Набавување на храна, лекови, маски за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Deni87, 15 март 2020.

 1. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.954
  Пол:
  Женски
  Денес прв пат нарачав плинска боца и решо. Доставата од 16 до 21. Во 20.30 ми се јавуваат да ми кажат дека немаат решо. Толку од мојата соработка со нив!!!
  За средствата ќе видам како ќе биде, обично најдоцна до 10 дена би требало да бидат вратени.
   
 2. Milicko*

  Milicko* Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Мене не ми се јавија да ми кажат дека 2/3 од производите за кои ми резервираа средства нема да ги добијам. И како тоа 10 дена они си располагаат со средствата без основ, треба веднаш да ја ослободат резервацијата во моментот кога дополнително ми наплаќаат за доставените продукти. Значи ли тоа дека јас принудно ги кредитирам Тинекс? Поентата ми е, дали е ова противзаконско што го прават. Ми држат 8000 денари без основ. А плус си наплатија за доставената роба истиот ден кога ми ја испорачаа. А и тоа што јас не сум се согласила со таа нарачка од само третина продукти е дополнителна измама, нели?
   
 3. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.954
  Пол:
  Женски
  Не знам стварно за тоа што ти наплатиле достава и ти донеле половина од тоа што си нарачала, а не те известиле. Може некој со искуство ќе каже повеќе.
  За резервирани средства, јас имав искуство од бензиска ми наплатија два пати по грешка, средствата стоеја 10 дена резервирани, потоа се вратија на сметка. Можеби тоа зависи од твојата банка, нивната банка итн... Мене од издавателот на картичката (странска е нашата) ми објаснија дека ако во рок од 10 дена не ги реализираат средствата побарувачите, тогаш ќе се вратат на моја сметка. Они као ништо не можеле да направат. Е сега, за македонска картичка и банка не знам како е.
   
 4. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.632
  Пол:
  Женски
  Прв пат кога нарачавме, чекавме две недели да стигне храната, што е ок ако не ти се брза. А вчера пак нарачав и најран слободен термин беше за 12ти, значи има подобрување.
  Е сеа мала споредба со Рептил - Рептил ги носат производите за два дена од нарачката АМА прават многу замени, односно не ги носат работите што сте ги нарачале туку друг бренд или вид. И сеа знам дека ќе речете не пребирај или оди сама купи си, ама мислам дека за мои пари треба да го добијам тоа што сум го нарачала. Во таа смисла попоштен ми е концептот на Тинекс - ако го немаат тоа што сме го нарачале, воопшто не го носат производот и наплаќаат без тој производ.
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  1.548
  Знае некој дали во петок работат маркетите?
   
 6. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.426
  Допаѓања:
  3.561
  Пол:
  Женски
  Работат до 3
   
  На velesanka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. T_A_M_A_R_A

  T_A_M_A_R_A Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски

  Мене не ме ни контактираа да ми кажат дека нема дел од производите кои ги нарачав, доставата доцнеше и не ги добив сите производи кои беа нарачани, а да ги добиеш на бројот кој е оставен како контакт центар на страната е премија.
  Читав и на други места на нет и други луѓе се жалат од нив.
   
 8. T_A_M_A_R_A

  T_A_M_A_R_A Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали некој има искуство со нарачување на производи од пакет.мк?
   
 9. Milicko*

  Milicko* Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Многу се попрофесионални од Тинекс. Се што ќе нарачаш ќе ти стигне. На почеток на кризава имаа помал избор на продукти ама сега многу се подобрија и ја збогатија значително понудата. Производите ти ги носат до врата. Нас лифтот не ни работеше дента а на 5ти кат сме и све ни донесоа до горе све качија. За искуството со Тинекс пишав погоре.
   
  На T_A_M_A_R_A му/ѝ се допаѓа ова.
 10. KidA

  KidA Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2014
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  786
  знае ли некој дали негде може да се купат ffp2 маски во Македонија? а обични медицински во поголем број?
   
 11. Kate2025

  Kate2025 Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2018
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Добри се, убаво спакувано, на време донесено(ова пред коронава), сега не знам како е.
   
 12. Kate2025

  Kate2025 Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2018
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Од тинекс нарачувам онлине веќе година, секогаш ми се јавуваа дека нешто нема па правев замена. Денес ми стигна нарачката, ми фалат 4 производи и не се јавија да кажат дека ги нема или дали сакам замена.. почнав да се разочарувам навистина.
   
 13. Milicko*

  Milicko* Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Famafleks.mk
   
  На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
 14. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  548
  Пол:
  Женски
  Некоја онлајн страна за нарачка на дезенирани маски да знаете ?
   
 15. Asja

  Asja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  583
  Пол:
  Женски
  Дали знае некоја од вас како можам да купам лекови за време на полицискиот час?Дали примаат нарачки аптекиве или може да се оди да се купи?
   
 16. T_A_M_A_R_A

  T_A_M_A_R_A Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво едно време Зегин имаа онлајн нарачки за време на полициски час, но не знам дали сеуште доставуваат, контактирајте ги.
   
 17. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.227
  Допаѓања:
  7.627
  Пол:
  Женски
  StaySafe.mk
   
 18. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.120
  Допаѓања:
  7.944
  Пол:
  Женски
  Дали знаете од каде би можела утре да нарачам храна (леб, сирење, зеленчук, такви работи), дали има маркет кој би ми доставил истиот ден, а не како Тинекс после 1 недела?
  Еднаш го оставив маж ми да пазари, пола работи не купил. Не дека немаме ништо дома, ама ако има некој локален маркет за Кисела Вода, Скопје, би сакала да си нарачам некои работи утре.
   
 19. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.954
  Пол:
  Женски
  Mинатиот пат Веро носеа, луѓе беа задоволни. Види на страната нивна сигурно има.
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Некој да не знае каде можам да набавам од пластичните визири за на глава и цена? По некои маркети вработените што ги носат.