1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нарцисоидност

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 9 септември 2010.

  1. misperfekt

    misperfekt Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    31
    Никога не се сметав себе си за нарцисоидна, иако многумина ме сметаат. Само знам колку вредам, знам кои квалитети ги имам и знам да ги покажам и со нив да го добијам тоа то го сакам. Ама никогаш немам седнато пред огледало и да си кажувам колку сум убава или паметна. Само сум горда на тоа што го имам.
     
  2. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Во животот сретнав многу нарциси. Мислам, во ред е да се сакаш себе, но не и да бидеш нарцис. Зошто е таа опседнатост со себе си ? Тоа не е во ред. Да ги потценуваш другите и да се сметаш за најдобар.
    Никогаш не сум била нарцис. Дури многу луѓе ми имаат кажано дека не си ги знам ни вредностите и дека многу се потценувам. Значи, морам да научам да се сакам себе си :D Но никако, во никој случај да не бидам нарцис.
     
  3. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.902
    Допаѓања:
    30.639
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со феминката над мене. Имав таква другарка која што беше опседната со самата себе. И што постигна во животот? Сега нема другарки, слушнав дека не ја сакале колегите на факултет дека не се однесувала пристојно, само таа била во право.
    Во животот треба сам да си поставеш една линија, за да се знае каде е крајот. За да бидеме среќни, треба се да ни биде умерено. Но, ако го преминеме умереното, ѓабе е се.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  4. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Видеово во упростена и комична форма ја објаснуваа онаа вистинската, патолошка нарцисоидност.

     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Gi ima mnogu takvi, a da bide uste po treagicno site tie samobendisani narcisoidni personi nemaat ni edna pricina da bidat takvi (facepalm)
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    не сакам нарциси.....и затоа таквите личности не ги ни примекам...имав едн пријателка таква леле и се одалечив....немаше ни У од убава ама ајде она беше најпаметна се знаеше најубава беше ахха абе ајде...секој си е убав на свој начин ...И НЕМА ПОТРЕБА А СЕ ИСТАКНУВАШ АКО СИ ПОСЕБЕН КЕ ТЕ ПРЕПОЗНААТ И ВО ТЕМНИЦА ( тоа е мојата порака и мотив )
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ме збуни тука... Како прво не била убава, а после секој бил убав...?
     
  8. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    мене не ми се допаѓаше девојчето ..може на друг да...затоа викам дека секој си има своја убавина може и јас за некој сум убава за некој не....
     
  9. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    Два-тројца од друштвото ме сметаат за нарцис.Искрено да кажам јас имам голема самодоверба и големи амбиции во животов, но тоа не значи дека сум нарцис, што е подобро да застанеш пред огледало и да речеш за себе си дека си грда или да речеш дека си убава?Пред огледало треба да се ругаш себе си или да ги видиш добрите страни?
    Мое мислење е дека зборот нарцис го измислиле луѓе со ниска самодоврба за оние кои имаат висока самодоверба.
     
  10. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.517
    Пол:
    Женски
    ^Ти и твоите од друштвото погрешно го дефинирате зборот „нарцис“. За мене нарцис не е некој кој што вели дека е убав, паметен, добар или сл. бидејќи и јас сум си кажала на себе дека сум паметна, убава но не се сметам за нарцис. Јас „нарцис“ ги нарекувам луѓе кои мислат дека се најубави, најпаметни, најталентирани...
    Исто така тие што ги нарекувате „грди“ а велат дека се убави не се нарциси, туку се луѓе со самодоверба која треба да ја има секој бидејќи сите имаме нешто лошо и добро во нас.

    Со ова мислам дека отпаѓа и твојот факт дека оние со ниска самодоверба на овој начин ги „плукаат“ овие со висока самодоверба, вистината е дека вака се нарекуваат луѓето со премногу самодоверба. :)
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.426
    Пол:
    Женски
    Човек со самодоверба не е нарцис, човек кој се смета себеси за „Бог“ и за безгрешна перфекција - е овој е нарцис. Мене во друштвото ме викаат нарцис зошто имам самодоверба, знам шо сакам ама кога нешто не чини макар и на мене знам да го изјаснам тоа и не вервам дека сум „перфектна“. Од друга страна во клас имав нарцис од овој вториот вид, детето сметаше дека е боженствена безгрешна креација па дури одбивност се створаше околу него кога си. Едно е да имаш самодоверба и да зрачиш со неа, друго е од самобендисаност да ги одбиваш сите околу тебе.
     
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Внимавајте, ниту едните ниту другите не се нарциси сами по себе, иако нарцисите честопати можат да бидат и вообразени луѓе. Нарцисите се напротив, луѓе со низок степен на самодоверба и поради тоа настојуваат со сите средства постојано да добиваат некоја форма на внимание и признание од околината бидејќи само тогаш се чувствуваат вредни.

    Нарцизмот е вид психичко растројство. Тоа е патолошка т.е. ненормална потреба за континуирано внимание од страна на другите луѓе а при тоа иако нарцисот ги препознава туѓите потреби тој/таа не води сметка за нив освен ако од тоа нема некаква корист за себе лично. Тие не се способни вистински да ги сакаат своите партнери, деца, пријатели и тн. бидејќи се љубат исклучиво самите себе си и се постојано насочени кон земање внимание и љубов од другите, но истата не умеат да ја возвратат. Нарцис никогаш нема да прифати дека тој/таа има барем делумна вина во проблемите во врската, семејството и тн. секогаш некој друг им е виновен. Доколку им се предочи сето тоа, тие стануваат вознемирени, агресивни или глумат дека се тие жртва на нечија нељубезност и неразбирање.

    Тие се добри глумци и обично само најблиските дома знаат дека тие носат две маски, една убава за пред јавноста друга чудовишна за приватно пред домашните. Децата на нарцисоидни родители поради ова се чувствуваат фрустрирано кога другите луѓе ќе им кажат нешто отприлика како: „Леле ама си неблагодарно дете, па ти имаш најпрекрасен татко/мајка на светот, многу добро ги познавам, ептен се добри луѓе!„ но луѓето кои кажуваат вакви забелешки не се свесни дека тие сепак не жиеват со него 24ч. 7 дена во неделата за да видат какви се тие навистина во секојдневието кон најблиските.
    Своите деца не ги гледаат како иднивидуи во развој туку ги гледаат или како одвишок што доведува до сериозно запоставување, или во друга крајност, ги доживуваат како своја лична сопственост тие можат да ги употребуваат за своите желби што доведува до емоционално злоставување, претерана контрола, наметнување на ставови (мораш да станше доктор, пејач, спортист и тн. иако детето можеби сака нешто сосема десетто). Тие со своето однесување предизвикуваат голема емоционална штета кај жртвите, особено кај децата бидејќи тие не можат да им се спротивстават доколку се работи за нивен или нивни родители.

    Нарцисоидните личности мошне се манипулативни и честопати другите луѓе не ги препознаваат на прв па ни втор поглед бидејќи се прикажуваат себе си како како да им е најмногу грижа (за своите деца, за работата, за државата, за партнерот, партнерката и тн.), како да имаат најдобри намери, најхумани, најмногу разбирање. Но тоа е само мамка на која жртвата треба да се закачи за да потоа тие од неа во континуитет да добиваат внимание, љубов, грижа, сожалување, потврда дека вредат и тн. Тоа со тек на време доведува до сериозни проблеми во врските, семејството (на пр. односот деца-родители). Тие никогаш не можат во целост да бидат задоволени бидејќи се емотивно тенџере без дно.

    Неколку интересни линка:

    Како да препознаете и да се соочите со нарцисоидна личност? (хрватски)

    Нарцисоидни родители (англиски).
     
    На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Колку и да си најпаметен/а и најубав/а, секој би го тоа забележал без форсирање од своја страна и "фали ме усто оти ќе те расцепам".:!: Познавам еден дечко кој се прави дека се знае, дека многу е паметен и дека е уствари некој и нешто а не е. Е од такви самобендисани ми се гади :envy:
     
    На samovila.red. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Cesto znaat da me zasmeat nekoi postovi tuka, potocno sekoj vtor post i e " Ljubomorata e bolest. Mnogu mi zaviduvaat, lele kolku se zamaraat so mene, lele me kopiraat, jas ne se zamaram so nikoj ne zaviduvam nemam za sto."
    Vsusnost nema nikoj ni tebe za sto da ti zaviduva, tuku samo filmovi si pravi. A najdobro e koga ke ima nekoj negativen komentar "Devojko smiri se, oladi. " "Ljubomorni, zavidni".
    Ne, ne mora da znaci deka nekoj i ljubomori ako napisal negativen komentar.
    Mozebi ednostavno mu e antipaticna, nisto poveke.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    :clap::clap:(y)(y)(y)(y)(y)
     
  16. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    J'm not special, i'm just limited edition....:smirk:
    Еее така, нарцис многу не е убаво да си ама мислам дека сите треба да се сакаме самите себеси и да се уважуваме пред другите, оти како беше она Сам ако не се цениш, не очекувај другите да го прават тоа.
     
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Kaj mene se razvi ova so tekot na vremeto :^) Porano bev dosta prizemno devojche i mislam deka nastana od chestite komplimenti shto gi dobivav i ushte gi dobivam, mi udrija vo glava.
    Najgolem del od vremeto prikrivam, ne bi sakala da ja znaat ovaa moja mana. Ama se sluchuva nekoj nekogash da mi dade kompliment i da mu odgovoram so "znam", shto e stvarno nekulturno. Ako se svestam na vreme shto rekov, se vadam so humor i sharm, ako ne, nishto.
    Ne podnesuvam nekoj da se pravi popameten od mene, ne podnesuvam da mi popuvaat i da mi drzhat prodiki.
    Ne se vozdrzhuvam ako nekoj me iznervira ili mi se inaeti, da napravam da se chuvstvuva inferiorno vo odnos na mene, da mu plesnam vo lice neshto shto jas go imam, a toj go nema.
    Isto taka ne se pomrdnuvam od pred ogledalo, ne mozham da prestanam da se gledam, mnogu sum gorda so sopstveniot izgled.
    Jas se trudam da gi anuliram simptomite, mislam deka ne e ok.
     
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Самодовербата и цврстиот карактер никој не го прави нарцисоиден.
    Да се биде човечен пред се и да се успева во нешто со многу труд уште помалку.

    Нарцисоиден човек е оној кој пати баш поради ниската самодоверба и разнишаниот карактер, оној кој пати од комплекси и фрустрации, кој љубомори на туѓите успеси без трошка труд и потење, и лицемери на истите.
    Баш оној кој чека да му падне трошка среќа од небото или прагот, и лежејки се надева на подобро утре.
     
  19. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Нарцисоидноста е лоша особина. Се имам запознаено со таква личност и многу ме иритира.
    Јас баш со таквите личности се однесувам како да има дух пред мене и не го гледам.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Според мене, Нарцизмот е многу лоша карактеристика која ти ги извртува перцепциите кои ги имаш за себе, а притоа не си свесен како се однесуваш околу луѓето во твоето поблиско опкружување.
    Добра работа е да имаш самодоверба и да си свесен за твоите доблести, но и недостатоци ама нарцизмите се сосема различни личности.
    Луѓето кои се нарцисти, искрено, ми се за жалење. Ми делуваат многу патетично и воопшто не ни сакам да бидам во контакт со нив. Еднаш сум се обидел да направам разговор со таква личност, но сеуште не знаев за нејзинава психолошка болест (да, нарцизмот го сметам за болест) а и сум зажалила бидејќи со таква нарцоидна личност едноставно не можеш да направиш нормален разговор. Секогаш го употребува зборот ,, ЈАС,, и никогаш не ти дава да кажеш нешто за себеси. Дури и да си постигнала нешто и сакаш тоа да го споделиш, таа ќе се однесува како таа информација да не ја ни слушнала, како тоа твое постигнување ништо не вреди.
    За жал, познавам една ваква ,,другарка,, и мислам дека поголем нарцист од неа немам сретнато во животов. И покрај тоа што и немам друштво, оваа ,,другарка,, имено само ми пишува пораки кога треба да се испофали за некое нејзино постигнување ( ама секако ја ставам на игнор бидејќи моето време е премногу драгоцено да го трошам на луѓе очајни за внимание). И кога и да ја сретнам, таа секогаш има невина маска на лицето, односно пред сите се претставува дека е совршена, добродушна личност а во реалноста ако може ќе те убие без око да и трепне, само затоа што ти не и се восхитуваш како останатите, или евентуално си подобра од неа.
    Еднаш дури и направила нешто во мое отсуство што беше поврзано со нејзино посакување на мојата смрт, што навистина беше многу болно и злобно.
    Јас лично почнав да сфаќам за нарцоидноста на оваа ,,другарка,, кога почнуваше многу чудно да се однесува, особено кога бев во нејзина близина.
    Имено, своите цртежи и уметнички дела ги носеше секогаш со себе и постојано им ги покажуваше на друштвото, па дури и на случајни минувачи на сред улица. Буквално ги запираше луѓево и им ги покажуваше цртежите, што мене ми падна многу чудно и необично тоа однесување. :^)
    Често знаеше да стане љубоморна кога ќе знаев на училиште и кога ќе добиев одлична оценка- ме понижуваше пред сите и ми навредуваше интелегенцијата, знаењето, културата и манирите.
    Постојано пееше некои рок или хеви метал песни, што знам, кога гласот и беше подпросечен и мислеше дека е некој ,,голем музички талент,,
    Навистина ми беше тоа многу непријатно...
    Потоа, една моја познаничка ми кажа дека дотичнава направила профили на буквално секоја социјална мрежа- Facebook, Instagram, Tumblr, We heart it само за во личниот опис ги наведе сите ,,таленти,, и ,,способности,, кои ги има ( уметник, сликар, песнописец, свирач на гитара, пеачка и ред други работи (facepalm))
    И ова ме асоцираше дека таа е желна за внимание и сака да го добие од секоја можна страна. Па дури и ми се смееше кога дозна дека јас немам профили на други социјални мрежи и едвај Facebook користам, можеби две-три пати во година и тоа од неопходни цели во врска со факултетот.
    Значи и јас сум свесна дека имам таленти и способности, но никогаш не ми се случило да се фалам за тоа, туку најчесто го чувам тоа во себе. А и немам кому да кажам...
    Кога започнав да се интересирам за психологија, дури тогаш разбрав дека причината поради која таа се однесувала така е поради нарцоидноста. Дека таа етаква родена, тоа е посилно од неа и дека никогаш нема да се промени...
    Инаку, сум видела и доста други луѓе кои често тврдат дека тие се ,,легенди,, и дека ќе бидам многу славни и богати, ќе пливале во када полна со пари... навистина застрашувачко што се ќе слушнам.

    Но, од стручен поглед,

    Нарцизмот претставува извршување на задоволство од суетата или егоистично восхитување на сопствените атрибути. Терминот потекнува од старогрчката митологија , каде што младиот Нарцис се вљубил во неговиот одраз во водата. Нарцизмот исто така се смета за културен и социјален проблем. Освен во смислата на основниот вид на нарцизам или здравото самољубие, нарцизмот обично се смета како проблем во односите на една личност со себеси и со другите лица во нејзиното опкружување. Сепак, нарцизмот не е исто со егоцентризмот.
    Нарцистите најчесто ги покажуваат сите или повеќето од овие карактеристики:

    1. очигледен авто-фокус во интерперсонални размени
    2. проблем во одржување на задоволувањето на односи
    3. недостаток на психолошка свесност
    4. тешкотии со емпатија
    5. преголема осетливост кон некоја навреда или критика
    6. горд јазик на телото
    7. ласкање кон луѓето кои им се восхитуваат
    8. ги презираат оние кои не им се восхитуваат
    9. користење на други луѓе за нивни сопствени цели, без разлика на цената за тоа
    10. се преправаат дека се многу поважни отколку навистина се
    11. премногу се фалат
    12. ги преовеличуваат нивните постигнувања
    13. тврдат дека се ,,експерти,, во повеќе области
    14. неможност да го види светот од туѓа перспектива
    15. негирање на каење или благодарност

    Кемпбел и Фостер (2007) тврдат дека нарцисите ги поседуваат овие ,,состојки,, :

    * тие мислат дека се подобри од другите
    * знаат да бидат во спротивност со реалноста
    * нивното гледиште настојува да биде преувеличено во агентичкиот домен, во однос на доменот на општење
    * тие се гледаат себеси како уникатни и посебни луѓе
    * тие се себични
    * се многу ориентирани кон успех
     
    Последна измена: 10 април 2017
    На senjorita-v, hermosa, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.