Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Муабети после раскинување

Дискусија во 'Разделби' започната од Unfaithful18, 5 август 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.100
  Пол:
  Женски
  Отсекогаш сум ги мразела гласините после раскинување. Постојат машки што додека одат со девојката убаво им е, а откако ќе раскинат почнуваат муабетите: „ Абе ме боли кур за неа“, „ Еј, што и имам правено на таа“, „ Абе си го направив меракот и ја баталив“, „Јадеше и пиеше на моја сметка, ја шетав секаде, како ми врати сега“. Трубат по народот и вистини и невистини, само со цел да се одмаздат и да не оцрнат девојките пред народот.
  Замислете некој трет да дознава за вашиот сексуален живот, за што сте правеле во креветот и слично. Колку иронично нели? Еден другар на дечко ми постојано му открива делови од неговиот сексуален живот со девојката, а не се ни раскинати. Абе какви работи тоа свест да ти се заврти. Што и да е, нивно си е, не мора да ја раскажува девојката, за утре да не може дечко да си фати. Зошто такви трачеви и те како се шират посебно во мало место.
  Сте биле ли вие некогаш во таква ситуација, да слушнете некакви лоши муабети од бившите дечковци?
   
  На sugarlips, maria.jackson и stefancece им се допаѓа ова.
 2. rockangel

  rockangel Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  1
  уште тоа ми фали...не се сите такви ама повеќето да тоа го прават,а факт е дека уште се затрескани и така се тешат демек тие се подобри...а живеам во градче кај што овие муабети се главна тема се вратат секој ден и одма се знае кој ...каде ...со кого... кога ...што.....
   
  На majaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rockangel

  rockangel Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  1
  ама сите ја знаеме вистината и ги научија па и да зборат никој не им верува :D не е така?
   
 4. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  232
  Тоа го прават само незрели дечишта од по 15 години а може и од 20 ако нема у главата. Некој што е сериозен на прашање зашто раскинавте ќе одговори кратко и јасно - не ни идеше или ќе смисли некој изговор. Имам милион другари и никој до сега не ми кажувал каква била во кревет или незнам кои глупости...
   
  На maria.jackson му/ѝ се допаѓа ова.
 5. rockangel

  rockangel Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  1
  да ама да бидеме реални 90% се дечишта...
   
 6. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  значи мене ми се има случено тоа ..
  дечкото со кој одев ми беше кажувал работи што мислам требаше да се направи еден филм и сето тоа да се стави и ќе ги земевме сите оскари :) и као на крај сеуште ќе те сакам бла бла бла .. и доообро и јас после 2 - 3 дена пратив една другарка да праша нели дали се уште ме сака како што тврдеше и таа кога прашала дали уште ја сакаш и тој рекол не и таа рекла а ја сакаше ли некогаш и тој незнам..
  Незнае?!?! мамицата негова, само за да не преболи како го оставив незнаел дали ме сакал цело време, а јас знам дека лаже зошто такви работи да зборуваш .. незнам како да ви објаснам ..

  плус многу ми е глупо некое машко кога ќе каже како летото треба да е сингл и како не треба во летото никој да се сака .. јас мислам дека ако сакаш некого ќе го сакаш во сите годишни времиња а не да правиш циркус од сезони ... :x
   
  На maria.jackson му/ѝ се допаѓа ова.
 7. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  67
  Мислам дека ваквите муабети а посебно тие фалби се типични за незрели личности,независно колку години имаат.Мислам зошто да има потреба на некого да му се обајснува зошто една врска е прекината???И ако веќе се сака да се објасни може да се каже некоја проста причина,а не да се кажуваат приказни од типот си го направив кефот па сега ми е гајле и слично.Искрено тоа ми е многу дебилски така да се збори,а знам дека може многу да ја повреди девојката :(
   
 8. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.143
  досега сум имала вакво искуство со разни муабети и тоа се однесува на мојата бивш дечко и најголема љубов тоа што мене ме интересира е всушност која е причината за такво однесување и за такви муабети :^) работи кои се случиле меѓу нас без разлика дали се однесува на расправија или на тоа што сме имале односи треба да остане помеѓу нас а не како петел да се перчи како што е споманато во погоре наведениот пост абе батали ја си го направив кеифот :^) а можеби такави муабети се шират затоа што тој е повреден од начинот на кој се ставил крајот и тоа е тоа сега гледа да и врати но во љубовта не се води според правило око за око и што ако утре тој истиот некој сака да се помири со девојката како ке ѓи погледне другите во очи пак и неа самата девојка ??/ е сега работава е што имам забележано и девојки кои вадат секакви муабети по раскинување или ги навредуваат своите бивши со погрдни зборови и зборуваат секако за нив јас искрено сум против тоа пред се затоа што и покрај тоа што мојот бивш дечко ме има многу повредено сепак јас му простувам за се и знам дека че биде моја најголема љубов и покрај тоа што сега имам друг дечко и ми е многу убаво ,не гледам зошто да го навредам кога јас го избрав него ,јас му дозволив да биде дел од мојот живот тоа е ако го навредиш него се понижуваш себе си и ќе му дојде како реакција на бес и лутина
   
 9. Marge

  Marge Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.770
  Мене ми се случило такво нешто...бев во врска со дечко 2-3 месеци,со него го имав првиот однос,но не бев ни малку заљубена во него,само се почувствував спремна за такво нешто...сфатив дека не го сакам и едноставно му кажав и му раскинав,значи немаше никакви навреди,баш во најдобри односи прекинавме,се додека не почнав да слушам милион глупости,познававме неколку исти луѓе,а тие луѓе излегоа дека не се ништо повеќе од обични алапачи и онака ја користеа секоја можна ситуација да ми постават некое незгодно прашање...бев мноу лута и сакав и јас да почнам да зборам,само што ќе ја кажев вистината (пр. колку му е мал :lol: ),ама тоа не сум јас,тој збореше само поради тоа што му беше криво,што јас воопшто не бев заинтересирана за него,а замислете луѓе беше 24-25 год. и што е најлошо-од тогаш поминаа 3-4 год.,до ден денес зборува глупости за мене,блиска сум со неговиот најдобар другар и уште знае да ми прати порака од време на време од типот-зашто си ми лута,ајде да не се понашаме како мали деца и некои слични глупости...сфатив дека некои луѓе се такви,бедни,мизерни,со тоа си ги лечат комплексите и си го хранат егото...се помирив со тоа...немам што повеќе да додадам
   
  На Djevrie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. N.E.87

  N.E.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  11
  Ќе го споделам и моето искуство.Значи со дечкото-бившиот бевме заедно 2 години и се случија некој работи помеќу нас,не одеше така понатаму,мислам време беше да раскинеме.Но тоа не беше крај,затоа што неможеше да ја прифати разделбата,почна да раскажува некој работи од нашата врска (не беа од интимниот дел) но беа преувеличени и невкусни и работи што јас сум правеала посла нашата врска што исто така не беа точни.Незнаев што да правам,мало место гласините брзо се шират па решив да пробам да разговарам со него зошто така прави.И замислете се правдаше како не сум јас,немам кажано такво нешто,а мене сето тоа ми го кажале веке многу луѓе и тоа блиски луѓе и иста работа ми била потврдена барем 2пати.Кога видов дека се прави дека ништо незнае сватив дека му е криво затоа што сме раскинале и сега само бара начин да ми се одмазди.Наредно што направив,разговарав со мајка ми и го добив најубавиот совет :Не се грижи,ако ти си сигурна дека тоа што го збори не е вистина,само остани си мирна,после некое време кога ке види дека неможе да те врети ке престане да зборува,а луѓе како луѓе секогаш зворуваат и за секого зборуваат,не грижи се.На крај така и испадна,посе неколку месеци кога виде тој дека јас не реагирам на муабетите и престана.
  Беше ложо искуство и денес уште се нервирам од тоа од причина што,мразам такви работи,немозам да поднесам.Тоа што било поминало и ако веќе сака да го врати назат нека проба на друг начин,а ако само сака да повреди,мислам дека успеа малку затоа што на почетокот не успеав да останам смирена.Во секој случај ова беше многу одамна пред 4години,ама еве уште памтам :tmi:
  И да кажам оваа е една работа што најмогу ме нервира,стварно која глупост е тоа,демек ќе станат поголеми фраери :puke: :puke:
   
 11. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  Има ваква група на Фејсбук: Летово ќе се откорнам од ду**ње,а од септември пак ќе те сакам! :puke: Катастрофа жива...Немаш појма колку парови раскинаа поради оваа "фраерска реченица" :tmi: Бифшиот на мојата најдругарка и раскина со изговор како идело лето и он сакал да е сам и неколку часа после тоа си стави "фамозен лајк" на групата (страната или како да ја наречам)..Колку им е испран умот на луѓето од тој фејсбук тоа е чудо невидено! :@
   
 12. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.940
  :D :D :D
  Ме потсети ова на еден мој бивши, по извесно време разбрав зборувал дека сум му правела магии :D :D :D
  Со кој памет незнам... Сега пишувам и се смеам, а одамна не сум се сетила на ова. :D
   
 13. whatever

  whatever Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Kolku e kretenska taa rabota znaci! No mora da priznaeme i deka mn devojki posle raskinuvanjeto kazuvaat kako bil kreten i bla bla...nerazbirajki deka so samoto toa se navreduvaat i tie samite znaci taa odela so kreten a toj odel so kurva ili bilo kako ja narekol. mislejki deka ispadnal fraer t.e. ispadnal idiot. mislejki deka go stiti svojot rejting toj sam si go spusta ... nezz koja posle toa pametna bi se fatila so nego koga za bivsata zborel taka znaci i za nea ke go zbori istoto...spored mene =)
   
 14. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.525
  Допаѓања:
  2.795
  Пол:
  Женски
  Со сите бивши си имам муабет како другари.
  Само со еден што се напраи некој фраер, и ми стаи блок на мсн. Е не ќе го молам јас ]:)

  И со сега што ми е најнов бивши, се надевам дека нема да ми остане бивш ;(
   
 15. Trikson

  Trikson Нов член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  34
  кој губи има право да си плаче...нека зборат...ич не ми чуе за тоа... :lol:
   
 16. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Со речиси сите сум во прилично добри односи...ако не повеќе со некои барем си имам едно здраво..Еден бивши ми е и добар другар,си се гледаме по кафиња и слично..Ми се има наоѓано многу кога ми било тешко и многу го ценам...Со еден не разговарам..воопшто...
  Инаку досега не сум слушнала муабети од никого,ниту пак јас сум зборувала наоколу..
   
 17. Klara007

  Klara007 Нов член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  25
  Ееее сега ми е јасно зашто јас летово останав со прстот во уста :@ Не сум знаела за таа група на ФБ-летово ќе се скинам од ду...ње, а од септември пак ќе те сакам. Од кога почна Светското првенство во фудбал па заклучно до пред неколку дена, магарено мое исчезнаа под мистериозни и неразјаснети околности :lol: Ете што била работата :lol: Сигурна сум дека и се придружил на таа група од ФБ, па и во пракса го применил тоа :!: Ама сега следат моите 5 минути или и јас ќе основам група-есенва, додека жолтите лисја ќе паѓаат во нашиов град, есенското свежо ветре ќе ја мрси мојата бујна коса и дождецот ќе паѓа по скопските улици-јас ќе те мотам како тутурутка,а од Нова Година,пак ќе те сакам :@
   
  На cucii...ii, vlubena, femina90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Ger23

  Ger23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  12
  Со еден сум дво добри односи си прајме маубети се..Али другиот може да се рече дека тој не псотои на планетава....тој е отпишан :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 19. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.043
  Ја да ви се пофалам дека не се сите кретени, иако сум била причината за раскинувањето јас никогаш немам слушнато некој да каже лош збор, напротив „добра девојка„ „вредеше„ има и такви кои повторно би биле со мене...
   
 20. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  818
  Со едниот сум на здраво како си..онака културно...а со другиот по шо одвај се откачив од него, не заслужува ни името да му го спомнам!! Кај ми биле очите и умот...еее за шо се сум се нервирала..Муабети немам слушнато.што знам. А дека машките се поголеми трачари давам рака...брат ми и другарите ко се кај нас, јас сум :o