Набавување на храна, лекови, маски за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Deni87, 15 март 2020.

 1. baklava123

  baklava123 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  a ovaa maska stiti li od virusot? 3m 9041v pm2.5 kn90 ,,sporeduvav so gornata slika nisto ne mi e jasno
  malku potesko se dise preku nea i mi mirisa .ova aktivniot jaglen ..ne mi se bas dopaga .
  se mislev da ja isperam ama neznam smee li da se pere IMG_20200229_154335.jpg IMG_20200229_154352.jpg IMG_20200229_154440.jpg
   
 2. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.385
  Допаѓања:
  70.189
  Пол:
  Женски
  Едно мислење над твоето напишав.
   
 3. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  12.094
  Пол:
  Женски
  И тука да прашам...
  Да не знаете аптека во која има медицински ракавици во сина или црна боја?
   
 4. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.385
  Допаѓања:
  70.189
  Пол:
  Женски
  Сини во Еурофарм.
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 5. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  1.641
  Пол:
  Женски
  Не ми одговара ништо од тоа што си го пишала.
   
 6. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.385
  Допаѓања:
  70.189
  Пол:
  Женски
  Во аптеки маски за една упптреба нема да донесат брзо. Џабе бараш. Најдобро сошиј си, има еден куп туторијали.
   
 7. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  1.641
  Пол:
  Женски
  Ме мрзи.
   
 8. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.178
  Допаѓања:
  5.784
  Пол:
  Женски
  Се извинувам ако некој веќе го има постирано.
   

  Прикачени фајлови:

  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.897
  Допаѓања:
  12.478
  Пол:
  Женски
  Може е поставено прашањево ама не можам да најдам сега.

  Памучни маски на колку степени се перат?
  И дали постои друг начин за дезинфекција на истите?
   
 10. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  7.596
  Пол:
  Женски
  На 90 и се пеглаат. Тоа е дезинфекцијата.
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  110.367
  Пол:
  Женски
  Ми ги сошила мајка ми маските .
  Од два ката , чист памук.
  Има и со врвки и на ластици.
  Мм вели со врвките му биле позгодни за носење.
  @Doozy еве какви се
   

  Прикачени фајлови:

  На cresa-jagoda, Coco31, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
 12. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  5.338
  Ne pravam zalihi, sto I da se sluchi ne moze vechno da trae.
  Treba za site da IMA .
  Kupiv redovno sto mi treba za 1 mesec kako sto I drug pat kupuvam mesechno.
  1kg seker, 2 kg brashno, 2 zejtin 1kg Sol, 1 kese prasok, 2 pakla toaletna, 2 lit mleko, nekolu prasak za pecivo, 2 kvasci, 3 tuni, 2 smrznat grashok 1 konzerva neskafe, 2 caja, 3 paketcinja uloshki I tolku.
  Nasite babi ziveele bez mnogu raboti I nikogash ne se zalea.Chovek na se se prilagoduva samo da e zdrav.
  Trupanjeto na produkti ke dovede do kriza I nekoj nema da Moze da si kupi. Sakam za site da IMA po malku.
   
  На cresa-jagoda и Jana06 им се допаѓа ова.
 13. Bicka77

  Bicka77 Активен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2020
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  193
  Пол:
  Женски
  Набавувањето храна веќе е отежнато..
  Пред секој маркет има редица луѓе. Пред Кам околу 10тина. Исто и Стокомак. Гранап и Тинекс не е толку страшно ама и таму се случува да си почекаш 15тина минути барем.

  Мерките што ги воведоа маркетите се сосема на место и ја разбирам потребата да се ограничи бројот на потрошувачи во маркет во секој момент.

  За мене лично проблемот е што во работни денови немам доволно време за да чекам во редица поради ограниченото траење на пауза од работа. Од таа причина денеска бев да пазарам за цела наредна недела.
  Сепак, пазарев разумно, ем треба да остане за другите, ем треба да можам да се однесам со кесите до дома.
  Неколку луѓе ме погледнаа попреку кога ме видоа со 3 кеси во раце ама сега тоа е....

  А за некои луѓе пак е џабе ограничениот број. Некои пак не знаат да се држат на дистанца при пазарењето. Сакав да бидам колку можам побрза затоа што додека ја дојдов на ред да влезам, позади мене редицата доста порасна. Ама како да побрзам и истовремено да се пазам од луѓе без маски што се туркаат и грабаат за продуктите? Плус додека бев внатре ја слушнав едната вработена како му свика на некој со 5 леба (да, можеби има голема фамилија и ја имал истата идеја како мене да пазари за цела недела, ама некако се сомневам). Исто така неколку пати беше повторено да се разгледуваат продуктите без да се допираат ама за некои и тоа е џабе..

  Во поглед на снабденост маркетите околу мене се држат добро.
   
 14. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.598
  Допаѓања:
  31.323
  Да прашам и овде, нема ли некој начин на постарите некој друг да им земе лекови од аптека? Постојат ли електронски рецепти? Со здравствена книшка ли се земаат лекови? Од друга планета сум, имам родители во Македонија.
   
 15. Coco31

  Coco31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  4.123
  Пол:
  Женски
  7859373A-7828-4E0C-89FB-7EAF507F9EB7.jpeg
   
  На Tsukinory и Biljarkata им се допаѓа ова.
 16. Mila987

  Mila987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2014
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Nigde nema maski za ednokratna upotreba, kako shto procitav pamucnite od virusi ne stitat dovolno, ovie za ednokratna upotreba od kakov materijal se izraboteni, znae li nekoj?
   
 17. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.629
  Допаѓања:
  58.050
  Дечки што нарачувате онлајн од Тинекс, за колку дена стасуваат нарачките?

  @nena2010 мислам тебе те прочитав дека нарачуваш, дали е од денес за утре или треба и подолго малку?
   
 18. Coco31

  Coco31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  4.123
  Пол:
  Женски
  Извинете што Ви се мешам во разговорот :)
  Пред некоја недела земав да нарачувам онлајн од Тинекс и кога завршив со нарачката пред да платам ми пишуваше дека нарачката најрано може да ми стигне за две недели (facepalm)
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  28.844
  Пол:
  Женски
  да, јас нарачувам и од Тинекс и од Рептил и од Пакет. Не е сега ден за ден се чека неколку дена. Еве сношти од Тинекс направив нарачка со достава на 12.04.
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Milicko*

  Milicko* Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Дали некој има лошо искуство со онлине нарачана храна од Тинекс како јас што имам. Од почетокот на кризата две нарачки од по 4000 денари направив. Од нарачаното, првиот пат ми стигнаа само пола од продуктите, а вториот пат само една третина и во тоа немаше некои основни намирници како што се јајца, млеко, јогурт, сирење. Згора на сето износите од по 4000 денари ми ги резервираа а дополнително си реализираа две трансакции за тоа што ми испорачаа. При тоа резервираните износи не ми ги ослободија веднаш а ни по 10 дена иако многу пати се јавив и им напишав и маил. При секое јавување викаат утре ќе се среди. Колку утра поминаа, мене се повеќе ми личи дека никогаш нема да ми ги вратат средствата, и се чувствувам измамена и ограбена. :@