Набавување на храна, лекови, маски за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Deni87, 15 март 2020.

 1. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Дечки, маските што ги користиме за загаден воздух штитат од вируси и бактерии само ако имаат ознака FFP3. Ако имате ваква носете ја. Оние со ознаки FFP1 i FFP2 не го штитат тој што ја носи од вирусот.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Јас набавив она што редовно го пијам од терапија и витамини и минерали. Инаку дома стално гледам да имам пробиотик и аналгетици. За имунитет пијам Ц од 1000, цинк и АД. Заради други причини по потреба или повремено пијам магнезиум и омега.
   
  На queen19, GirlLove и @ster@ им се допаѓа ова.
 3. @ster@

  @ster@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  2.974
  Пол:
  Женски
  Мултивитамини, магнезиум, цинк, селен, пробиотици, секогаш имам кафетин менструал и далерон редовно имам на залиха. И периодов земав нешто за смирување на природна база и секако витамин Б6.
   
  На Feminka22, queen19 и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
 4. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  8.714
  Пол:
  Женски
  Еве ја мојата маска. Нигде не пишува никави FFP

  IMG_20200318_110743.jpg IMG_20200318_110749.jpg
   
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.389
  Допаѓања:
  22.631
  Пол:
  Женски
  Текстов не е мој, само го цитирам, вреди да го прочитате во врска со храната има совети

  ,,Не бев отидена во маркет повеќе од недела дена. Денес бев во набавка и бидејќи гледав што се купува, чувствувам дека има потреба да напишам нешто во врска со храната што ја купувате и конзумирате.

  Чувствувам дека сте ја утнале некаде работата со резервиве. Подготвувате резерви како за војна или елемнтарна непогода. Разликата од карантин своеволен, до војна или елементарна непогода е што во случај на второво има шанса да нема струја, водата да е загадена, да неможе да се готви. Пандемијата, односно нападов од вирус кој нѝ се случува бара да имаме имунитет, односно да конзумираме храна која ќе не одбрани од него, а не која ќе не направи дополнително ранливи.

  Во вашите кошници видов десетици паштети, конзерви и полуготови намирници полни адитиви, салами и тестенини. Се надевам не го конзумирате тоа!

  Место целиот отпад од храна купете тегла мед, тој ги штити белите дробови. Наместо паштети наполнете ја кошницата со млад кромид, лук, зелка, спанаќ, природни извори на витамини и антиоксиданси, витамин Ц. Наместо во макарони инвестирајте во семки од тиква, лен, сусам, сончоглед, купете килограми и јадете секогаш кога сте гладни. Семињата се природен извор на влакна, масни киселини, селен, цинк, едно чудо минерали кои ќе го зајакнат вашиот систем.

  Ви ја разбирам потребата да се чувствувате безбедни, и јас ја имам, и разбирам дека сакате дома да имате храна за фамилијата, сакам и јас, но да бидеме умни, бидејќи не само што купуваме лоша храна, си ги трошиме и личните финансии погршно подготвувајќи се за периодот што следи.

  Јас би сакала да ви објаснам како да подготвите резерви на здрави намирници кои може да ги распределите и да ви останат со месеци во фрижидер.

  Мешунките, оризот, пченицата и житарките ќе ви ја дадат потребната енергија, и секогаш ќе може да подготвите здрава супа и чорба во отсуство на месо и други намирници.

  Маслото ви треба, но не во толку големи количини. Треба да конзумираме 2-3 лажици дневно, со 3 l треба да живееме 2 месеци, цела фамилија. Инвестирајте во 1 l маслиново, здраво е, и ќе го штити вашиот организам па на крајот на готвењето, додадете по 2 лажици.

  Купете 2-3 kg спанаќ, убаво измијте го исушете го со крпи, направете неколку кесиња и замрзнете ги. Со ориз, вода, морков, во мафини, може да направите неколку разновидни здрави оброци за целото семејство.

  Земете калапи за мраз и во нив исецкајте свежи тревки, замрзнете ги со малку масло или вода. Магдонос, целер, лук, власец, нане…коцките мраз ставете ги во хартија за печење. Извадете по 2 коцки и ставете ги во било кое јадење кое ќе го подготвите, во салата, над печен компир, во супа…

  Купете неколку килограми компир, јаболка и портокали, тие стојат со недели на соодветно место. Со 3 компири дневно може да подготвите чудесни комбинации во комбинација на здравите подготовки кои ви ги посочив.

  Во едно тенџере пропржете морков, пашканат, целер, пиперка, лук ставете малку сол, откако ќе се излади замрзнете по неколку лажици во мали кесички. Доколку немате замрзнувач, ставете тегли во рерна со се капаци. Рерната треба да биде ладна и постепено загрејте ги теглите. Топлата количина на испржената мешавина ставете ја во топлите тегли и убаво затворете. Исто како зимница. Така подготвените тегли и на тераса може да ви стојат со месеци. За секој оброк ставете по една кесичка или тегличка со малку компир, морков, гравче или друго и подгответе традиционални јадења кои ги имаме тука.

  Лимон, или друго овошје можете да замрзнете во калапи за мафини, направете коцки мешано овошје, па секое утро место макарони направете свеж сок или смути со неколку свежи јаболка или портокали кои на тераса може да ви стојат свежи и по неколку недели.

  Зелка, цвекло и морков изрендајте ги и наполнете тегли кои убаво ќе ги затворите и ставете ги во фрижидер. Стојат свежи, незачинети до 7 дена. На секој оброк извадете една тегла и направете свежа салата.

  Се ова погоре, со малку компир, грав или ориз може да направиме десетици оброци додека седиме дома.

  Направете залихи од чаеви, липа, камилица, слез, нане. Правете топли напитоци за да подигнете циркулација.

  Имајте бибер, биберот ја зголемува циркулацијата, а добра циркулација е многу важна за вашиот имунитет.

  И секако раздвижете се, има перфектни клипови на youtube кои ќе ви помогнат да не се улежите.

  Чувајте ги макароните, паштетите и целата нездрава храна, вклучувајќи го и брашното за време кога ќе нема струја, дотогаш сојзнички јакнете го сопствениот имунитет, потрошете ги парите на здрави намирници со кои се полни пазарите, и бидете поотпорни на можната зараза.

  Не го уништувајте вашиот имунитет! Тој сега најмногу ви е потребен!

  Да, советите за хигиена, дистанца, карантин остануваат!

  Шернете го овој пост, имам чувство дека е потребна и ваква едукација!"

  Извор: https://kukuriku.com.mk/meya-lazare...lni-aditivi-se-nadevam-ne-go-konzumirate-toa/
   
  На 24.07, јolene, Alisa22 и 7 други им се допаѓа ова.
 6. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Оваа е N99. СЗО препорачува да ја носи оној кој е болен од корона вирус, кога е во контакт со други, зашто не пропушта вирус и бактерии. Но не смее долго да се носи, тешко е да се диши низ неа и може да направите респираторни проблеми.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 7. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  573
  Допаѓања:
  1.176
  Пол:
  Женски
  Дали знаете каде можам да купам или најдам вакво нешто?
  Филтер за маска.
   

  Прикачени фајлови:

 8. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  573
  Допаѓања:
  1.176
  Пол:
  Женски
  Јас имам маска со два филтри и многу лошо ми е кога ја носам.
  Цела се потам и не можам да дишам убаво а се е наместено според упатство филтрите.
   
 9. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  356
  Пол:
  Машки
  Сите препорачуваат маски, а маски нема никаде :fubar:
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 10. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.180
  Допаѓања:
  10.373
  Пол:
  Женски
  Моите дома ништо немаат купено. Татко ми вика бог да чува од народот. Си оди секој ден и као најнормално како секогаш си зема потребно за цела недела. Не се матка тој со намирници пазарење за цел месец а не па вака дома магацин да прави.
   
  На Tea678 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  2.475
  Пол:
  Женски
  Вие што имате од маскиве со филтри како ги чистите и со што ги дезинфицирате после носење?Со алкохол само или?
  Едит : прочитав дека само FFP3 се ефикасни, има ли уште некаде во Скопје вакви ?
   
  Последна измена: 19 март 2020
 12. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  11.853
  Пол:
  Женски
  EF387865-9D19-4DDA-AA28-1513EDC8FA91.jpeg
  Дали е оваа ок? Никаде не можам са видам ознака...
   
 13. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  8.714
  Пол:
  Женски
 14. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.968
  Допаѓања:
  20.239
  Пол:
  Женски
  Малце не сфатив.
  Хируршкава не те штити тебе од вирус ама ги штити другите ако ти ја носиш?
   
 15. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  6.928
  Пол:
  Женски
  Ako hirurskata ne stiti zosto togas doktorive sto gi gledame po vodeata i slikite vo svetov sto lecat zarazeni nosat hirurski maski?
  Inaku, vo malska apteka hirurska maska 80 den. Nenormalni, na primer vo Eurofarm 30den. Kaj da prijavam?
   
 16. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
 17. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.359
  Допаѓања:
  67.623
  Пол:
  Женски
  Нигредо и сите што барате маски, има во Bebe Home памучни маски, одат по 2 за 99ден. Може да се перат и да се носат повеќе пати. Ракавици има во Рамстор маркетите, се надевам не се искупени. Исто и во Еурофарм, но даваат најмногу 8 ракавици. Според мене ракавиците и не се толку неопходни, важно е миење раце ако имате можност, или антибактериско средство. И се разбира, никако пипање по лице.
   
  На princess5, GirlLove и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 18. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  573
  Допаѓања:
  1.176
  Пол:
  Женски
  10 apteki pominav.
  Nigde nema maski.
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.443
  Допаѓања:
  44.168
  Пол:
  Машки
  Помини до Окта ако имаш во близина, делат маски и ракавици бесплатно
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  573
  Допаѓања:
  1.176
  Пол:
  Женски
  Кажете каде има маски да одам да купам.