1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Насилство во врската

Дискусија во 'Врски' започната од blacklady89, 20 септември 2010.

  1. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Cekajte malku be luge ne sudete vednas.Eve eden primer:komsii mi se porta do porta,zenava nenormalno se kara so covekot,mu vrsi psihicki pritisok toa trae edna nedela,na kraj ovoj saka da si odi ovaa pametna go provocira mu vadi noz ako si odi site raboti sto toj gi donel znaci negovi mebel itn da ostanat ovde ovoj nervozen ja fatil za vrat ja legnal na zemja no ne ja udril posle sednal se smiril a ovaa za toa vreme nozot pod rakav ispaga i mu ja dupi gumata toj vo meguvreme ja sledi i gleda.I koj e sega prav vo ovoj slucaj,zatoa koga ne poznavate licnosti kakvi se vo privatniot zivot nemojte da sudite.A ova seto go kazuva komsijata koj sega konecno se otarasi od zenava
     
  2. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Насилство во врска не оправдувам и не можам да оправдам. Не го оправдувам ни обратниот случај - жената физички да се пресметува со мажот. Но, реално гледано, секое машко може лесно да се одбрани од женско, а и женското тешко може да му нанесе сериозна физичка повреда на мажот. А обратното богами не е случај.

    Његош убаво рекол - „У добру је лако добар бити - на муци се познају јунаци“. Што значи - правото лице и карактер се покажува во тешките ситуации - кога се е убаво и розово лесно е да се сакаме и гугуткаме.

    Не познавам некој кој немал проблеми и караници во врската - тоа е нормално и е составен дел на секоја врска. Но, сите проблеми треба да се решаваат со разговор - за насилство едноставно, нема изговор. Кој колку сака нека провоцира, навредува и врши притисоци - оправдување за насилство нема!

    Ако некој се соочува со притисоци, караници и секојдневни расправии во врската - решение за тоа постои - прекинете ја таквата врска. Ако сте во брак - разведете се. Со насилство, колку и да е ретко или инцидентно да се случува, ништо не се решава.

    Едит: Стварно не знам како да ги објаснам оние кои на некаков начин оправдуваат насилство или наоѓаат изговори на истото. Дали тоа значи дека и тие самите понекогаш прибегуваат кон насилие, или пак, се во врска со партнери кои се (понекогаш) насилни, па оправдувајќи туѓи насилни постапки, индиректно се оправдуваат себе или својот партнер? Разбирам неизбрзување со заклучоци и со осуда, ама едноставно, некои работи и постапки мораат да се осудат.
     
    Последна измена: 18 октомври 2015
    На IAmPresident, Summerlover, mims-89 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Па види..истото важи и за жените кои вршат насилство врз мажот...денеска и тоа не е реткост. Ете комшијата твој се опаметил и расчистил со неа.:)
    Кај што постои насилство не може да постои љубов, барем не двострана љубов.
     
    На cresa-jagoda и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  4. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ok e samo kazav nemalo nasilstvo nego karanici se do momentot dodeka ne bil iaprovociran
     
  5. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Точно, има и мажи ама има и жени што зборот агресија е мал за нив, жените се поретки ама за такво однесување третманот нема разлика маж ли е или жена ли е.
     
  6. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Да се запрашаш или конечно да си ПРИЗНАЕШ дека си со агресивен човек ???
    Колку и да ви е убаво, колку и добро да се разбирате човек во вистинско светло се покажува токму поради стрес или под некаков притисок.. Ти во постов немаш поставено орашање ШТО ДА ПРАВИШ? но еве јас пак да одговорам немој да ти биде касно да си ја лупаш главата кога ќе те крши од мавање во брак...
     
    На cresa-jagoda и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  7. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ako ova se odnesuva na mene kolku sto procitav ne go opravduvam.Ama realna sum za nekoi rab,ako nekogas dojde da go isprovociram nenormalno i toj i pokraj seto toa da se vozdrzi da ne me udri jas toa ke go pocituvam i ke mi bide um za dr pat,ali da nemozam da kazam svoe mislenje radi strav da ne kreni raka na mene e togas neka ide u pm,toa ne e zivot.Msm deka sega sum pojasna
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Вини-пу

    Вини-пу Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Луѓе како оправдувате вакво нешто?!
    Дали би ви било убаво утре некој токмак да ја фати ќерка ви за врат?
    Мислам разбирам јас се... караници, притисоци... курци палци ама заради тоа некој да ме фати за врат или да ми врзе шамар?! :^)
    Се мм имаме викано да не слушне цела зграда... еднаш му го скршив телефонот (бремена бев) добро де повеќе пати дури бев бремена летаа ствари..... мавав по него а тој само ќе ме гушнеше силно и не можев да мрдам повеќе:hug: :inlove::l:
    Не е стварта да си ја покажуваме силата туку да покажеме разбирање еден кон друг...
     
    На mims-89, cresa-jagoda и Independiente им се допаѓа ова.
  9. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Интересно е што се пронајде, ама не, не беше конкретно за тебе наменето - туку за сите оние кои на разно-разни начини пробаа да го оправдаат дечково. Демек, она го притискала, го напињала, ова-она, и овој, кутриот, немало што друго да направи освен да ја фати за врат. А бе, срце. За греота.

    Шала на страна, мене на темава ме запрепасти поддршката (условно речено) која ја доби дечково во ситуацијава. Тоа ми укажува дека со дел од женскиот род нешто сериозно не е во ред, кога се спремни да поминат преку вакви работи и уште да најдат изговор и оправдување за насилничко однесување.
     
    На Summerlover, eloves, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Се чудам на паметот што го имаш,замисли сите во караница да се фаќаме за врат,каде би завршиле?Јас да дознаам некој дека на керками и направил вакво нешто рацете со секира му ги кинам и не ме интересира понатака што и како.Како бе можете вакво нешто да оправдувате?Целиот свет иде против насилството на жената,само вие иде обратно,страшна работа.Типод денес те фатил за врат,утре ке те акне од земја,не си ставај здрава нога во оган толку од мене.позз
     
    На eloves, MilaP, Summerlover и 3 други им се допаѓа ова.
  11. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ne se pronajdov no nekako kako za mojot post da bese ok nema vrska.Kazav sto mislev i se doobjasniv deka ne opravduvam toa e toa nie ovde si razgovarame :D no vistinata e edna pozz
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Знаеш колку пати сум бил испровоциран во животот ?
    Дури имав случај пред десетина години, една тогашна девојка со која бев неколку месеци во врска, да ја начекам пијана во еден клуб како се секса со еден батка во тоалет и уште ми се изнасмеа во фаца....па стиснав заби и не дигнав рака (додуша ја сликнав па ја покажав на сите можни пријатели и пријателки) ама не ја удрив.
    Тоа е до човекот а не до степенот на провокација.....Насилникот во врска најчесто е повратник, односно ако е еднаш насилен, пак ќе биде насилен, многу е редок случај некој да дигне еднаш рака и да остане на тоа...
     
    На cresa-jagoda, Lady Phoenix, Independiente и 2 други им се допаѓа ова.
  13. synonym

    synonym Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    84
    А да поразговараме малку и на психичко насилство?

    Имаше еден случај со една моја другарка каде машкото психички ја навредува девојката,ја омаловажува, ја понижува и пред другарите демек е „фраер“ за да не се покаже како папучар. Какво не почитување, се кажуваат секакви работи за да се извади лутината и гневот, да се задоволи егото. Но никогаш немаше кренато рака на неа. Не е не љубов само физичко малтретирање, туку и овој вид на насилство.Многу сум против физичкото,а богами и психичкото насилство. Човек може да ти згреши, свесно или несвесно, но лошиот збор нема да помогне. Уствари лошиот збор никогаш за ништо не помага.:shake:
     
    На mila1111, cresa-jagoda, purple..m и 3 други им се допаѓа ова.
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Nasilstvoto e bolest neizlecliva !
     
    На cresa-jagoda и Скопјетесакам им се допаѓа ова.
  15. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    кои повеќето? се сложуваш со тоа? болката од зборот боли повеќе од физичкото малтретирање?
    го оправдуваш нападот врз неа?
    психичко малтретирање од нејзина страна?????????????- не го гледам или прочитав никаде во нејзиниот пост... и плус да додадам прашуваш што е поболно???
    цццц... :tmi::tmi::worried::x(facepalm)
     
    На cresa-jagoda и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    :D Гарант типката повеќе ќе ценела да си ја истепал :D Самоконтролата е одлична работа.(y)
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    @Outlook, мило ми е што се' се разјасни на крај со ситуацијава. Но, во секој случај, оправдувањето на насилство и тоа дека е најлесно некој да се советува да раскине не значи дека некој човек е реален.

    Еве, на пример, јас мислам дека сум многу реална затоа што сум искусила живот во лоша финансиска состојба и сум била сведок на она што се случува кога едно семејство ќе се најде во таква ситуација.

    Од друга страна, мајка ми е дете од семејство во кое владеело физичко и психичко семејно насилство, па оттаму, ме воспиала во ваков, ако сакате и феминистички наречете го, дух, да не оправдувам насилство.

    Од трета страна и во мојата долгогодишна врска, од различни причини доаѓало до караници помеѓу мене и мојот партнер, кога јас нему или тој мене ми вршел притисок за некои работи, па не сме се давеле, буткале и влечеле до сега, туку сме се разбирале како луѓе, со збор.

    Поради сите овие причини сметам дека сум доволно компетентна и реална, а не размазена во однос на ова прашање.

    Затоа, воопшто не е неразумно да советуваш некого и да му дадеш поддршка да се раздели од партнерот кој го тероризира. Дури и за брак да се работи. Тоа не е здрава средина ниту за двајца возрасни, а уште помалку за деца.

    Тоа е, насилството лесно почнува со едно кревање на рака, а после е само прашање на време и ситуација кога пак ќе се повтори и во каков облик и со каков интензитет.
     
    На eloves, cresa-jagoda, Outlook и 3 други им се допаѓа ова.
  18. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    работевме заедно, после две недели бараше и доби преместување на нејзина штета и пониско работно место ама машки се потрудив и таму да се дознае се...дури мислам заради тоа се омажи за наш од дијаспората, ;)
    во право си, модриците ќе и поминеа за неколку дена, муабетот и остана за цел живот....дури сум си помислил да ја побарам на ФБ и да и ја пратам сликата....:rofl:
     
  19. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Vaka sega ne se karame daleku e od toa,ke ti kazam nesto koga si vo brak ke bides isprovociran ednas,dvapati,tripati,ke ti povraka na seedno,ke ti se kontra nonstop togas ide fin ozbilen razgovor ili razvod,ako i toa ne se prifaka kako bi postapil a nemozes da begas od tvoja kuka (ne vikam za nasilstvo).Eve na primer jas dodeka bev vo vrska za gluposti pocnavme od mala do golema raspravija,toj povozrasen razmisluva inaku jas pomala sosem poinaku i mu zalepiv samar ok pomina se me sedna me smiri pravevme muabet i na kraj mi vika: Imas sreka sto ne sum takov,da bese nekoj drug ke te udrese od zemha nemase da stanes (vo pravo bese).Toa bese prva i posledna karanica od togas pa i sega vo brak se so ubavo se razbirame,zatoa pisav pogore um za dr pat
     
    На ninja35, Outlook и Вини-пу им се допаѓа ова.
  20. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Верувам, си и вратил тродупло ... секогаш вредело диши диши се се сервира ладно, макар што не си морал да претераш пијана била ама на некои луѓе подобро е да не им згрешиш. ;)
     
    На ninja35 и Lady Phoenix им се допаѓа ова.