1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наставниците бараат 25% покачување на платите, на 2 септември предупредувачки штрајк

Дискусија во 'Политика и настани' започната од cresa-jagoda, 25 август 2019.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.856
  Допаѓања:
  31.548
  Пол:
  Женски
  Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК, под притисок на своето членство донесе одлука на 2 септември (првиот учебен ден) да стапи во предупредувачки штрајк. Одлуката доаѓа по долги преговори со Министерството за образование и наука и Владата, а синдикатот не го прифаќа зголемувањето на платите од 5 проценти и бара покачување од 25 отсто.

  И покрај обидите од страна на Министерот за образование и наука Арбер Адеми да го убеди членството на СОНК дека во иднина ќе има зголемување на платите, СОНК одлучи да стапи во предупредувачки штрајк. Тие бараат што е можно поскоро да се се подобри лошиот социо – економскиот статус на просветните работници во кој тие се наоѓаат.

  https://republika.mk/vesti/makedoni...a-kje-zapochne-na-ulica-namesto-vo-uchilnica/

  Кое е вашето мислење?

  Јас сметам дека имаме премногу неквалитетен наставен кадар во училиштата, вработен преку партиски врски. Учениците според одредени истражувања ни се функционално неписмени, па сметам дека немаат право да бараат покачување на платите. Зашто и овие им се многу што ги земаат според нивната нестручност да образоваат и воспитуваат ученици.

  Ретки се оние наставници кои навистина вредат и кои си ја работат работата како што треба, кои се вложуваат целосно за учениците да стекнат знаење и да постигнат високи резултати. На таквите да треба да им се зголеми платата, да земаат и 500€.

  Ама вака зголемување на платата на сите за 25% не поддржувам.

  Плус ова одложување на почетокот на учебната година навистина не е во ред. Зашто учениците ќе бидат тие кои ќе страдаат, кои ќе мора во саботи да одработуваат, заради нечии глупости.
  Па доста сите си гледаат за себе и за својот џеб, дај нека помислат малку и на тие деца.

   
  На Victorian, НаталиЛили, Antebellum и 7 други им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.354
  Допаѓања:
  213.107
  Ако ги сменат критериумите за вработување, а не како сега, и шуто и рогато да се напика преку врски, може да бараат покачување.
   
  На Gosh, Purplelilac, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.956
  Допаѓања:
  19.855
  Пол:
  Женски
  Нека штрајкуваат колку сакаат бар настава нема да имаме :rofl: :devil:
  А иначе, бар кај мене во школо пола и повеќе не заслужуваат ни 1% покачување бидејќи идат на работа колку да се рече а не ги бива
   
  На Golden, Kimberly11, boomsleng и 4 други им се допаѓа ова.
 4. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.856
  Допаѓања:
  31.548
  Пол:
  Женски
  Да де сега нема да имате, ама сигурно нема да ти одговара во саботи кога ќе треба да учите, па кога ќе бидете 6 дена на училиште, а само 1 дома
   
  На Victorian, kukla21, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.214
  Допаѓања:
  142.789
  Пол:
  Женски
  Како дете на професор знам дека и нив не им е лесно, имаат работа, а и одговорности, па до некаде и сум за покачување на платата.
  Во процесот на моето школување, во средно и во основно се соочив со секаков тип професори, некои воопшто незаинтересирани што со сила работат и некои што тотално се заинтересирани, се гледа дека ја сакаат работата и максимално се посветуваат.
  Во образованиот систем недостига чистка на оние од првиот тип, незаинтересираните.
  Да бевме држава во која не преовладуваат врските, партиските книшки, би предложила ние учениците анонимно да дававме оценка за професорите, нивното предавање и вложување во наставата и према тоа да беше и висината на платите, да бидат наградени професорите што навистина заслужуваат.
  Но, бидејќи тука такво нешто нема да успее, сметам дека покачувањето на сите нема да биде фер моментално, бидејќи навистина многу од тие што се моментално професори воопшто не го заслужуваат тоа работно место.
   
  На Multipotential, senjorita-v, Victorian и 19 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.354
  Допаѓања:
  213.107
  Нема врска..
  Саботи за обработување, се само колку официјално да пишат дека го сработиле денот..
  А ќе се промафтаат само, и ќе си отидат.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.943
  Допаѓања:
  53.838
  Пол:
  Женски
  Треба да организираме контра штрајк,ова е безобразно,цело лето не штрајкуваа сега ќе штрајкуваат на штета на децава.
   
  На happygirl, mime87, KomP и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.956
  Допаѓања:
  19.855
  Пол:
  Женски
  Искрено не сум отишла во сабота лани ниеднаш.Се договараме цел клас да не идеме и не идеме.
  Или ќе отидат 2-3ца.Ја си зимам оправданија или нè правда класната.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.592
  Допаѓања:
  302.838
  Во тој "сектор" кој ни ги описменува идните генерации треба да се има пристојна плата.
  Ама не и преку леб погача.
  Сега им текна?
  На 1-ви септември?
  Или го истераа од одморот, дојде време за на работа па ај сеа ќе привлечеме внимание.
   
  На JoanaS, kukla21, candy.cane и 10 други им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.354
  Допаѓања:
  213.107
  Баш така..
  Преку лето може и да не се запримети толку, ама кога треба да има настава, нема да има човек кој нема да знае дека ќе се штрајкува, и за што.
  Добар ПР.
  Ќе да е политичко масло.. според моето скромно познавање на нештата
   
  На candy.cane, boomsleng, Peperutce1115 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.956
  Допаѓања:
  19.855
  Пол:
  Женски
  Мајка ми ми рече немало ништо да има да не се радувам со време.
  Исто вика дека било политичко масло, ради целиов хаос во државава.Ама греота е професори- ПРОСВЕТНИ работници да се мешаат во тоа.Поготово ние што ќе испаштаме за нив и ќе треба во саботи да одиме- ја нема да одам фала Богу.Ќе се заебава некој на наш грб па уште и да му учам во саботи, ахахахај никогаш.
  Башка 25% не се малце пари.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.354
  Допаѓања:
  213.107
  Како не ќе се мешаат, кога повеќето се преку некоја партија вработени.
  Работното место им зависи од политиката.
  Затоа и толку 'квалитетно' образование имаме
   
  На candy.cane, dayla, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
 13. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.956
  Допаѓања:
  19.855
  Пол:
  Женски
  Свесна сум веруј ми.Кај мене во школо сите знаеме кој професор од која партија е.
  Апла се знае, плус што некои си дозволуваат и на час да зборат за политика.Мада од околу го пуштаат муабетот бидејќи нели не смее за политики, религии и такви теми да се збори.
   
  На Golden, WildMk и Amelia им се допаѓа ова.
 14. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.943
  Допаѓања:
  53.838
  Пол:
  Женски
  Од 10 јуни до до 10 август имаа 2 месеци да штрајкуваат.
  Ама не,на грб на децата сега ќе штрајкуваат.
  Срамота.
   
  На candy.cane, cresa-jagoda, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.186
  Допаѓања:
  106.207
  Акo -штрaјк знaчи престaнoк нa рaбoтa, кoјa е лoгикaтa дa штрaјкувaaт вo месеци кoгa не рaбoтaт?
   
  На Stressed Out, mareane, Nausicaa и 10 други им се допаѓа ова.
 16. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  4.943
  Допаѓања:
  53.838
  Пол:
  Женски
  Па работат ,како не работат.:|Не се на одмор цело лето,мора да одат во училиштето секој ден.
   
  На kukla21, candy.cane и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.186
  Допаѓања:
  106.207
  Уште дa oдaт редoвнo.
   
  На candy.cane, boomsleng, Harper и 2 други им се допаѓа ова.
 18. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.909
  Допаѓања:
  12.808
  Пол:
  Женски
  А колку се ангажирани и колку работат со елан, се гледа по резултатите во образованието.
   
  На WildMk, boomsleng и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.559
  Допаѓања:
  25.851
  Искрено, ако тоа им е стимул да се подобрат и надградуваат себе си во работата, нека бараат покачување. Ама повеќето не сакаат да чујат за промени и за личен напредок, а сакаат повишување на платите. Тука е проблемот мислам. Нека оди тоа правопропорционално.
   
  На kukla21, WildMk, Purplelilac и 11 други им се допаѓа ова.
 20. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.764
  Допаѓања:
  12.439
  Пол:
  Женски
  А квалитетните професори да не добијат покачување оти има неквалитетни што не заслужуваат. Чаре за ова?
   
  На candy.cane, mareane, sierra и 3 други им се допаѓа ова.