1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мрсна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

  1. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.151
    Допаѓања:
    15.698
    Пол:
    Женски
    Јас косата ја спасив од мрсење со шампоните од алкалоид (лук, коприва, нане и уште нешто имаше). Ставам и ад капки, Б6,Б9,Б12 мислам дека беа ова е за опаѓање. Порано ја миев секој втор ден сега некогаш 1 неделно некогаш 2 пати, би рекла во 10 дена два пати.
     
    На Regina.Phalange и ____sara им се допаѓа ова.
  2. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.326
    Пол:
    Женски
    Не е за сува коса.
     
    На simoncelicius и Gi.ir.ll192 им се допаѓа ова.
  3. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Дан не си се исплакнала убаво?
     
    На simoncelicius и Marina*F им се допаѓа ова.
  4. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    За масна кожа колекцијата од чајно дрво на Фармаси
     
  5. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Не, секогаш обрнувам внимание на добро плакнење. Му дадов шанса 3-4 миења...
     
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.326
    Пол:
    Женски
    Ако ептен ти се мрси,треба да користиш поблаг шампон,со билки некој.
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Претходно само такви користев и сакав да го испробам овај и прелошо, повторно си се вратив на билните.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Дали шампоните на Зиаја се со лош состав, конкретно за шампонот за мрсен скалп од лаванда?
     
  9. Prinsess_Eva

    Prinsess_Eva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    919
    Пол:
    Женски
    Јас не сум задоволна од Зиаја. Покрај мрсна коса имам и проблем со опаѓање а од него мислам дека уште повеќе почна да ми паѓа.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ____sara

    ____sara Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Косата ми станува мрсна кон крајот на првиот ден, и веќе вториот ден изгледа како со денови да не е измиена. Би сакала некој да ми препорача некој шампон или некоја маска за коса што би можела да ми помогне.
    Поздрав
     
  11. An4e banance

    An4e banance Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2019
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Женски
    Dali moze da spodelite iskustvo so koristenjeto na ovie dva shamponi od belina kako ste zadovolni dali ima efekt?


    Screenshot_20201127-095829_Samsung Internet.jpg Screenshot_20201127-095807_Samsung Internet.jpg
     
  12. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Мене ми се покажале топ. Уртекрам ги имам скоро сите пробано, а овие ми беа меѓу првите бидејќи имам мрсна коса и тенко влакно, па баш се за мојата проблематика. Разликата е што едниот делува повеќе на зајакнување на влакното, а другиот дава волумен, додека и двата се супер за мрсна коса, барем мене ми беа. Зависи што ти треба. Јас го користев вториот од рузмарин и во комбинација со спреј регенераторот уште поделотворно е така.

    P.S. Ако ти е за мрсна коса одличен е и Green Matcha шампонот. Но тој е повеќе ако имаш мрсен скалп, а суви врвови.
     
    На An4e banance му/ѝ се допаѓа ова.
  13. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Head and Shoulders Citrus fresh. Јас немам мрсна коса но на многу луѓе што ги познавам им помогнал многу.
     
    На ____sara му/ѝ се допаѓа ова.
  14. verce1994

    verce1994 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    помага шампонот здраве со црн бибер
     
  15. wildxchild

    wildxchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Јас го користам скоро 2 недели и задоволна сум. Косата ми е чиста и после 2-3 дена плус не ми е мрсна (голем проблем имав претходно после 1 ден косата одма мрсна ми стануваше). Бај д веј го најдов во ДМ на попуст 165 денари беше околу 215 ден. ако не се лажам.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Проба нешто?
     
  17. makiiccc

    makiiccc Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Од неодамна и јас западнав под истиот проблем,мојата коса почнуваше да се мрси на 4тиот ден и имав многу волумен но сега откако си ставив маска од Alverde косата ми се мрси на 2риот ден и нема никаков волумен па дали знаете некој шампон за волумен?
     
  18. Nena**

    Nena** Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Според мене маските за коса се попрепорачливи за сува и оштетена коса, јас не сум фарбана, косата ми е слаба и многу често се мрси, кога пробав со маска уште толку се мрсеше вториот ден веќе неможев да ја трпам. Најдобро е да се мие со благ шампон и да не се претерува со шампонот бидејќи и ја менува ph вредноста исто помага и ако на крај косата се полие со чај од рузмарин
     
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.843
    Пол:
    Женски
    Јас имав со години проблем со косата. Конкретно имам многу комплицирана ситуација мрсна коса, тенко влакно и проблем со првут. И со години бев зависна од head&sholders бидејќи што друго и да ставев на глава веднаш ми се активираше првутот и тоа до степен да само да ја пипнам косата како снег да паѓаше од неа. Проблемот беше што со head&sholders веќе вториот ден коста ми беше ужасно масна.

    Пред некое време го земав шампонот на здраве со активен јаглен, а потоа прејдов на тој со глина. Можам да кажам дека конечно си го решив проблемот. Косата ми издржува да не се измасти 5-6 дена, а првутот не се појави. Единстевно што не ми се допаѓаше од овие шампони е што многу ми се замрсуваше костата и тешко се расчешлуваше (проблем кој никогаш сум го немала со косата), па воведов кондиционер на гарние фруктис со кокосова вода.

    Сега веќе полека се префрлив на гарние фруктис шампонот истотака од кокосова вода и кондиционерот. Знае од време на време да ми се активира лупење на кожата на линијата со челото (дали од неправилно исплакната или зошто цело време ми е собрана косата па таа линија ми е цело време изложена), ама открив еден серум на конопка против првут кој се става на измиен мокра коса и веднаш го средува и овој проблем.
     
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Колку време ти трае серумов со оглед на тоа дека е само 20мл?
     
    На Beautiful girl¿ му/ѝ се допаѓа ова.