1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Напад на Хамас врз Израел

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 9 октомври 2023.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.678
    Допаѓања:
    12.172
    Што не ме направат мене терорист, што не ме финансираат? Си имаат тие луѓе фанатичен начин на живот.

    https://www.dw.com/mk/sto-e-hamas-i-koi-se-negovite-celi/a-67049424

    Катар им давал пари на Хамас.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.557
    Допаѓања:
    47.778
    Пол:
    Женски
    абе тоа да
    на нив тоа им одговара
    НАТО, овај САД се вмешани у највише војни у светот. Сегде го буткаат носот
    на Косово зашо им помогнаа со нас и им напраија држава? За да може дрогата и оружјето таму да им стои за ако нешто има на Балканов, да рокаат.
    Украина за шо им треба? За централите шо ги имаат.
    Израел? Пошо се паметни и имаат јака технологија и разузнавачки служби. Па и нашиве, све праат со АМИН на Америка. Мислите може да се отвори Устав, или нешо, а да не дозволуваат они?
     
    На Feniksgirl, Spicy Senorita, Cinnamon Bun и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.557
    Допаѓања:
    47.778
    Пол:
    Женски
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.557
    Допаѓања:
    47.778
    Пол:
    Женски
  5. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Машки
    AddText_10-23-08.34.55.jpg

    За сите навивчи во војнава еве малце инфо што кажува Алберт Паjк водечки масон пред повеќе од 150 години за предизвикување на евентуална трета светска војна како треба да биде организирана и која ќе биде целта а доста добро ги има опишано и предвидено и првите 2 светски војни во неговата книга Морал и Догма. Па сами одлучете дали ќе ве манипулираат елитите и ќе навивате и завзмате страна или ќе вклучите мозок да не се замарате со политика и војни што се однапред режирани
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.045
    Допаѓања:
    11.653
    Пол:
    Женски
    Оф леле нејзе зашо не ја финансирале и ја напраеле терорист. (facepalm)

    Колку само забегуваат бе, самите себе би се продале они и би се погазиле за само по нивно да е и нивната поента да си ја кажат. Смешни, пресмешни се.

    Џабе стварно џабе се пишува, верувај не е дека не знаат, не сакаат да признаат, тоа е, не им одговара поточно, може и не смеат да признаат, од кај знаеме? 8-|

    И пак бришат мислења. Де бре, што заштита ќе имавте тука аман.
    Вашите мислења можат да стојат, другите кои не ви одговараат се бришат, браво.
    Цензура на најјако.
     
    Последна измена: 23 октомври 2023
    На sonuvana, ZAHRA, Konfetka и 5 други им се допаѓа ова.
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.800
    Допаѓања:
    122.466
    Пол:
    Женски
    Ако продолжите да ги браните ѓубрињата од двете страни, да ви ѕвонат реченициве во главата.
    IMG_20231023_212038.jpg
     
    На MeowMeow, ZAHRA и mssuniquee им се допаѓа ова.
  8. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    15.048
    Пол:
    Машки
    Хмм :wasntme:
     
    На ZAHRA, Billy Idol и Аргентина * им се допаѓа ова.
  9. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.045
    Допаѓања:
    11.653
    Пол:
    Женски
    Ја финансираат, пардон, ја наградуваат ама не колку милитантските групи, затоа не е доволно.

    Ќе дојде и денот да сакаш терорист да си ко шо тргнала работата.. :drunk:

     
    На sonuvana, ZAHRA, Billy Idol и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.678
    Допаѓања:
    12.172
    @Bratot, @Mrs. right и @Billy Idol видовити сте?

    Намалете со нервози за џихад групи. Убаво ви кажа @Cosmi наголемо се славеше во Газа за масакр над Израелци. Има снимки.
     
    Последна измена: 24 октомври 2023
  11. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.045
    Допаѓања:
    11.653
    Пол:
    Женски
    Не бе, нема потреба видовити да сме, се е очигледно, кристално јасно е како стојат работите.
    Реални сме само, не се возбудувај ти толку, се глеа кој е нервозен, рилекс малце.
    Ти рекоа дека те финансирале и одма скокаш.

    Овие славеле, а другиве шо праеле?
    Да не тагувале за убиените Палестинци можеби?
    Сами себе сѝ се утепаа и разнесоа а?
    Во тоа сте убедени вие.

    Кај Израелците убиваат, мирни се они, цвеќиња за мирисање се.

    Дај бе Тања доста више, го отече со истото.

    Не браниме терористи, ко што ти браниш и колонизатори и главни кривци за сите немири у светот, ги знаеш кои се, умна си, ќе ти текне.

    По миљардити пат ти е кажано дека не треба да се завзема страна и дека не поддржуваме терористички напади туку вистината само ти се потенцира и пак и пак не ти одговара да ја слушнеш и си тераш ко пообичај прикаски твои и извртуваш зборови.
     
    На Feniksgirl, Bratot, Konfetka и 8 други им се допаѓа ова.
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.194
    Допаѓања:
    40.666
    Пол:
    Женски
    Абе какви страни какви чуда, не ме интересира кој кој е и за што се бори. Битни ми се само крвавите ножиња на бебињата кои нема кој да ти гушне, мајките кои плачат над телата на своите деца. Не е битно веќе ни кој е ни што е за кој кур се борат. Деца гинат еј, бебенца, не е битно од која страна, прежално е за сите. Гнасни сме штом велиме за убиство на деца ако им е. Јас сум без зборови, ова што се случува е најголем хорор кој може човек да го замисли. Се ради религија. Ужас.
     
    На Feniksgirl, theowndemon, Annath и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.678
    Допаѓања:
    12.172
    Инаку во Рамала самите Палестинци протестираа против нивниот претседател Махмуд Абаз. Некој обид за соборување од власт ли беше, само револт ли беше, не знам. Протестот беше два три дена откако тој даде изјава за војната.
     
  14. Hygge-girl

    Hygge-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    3.882
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е жално во 21 век, каде што наместо да се гледаме пред се како луѓе, да си ги почитуваме разликите, верските убедувања и да пропагираме слога, мир и соживот, без разлика на религија, боја на кожа, нација и слично…ние да бидеме расисти и да упатуваме погрдни зборови чисто од онака, зошто се припадници на друга вера и имаат други обичаи од нашите. Без разлика на ставот околу војнава, дали сте против политиката на Израел како држава, загрижувачки и крајно некоректно е да се има омраза кон евреите/било која друга нација во светот. Што ги прави да се толку сите ружни како народ, баш би сакала да ми одговорите? Зошто ако имаат други верски обележја од вашите тоа ги прави да се неизбањати? Зарем евреите не се луѓе? Немаат две раце, две нозе, исти органи како сите останати луѓе од другите вероисповести?
     
    На Kolache na mama и Tanjamm им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.209
    Допаѓања:
    173.777
    Инаку, во Израел цела година протестираа израелците против Нетанјаху.
    Инаку, син му на истиот, останува на Флорида:sun:.
     
    На Bratot, orevokrsacka, Konfetka и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.678
    Допаѓања:
    12.172
    Знам, и сега биле незадоволни затоа што не го спречил нападот. Јас не сум Еврејка, ниту па имам потреба да ги бранам, ама па дека имаат углед, имаат како нација и држава. Не може Украина, Ерменија, Израел да се споредуваат со Палестина затоа што првите се меѓународно признати земји, Палестина не е. Тоа што во ек на војна Палестинците даваат поддршка на Хамас и сакаат да го соборат Абаз, го прави спорен и Абаз. Значи ем спорна држава, ем спорен претседател, па оди најди им ред и крај. Само тероризмот не им е спорен. Оваа терористичка авантура скапо ќе ги чини. Комшиите муслимани не ги примаат, сеир им гледаат. Ќе изгинат, а Израел кажа дека после војнава крева раце од Газа, веројатно пари нема ич да им даваат, ќе седат без вода како и досега. И тие Азов оделе на избори, ама имале смешен број гласови, не влегле во Собранието, а Хамас добивал на избори во Газа. Млада Палестинка во САД си кажа дека се што прави Хамас е сосема во ред, ама се. И за палење на бебињата, рече дека е ок. Ќе ги набркаат дома, а домата во урнатини.
     
  17. Mendelez

    Mendelez Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    153
    Неофицијално во Сирија се нападнати посилно 3 Амерички бази со Ирански дронови.
    Иранско оружје е во прашање ама Иран не учествува директно или Америка не би можела да го докаже тоа.
    НАТО преку Украина војуваат со своето оружје против Русија.Русија не може ништо надвор од границитена Украина зошто тоа би значело дека прва нападнала над Нато.
    Сега ако Нато го нападне Иран значи дека прв отвора војна Нато, зошто Иран не нападнал директно од своја држава туку по истиот принцип како Нато што игра во Украина.
    Сепак се е неофицијално и сликите што се објавени на интернет се постари од 2..3 години.
    Информација што не треба да се земе за вистинска засега,освен ако се спрема некое лажно знаме.
     
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.800
    Допаѓања:
    122.466
    Пол:
    Женски
    И двата народа имаат протестирано против властите.
    Треба и ние, ама глупи сме.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.800
    Допаѓања:
    122.466
    Пол:
    Женски
    Дел од Палестинците, не сите.
    Палестина не е ХАМАС!
     
    На Feniksgirl, MeowMeow, ZAHRA и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.209
    Допаѓања:
    173.777
    Ама затоа види колку добар пиар им прават ослободените заложници, кажува бабата денес, на душеци спиеле кајшто ги држел Хамас, лекар ги посетувал, им давале јадење сирење и краставици. И после вика Бајден, нека ги пуштат заложниците, Нетанјаху друго вика, се прашувам зошто?
    https://www.index.hr/vijesti/clanak...lsku-vlast-prosla-sam-kroz-pakao/2506660.aspx

    Од углед на корумпирани политичари, преку такво.
     
    На sonuvana, Billy Idol и Аргентина * им се допаѓа ова.