1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мртва коска

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Foksi, 8 декември 2010.

 1. Foksi

  Foksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Доколу некој имал мртва коска на телото и истата ја излечил, би сакала да ми каже како, бидејќи имам мртва коска на челото со медицински назив Остеома фронталис.
   
 2. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Не сум имала таква коска но знам една моја другарка имаше. Бабите и кажаа дека и излегла затоа што се бањала во ист ден кога умрел некој човек и можела да и се повлече со тоа што на некој мртовец ке му ја фати раката и да се погали со раката на мртвиот по коската. Доста језиво и страшно, незнам колку е точно сето тоа.
   
 3. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  Само кажи ми дали ти кажаа дали имаш епидермална конекција на коската со останатиот дел или не?
   
 4. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  И јас сум слушнала за тоа дека помагало, но не знам кој би се осмелил да го стори тоа, навистина језиво. Една моја другарка имаше таква коска на раката, но таа одма ја приметила во почетна фаза на растење била, сосема малку и се познавало и одма зела метална паричка на пр. 5ден ја ставила на местото и ја стегнала со завој. Неколку дена ја чувала паричката, откако ја одврзала раката коската ја немало. Пробај можеби ќе ти помогне :)
   
  На Marojo budalO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Foksi

  Foksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Мртвата коска ја имам веќе повеќе од десет години, направив скрининг на целиот скелет пред 6 години и за среќа немав ништо лошо. Не чуствувам болка, но од естетска природа многу му смета.
   
 6. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  739
  Остеома или мртва коска е бенигна туморозна формација на коските. Медицински лечењето е исклучиво хируршко. :)
   
 7. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Мртви коски на стапалата се многу незгодна работа, проблематично е при купување обувки а и не изгледа убаво. Мислам дека се појавува од носење тесни чевли а можеби и грешам.

  Ако има некој правено операција на мртви коски на стапалата нека пише како е?
  Поздрав
   
 8. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  Jaс имам такви мртви коски на стопалата и многу ми пречи за купување на чевли. а хируршки не знам, некако ми е страв да ги отстранам, можеби со ласер(ако е можно), а за хируршки не знам, немам кого да прашам и никој кој би ми ги оперирал ;(
   
 9. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Отстранувањето е во доменот на пластичната хирургија мислам, и мислам дека не е некоја тешка операција, а вреди да се направи, спасен си за цел живот.
  Моите не се големи ама многу ме нервираат.
  Јас би направила кога ќе соберам храбост но би сакала да слушнам некое искуство ;)
   
 10. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  739
  Немам искуство лично, ама ја имам гледано процедурата. Да, на пластична хирургија се извршува постапката и е прилично рутинска. Не е сложена воопшто на стапала. Сепак мислам сложеноста зависи од локализацијата. Не е исто на ребро да ти вадат таква коска и на стапало. Колку е поповршински толку е полесна постапката :)
   
  На Blanca му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  ^^^
  Хаааа си најдов жртва за замарање, информации од прва рака :lol:
  Ај пиши ни се што знаеш....анестезијата локална ли е, колку чини, постоперативниот период каков е, треба ли после тоа да се пијат лекарства?
  :*
   
 12. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  739
  Хахахах цена не знам навистина, ако се работи за стапала, локална анестезија, посоперативен период 2-3 сати ќе поседиш на клиника по постапката, посоперативна терапија аналгетик и можно е и антибиотик превентивно. И нормално преврски, и потоа конци вадење :) Не сложено воопшто, како што кажав рутинска постапка е.
   
  На Blanca му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Некое чаре за мртва коска, ама да не е хируршко? Имам на дланката, првпат ми се појави пред два месеци, не ме боли, ама видлива е и ми смета. Како што ја мрдам дланката се мрда и тоа топчето, многу е језиво. Добредојдени се и некои бабини деветини, макар што не верувам во нив :(
   
  На Marojo budalO му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  230
  И јас имам мртва коска на раката, на горниот дел од дланката, ми се појави три пати, првиот пат беше најтврда и се оперирав во државна. После некое време на истото место пак ми излезе пак ја оперирав за на крај и по трет пат пак ми излезе и тоа пак на истото место и сфатив дека нема спас па се помирив. Нема никаква штетност по здравјето, само лошо изгледа. Инаку пробав и со бабините деветини, од мртовец ја истругав и пак ништо. Инаку операцијата е безболна, со анестезија за два три часа е готово. Првиот пат си ја трескав главата од болки оти откако попушти анестезијата докторот заборавил да ми препише лекови за против болка па многу ме болеше, вриштев. Вториот пат кај друг доктор поминав одлично, затоа што после операцијата само ми препиша некои таблети за против болка, не се сеќавам кои беа, ама ништо не ме болеше, нити конците кога ми ги вадеа. Еве денес уште ја имам, на моменти знае да биде поголема па самата да се смали, ама се помирив и не ја ни перцепирам.
   
 15. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Пробај да врзеш паричка со завој и да ја стегнеш раката, имам слушнато дека тоа помагало :)
   
 16. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  231

  Ова прв пат слушам, мене ортопед ми кажа дека тешко кој ќе се нафати да отвори стапало да оперира, доста зезната операција е.
  Јас имам рамни табани (мртва коска ми искочи) од пред 7-8 години, до тогаш супер ми беа стапалата. Од тогаш неможам ролери да возам, на штикли да стојам повеќе од час-два ,на моменти ми се кочи цело стапало. Не се притресувам многу.
   
 17. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.753
  Имам слушнато од постари лек за мртва коска
  да најдеш некоја коска на улица од некое животинче да се допреш 3 пати на местото и пак да ја оставиш коската од кај што си ја нашла знам дека звучи грозно но сепак се работи за здравје па што и да ее се ке направиме нели ?ништо не ве кошта да пробате сите коишто гоимате овој проблем
   
 18. Strumfeta04

  Strumfeta04 Нов член

  Се зачлени на:
  3 декември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  А дали ке може да се оперира со општа анестезија :/ ?
   
 19. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Советот на Нана19 го имам и јас слушнато и проверен е. Колку и да е чудно, успешен е. Пред да отидеш на операција, пробај со тој совет.
   
 20. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.753
  И мене ми излезе на ногата до малото прсте и некогаш ме боли ногата кога стапнувам.лек /