1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наслаги на јазикот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ribce27, 15 мај 2012.

 1. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  54
  дали некој има проблем со бели наслаги на јазикот и лош здив?и што значи тоа?
   
 2. Leika

  Leika Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  49
  бели наслаги на јазикот


  освен ако не се работи за настинка и не пиеш апчиња, обично ако си пушач и нормално секојдневната храна си го прават своето, тоа го има секој нели во нормала, нај паметно ти е да си ги миеш забите 2 пати на ден ппред и по спиењето и да си земеш четка за заби со задниот дел четка за јазик ... ке си земеш 3% хидроген од патека и еднаш дневно тоа можеш и пред излегување не е ни страшно и двапати да биде по миењетоа на забите и чистење со конец и четкање на јазикот да си направиш гаргара со хидроген и да го подржиш во уста 1-2 мин ... ако немаш проблеми со желудник, ти лош здив нема да осетиш во живот веќе ... консултирај се и со лекар или стоматолог ке видиш дека тоа нај доброто нешто ;)
   
 3. lalem

  lalem Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  бели наслаги на јазикот

  I jas istoto sakav da prasam dali nekoj znaj za so se raboti skoro godina i pol imam bela naslaga na jazikot e sa neznam dali e posledica od primanje na prednisone ili eritromicin. Mi se pojvi belata naslaga odkakao gi zavrsiv tabletite prednisone i otkako go zabelezav jazikot pokrijen so bela naslaga otidov na lekar koj mi napavija testoj za Hiv i drugi testoj koj bea negativni i doktorot mi rece odma da prekinam so antibiotiot eritromicin i mi dade nekoj tableti koj se drzat vo ustata mislam za oralna kandida ama nisto ne pomaga od togas imam malo podobruvanje ama sepak jazikot e bel a inace imam mnogu problemi i so zeludnikot so da jadam stomakot mi se due i jaki kiselini me fakat i za zeludnikot mi rekoja da odam da mi napravat scopiya ama strav mi je i imam zabelezano ko ke jadam jazikot dobiva normalna boja a pota pak pocnuva da obeluva dali e mozno od kiselinite ili pak od sinusite ili krajnicite posto imam acut sinusitis i tonsilitis .
  Ocekuvam nekoj odgovor ako nekoj znaj za so se raboti neka pisi i na kraj se izvinuvam do site za mjot latinski posto sum nova na forumot uste nemam pronajdeno kako da go napisam tekstot na kirilica i da napomenam deka ziveam vo usa
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  Рибче, пробај со Нистатин капки, може да е кандидијаза, ако си пиела некој антибиотик.

  Лалем, ако има потреба од гастроскопија, оди, осигурај се дека желудникот не е проблем за наслагите на јазикот - можеби имаш хеликобактер во желудник, па тоа ти ги прави сите проблеми. А за јазикот конкретно, зависи од наслагите - само за кандидијаза ли ти дадоа таблети? Дали ти земаа брисеви, примерок за биопсија? Ако живееш вo САД, не би требало да има проблем со дијагнозата, ако веќе се толку напредни на полето на медицината.
   
 5. lalem

  lalem Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Annath ти благодарам за одговорот . Bиопсија и брис не ми имат направено пошто немам отидено на гастроскопија искрено да кажам немам здравено осигурување а и страв ми дека со анестезија.
  Tаблети ми дадоа за кандида да ги држам в уста и други таблети ми препиша но на аптека не ми ги дадоа поради тоа со сум пиела антибиотик и не сум смела дур не помини некое време и не отидов да ги земам покасно .Nо мене ме чуди то со ако јадам јазикот се враќа во нормала а ко сум гладна или осеќам глад ми е бел а иначе осеќам јаки киелини и желидникот ме боли а дали можи од хеликобактер да се појави белата наслага на јазикот и од киселините пошто не верувам да е од кандидата и дали оралната кандида можи долго време да трае ако не се употребуват лекарства .
  Nа крај благодарам до сите феминки значи форумуот и темите се супер
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  Проблемите со желудникот може да ти се од хеликобактер пилори, ама на јазикот не верувам дека е од бактеријата. Без брис, евентуално биопсија не може ништо конкретно да се утврди. Според резултатите се дава одредена терапија.
   
 7. sweetsunset

  sweetsunset Активен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Сакам да ве прашам , многу сум загрижена. Еден мој пријател е преладен веќе една недела , а денеска јазикот му испукал на неколку места и му текло крв. Дали некој знае каков проблем е оваа ??? Фала...
   
 8. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Веќе неколку месеци имам многу сува уста и јазикот ми е прекриен со бело. Освен тоа, немав никакви проблеми. Но пред околу две недели јазикот почна да ми станува многу осетлив, прво мислев дека ми е изгорен од жешко кафе, бидејќи болката знаеше и да ја има еден ден, па потоа да ја снема. Но последните четири дена ужасно ме боли кога јадам, а посебно кога јадам нешто зачинето, и патлиџан кога јадам страшно ме боли. Јазикот ми е целиот прекриен со бели лезии, а на средина има помалку. Кога се мијам заби ми тече крв, и мислам дека почнува да тече кога го четкам јазикот. И болката наместо да поминува станува полоша, сега ми се прошири накај грлото, иако не знам дали е грлото или пак задниот дел на јазикот, тешко ми е да распознаам. А денес приметив и едно како подигнатина на јазикот, но некако многу е внатре, па не можам да го видам убаво како изгледа. Успеав да ја чепнам со прст и не е нешто посебно болна, значи не ми предизвикува значајна болка.
  Што може да биде? Можно ли е да е кандида? И дали да одам на заболекар или на матичен лекар за проблемов?
   
 9. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.468
  Допаѓања:
  8.036
  Пол:
  Женски
  Oди на заболекар тој најдобро ќе ти каже ,или си настинала може и од некој расипан заб да иде проблемот провери си убаво
   
 10. Emin

  Emin Нов член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Zdravo Lalem, I jas go imam potpolno istiot problem skoro 2 godini. Nikoj nemoze da mi dade konkreten odgovor. Isto I jas ziveam vo usa. Dali ti se sredi situacijata???
   
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.593
  Допаѓања:
  42.628
  Пол:
  Женски
  Цел живот имам бели наслаги на јазикот и ни со четка за заби не се тргаат.Од настинка не е, може да е пошто сум пушач?
   
 12. Режисерот

  Режисерот Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,ве молам за одговор , истиот проблем го имам и јас ,прашањето ми е ДАЛИ Е МОЖНО ДА Е РАК? Премногу сум исплашена затоа што при четкање 2 пати се случи да ми прокрвари а нели првиот симптом на рак е крварење. Додека да отидам на лекар секој одговор и помош ќе ми биде од големо значење!
   
 13. AndyRad

  AndyRad Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2019
  Пораки:
  370
  Допаѓања:
  428
  Пол:
  Женски
  Mislam deka e candida albicans, moze da te druzi do krajot na zivotot. Kolku i da go cistis jazikot taa e tamu bidejki hranata sto ja jades, ja hrani taa bakterija. Ako postite ili stanete vegan na nekolku meseci i ne jadete leb i blago taa ke se trgne, no cim pocnete po staro, toa se vrakja.

  Toa e candida albicans, za zal toa e uporna bakterija koja isto taka se prenesuva. Treba da si napravite poseben rezim na ishrana, veganski i da trae nekolku meseci, ne pijte antibiotici i ne jadete leb, osven od heljda i taka ke si pomognete. Taa bakterija posle odi vo zeludnikot, pa posle vo crevata i taka se rasipuva digestivniot sistem, pa mozno e da vi krkorat crevata postojano i ke ve klukaat so antibiotici i tableti...i ke nema kraj niti resenie osven toj rezim. Probajte
   
  Последна измена од модератор: 5 октомври 2020
  На jagoda777 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 14. bluepancakes

  bluepancakes Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2021
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Дали некој решил ваков проблем?