1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Насилство во врската

Дискусија во 'Врски' започната од blacklady89, 20 септември 2010.

  1. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Дечко ми ме удри

    Во никој случај не оправдувам такво агресивно однесување.Па девојче дај размисли од дома не чуваат како принцези,сигурно родителите не кренеале рака на тебе,кој фактор е тој така да се однесува со тебе.Ако неможе да си го контролира бесот за се има решение.Работата е во тоа што тоа ако еднаш се случи ќе се случи и вторпат и третпат.Тоа не е љубов,љубовта не подразбира шлаканици и тепање.Во ред е бил нервозен,бесен може со зборови се да се реши,во кој век живееме па е потробно демонстрирање на сила.Иако си долго време заедно,сериозно разговарај и размисли за се што,како понатаму.
     
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Дечко ми ме удри

    Напротив многу е лесно, да крене рака врз мене па и 30 години да сме заедно во тој момент порапаѓа се, за мене никогаш нема да биде повеќе истиот човек и нема да ги имам истите чувства во никој случај, а најмалку па да го правдам, тој што за чорапи ти врзал шамари замисли поната ако сте со деца што ќе се случува.
    Како не е лесно, да не те држи во затвор, се пакувам и си одам бре, и уз пат у полиција ќе отидам, па нека му ја мисли он тогаш... какви псипоати има... а не сте должни да ги трпите! Не се цените и не се почитувате себе си! Затоа после ќе не газат маживе, е ќе не газат!
    Ама кој како ќе си дозволи,после ударот џабе му се молења, колења и извинувања, е и сама кажа дека му се повторува тоа. Напушти го веднаш, не чекај ни ден!!!
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Дечко ми ме удри

    Напротив многу е лесно, да крене рака врз мене па и 30 години да сме заедно во тој момент порапаѓа се, за мене никогаш нема да биде повеќе истиот човек и нема да ги имам истите чувства во никој случај, а најмалку па да го правдам, тој што за чорапи ти врзал шамари замисли поната ако сте со деца што ќе се случува.
    Како не е лесно, да не те држи во затвор, се пакувам и си одам бре, и уз пат у полиција ќе отидам, па нека му ја мисли он тогаш... какви псипоати има... а не сте должни да ги трпите! Не се цените и не се почитувате себе си! Затоа после ќе не газат маживе, е ќе не газат!
    Ама кој како ќе си дозволи,после ударот џабе му се молења, колења и извинувања, е и сама кажа дека му се повторува тоа. Напушти го веднаш, не чекај ни ден!!!
     
  4. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.572
    Пол:
    Женски
    Дечко ми ме удри

    Секој кој си дозволил да удри или да го удрат еднаш, ќе се повтори и втор пат. Не правам тука разлика меѓу маж и жена, затоа што често и жените знаат да се опуштат и да удрат маж. Не би дозволила да дојде до тоа, ако се случи готово е. Без разлика дали ќе ме удрат или ќе удрам нема извини и извинето има само збогум. Ако сте се срчкале за чорапи што ќе биде кога ќе биде посериозна работата? А и мене никогаш не ми било јасно како си дозволуваат макар и на шега партнериве да се удираат?
     
  5. brmbrmbrm

    brmbrmbrm Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Дечко ми ме удри

    имам жив пример за семејство што започнало на ваков сличен начин како твојов ( мислам на ударот) и тоа е мн добра причина да ти не треба да му се вратиш , зашто ти го сакаш и се тоа е ок ако сеа еднаш му простис и др пат ке му простис ако еднас те удрил и друг пат ке те удри после некое време ке се свестиш ама ке биде касно зад себе ке имаш мн години изгубени и можеби и деца кои ке страдаат многу .
    Во однос на изневеруванјето исто е мн јака причина да не му се вратиш зашо , незнам како би можела да му веруваш после тоа ...јас на пример не би можела дури и да ми ја кажува вистината и да не прави ништо веке никогаш ја нема да му верувам ....
    Мислам дека и 2те причини значат дека треба да го оставиш и да продолжиш ке боли ама ке вреди....
     
  6. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Дечко ми ме удри

    не гледај дали другите ке те аметаат дека си без гордост гледај ти сама да си ја задржиш гордоста и достоинството јас мислам дека треба да бегаш подалеку од такви луѓе зашто ке немаш живот со таков човек,штом еднаш те удрил ке има и втор и трет и........едно само да ти кажам животот е само еден и само твој не го подарувај на друг ;)
     
  7. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Дечко ми ме удри

    Ме удри и мене.
    И се отиде во вода. Море не во вода, во оган отиде... пепел се стори.

    Не е гордоста тоа заради кое не му се враќам. Јас сега веќе се плашам од него.

    Во моментот кога разговаравме што, како и зошто се случи, сакаше да ме погали... Во истиот момент ми се врати филмот дека истото ми се случува... дека замавнува со раката... не дека се филмам, таква сум по природа, иста или слична реакција секогаш ме навраќа на нешто што сум поминала (пример кога доживеав сообраќајка, секое наредно возење со кола, за мене беше удирање во банкина).

    Ми рече дека не треба да го оставам, за да не се сеќаваме на крајот на врската вака.

    И да му се вратам нема да е исто ништо. Тој ке се труди да избрише се, јас во секоја прилика би му префрлала за истото. Секој муабет со ударите ке го поистоветувам. И пак за брзо би завршиле, само сега јас ке бидам причината, поради ладност и незаинтересираност.

    Не е можеби тоа во машкото битие, до поединечната психа е. Дали е љубомора, посесивност или страв... не би знаела да кажам.
    Но, никој не заслужува да биде тепан. Не е важно дали се случило "само" еднаш, или дали сме добиле "само" еден удар. Премногу е и еден да е.

    Ни дал Бог разум, нешто што не разликува од животните. Треба да го искористиме за вистинската намена. Ни овозможил да го развиваме мозоков, да учиме, да примениме што сме научиле... културни луѓе - културно се разбираат, со разговор, не со ќотек.
    Поверојатно е дека ке го понижиш човека и ке му го покажеш местото со збор, отколку со ќотек. Затоа не гледале и пазеле родителите, не исполнувале со позитивни вредности, а не да не дадат на некој да не малтретира. Не сме прасиња, да не гоеле само за Божик некој да не сецка на делчиња.
     
    На macence85, IvanaIvanchica, Li0ness и 2 други им се допаѓа ова.
  8. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Дечко ми ме удри

    МИЛА, А ПРИ РАКА НЕ ТИ СЕ ЛИ НАЈДЕ НЕКОЈ ПОГОЛЕМ КАМЕН ПА ДА МУ ЈА РАСЦЕПИШ ГЛАВАТА. КУРВО? ТИ СВЕТЕШЕ ТОЈ ПА ВИДЕ ДЕКА СИ КУРВА? ЕЕЕЕЕЕЕ, ДЕНЕСКА КЛАСИЧНА КУРВА ДА ЈА НАРЕЧЕШ КУРВА ЌЕ ТЕ ОТЕРА У ПМ А НЕ НЕКОЈА НОРМАЛНА.
    ДРЖИ ДО СВОЕТО ДОСТОИНСТВО. И КОГА БАРА ДА МУ ПРОСТИШ, ТЕ МОЛАМ ПРАШАЈ ГО НАЈИСКРЕНО АМА ДА ТИ ОДГОВОРИ: ДАЛИ ТОЈ БИ ТИ ПРОСТИЛ ТЕБЕ ВО ОБРАТНА СИТУАЦИЈА. ЕМ ШУТО ЕМ БОДЕ. ЛЕЛЕ ЕМ КРИВ ЕМ И ЈА ЗАШЛАПАЛ ЕДНА-ДВЕ ТРИ.
     
  9. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    Дечко ми ме удри

    на оваа тема нема многу да коментирам,бидејки секој совет побаран а воедно поврзан со оваа тема,ке добие ист одговор од мене :)
    значи луге сфатете веке еднаш дека тој шо еднаш ке ве удри,излажи или слично ,ке го повтори тоа и втор и трет и четврт пат!...се додека ти му дозволуваш,т.е. не го оттргниш од својот живот...
    не дозволувајте некој да ви ја наруши сопствената гордост само заради љубов....бидете свои,со сопствено јас,горделиви(во нормала) и овозможувајте му на лугето да ви приогаат,но секако да има некоја дистанца измегу нив и вас...А не да дозволувате да манипулираат со вас...
    имам 18 години,и не дека се правам паметна,ама никогаш не би простила ако дечко ми би ме удрил :x ,без разлика колку и да се сакаме :o !
     
    На artemis му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sajo

    sajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дечко ми ме удри

    masko nikogas ne treba raka da krene na zensko a koj krenal toj e kako kojn bez sedlo izvini vaka ama begaj sto izneveril begajjjj
    [mod-kirilica:1q0d88hf][/mod-kirilica:1q0d88hf]
     
  11. EleMental

    EleMental Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    4.243
    Дечко ми ме удри

    Одамна е темава ама да си пишам мислењето. Кратко и јасно, по итна постапка раскинувај, тоа не смее да се прости никогаш. Знај дека нема да те почитува ако продолжиш со него повторно после тоа!
     
  12. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Дечко ми ме удри

    девојки вакво нешто не се простува во ниееден случај ...бидеќи момакот мутирал од машко во кукавица :worried: :worried: :worried: :worried: ми се гади од такви машки :puke: :puke:
     
  13. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Дечко ми ме удри

    Иако сите тука викаат дека не би се вратиле, и не простиле... Другарки мои секогаш им се враќаат на машки биле насилни... Искрено џабе е да ги убедуваш кога не разбираат. Пред мене можеби ќе изглумат демек нема да се вратат или ова она, али дома кога ќе одат - искрено се топат. Незнам што да речам,али стварно нема смисла. Искрено јас не би се вратила... дури и да ми се заканува (што и се има случено).
     
  14. Lina89

    Lina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Дечко ми ме удри

    еве што ми се случи мене. пред неполн месец се скарав со дечкото за прв пат во година и осум месеци врска. толку многу се налутив што земав да викам такси да си одам и никогаш повеќе да не се вратам. тој наеднаш стана и ме удри но не беше силно само ме поткачи. прв пат го видов во такво издание што признавам многу се исплашив бидејќи секогаш е бил добар кон мене. веднаш ми се извини ми рече дека несакал да ме удри, јас сум го натерала на тоа а целта му била да ми го земе тел. за да не сум повикала такси затоа и не ме удри многу само ме поткачи колку да ми го турне тел. ми кажа дека многу ме сака и затоа сакал да спречи да си одам, и оти ме познава знае дека тешко може пак да ме врати назад. Понекогаш и ние самите си бараме да не удрат па после цимолме
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Дечко ми ме удри

    :^) Mожеби самите си бараме, ама кои се тие па да не подучуваат! :^)

    Jез да мислам дека дечко ти во акт на нервоза го направил ова... Aма сепак не ти е татко па за да ти одржува лекции!
    Cе надевам дека нема да има следен пат :)
     
  16. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Дечко ми ме удри

    Значи кога тој мене ме удри јас да се тешам дека сум го предизвикала?
    Аха.
    А кога тоа ке ме налути јас што треба? Да му го пресечам алатот?
    Ајде те молам, ако си го предизвикала како што викаш, тоа значи дека си го разбудила животното во него, си му ја отворила душата, а жива среќа што сите не содржиме животно во себе. :|
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Дечко ми ме удри

    Се додека има вакви размислувања, жените ќе бидат третирани како гуски и како боксерски вреќи. Најшокантно е што ова го пишува женско?! И дели такви совети?! :x :swear: НЕМА оправдување за тепање! Точка! Крај! Ако некој не ти чини, тргни си по свој пат, остави го и крај. Тепање?! Жените си го барале?? Е толку сум шокирана што мисливе ми се плеткаат, а тоа ретко ми се случува. И од такви гуски кои сметаат дека ќотекот е израз на љубов ми се :puke: . „А бе ме удри затоа што ме сака“... цццц! Што ли ќе направи кога нема да те сака? Толку ниска самопочит (т.е. отсуство на самопочит), толку ниска свест, толкав примитивизам да се оправдува со љубов! Ако ме сака ќе ми купи цвеќе без причина, ќе дојде ненајавен да ми го подари само за да ме израдува, ќе сака да ме гушне ако сум тажна и ќе знае да се радува со мене, ќе ме пие со очи, допирот ќе му биде полн со нежност... Барем моето искуство е такво... Не можам да замислам да изјавам дека некој ме удрил затоа што ме сака и дека сама сум си го барала :o ... Е она смајли што се крсти тука би било како дома.
     
    На Marijjaa '', so4nti2u, macence85 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Дечко ми ме удри

    Спаси се од него што можеш побрзо...ако паднеш пак во некови раце повторно ќе те удри ,ќе почне се почесто да го прави тоа...ако му се вратиш...пак ќе те изневери,ќе те удри,ќе те навредува итн...затоа што веќе еднаш го сторил тоа...остави го,не е единствен,можеш да го заборавиш и ќе си најдеш друг (кој повеќе ќе те цени,и сака)барем тоа е лесно :* :* :*
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Дечко ми ме удри

    Дааааааа, само ти барај му оправдувања :x
     
  20. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Дечко ми ме удри

    Те изневерил, те удрил, ти го кажал најпонизниот збор за една припадничка на женскиот пол те нарекол ку*ва. Сигурно ти е тешко бидејќи две години си била со него и сте имале добра врска,но сега кога ви се појави проблем тој се покажал како реагира во такви случаеви те удрил. Удрил жена.

    Маж што крева рака на жена не е маж! Бегај од него додека можеш, сега останало на 2 шлаканици,но подоцна?! Немој да се доведуваш себеси во ситуацијата па да пишуваш на форумов како си прекрварена... Немој, без разлика што си направила не заслужуваш да бидеш удрена. Никој не за служува, порака до сите кои трпат нешто вакво да не живеат во страв што ќе биде ако се јавите во полиција или избегате, немојте барем сега има услови за заштита од вакви идиоти! Нека не ви го исцицаат целиот дух нека не ви ја убијат внатрешноста! Јас ти посакувам се најдобро, но немој да се тешиш со мислата дека тоа е твоја вина, бидејќи не е! :( А Лина те жалам, како можеш да размислуваш така?! Мене нека ме убие некој па нека ми рече: ми рече дека имам грда коса |( :x ова ви се случило на двете во најдобар случај,но ако еднаш го направиле тоа и видат дека сте сменети во врска со темата дека им имате простено ќе го направат повторно.