Набавување на храна, лекови, маски за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Deni87, 15 март 2020.

 1. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.167
  Допаѓања:
  16.143
  Пишав во темата за Корона, ама нека стои и тука, може на некого ќе му бидат од корист информацииве.

  Во Кам не може да се купат повеќе од три намирници, без разлика дали збориме за брашно, павлака или кафе.

  Пуштаат групи од 5 или 10 купувачи. Кога едната група ќе заврши, тогаш влегува следната. Пред влез сите чекаат на растојание од метар, метар и нешто.

  Вработените се со маски и ракавици, до каса имаат средство за дезинфекција.

  Во Камот во Козле, имаше се, освен шеќер.

  Од понеделник до петок ќе работат од 8: 30 до 19: 30.
   
  На emiliana, Doozy, Thallia и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Magic13

  Magic13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2019
  Пораки:
  720
  Допаѓања:
  1.591
  Пол:
  Женски
  Онлајн тинекс само за Скопје или може и во други градови?
   
 3. Arja

  Arja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  707
  Пол:
  Женски
  Онлајн продажба прават одамна и од Рептил и Пакет.мк, еве доле линкови, може ќе ви се најдат. Јас лично досега ништо не сум нарачала па не би знаела да споделам искуство.

  https://www.paket.mk/
  https://reptilmarketi.mk/достава/
   
  На Ѕвездички и Heavencanwait им се допаѓа ова.
 4. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Каде има алкохол за дезинфекција на површини?
   
 5. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Тинекс исто одамна има он лајн продажба, за сега е само во Скопје, не знам дали ќе пуштат и низ другите градови.
   
  На Magic13 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. RumShtangla

  RumShtangla Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2015
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  496
  Пол:
  Женски
  Kaj nas vo Stokomak e katastrofa. Uste fali da ne se iserat u faca. Kaslaat kivaat a nie sme so med maski i rakavici.. demek zastiteni. Redica kolona kolku ti dusa saka.. ne znam kakov e ovoj narod
   
  На emiliana му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  За жал... себични сме... ете такви сме, да си купам за мене, па за другите не ми е важно.
  Искрено, мислам дека е вака... Ретко кој се засекира и за врботените во маркети, аптеки, на шалтер...Чест на исклучоците. Огромна подршка од мене и огромен аплауз за сите кои се на своите работни места и не опслужуваат нас кои не сме. :l::sun::f:
   
  На emiliana, H.VAGA и RumShtangla им се допаѓа ова.
 8. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Машки
  Сега бев во Зегин (24ч.)......
  Немаше ни маски ни ракавици, па доколку некој знае каде (околу центар) има да купам утре?!?!?
   
  На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.574
  Допаѓања:
  67.324
  Еуро фарм не продаваат ракавици на парче, само 100 наеднаш.
  Алкохол немаат.
   
 10. темјанушка

  темјанушка Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  1.355
  Вчера бев алкохол неможев да најдам, али една од аптекарките во Еурофарм ми рече дека од утре (пон) ќе добиле.
   
 11. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.390
  Допаѓања:
  70.671
  Пол:
  Женски
  Јас вчера купив на парче од Еурофарм. Ги вадеше од кутија и ги броеше.
   
 12. Asja

  Asja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  583
  Пол:
  Женски
  Низ Чаир и околина,квасец снема. Ај ако сте вишле негде,пишете,излеа не се снабдени продавнициве доволно..
   
 13. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.574
  Допаѓања:
  67.324
  Јас бев вчера у 6 у Еурофарм у Веро Тафталиџе. И океј е 100 парчиња, секако за 2 недели ќе ги потрошиме
   
 14. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  2.188
  Пол:
  Женски
  Alkohol kaj da najdam za povrsina :(
   
 15. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Машки
  Зегин железничка станица
   
 16. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.219
  Допаѓања:
  19.740
  Пол:
  Женски
  За вас од Битола, аптеката Хигија ќе работи со надворешен шалтер, може да се слика рецепт од дома, да се прати сликата и ќе се јават кога е спремно да се оди да се земи само надвор.
   
 17. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  421
  Допаѓања:
  636
  Пол:
  Женски
  Гледам од прозор киппер маркет секој ден луѓе со цели палети масло, шеќер, млеко излагуваат, цели пакети аргета... лудило. Не ја развирам логикава.
  Зошто им е толку нездрава храна.
  Едно масло го користам цел месец, тие што ќе праат со цела палета за ете да речеме уште еден месец да трае заразава, па да не сакаат да излегуваат. Луѓе даветесе во овошје и зеленчук периодов, јакнејте имунитет, остајте лебот.
   
  На emiliana и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.574
  Допаѓања:
  67.324
  Со одењето у маркет 1 место 5 пати, ризикот да допреш заболен се намалува 5 пати.
  Проблемот е што овошјето и зеленчукот скапуваат и често треба да одиш по нив. А јас исто не сакам да се пикам у маркети
   
  На emiliana и Dust им се допаѓа ова.
 19. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.167
  Допаѓања:
  16.143
  Веро 2.
  Релативно малку купувачи, ама со преполни колички од кои испаѓаат ствари. Некои и со по две колички. Мислиш готово, апокалипса, зомбиња надвор чекаат.
  Повеќето (ако не и сите) каси работеа ама редот за чекање беше до средина на редовите со козметика, ради ПРЕПОЛНИТЕ колички! Ниту растојание се почитува, сите се гураат што поблиску да бидат до касите, си дишат во врат едни на други.
  Си излегов без ништо да купам, не вреди тој ред да се чека, освен ако самиот не се спремаш да седиш во бункер наредниве шест месеци.

  *****
  Џабе Зегин има правило еден по еден кога надвор сите на едно купче собрани и си прават муабет.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  421
  Допаѓања:
  636
  Пол:
  Женски
  Офф а што да речат продавачките, немаат тие дечиња дома. Не велам да не земеш залиха, ок земи , наместо 1 масло земи две ама зошто ти е цела палета. Цело брашно дома го напикаа. На овај начин ствара друг економски проблем.
  FB_IMG_1584354975350.jpg
   
  На cresa-jagoda, candy.cane, sierra и 1 друга личност им се допаѓа ова.