1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Насилство во врската

Дискусија во 'Врски' започната од blacklady89, 20 септември 2010.

  1. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Не мислев на тебе размазана, извини, не знам како на тебе би се однесувало тоа, јас сум се нашла во многу ситуации по притисок, без слух и разбирање, и сум видела многу ситуации и така ми дојде дека и оваа е малку изглумена, тоа е се.
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Па и вие тресните му една -.- :muscle:
     
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Некогаш психичкото насилство е троа поголемо и посилно од самиот удар, жално што мнозината од луѓето ова воопшто не го заприметуваат и не превземаат никакви мерки.
    Самата нанесена психа на човек е многу посериозно и покомплицирано нешто за разлика од еден удар, а последиците умает да бидат и фатални.

    Доста од луѓето едноставно живеат во таквото општество каде што сметаат дека е срамно да превземат било што за да си помогнат на себеси и едноставно со тек на време се навикнуваат на ваквите малтретирања и удари од партнерот, навистина жално за оние кои сметаат дека треба да се задоволат со тоа и се водат по она "има и полошо" животот им минува во пекол наместо по борба за убавина и спокој.
     
    На Targaryen, Скопјетесакам и Summerlover им се допаѓа ова.
  4. Anchor

    Anchor Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Јас не би останала со некој кој ме малтретира. Ако човек еднаш направи нешто ќе го направи уште еднаш.
     
  5. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Минимално проучувајќи го женскиот мазохизам и машкиот садизам сфатив дека жените кои во детството биле малтретирани т.е изложени на некаков вид семејно насилство, лоши услови на живот, загубување на родител или близок во детството и трауматизираност се повеќе толерантни [ ДОКОЛКУ ИМААТ РАЗВИЕНО МАЗОХИСТИЧКИ СИСТЕМ ] кон тоа да бидат измачувани пред група од страна на партнерот додека машкото израснато во сличните услови има тенденции да измачува друга слична личност од женски пол пред група и во итнимни моменти пред , како предигра и задоволување на садистичкиот нагон ; обратна ситуација за жената , да биде понижена и со тоа да биде на некој начин задоволена и сведена на минимум со ментална резерва да после односот со тој партнер ( садист ) , се трансформира во садист во следната нејзина хетеро врска. Она во тој случај би била во валенс на претходниот партнер.
    Тие состојби се тесно поврзани со ретардација, негативни емоции и оштетен ум.
    Бегајте подалеку од оние кој што ве малтетираат.... бидејќи има многу случаеви каде што маченикот станува мачител, како што опишав во горната ситуација... а штом веќе влегувате во улога мачител веќе сте ја развиле таа болест која што тригер ви била вашата претходна врска.
    Љубовта е убаво нешто , не може да биде нешто не убаво.
    Ако нешто не е убаво тоа значи дека не е Љубов.
     
    Последна измена: 9 декември 2015
    На Mary08, eloves, Targaryen и 3 други им се допаѓа ова.
  6. endlesslove

    endlesslove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    .Дали мислите дека би можел некогаш да се излечи доколку посетува психијатар со години?
    Јас имав врска со дечкото точно една година.Првите 6 месеци се беше прекрасно,неможев да забележам ништо насилно.Почнав да се сомневам кога еднаш силно ме притисна за раката.Одтогаш почнав да се распрашувам за неговото минато.Он немаше многу девојки пред мене,а и тие ништо не знае за негио затоа што он е затворен тип.Дури бев и со сестра му на кафе и таа ми кажа се најдобро.Кога го слушнав ова и од неа престнаав да размислувам на тоа се до моментот кога крена рака на мене поради тоа што беше нервозен и почна силно да ме притиска зА вратот и да ве влече за коса по подот.Веднаш по тој настан ми кажа дека и татко му ја тепа мајка му и дека тој бил жртва на сето тоа уште како мал и дека сега заради тоа он така се однесува.Сето ова го пренесов на мајка му бидејќи мислев дека таа може да му помогне.Дали мислите дека би можел некогаш да се излечи доколку посетува психијатар со години?
     
  7. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Чисто се сомневам дека би можел .. Јас би ти советувала да раскинеш со него што побрзо бидејќи верувам дека не сакаш да бидеш тепана и малтретирана жена .. Без разлика колку и да посетува психијатар не верувам дека во целост ке се излечи тоа е дел од него и ке остане така целиот живот .. Може го сакаш и се ама верувај подоцна многу ќе се каеш ако останеш со него и почне да те малтретира и тепа..
     
    На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    не би поскала таква врска никогаш,но се надевам нема да ми се случи ништо такво.
    Јас би рекла баз разлика дали се има долга врска,брак ,деца таквото однесуване мора веднаш да се прекине...
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Dokolku ima nasilstvo vo vrskata, toa ne e vrska. Izmacuvanje e.
    Zosto da se izmacuvate?

    Ako nekoj krene raka na mene, obucena sum em sum i vo sostojba da ubijam. Bukvalno.
    Ne sum najdena na ulica, nicija zrtva nemam namera da bidam.
     
    На SAMIRA и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  10. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Насилството врз жената е казниво со закон.
     
    На WildMk и SAMIRA им се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Isto i nasilstvoto vrz mazite :D
     
    На WildMk и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  12. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    И ја знам карате... ху... јаааааа...!
     
    На Summerlover и Dust им се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    I uste kolku drugi opasni zborovi?:rofl:
     
    На Rose96, Summerlover, Ordinary и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И ја знам кунг фу ама спрема муви:?:
     
    На Mari*, SAMIRA, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Go isprati li na psihijatar???
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. endlesslove

    endlesslove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Ne.. Prekinavme pred 3meseci
     
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Имав еден дечко , кога бев прва средно , мирен беше , што и да направев ,ништо не ми велеше . Еднаш току многу се изнервира , бидејќи сум била на кафе со школските ( повеќето беа машки ) и дигна рака , сакаше да ме удри :o . Пресеков истиот момент , дека веќе е готово . Две години подоцна ( беше постар 3 години од мене , кога бевме заедно тој беше матурант ) , дојде во училиштето , а јас веќе излагав со сегашниот сопруг , и некоја од школските ( која ми се правеше другарка ) му рекла дека јас сум кажала оти тој дошол за мене :^) а реално јас поим немав . Дојде и почна да ми вика , да ме навредува , да влече клупи и столчиња , и ме фати во пределот на лактот и почна силно да ме влече , некој од соседниот клас му кажал на тогашниот дечко ( сега мм ) што се случува , а овој со трчање дојде да го тргне од мене . Имав модринка на лактот можеби една недела .. :| Секако дека и мм прво мислеше дека сум кажала нешто за да се изнервира тој психопат , ама откако ме праша зошто ме нападнал , му објаснив дека некој кажал ова и ова , и тој поверувал и ме нападна :^) а ја поим немам ни кој кажал ниту дека идиотов дошол :@ потоа дотичнава сама се издаде дека таа кажала и дека поради неа настнал цел проблем :envy: и двајцата си добија . Нејзе веќе никогаш не и прозборев ниту сум ја погледнала , таа ме зазборува , јас вртам глава , а овој и ќотек изеде и понижен беше , и ден денес ме гледа заедно со мм ( блиску живееме , само различни маала ) ама нема лице ниту да помине покрај мене, кога и да ме сретне бега на другата страна . Мм можеби вика , избувнува за неполни пет секунди , ама до сега , не ме навредил не ме удрил ...
     
  18. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Ако те удрил еднаш, дефинитивно ќе го направи тоа најмалку уште еднаш...

    Шамар? Или подобро кажано ЦРВЕН КАРТОН!

    Никој нема право никого да малтетира, без разлика дали е психички или физички. И психичкото насилство е трауматично, дури многу посилно од физичкото. Остава рани за секогаш...
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    На DAngel и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.