1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мртва коска

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Foksi, 8 декември 2010.

  1. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Две мислења погоре имаш дадено совет како би се излечило. Одеднаш престана да веруваш во глупости или сфати дека не поминуваат така работите?

    Оди на лекар,треба да те прегледа и најверојатно хируршки да се отстрани.
    Ми се ежи кожата од глупостите што ги прочитав во темава.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752


    да, го напишав тоа што го слушнав со цел да помогнам на некого, но бидејки јас не најдов таков лек прашивам за друг лек, нешто хируршки или било како да се одстрани

    тебе ти се ежи од моите глупости но јас се ежам од овакви работи што неможам глава да кренам се некои проблеми
     
  3. Strumfeta04

    Strumfeta04 Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Јас имам на ногата под глуждот и сега вака кога заладува времето осекам болка :worried:
     
  4. cinderella.red

    cinderella.red Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Јас имав на левата рака пред 4 год. пробав со сите бабини деветини, мртовец, коски, каменчиња и ништо на крај почна мн да ме боли и отидов на операција. За 15 мин ја средија.
    Е сега друг проблем :( ми се појави денеска на десната рака и претерано ме боли. Се мислам дали да ја пробам методата со книга, не дека верувам од религиозни причини да помине, туку од тоа да го прсне ударот со книгата. Само колку болно ке биде уффф :worried:
     
  5. majaivan

    majaivan Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Jas imam mrtva koska na dvete race na desnata mi e pogolema, a na levata mi e pomala i koga pisuvam nesto avtomatski mi se vkocanuva desnata raka, a na levata pred dva-tri dena mi izleze mrtva koskai sega ne znam sto da pravam. Sto imam slusnato od nepoznat grob so kamence da potrlam na koskata, so metalna paricka da vrzam so krpce na rakata, od mrtovec da potrlam so noktot sto nema sansi, :( ako znaete nekoj lek kazete :(
     
  6. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Имам мρтва κосκа на десната ρаκа и не е баш не забележлива :/ Κога ја мρдам ρаκата се мρда и тоа и ме боли. Тоа со монетата помага или ? Ми се имаше и поρано појавувано и еднаш бевна ρингишпил и ја удρив ρаκата баш κај κосκата во тоа железото на седиштата и ми ја снема а еднаш исто од ѕид ја удρив несаκајκи и ми ја снема
     
  7. Alyson

    Alyson Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    170
    Ако ви се појавува топче на зглобот на раката, тоа не е коска туку познато е како ganglyon cyst (незнам термин на македонски). Исполнето е со желатинозна течност, не е опасно освен ако не го притиска нервот на раката па така да предизвикува болка. Најчесто се појавувало кај жени од 15-40 год, кај мажите поретко. Не се знае точната причина за неговата појава, но се смета дека можело да се појави ако зглобот е изложен на притисок и замор (кај гимнастичарите на пример), но лично сметам дека кај мене барем се појави поради тоа што повеќе не вежбам и раката малку е активна...
    Еве линк за повеќе информации. Видете ако изгледот и положбата е иста, тогаш најверојатно е ова, а не мртва коска.
    http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00006
     
  8. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.749
    Допаѓања:
    60.967
    Се што напиша Алисон е точно!!! Сум го имала истиот проблем, се оперирав, но повторно ми се појави на истото место, по извесно време исчезна само од себе, повторно се појави на другата рака, пак исчезна... И така неколку пати во последниве 30 години... Во моментов топчето ми е на внатрешната страна од зглобот на раката. Воопшто не ми смета.
    Моја препорака до сите што имаат ganglyon cyst или народски кажано „мртва коска“ - не се оперирајте, нема гаранција дека нема да Ви се појави повторно - само маситајте го местото каде што е „топчето“ - ќе исчезне само од себе!!!
     
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Ми излезе мртва коска на лева рака, кај зглобот, нова ми е, ме боли по малце, а последниве неколку месеци левата рака ме болеше често и ми крцкаше онака. :(
    Кажувајте чаре, додека е ново што да правам луѓе? :(
     
  10. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    e da ubavo sto pisa tuka vidi drugi sto ke kazat na cet ne ti pomognavme bas, ama ke vidis pak ke treba na lekar da odis.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски



    Исто како кај мене.Уште од многу малечка ми се појави ама кај мене на десната рака точно кај зглобот и на моменти ме болеше.Ми направија 2 операции,првиот пат сеуште беше меко и лигаво и лесно го извадија со нешто како шприц,после 2 пат со анестезија и се помина ок,се додека не се појави пак но беше помало од порано па го игнорирав долго време,по некое време пак отидов на лекар да го видат (во ремедика кај боки) и ми рече дека ми е стврднато и дека нема потреба да се оперира доколку не ми прави проблеми.Е сега проблеми немав ,ама кога вежбав некоја вежба со раката ме заболуваше од време на време, но ништо страшно.Сега фала богу се повлече скрос така само од себе.Мој совет да се распрашаш дали може да се извади за да не те боли,а понатака мн е веројатно е да ти се појави пак ,но и да ти изчезне..
     
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Повеќе не ме боли сум имала модрица само на изглед е онака језиво али не ми е проблем сепак фала.. :)
     
  13. Marojo budalO

    Marojo budalO Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Мρтво κовче . Стаρите таκа го виκаат нели она κовче κое изниκнува на дρуга κосκа што и баш не е ноρмално.
    Пρед оκолу 2 недели на левата ρаκа на зглобоρ ми излезе таκво мρтво κовче. Ме болеше малκу ваљда дуρ се офоρмуваше не знам.. Не го ставив на ум толκу дуρи и интеρесно ми беше да си игρам со него. Е сега. Ова веч ми постана стρашно да ρечам што вчеρа ми излезе уште едно на десната ρаκа. Знае ли неκој κоја е пρичината што се појавуваат ваκви чудесии и има ли леκ за нив?
    Многу ми велат сами гинат.. не би ρеκла
    Фала однапρед :):*

    Добρа идеја оваа со паρичκава κе пρобам. А да одам под нож. Не бе батее :D
    Не се познава толκу само неκаκо деκа набρзо ми излезе се подзаплашив. Аκо не помине и со тоа неκа си седи не се познава толκу :)
     
    Последна измена од модератор: 10 јуни 2021
  14. samovilkamala

    samovilkamala Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Sosema slucajno istrazuvajci naidov na ovoj forum I morav da pisam. Jas ne sum mn sueverna, odnosno zavisi za sto kako ke mi proraboti psihata :). Od postari celo vreme slushav deka na duhovden ne trebalo da se banja poradi pojava na mrtva koska. Jas iskreno go praktikuvav toa poradi ,,jeza,, neli koga slusas takvi raboti. Minatata godina na duhovden bev tolku ispotena sto resiv da se izbanjam negirajki gi site sueveria.Se izbanjav na toj den. Potoa I se javiv na majka mi za moabet I koga I kazav deka se banjav ona mi rece pa denes e duhovden ne se banja. Jas iskreno ne veruvav vo takvi raboti I voopsto ne obrnav vnimanie duri I se nalutiv zosto mi zbori taka. Drugiot den nautro jas veke imav mrtva koska na nogata I uste si ja imam. Tocno se pojavi bas den posle duhovden. I sega koincidencija ili vistina? Prasanje sto me maco. Ima li nekoj vakvo iskustvo?
     
  15. maca050619

    maca050619 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2017
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    ми излезе ковче помеѓу гради , бев на болница ми викат мртво ковче ,можно е ?