1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Муабети после раскинување

Дискусија во 'Разделби' започната од Unfaithful18, 5 август 2010.

  1. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Чуден сој сум си јас, некако палам мостови после раскинување. Не дека не сум ич во каков и да е контакт со бившите, ама некако немам потреба ниту пак желба да се гледам со нив.
    Сепак морам да речам дека досега сум раскинувала на многу културен начин затоа што од секогаш сум мразела сцени и караници до крв што би се рекло и не верувам некој од бившите да зборува лошо за мене, некоја взаемна почит сеуште постои.

    Но секогаш има едно НО нели :) Само со еден бивш дечко дури редовно одам на кафе и се среќавам, после 4 годишна пауза. Никогаш не би помислила дека токму со него ќе седнувам на кафе еден ден. Сепак премногу време сме биле заедно и знаеме како дишеме, па знаеме да си седнеме на трач муабет и кафе, и да му дадам и по некој совет ако му е потребен или пак тој на мене. И драго ми е што сме ја преминале онаа граница на взаемно привлекување и што сега сме едноставно созреани, возрасни и пред се многу искрени другари.
    Ми се нашол во најтешки времиња и колку и да не се согласувавме во врската порано, сега разбирам дека како пријатели функционираме многу подобро, што мене искрено многу ме радува.
     
    На Trendafilka и starfish им се допаѓа ова.
  2. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Додека сме биле заедно убаво било, сега веќе не сме заедно и е многу невкусно да коментира некој што сме правеле, како сме правеле. Многу незрела работа....
     
  3. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Немам слушнато некој бивш да открива детали за нас но еден има зборено нешто демек лош карактер сум имала, не сум знаела фино да се понашам пред неговите другари, дека не сум сакала муабет да им праам ... не што му било филмот. Инаку јас не зборам лошо за никој мртов... упс ... БИВШ.
     
  4. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    бидејки мнооогууу пати раскинувавме дефинитно со тој со којшто најдолго бев дознав дека зборувал се и сешто за мене на другарите, ама :!: тој незнаеше дека едниот негов другар ми кажуваше се на мене :$ па така да знаев се, а се правев ко да незнам апсолутно ништо :*
     
  5. strelecF

    strelecF Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    14
    не се замарам искрено со такви работи.тој шо ќе те збори значи не те сакал и почитувал доволно...
    ако почнам да се замарам ќе треба да тепам,а ме мрзи :lol:
    иначе конкретно за мене,јас не зворам дека тоа шо не сакам да ми го прават не го ни правам
     
  6. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Вистинскиот маж ќе биде со некоја и ќе ќути, само неизживеаните и незрелите после зборат наоколу.
    Мене ми е многу мизерно кога некој дечко зборува погрдни зборови за бившата девојка. Мислам дека тоа го прават од мака што веќе не се со неа, а искрено и не се свесни дека се бламираат самите себеси, едноставно зборуваат сешто за да се утешат зошто девојката им е бивша. Ако некого вистински сакаш, тогаш не знак како можеш да дозволиш да го бламираш пред небитни луѓе кои само сеир гледаат.
    А уште потрагично е, како што знам некои случаи, бившиот дечко да се распука со озборување за бившата, и после некое време да се смират. Смешно е, денес зборува дека е курва, најлоша дека е ваква таква, а полсе значи таа истата вреди пак да биде со неа...
    Секакви постојат, изгледа немаат друга попаметна работа во животот...
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Тоа што било поминало, убаво било додека траело.
    Но веќе не... Минато е, а за минатото нема што многу да се зборува. Прво, затоа што е невкусно, некултурно сите да знаат што и како сме правеле, зошто сме раскинале итн. Ако им ги кажува овие работи на другарите, значи е незрела личност.
     
  8. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Сум слушнала невистини од 2 бивши на почетокот се нервирам но сега ни малку не ме интересира бидеќи тие што ми се вистински другарки и тој што ме сака вистински нема да потлегни на некој портарски муабети и да му поверува на некој што не е здрел и е многу
    прост и глуп :devil:
    а и за нивен инает :P и за моја среќа :) си имам дечко кој ме сака , кој ми верува , кој ме почитува и ни на момент не поверувал на тие глупости :clap:
     
  9. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Охоооо, сум била и во ваква ситуација. После раскинувањето со бившиот, и кога тргнав со сегашниот ми извади муабет дека сум тргнала со овој и сум го оставила него бидејки сегашниот имал поубав мотор. :rofl: :rofl: :rofl: А имаше 25 години и пагаше тооооолку ниско да зборува такви глупости. :rofl:
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    До сега се нема случено некој бивш да пушти муабет, иако сум ги оставала со скrшени срциња. :D
    Мала шала.
    За да бивш дечко шири муабети, мора да му е сеуште тешко, да си лечи некој комплекс или пак да е незрел во паметот. Друго нема.
    После раскинувањата сакам да се осигурам дека сме на чисто, дека тоа што било поминало и нема потреба да се споделува ништо со никој во иднина. Не сум во контакт со бивши, ниту пак сакам да бидам. Тоа што за мене завршило, останува прошлост и не преферирам да зборувам за тоа.
    Се надевам дека и моите бивши мислат исто. :D
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.939
    Eден мој бифши рашири муабет дека сум се скарала со него оти тој не бил фаца. Во случајов тој сам си се навреди а тоа покажува колку бил незрел . Се разбира , причината беше сосем трета .
     
  12. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    К*Р ме боли и за муабети и за се...а пак така што за мене зборуваат ,да даде госпот така за нив да зборуваат.. :P
     
  13. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Господ * :)
    шо ми е гајле , сум раскинала со него од мака може да си зборува се па и да си плаче по луѓето :D
     
  14. cucii...ii

    cucii...ii Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    12
    До сега немам чуено муабети од мои бивши. Ама на времето имав другар абе се си кажуваше што прави со девојка му ..а таа ми беше пријателка абе ми се гадеше да ги слушам интимните детаљи за нив. Она не ми збореше за нив колку што тој раскажуваше, и тоа на сите не бираше :puke:
     
  15. Shaaggy

    Shaaggy Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    7
    :) Само мали, недосраснати можат да откриват детали од приватен живот, јас лично тоа го сваќам како фалење.. *ВИСТИНСКИТЕ МАЖИ НЕ ЗБОРУВААТ ЗА БИВШАТА, ВИСТИНСКАТА ЖЕНА НЕ ПРАШУВА ЗА ПРЕТХОДНАТА ПРЕД НЕА* мислам дека вака нешто беше фразата, кога ја прочитав ми остана во мислите, сакав да ви ја пренесам
     
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Сум чула муабети за мене , не многу страшни. Се смувал со некоја после мене и кажал дека сум “се филмала“, “сум се занесувала“. Во такви луѓе доверба никогаш веќе.
     
  17. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Секоја чест на машките кои после раскин си го држат јазикот за заби.
    Мој бивши јадел трици на големо, дури и за татко ми ама не направив ништо. Го оставив да си го храни егото и да си покажува колку ниско му е нивото на кое се спуштил, колку е прост и до некоја мера направи да се каам што сум била со него.
    После се чудам со кое лице се осмели да ми прозбори и изрази желба пак да биде со мене. Е тогаш му плеснав се во лице. ]:)
    Ме повреди со тоа, да, да зборувал само за мене немаше да ми биде криво, најважните луѓето во мојот живот знаат што е вистина, што не е и пак не успеа да постигне ништо.
    После многу врски е многу веројатно тој што до вчера ти велел дека те сака да кажува сосем спротивно.
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.554
    Пол:
    Женски
    Јас со такви муабети се немам соочено. Ќе речете од каде знам што тие зборувале на другарите. Лош збор за мене не слушнав од страна а и ги знам какви беа, всушност со никој се немам раскарано, со сите раскинав на добар начин, со разговор, па немало потреба од лоши зборови. Сеуште со нив имам по некој контакт, се поздравуваме кога ќе се видиме, нема потреба од правење драми.