1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Навреди

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 9 јули 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Што ве навредува?
  Невистина кажана за вас или за некоја ваша драга личност, клевета, игнорирање...?
  Што е со вистината? Дали ве навредува кога некој факт за вас ви се плеснува во лице ?
  Како реагирате на навреди ?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  И да ме навреди некој бргу ми поминува нервозата. Обично зборови ме навредуваат , ама не така како што ме навредува кога некој ме игнорира. Тоа не можам да го поднесам. Се ќе поднесам, и зборови и пцовки, ама неможам да поднесам некој да не ми обрнува внимание.
  Што да правам, таква сум :)
   
 3. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  За невредите, памти па врати. И најнормано дека ме навредуваат :(
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Најмногу ме навредува кога некоја за мене драга и блиска особа не ми верува.
  Тоа може да ме уништи во корен.
   
 5. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.087
  Пол:
  Женски
  навредата може да заболи ако доаѓа било како критика било некоја да речам скриена вистина ( нешто што подолго време го мисли за вас во тогашниот момент не би го кажал ни на крај памет зашто знае дека тоа ќе ве заболи и потајно го крие ) ете ти кавга ..ќе ти изнаречи сешто .. ;( е тогаш знае вистински да те разочара
   
 6. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Кога некој е искрен со мене, и не го сфаќам како навреда, туку како добронамерен совет, и си ја согледувам грешката, доколку ја имам. Инаку, најмногу се навредувам исто како и Хипи, кога најблиската личност не ми верува, или кога тој на којшто најмногу му верувам ми го сврти грбот.
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.087
  Допаѓања:
  32.960
  Пол:
  Женски
  Кога некој ми ја кажува вистината во лице, не се навредувам. Не се ни навредувам ако некој кажува невистини за мене. Тие личности кои што кажуваат невистини се исфрустрирани и искомплексирани и не вреди да се замарам со такви.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Ме нервира игнорирањето, и можам да се повредам ако некој ме игнорира.
  Невистината не ме навредува толку колку што ме револтира ама се трудам таквите луѓе да ги игнорирам најдобро што знам.
  Навредата од личност што ја сакам и ми значи повеќе ме боли, отколку од сосема небитна личност.(зошто знам таа личност намерно сака да навредува било да кажува вистина и невистина има опција игнор).
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.878
  Допаѓања:
  65.888
  Пол:
  Женски
  Ако е нешто што нависитина ми значи и некој баш таму ме погоди, можам да бидам многу злобна. Не простувам лесно, ниту пак заборавам,
   
 10. Umma

  Umma Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  11
  И јас знам да бидам многу безобразна ако ми ја погодат точката. Не одбирам ни зборови, ни луѓе, нити се обидувам да ги оправдам, или да ги сфатам. Додека за заборавањето, заборавам за некој период, освен ако не е нешто навистина страшно.
   
  На Eci15 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Ме навредуваат многу работи кои најчесто ги игнорирам. Чекам да се сврти тркалото, но некако многу бавно оди. :^)
  Невистина кажана за мене ме боли само кога е кажана од моја драга личност, а игнорирањето ме боли премногу.
  Вистината ме боли, но сакала - нејќела не можам да кажам ништо.
  Раната направена со збор никогаш не се лечи. Премолчувам, но не заборавам.
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Тешки навреди паднаа тука на форумов за жал.
   
 13. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  За момент луѓето заборавија дека сепак ова е само форум.
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Не дека заборавија дека ова е само форум, туку комплексите не се губат во виртуелниот свет. ;)
   
 15. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  421
  Ме навредуваат лаги мали ситни никакви секакви
   
 16. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  памти па врати
   
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Ме навредуваат погрдни зборови. Ме навредува неверство, не само на поле дечко ми ме изневери, туку општо гледано. Ме навредува кога некој близок не ме поддржува. Ме навредува кога моето мислење не се смета за живо. Ме навредува кога некој затоа што имам 16 години не ме гледа ни малку сериозно.

  Јас ја знам вистината, фала, нема потреба во лице да ми ја плесне некој сезнајко. Ако ми требало нешто да ми е кажано, верувам ќе сум прашала за мислење.

  Глупи работи кои многу ме навредуваат се кога најдобриот другар ми ја коментира шминката, облеката, телефонот за кој живот давам или пак тоа што носам очила. Аман бре дете, не ми се за да изгледам на порно ѕвезда, ми требаат и ги носам!
   
  На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ani.taa

  Ani.taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  62
  луѓе ве молам за помош..
  до вчера стрина ми многу ја почитував се додека не слушнав со свои уши како го валка моето име. :( се шокирав, стварно незнам како го успеала тоа цело време да ми прави лице. многу и верував и ја сакав. какви ли не зборови излегоа од нејзината уста. :doh: :doh: тоа навистина болеше. велеше дека ме мрази и дека јас сум била обична курва и дека знаела некоја вистина што може да ја каже на татко ми и да добијам голема казна.цел ден плачев ;( ;( од нејзината фамилија сите ме мразат и измислуваат се и сешто за мене а никој не се осмелува тоа да ми го каже во лице. од неодамна ме скараа со едни роднини за без врска. демек јас сум зборела незнам што а се е измислено. сакам да разговарам со неа ама незнам каков јазик да најдам пошто знам дека ке почне да се кара со мене и да ме навредува, познавајки ја. неможам веке да ја поднесам нејзината фамилија. зошто се морат да ми се мешат во животот? пре чуствителна сум тоа морам да го признам, се и сешто си ставам на душа.
  вашите совети ке ми бидат од корист
   
 19. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  Прво ,каква е таа тајна што ја знае за тебе?
  Второ,на твоите дома кажи им за ова...да не дојде до поголеми проблеми.
  И трето,избегнувај ја што повеќе,гледај да не дознава работи за тебе.
  Толку од мене,се надевам нема да имаш поголеми проблеми со неа...
   
 20. Ani.taa

  Ani.taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  62
  тајната е од пред 4 години. мајка ми знае за неа ама татко ми не знае. тоа беше кога имав 15 години на мојот роденден бев многу пијана за прв и за последен пат во мојот живот дури и на инфузија бев. се плашам татко ми да не дознае за тоа. незнам како го дознала тоа сигурно некој и кажал. сакам да разговарам со неа и да и кажам се што ми лежи на душа.