Херба за мрсна коса.
  Пробај да издржиш 4-5 дена без да ја миеш.Помеѓу редовните миења користи сув шампон.Ако ти е долга,почесто врзувај ја во реп.
   
  На cresa-jagoda и Iluzija666 им се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.433
  Допаѓања:
  129.295
  Пол:
  Женски
  Не изгледа, туку е баш така. Колку почесто ја миеш, толку повеќе се мрси. Го сушиш скалпот и лојните жлезди лачат повеќе мрсотија, затоа и ти се масти толку брзо. Пробај да ја миеш прво еднаш на три дена, после два пати неделно. Користи сув шампон обавезно штом почне да се мрси, и врзувај ја. Мораш да издржиш.

  Моја препорака ти е тврдиот шампон на Лаш Џампинг Џунипер, со него косата многу помалку ми се мрси, ја мијам двапати неделно само. Имам впечаток дека генерално тврдите шампони (како сапуни) се подобри за мрсна коса.
   
  На crazylady, koritsaki, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 8. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  7.099
  Два пати во неделата да не ја измиеш косата остај што ептен мрсна ќе биде без разлика дали реп ќе фатиш се познава и мириса бе луѓе. Колку сакате да ви трае свежина од бањање, 10 дена? Тоа е тоа, секој ден бањање, миење коса секој втор-трет ден преку сила.
   
  На Iluzija666 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.680
  Допаѓања:
  30.669
  Пол:
  Женски
  Пречестото миење ја прави косата премрсна и ја оштетува,еве @Annath убаво објаснила.
  Иако на почеток не изгледа убаво,само одложувањето на миењето е ефикасно решение за намалување на мрсењето. Со сув шампон мрснотијата не е лесно приметлива,колку-толку прикрива.
   
  На cresa-jagoda и Iluzija666 им се допаѓа ова.
 10. Iluzija666

  Iluzija666 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Па еве ке земам некој шампон од понудениве,и ке ја мијам на секои три дена....барем толку да можам да издржам ...
   
  На cresa-jagoda и nextredstyle им се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.433
  Допаѓања:
  129.295
  Пол:
  Женски
  Два пати неделно е сосема доволно за миење. Почесто нема потреба. Од почесто миење скалпот се суши ептен, па лојните жлезди турбо работат, уште повеќе ќе се мрси, и ќе дојде до степен да треба да ја миеш два пати дневно. Никој не вели дека свежината од бањање треба да трае 10 дена, ама па и пречесто миење не е во ред. Не само тоа, одзема време ако имаш подолга коса.
  Секој за себе си знае најарно, ама девојката побара совет како да не и се мрси толку често.
   
  На oblace1, cresa-jagoda и nextredstyle им се допаѓа ова.
 12. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  18.564
  Пол:
  Женски
  Мене само сувиот шампон ми е спас да не ја мијам секој ден. Инаку навечер измиена и во текот на наредниот ден ми се мрси.
  Како помала ја миев со свински сапун и ми држеше и по една недела, ептен ми беше убава косата.

  Соодветен шампон.
  Поретко миење.
  Сув шампон по потреба.
  Соодветен чешел.
  Да не се доближува до лице доколку имате мрсно лице.
  Да не се чешла често.
  Да не се допира со раце.
  Да не се носи капа, шешир.
  После сушење малку бебешка пудра Бекутан или сув шампон.
  Да се избегнува мрсна храна.
   
  На cresa-jagoda и nextredstyle им се допаѓа ова.
 13. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  7.099
  Мене косата ми е бујна и долга, башка и фарбана и нон стоп махинално неосетно само ја преместувам де на една де на друга страна со рацете и одма другиот ден мрсна ми е, третиот веќе да не правам муабет... Сум пробала со се и сешто, да се воздржам да не ја чепкам, со разни препарати за мрсна коса, со природни, со хемиски, со шуви шампони, џабе се мрси, башка и еднаш гушнав една пријателка и ептен неубаво ми замириса косата и мислам дека смрдам корнам на тредиот ден немиена коса. На секој втор најдолго ја мијам и тоа ми е спасот за мрсна коса :D
   
 14. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.680
  Допаѓања:
  30.669
  Пол:
  Женски
  Треба да се воздржуваш од фаќање.Напрај си некоја убава фризура за да не ја фаќаш.Пени и лакови не употребувај.Упорност треба.Труди се барем 3-4 дена да не ја миеш.
  Со волја се издржува.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.142
  Допаѓања:
  3.351
  Пол:
  Женски
  Јас го имам практикувано "трикот" со немиење коса дури и кога е мрсна, додека ми беше испитна сесија, па секако не излегував баш. Скоро два месеци правев така и џабе, после пак си беше мрсна вториот ден вечерта. Иако постојано дел ми е фатен со штипка за да не ми паѓа на лице. Сега практикувам после миење и пеглање да ја испрскам со сувиот шампон за волумен од Батист и е далеку подобро.
   
  На crazylady и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.730
  Допаѓања:
  13.331
  Пол:
  Женски
  Јас имам долга коса до задник,ненормално брзо ми се мрсеше и не можам да ја мијам на 2 дена.
  Веќе една година го користам шампонот на Лореал со глина :inlove:и презодоволна сум освен што мирисот стои со денови,косата не ми се мрси како порано (не ја пресушува да знаете) И имам многу осетлив скалп освен со шампон од коприва со ништо друго не се миев а овој совршено ми одговара.
  Користам и на Batiste dry shampoo ептен фрка кога е па немам време да ја измијам косата.
  Исто зависи и каква маска користите и колку, не ставајте многу затоа што косата буквално се лепи и изгледа ретка.
  Инаку сега коса мијам 2 пати неделно не повеќе :)
   
 17. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  1.565
  И јас имам мрсна коса и случајно го здогледав овој шампон.
  [​IMG]
  Се решив да го пробам, поради тоа што ги користам купките и ми имаат преубав мирис.
  За разлика од други шампони што сум користела (а ги има премногу) можа да кажам дека само со него косата ми издржува 2 дена да ја носам пуштена и третиот ден во репче. Освен тоа, мирисот толку многу се задржува, тоа е чудо.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.904
  Допаѓања:
  32.534
  Пол:
  Женски
  И мене ми се мрси многу. Морам да ја мијам секој втор ден. Понекогаш оставам уште еден ден да помине (ако не излезам) ама потоа па не се трпи од мрсна што е. Единствено со брезовиот шампон може да ми достои 48 часа, и со еден од Фармаси за мрсна коса ама штотуку го потрошив. Сега пак мислев да се вратам на брезовиот шампон (иако многу ја суши и нема некоја посебна убава свежина), но прво ќе разгледам мислења низ темава да испробам друга опција. :)
   
 19. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  3.779
  Јас ја мијам секој ден од 14 години. Станувам од спиење, мокра во главата позади. Жива вода. Кога бев на факултет ја подоставав да ја научам, ама не, иста песна, мрсна. Кога се вработив не можев тој луксуз да си го дозволам, и пробував шампони. И пак. Вежбав неколку години редовно скоро секој ден на тренинг, немаше шанси да ја оставам подолго од ден. Сега пак пробував и иста песна. Од што е мрсна и упива мириси побрзо.
  Среќа имам ептен права коса, густа и тенко влакно и многу е лесна за одржување. Со сушење и чешлње ми е мазна и средена.
  Морам да си го прифатам фактот дека имам мрсен скалп, мрсна кожа, и дека ќе ја мијам секој ден. Па си купив многу јак фен, за брзо да бидам готова.
   
  На Iluzija666 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Marina*F

  Marina*F Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Женски
  кој фен?