1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нарцисоидност

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 9 септември 2010.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Досада и претеризам. Несакам да ме опкружуваат вакви ликови, поготово не па машки, кои мислат дека се најубави, најдобри нај се. Само ме интересира дали кога се гледаат во огледало го мислат истото, мислам дали и кога ќе се погледне во огледало пред да добие со црвено лице и акни, недепилран брк и веѓа и пак ли си вика „Лилее колку сум најубава„ :^)
    Јас или сум премногу само критична или незнам што, ама никогаш не сум се погледнала во огледало, а да не си најдам некоја маана, а не пак да си речам „Каква лепота сум значи„
    Преку глава од такви самобендисани и самозаљубени, ај пак ќе речеш за некоја има за што, ама па некоја исфрлена од поплава кога пука од нарцисоидност ми се иде да ја убијам.
    Машките нарциси нема да ги коментирам, подебилно од тоа нема :emo:
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Се согласувам Mims-89.
    Ми се повраќа од машки нарциси. :puke:
     
    На swrcii, sofijanoka, Rose96 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Тоа се специфични луѓе бидејки се плашливи,нерешителни,сакаат да се покажат во најдобро светло бидејки знаат дека се околу нив е темнина,па што им преостанува освен сами да се фалат за своите особини накои ни одблизу не им се дофатливи но тие сакаат да бидат нај кул или мачо мен,а всушност загреови се.Јас ги нарекувам бедници.
     
    На richgirl998 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  4. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Нарцисоидноста според мене се јавува кај луѓе кои што сакаат да се докажат секогаш пред другите,а всушност во себе се чувствуваат несигурно, немаат доверба во себе,па сакат да се докажат дека се најдобри,дека само тие знаат се,само тие знаат да се облекуваат убаво,имаат најубава коса,шминка. секогаш сакаат да се во центарот на вниманието и се би напрајле за да е така. Мене воопшто не ми се допаѓаат тие личности кои што се преокупирани со самите себеси и мислат само на себе, било да е машко или женско воопшто не ги сакам таквите самобендисани личности.
     
  5. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервираат нарцисоидите. И ги има доста во моја близина. Си се замислуваат дека се многу убави, дека се над тебе, ма - БОЛЕСТ!! :devil:
     
  6. N1ky

    N1ky Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    25
    И јас имам ваква другарка.Абе само се фали.„Што сум убава,вие без мене ништо не правите,што убав задник имам“...Ај тоа некако го поднесувам ама кога сме надвор во друштво со машки,карактерот го менува за 360 степени.Тогаш за неа јас не постојам,некако се „прчи“,го менува начинот на одење со цел да се истакне,го менува начинот на зборување и сл.
    И колку пати кога ќе се фали и викам „самобендисана“,а она ми вика „не сум самобендисана само сум свесна за своите квалитети“.
    Во ред ти биди си свесна,ама немора да го покажуваш тоа на секои две мин.Еве на пр. јас само пред огледало,кога сум сама или со сестра ми, си викам „колку сум убава денес,колку убави нозе имам и сл.“Ама јас не ги напнувам луѓето со мене.. Но ете сите сме различни.
    Бтв. кажете ми како да се справам со другарка ми,да и покажам дека не е убава да биде нарцис до толку. :D
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    Исто :puke: Кога ќе почнат со тоа фалењето... :devil: :envy: па ајде сега докажи му дека е нарцис. Опкружена сум со многу ,,нарциси,, околу мене :lol:
    Добро не викам човек да не се пофали,ама претеруваат :!:
    А и професорката убаво ни вели, па таквите од класот се препознаваат :wasntme:
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Едно е да се сакаш себе си,да се почитуваш,да знаеш што заслужуваш во животот.Сите треба на тој начин да се гледаме.Но,да велиш или да се чувствуваш дека си најубав ,најпаметен тогаш знај дека си уфилман до небо.Убавината е минлива и секогаш ќе се најде некој кој што е попаметен од тебе, така да немој да бидеш нарцис. :)
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Епа она оти не е убава и мисли дека ако вика дека е најубава ќе се разубави :) Гледа и свесна е дека има преубава другарка покрај неа и наоѓа начин да се истакне пред другите,за да не доаѓаш само ти до израз. :)
    Многу мразам нарциси.Тоа некако ми е навреда за другата девојка до мене. :worried:
     
  10. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервираат ваквите луѓе |(
    На сликата и коментирале најубава си, и таа: знам
    ццц :puke:
     
  11. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Нарцисоидноста е само маска на лабилниот и несигурен карактер. Едно е да си имаш самодоверба, да си се сакаш себеси до границите на нормалата и да знаеш дека нешто можеш да направиш и постигнеш, а друго е на секои пет минути да си викаш колку сум јас најубава и најпаметна.. аха... |( ама тоа дома со мама и тато, надвор е реален свет.
    Некако таквите ми живеат во некој нивни свет, некој Холивудски извитоперен филм во кој мислат дека луѓето околу нив постојат само за нив да им се восхитуваат колку се они нај, нај и нај во се. :D

    Според мене не е ок нешто со ваквите луѓе, или мама по дома многу ги фалела па тоа многу сериозно си го сфатиле или незнам, имаат некој проблем во главата. Во секој случај живеат во нереален свет, и не само во врска со оваа работа, во врска со се живеат нереално. За мене е апсурдно да не си самокритичен. За мене таа личност што е самокритична е личност со вистинска самодоверба, зашто така покажува дека си ги знае своите мани ама и покрај тоа си се сака таква каква што е.

    Мене лично ми се смешни и се најдобра мета за сарказам. Не сум саркастична по природа ама на вакви просто човек да неможе да одолее... :D
     
    На Elena69221, LittlePinky, sadgirl21 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    Нарцисоидните луѓе во кој филм живеат навистина незнам. :x
     
  13. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Имам приметено дека нарцисиве многу успеваат во нивните животи.Си ја остваруваат секоја цел.
    Инаку некогаш знаат многу да ме изритираат и ги игнорирам.Или едноставно им кажувам ''поголем нарцис од тебе немам видено'' ]:)
    Ама,кога сум онака баш добро расположена и ќе ми се најде некој,не нарцис него нарчиште го кревам во облаци :D толку го уважувам што се качува на 7мо небо :devil: и после на крај ќе го треснеш на земја со 2-3 збора и си одиш.
    Прилично ваквите луѓе се неподносливи,не секој може да издржи во нивно присуство затоа што не знаат некој муабет да ти направат туку само они си се фалат,центар пажња се |(
     
    На LittleFairy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mia-Wallace

    Mia-Wallace Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    59
    Најмногу мразам вакви личности кај кои најупотребуваниот збор е ЈАС.
    Според нивното "ценето" мислење сите останати се глупави, заостанати и грди а тие се најдобри во се’ и никој не може да се споредува со нив. Почитувам некој да има самодоверба и да се цени себеси но не во толкава мера за другите да ги потценува кои се можеби подобри од нив, но не’ се нарциси па постојано да потенцираат колку се тие најдобри.
     
  15. MissyHot

    MissyHot Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Нарцисите трагаат за личности кои се несигурни, склони кон зависност и симбиотско врзување. Во таква емоционална врска тие ги експолатираат своите партнери/ки , црпејќи ја нивната енергија. Само во таква врска се чувствуваат сигурно. Тие наоѓаат партнери кои ги проценуваат како инфериорни (помалку вредни од себе), што од една страна им дава чувство на сигурност , а од друга страна чувство на бес, притаена омраза кон себе, што е во врска со “личност која не е достојна на нивната големина”.Некои нарциси (најчесто мажите ) настојуваат да најдат физички атрактивна личност (најчесто прилично помлада од себе ) за да предизвикуваат восхит и завист од другите.Нарцисите од партнерот бараат постојан восхит, посебен третман, потполно разбирање, а за возврат не даваат ништо или многу малку (се трудат само кога забележуваат дека можат да бидат оставени). Склони се на промискуитет и неверства (со кои ја докажуваат својата лажна големина). Нарцисите манипулираат со своите партнери со што секогаш ги критикуваат за да другата личност се чувствува инфериорно, да чувствува вина, да се чувствува неадекватно, помалку вредно и недостојно.Во социјалните односи нарцисите лесно се забележуваат, доминантни се, бараат константно восхитување од страна на другите. На отсуство од восхитување реагираат како што напоменав со бес. Во односите со другите можат да бидат многу шармантни, друштвени и комуникативни и да оставаат впечаток на пријателски настроени личности. Меѓутоа позади тој површен шарм, лежи манипулативност и себичност, ладни емоции. На нарцисите најважно им е преку социјалните контакти, социјалниот статус да ја одржат својата грандиозна слика за себе.

    Посакав сите да знаат што всушност преставува нарцисизмот и колку може да биде опасен. Овие луге се ментално болни и го црпат животот од оние кои им даваат љубов и внимание. Тие незнаат како да сакаат во нив недостасува емпатија.И за жал невозможно е тоа да се смени. Јас многу си го сакав бившиот се направив за него би му ја дала и душата,а ништо не добив за возврат само понижувања, болка и психичко малтретирање цели 4 години. Секоја негова грешка добро си ја оправдуваше никогаш за ништо не се извини дури ни чувствуваше вина за тоа. Мојата болка и солзи не му претставуваа никаков проблем дури уживаше да ме повредува тоа му го хранеше егото. Секогаш ме понижуваше со зборови како "ти не си достојна за мене,ти невредиш ништо тебе никој маж не би те посакал биди благодарна со ме имаш мене,ништо не умееш да правиш како што треба".Ако негогаш се обидев да му се спротиставам или да забeлежи дека имам план да го напуштам.Стануваше безмилосен со навреди, плукања,Јавни понижувања врз мене. Секогаш се трудев да не направам никаква грешка ...ништо никогаш не беше доволно.
    Ако препознавте некоја од овие карактеристики кај некоја ваша блиска личност ..pack your stuff and run away.Тешки се за препознавање бидејки имаат лажно лице и се претставуваат како добри луге на почетокот но после извесен период кога ке им ги покажете вашите чувства ке се обидат да ја извадат душата од вас.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.476
    Ваков карактер на луѓе ми се неподносливи..
    А сум опкружена со мн такви..
    По цел ден слушам за тоа како тие се над сите,најубави,се нај..Хмм кажувајте ми за тоа колку сте најдобри |(
     
  17. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    И шо сеа сакате да кажете дека не сум убава?М? Епа лепотица сум си,гледај каква коса имам,ауу па очите за некоја година коа ке ги наредам сите петки,ау,да видите вие тоа,а што ми е гајле,вие не сте убави,шо сакате прајте ја сум си лепотица,ангел во викториас сикрет ке бидам они ке ме убедуваат дека не сум убава,ке видиме .
    Не најозбилно многу ме нервираат ваквите , колку само нарциси знам, и колку ме нервираат ау,бев со една требаше за роденден да се спремаме,и оваа ми вика,ауу што сум си убава,стварно понекогаш се воодушевувам кога ке се нашминкам,после .... вика дека .... била поубава од мене!Како не,сега коа ке ме види...Како што имаше пишано една форумџика погоре,у кој филм влегуваат овие? :?
     
  18. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Мене ваквите мажи ме нервираат, незнаеш дали се гејчиња или гревчиња..
    Се они знаат, само они се едни и единствени, само они бла бла...
    Уффф очајно патетични ми се, сериозно!!
     
  19. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Не сум воопшто нарцисоидна,имам другарки кои никаде не го испуштаат огледалото од раце и си велат нонстоп леле колку сум убава ќе се силовам самата абе гревови :lol:
     
  20. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервираат премногу нарцисоидни луге пред некое време ги гледав пријателите на брат ми на фб и една братучедка која има 40 год. има и деца си написала во коментари најубава сум на цел свет се запрепастив зар и доликува таков коментар место да си ги гледа децата таа писува колку била најубава цццц... :x