1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мултиплекс склероза

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од EffyPink, 8 јули 2011.

  1. lorinda

    lorinda Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Може немат ефект ама имаш слушано негде кој е излечен од ова болест со здрава исхрана без лекови?јас 4 години водев здрав живот само витамини минерали вежби без инекци без таблети ама жабе ми напреди болеста во втор степен.
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lorinda

    lorinda Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Pozdrav bi sakal da gi prasam clenovite sto se diagnosticirano so MC kakvi apcinja pijat za zmiruvanje zosto vo posledno vreme me faka edna nervoza i ne znam dali smeam da pijam helex. Aj ve molam od iskustvo neka mi odgovori nekoj.
     
  3. nudam rabota

    nudam rabota Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali ste slusnale za Noni caj koj pomaga kaj multipleks od brendot TianDe pisete mi ke vi objasnam detalno
     
  4. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Епа ајде пиши тука.

    Никакви.
    Ако имаш такви проблеми, разговарај со неврологот.
     
    На lorinda и Amateur им се допаѓа ова.
  5. lorinda

    lorinda Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Не сме слушнале објасни ни за што точно е
     
  6. lara-s

    lara-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    11
    Zdravo,
    Dali ima nekoj sto slucajno napravil MRI za drugo nesto I mu otkrivat lesions Ne samo na mozokot tuku I na rbetniot mozok? Znaci bez simptomi veke 4 god znam deka nesto ima sekoja god pravam MRI nemase novi do pred 2 meseci na poslednata MRI imase Edna Nova a pak nemam nikakvi simptomi...Kaj dva razlicni nevrolozi Bev I Ne Ne dijagnozirat so Ms oti nemam simptomi AMA Gi imam lesions
    Dali ima Vakov slicen slucaj Kako ovoj??

    Da ima I kapsuli sega AMA inekciite Se So pomalku "side effects"
    "Aubagio" e Edna od Niv AMA bas citav Ima mnogu side effects...
     
    Последна измена од модератор: 19 август 2017
  7. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.326
    За жал, во моментот Авонексот е најефикасен и е добар за да ја спречи болеста да не напредува. Ама не во целост. Пак има појава на лезии, всушност секој случај е посебен. Од други алтернативи, на фб ги следам лицата кои примаат висока доза на витамин Д. Има некој овде искуство?
    Докторот сеуште не препорачува вит Д.
    Лицето кое ја има болеста не води здрав живот, конзумира и алкохол.
    Авонексот го поднесува релатвно добро. Има трески, повеќе спие.

    Какви се тие капсули, замена на Авонексот ти се? Зошто ти го сменија? И подобри се?
     
    Последна измена од модератор: 19 август 2017
  8. lara-s

    lara-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    11
    Da vit D mojot nevrolog mi kaza da zemam Po 4 na den 4000 IU
     
    На lorinda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.326
    Овде на клиника?
    Јас зборувам по протоколот што се зимат. Мислам дека ме зборуваме за исто.
     
  10. lara-s

    lara-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    11
    Ne ziveam vo Mk.Momentalno Ne sum na sum I Ne sum bila na dr terapija samo mi dade nekolku opcii da razmislam posle 6 meseci ke pravam pak MRI pa mozebi togas ke me stavi na terapija...
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Пиши ми лп :)
     
  12. lorinda

    lorinda Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Pozdrav dali ste slusnale za Varumin sirup deka leci MC? Jas svoevolno go piev eden mesec znaci 4 pakovanja za 4 nedeli. Relapsite mi se namalija nemam bolki vo nozete kako porano ali sega napraviv magnet i vo iscekuvanje na rezultatite sum dali flekite mi se namalija ke vidime. Bilo sto da e rezultatot jas se custvuvam odlicno zavrsuvam sekoja obvrska imunitetot mie posilen .sakav da go spodelam so vas ova iskustvo zosto jas sakam da najsam alternativen lek sto moze da ni pomogne na site
     
  13. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува колку негативен став имаат докториве кон пациентите, не се лечи МС? Која негативност уште од старт, страшно.МС може да се излечи целосно :) Прво најважно е зајакнувањето на имунитетот со ehinacee, бел лук, и лута пиперка.
    Потоа детоксификација од Црвена детелина (Trifolium pratense), (Larrea tridentata), Бел лук (Arctium lappa), (Lobelia inflata), и Штавељ (Rumex crispus).
    За зајакнување на нервите, Рузмарин (Cimicifuga racemosa),(Caulophyllum thalictroides),(Lobelia inflata),(Verbena officinalis), и (Scutellaria Lateriflora)
    Овие се природни билки застапени на територија на Србија, некои ги има и кај нас, има и страна од каде може да се порачаат ако не сакате да ги правите.
     
    На gogimica, Stefanova%** и La diabla им се допаѓа ова.
  14. lorinda

    lorinda Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Поздрав имаш право така викат докторите неизлечлива болест е МС на која страна може да се нарачат тие билки ако може линк да ни кажеш. Стварно многу ме прави среќна твојот коментар што рече дека може да се лечи ова болест
     
    На Stefanova%**, gogimica, La diabla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Не е утеха, имам во фамилија личност која е скроз излечена, додека докторите кренаа раце од истата, ама никогаш не треба да се откажеш, а најлошо нешто е што не'трујат со лекови кои само стануваме зависни од нив и ништо не ни помагаат, уште еднаш се докажа моќта на природното, ќе ти објаснам во лп :)
     
    На Stefanova%**, gogimica, La diabla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Каков тип на мс имаше личноста? И колку време и беше дијагностицирана?
     
    На Bender Rodriguez и Amateur им се допаѓа ова.
  17. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Тек сега видов дека си ме цитирала, извини. Иначе, започна со губење на видот на едното око, никој не знаеше што е, предложија да направи магнетна резонанса и таму рекоа дека се работи за Мс, почна нестабилно да се движи, немаше сила за ништо, проб со мирис/вкус , докторите даваа апчиња но залудно, рекоа дека тоа е хронично заболување и тоа е, нема лек за оваа болест, и дека може да живее 5 год, а може и повеќе зависи, фала богу пријателка и кажала за др Шулц доктор по природна медицина одма да остави и апчиња и тие глупости дека 5 год ќе живее, имаше предходно излечено 9 луѓе од мс, мојава роднина беше 10. Најнормален живот си има, има и деца и се.Се малтретираше 4 години за во рок околу два месеци целосно да се излечи ехх доктори наши....поминаа 3 години од тогаш, ништо нема од мс.
     
    На Belieberfever, Stefanova%** и gogimica им се допаѓа ова.
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Првпат слушам дека на некој со мс му кажале уште колку ќе живее. Тоа е толку непредвидлива болест што ниеден доктор во свет не може со толкава сигурност да прогнозира ништо. По објаснувањево, звучи како primary progressive, или дека мислеле дека ќе е тоа, а испаднало да не е.
    Уште едно нешто, не ми е јасно како никој не знаел што е, кога воспаление на очен нерв, т.е. губењето вид е буквално најчестиот симптом на МС. Исто така, бидејќи болеста е тешка за дијагностицирање потребно е пет години да поминат без напад за да се смета за здрава. Затоа што кај многу луѓе е изолиран случај.
    Не знам кај се лечела, ама звучи ептен лошо, добро што не е веќе таму.

    Да не звучи ова дека напаѓам, јас силно верувам во моќта на исхрана, физичка активност и генерално грижа на телото при третирање на мс.
    Еве ќе се пофалам сега со совршени резултати, ептен се тазе :D
    Со комбинација од терапија со висок процент на успех при лечење, внимавање на исхрана (не постојано, ама најголемиот дел од оброците ми се здрави, без многу масти, кои мора да се намалат со мс) и скоро секојдневно вежбање.
     
    На lara-s, Annath и JuLleE им се допаѓа ова.
  19. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Браво бе девојко, баш ми е мило.:clap:
     
    На JuLleE и crimson им се допаѓа ова.
  20. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Не знам како можеле така да и речат, важно сега нема ниту еден проб, точно е дека е непредвидлива болест, но на почетокот и последниве год. премногу се смени на позитивно, без разлика на тоа колку год. поминале се надевам на исто ќе остане, нема ништо поефикасно и побезбедно од здрав начин на исхрана, ти посакувам и на тебе успех.Поздрав
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.