1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Напад на Хамас врз Израел

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 9 октомври 2023.

  1. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.045
    Допаѓања:
    11.654
    Пол:
    Женски
    Ок, така нека е.
    Мило ми е што тебе поентата ти е таа.

    И повеќето мислам на темава сме за ова што го кажа, само некои уште се маваат у гради и ги фаворизираат Израелците и тоа што тие го прават, а Палестинците (сите, не само Хамас) ги множат со нула и трeбало да се истребат сите до еден.

    Па се надоврзувам на твојот пост, во врска со мирот и соживотот.
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.209
    Допаѓања:
    173.782
  3. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.045
    Допаѓања:
    11.654
    Пол:
    Женски
    Многу јак овој, жива сила не ебе, му се може.

    Ај сам да беше без поддршка, ќе го видев дали би се силел вака.

    Си праат тие шоу, нека умира народ.
    Кои изроди тешки.
     
    На Konfetka и ZAHRA им се допаѓа ова.
  4. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    2.817
    Пол:
    Женски
    Koj gi finansira Palestincive so oruzje raketi a se zalat siromasna drzava nisto nie nemame voda nemame, e I ne treba da imate, Sega so ke prajte? Mozi da se Irak, Iran?
    I me interesira toj drugiot del so mu e west Kako ziveat tamu, Dali ima teroristi, Dali slobidno si setaat vo Izrael, Kako SE tamu taka razdeleni koj rakovodi so toj west delot?
     
  5. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    @Adidas888
    E aman vekje so migrantite, policija i vlast nema tamu da dovede vo red opasni poedinci i grupi? Kje se iznachekash Izrael da ti gi reshi problemite.
     
    На ZAHRA и mssuniquee им се допаѓа ова.
  6. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.721
    Допаѓања:
    19.261
    Пол:
    Женски
    Е аман де, не ти се пред дворот затоа викаш така, да ти беа и ти ќе викаше така.
     
  7. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    Sho kje vikav? Ako te voznemiruvaat kriminalci pred domot, prijavi gi. Ne e civil vo Palestina dolzhen da strada namesto niv (zashto tie ne mozhe) ili koja i da ti e logikata.
     
    На Billy Idol, mssuniquee, MyMala и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.209
    Допаѓања:
    173.782
    Адидас не може да го разбере коренот на проблемот, затоа е далеку и од решението. Чак што више, не разбира дека тоа за кое што навива, уствари го зголемува проблемот, А проблемот е голем, и по Франции и по Германии и по Шведски. И проблемот се ескалира ради корумпирани политичари и дебилен резон и наратив на истите. Као сега Шолц ќе се испере од историската вина за наци геноцид, со тоа што ќе поддржи геноцид на друго место на планетата, дури во истовреме раздразнува милиони муслимани што ги има дома? :drunk: И кај почнува и кај завршува поддршката? Другарчиња сме со Катар и Саудиска, пошто од нивна нафта зависиме, ама Палестина не постои, немаат вода во очи па небитни?
     
    На Аргентина *, Mrs. right, Konfetka и 9 други им се допаѓа ова.
  9. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.564
    Абе и таа мигрантска политика е идеологија, нечија идеја. Со некаква намера.
    Арапот кога ќе дојде во Германија не носи само куфер, туку и своја култура, вера, обичаи, начин на живот. И мислам длабоко во себе секогаш ја има омразата и фрустрацијата кон европскиот домаќин. Гледа како тој живее, а како неговите во земјата од која дошол. И која најверојатно е на тоа дереџе токму заради европеецов.
    А западнава политика вели: ако, нека доаѓаат, ќе правиме мулти-култи општество, па стави тука и блујаници од типот на родови идеологии, ЛГБТ и други чуда, и добиваш каша од хаос.
    Здраво општество треба да почива на свои начела и вредности кои се граделе со векови наназад, а не на новотарии кои му се туѓи на јадрото на постоечкото општество, и кои водат кон изобличување.Џабе функционира системот ако општествените вредности отишле по ѓаволите.
    Не за џабе Орбан води своја политика, виде кај тера европскиот воз, и си го стави националниот интерес за прв и најважен. Па нека го прогласуваат за диктатор и неевропеец колку сакаат, важно тој прави се за да си го заштити општеството од пропаст.
    И еве како сега изгледа европското лице. Некогаш беше многу убаво, а сега од безбројните "пластични операции" стана грдо и непрепознатливо.
     
    На *Amethyst*, 7chocolate7, doll.a и 11 други им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.209
    Допаѓања:
    173.782
    Арапска пролет и лепота од ,,борби за демократија,,. Миграциите од 2015 како најголем прилив на мигранти по втора светска, 1,1 милион сиријци, авганистански и слични. https://en.m.wikipedia.org/wiki/2015_European_migrant_crisis
    Не знам кај прочитав, 17% од Германска популација е прва генерација мигранти.
    После ќе се чудиме.
     
    Последна измена: 25 октомври 2023
    На Feminka22, daylight, Adidas888 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.209
    Допаѓања:
    173.782
    Ау:x
    Ескалации на денот.
    Израел против Либан (или обратно)
    Израел против УН (требало да ги научат лекција) https://www.index.hr/vijesti/clanak/izrael-naucit-cemo-un-lekciju/2506963.aspx
    Израел против Израел (или збеснатата израелска левица) https://www.aljazeera.com/features/...-european-jews-condemning-israels-war-on-gaza .Ова е во неколку продолженија...

    Не сум видела олку комплициран сетап за сиов мој живот. И не изгледа добро.
     
    На Feminka22, Konfetka и daylight им се допаѓа ова.
  12. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.564
    Прееска го слушав Страшо Ангеловски во една дебатна, го прашуваат што е позадината на ескалацијата меѓу Израел и Палестина. Вели, ова е филм режиран од САД и Британија, преку нивното чедо Хамас да издејствуваат силна конфронтација меѓу двете страни, каде САД преку Бајден ќе се јави како миротворец. Се со цел Бајден да добие уште еден мандат, а засега нема со што да се пофали кај својот електорат, (освен со деменција и гласно прдење пред Камила на Чарлс) па решиле на овој начин да испорачаат конкретен резултат пред Американците.
    Така се подзамислив, и си велам, па можно ли е? Мене ми беше јасно дека на Израел не му затаиле службите сигурно, знаеле што ќе следува, ама не можев да ја видам поголемата слика. Мислев дека само бараа изговор да влезат во Газа, да направат масакри, и да им ја намалат територијата уште повеќе. И сепак, проблемот нема да го решат, туку ќе го наталожат уште повеќе.
    Ама ако е точна теоријава, тогаш ете ја целата слика. На Израелциве им се јавил Големиот брат од Америка, им го кажал планот, жртви мора да има и кај Израел, такозвана колатерална штета. Израел почнува со безмилосни напади врз цивили (главните на Хамас се на безбедно), арапскиот свет зоврива, Европа е во страв од терористички напади, Америка демек мафта со прст накај Иран да не помисли да се меша, а всушност, му наметнува на Иран улога на баба-рога за да го плаши светот од можна нуклеарна конфронтација. Светот нормално е посран од страв, и тогаш на стариот вампир Бајден му "текнува" некое генијално решение, кое ќе ги смири страстите на двете страни. Претпоставувам дека во предвид доаѓа признавање на палестинска независност и државност, нешто кое Бајден го нафрли како муабет пред неколку дена.
    И така старото дртало ќе се претвори во супер херој, ќе победи на изборите, и ќе живее среќно до крајот на Трумановото шоу.
    Ако ова е вистинската причина, тогаш крвта на илјадниците невини жртви од двете страни кои тие ја жртвуваа, засекогаш да им остане на совест и на душа. Ако воопшто ја имаат.
     
    На Feminka22 и Mrs. right им се допаѓа ова.
  13. MyMala

    MyMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.736
    Пол:
    Женски
    Ја обожавам оваа:l:



     
    На Victorian, mssuniquee, Lotus Girl и 2 други им се допаѓа ова.
  14. girl__20

    girl__20 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Толку одвратни мислења, толку бездушни луѓе и мразачи на муслимани не сум видела во животов. Воопшто да не ве допре сликата на тие секојдневно убивани деца, бебиња не можам да разберам.

    Се надевам дека немате деца, и дека нема никогаш да имате зашто толку полни со омраза не е добро да се размножувате. Еве од вакви како вас се случува и насилство и убиства и се.
     
    На hermosa, 1209, mssuniquee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.558
    Допаѓања:
    47.779
    Пол:
    Женски
    Ама секад има некоја позадина.
    Ја помала сум, ама пробувам да ги контам работите. Нормално дека е сѐ со договор. И ова со Русија и Украина исто.
    Кој сака да се договори со убаво, ќе најде чаре. И за територија и за сѐ. Ама поентата е да искочи Америка добра и херој као и секад.
    И на Украина им праќаат оружје, и сите се као еј браво им помагаат не ги оставаат, па не ги оставаат Русите да им земат они тоа шо сакаат. Мислите умреле Украина да е у НАТО? мислите многу ги сакаат Израелците? Ама Израелците се паметни, богати, имаат пари, имаат добри разузнавачки служби, оружје итн
    Зашо нас пример у 2001 не нѐ бранеа?
    Ќе дозволевме ние, овде база да си напраат? Да носат дрога преку нас? Бело робље да се шитка на велико? Не.
    Ама Косово ќе речеа може, само за да иаме држава
    Затоа не ги сакам мамичето нивно. Пошо од шо им се може, све живо и диво користат без око да им трепне.
    Америка освен за шетање за к** не ја бива да ме извините.
    Сите шо беа на Work&Travel, кажуваат колку се глупи, колку ги мрзи било шо да праат, све им е модернизирано, на тацна, храна ужасна без вкус, бездомници по улици, глувци, ѓубре по улиците, секој втор со 100+ кг. Они дома не си се средиле, туѓо гајле берат. Море мрш у пизду материну.
     
    На *Amethyst* и ZAHRA им се допаѓа ова.
  16. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.045
    Допаѓања:
    11.654
    Пол:
    Женски
    Па не само за да искочи херој, они сакаат да се главни, се да контролираат, да манипулираат со цел свет, во рака да го имаат, команданти да се, што за жал и тоа го праат.

    Кој е помал и зависен и не знае сам да си ја управува сопствената држава, лесно ќе потклекне пред нив и ете ти, те има во рака засекогаш. Одвратни сатани се.
    Немаат рачун да не бранат. Тие си беа на спротивната страна.
    Сеа у Нато од коа сме охоо уште поише, што не се праи, можат да не играат како сакаат, сами дозволивме, сме ги прифатиле свесно нивните услови и нема назад.

    Нека се тешат тие што уште се у зимски сон, дека ќе не брани Нато ако некад има потреба за тоа, да не биде обратното.
    Само ај, тотално сме небитни па ваљда би немало таква потреба, али дека си праат далавери на наша територија и не подјебаваат, да. За немири се први, никој не им е рамен.

    Колку само сакам да ги потисне и згмечи БРИКС и мамето да им го ебе, да ја изгубат силата и моќта па да не можат волку да се курчат. Навивам за тоа да биде еден ден.
    Не дека и другиве се цвеќиња ама мора да ги заузда некој проклетиве.
     
    Последна измена: 26 октомври 2023
    На *Amethyst*, mssuniquee, ZAHRA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.558
    Допаѓања:
    47.779
    Пол:
    Женски
    За сѐ се слагам со тебе
    Ама мислам до 2030 ќе стане Кина светска сила. Уште од пред некоја година има такви анализи.
    Плус сеа со војнава секако Русите натака се свртеа, си шират бизниси. Ама ако. Све најлошо за Америка
     
    На *Amethyst*, ZAHRA и Mrs. right им се допаѓа ова.
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.209
    Допаѓања:
    173.782
    У, уште едни на списокот терористи, министерката на Шпанија бара Нетанјаху да оди пред меѓународено суд, премиерот бара прекин на огнот. Свашта, како ли се осмелуваат, па само 7000 мртви во Газа од кои скоро 3000 деца. Бројките, секако не можат да бидат потврдени, ама има снимки од Газа, пред и сега.
    https://fokus.mk/shpanska-ministerk...t-za-gaza-pred-megunarodniot-sud-na-pravdata/
    Фуснота- Сребреница, нашиот најблизок географски геноцид има 8000 жртви.
     
    На *Amethyst*, Victorian, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.767
    Допаѓања:
    52.960
    Пол:
    Женски
    Босна никој не ја заштити и помогна, како што гледам ни Палестина, сите на збор се јаки очигледно.
    Иначе зборевте за војна кај нас.. Леле, па кој нас ќе не брани?? Комшиите би се радувале само:)
    IMG_2337.jpeg
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.137
    Допаѓања:
    8.767
    Пол:
    Машки
    Screenshot_2023-10-27-09-39-31-716_com.facebook.katana~3.jpg
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.